Binnenland Minder geld voor jonge werklozen 3 HALEN 1 BETALEN 'Kaping' toestel Transavia was truc van geliefden Oudere verleid tot langer Gemeenten moeten jongeren eerst aanbod werk of leren doen. de gehele zomercollectie MORGEN KOOPZONDAG VLISSINGEN ENTERNEUZEN. Station Haarlem viert feest Minnaar belde 112 om vakantie van geliefde in Bodrum te voorkomen. 4 I Zaterdag 30 augustus 2008 PZC DEN HAAG - Jonge werklozen tot 23 jaar die niet direct aan het werk te helpen zijn, krijgen een lagere uit kering dan de bijstand voor vol wassenen. Met een 'werkleer- plicht' moeten gemeenten de jon geren die aankloppen voor een uit kering eerst een aanbod voor werk en/of leren doen. Eventuele inko mensondersteuning, bedraagt maximaal zo'n 640 euro netto per maand. Over dat voorstel van staatssecreta ris Aboutaleb (Sociale Zaken) heeft het kabinet zich gisteren in de ministerraad gebogen. Het plan wordt nog verder besproken. De bedoeling is met de werkleer- plicht werklozen tot 27 jaar te prik Staatssecretaris Aboutaleb heeft voorgesteld om jonge werklozen onder 23 jaar een lagere uitke ring, die uitgaat van het mini mumjeugdloon, te geven. SPIJKERHARD DE BESTI kelen zo snel mogelijk aan de slag te gaan. Dat jongeren tot 23 jaar straks mogelijk minder bijstand krijgen, heeft te maken met het mi nimumjeugdloon. Dat jeugdloon is flink lager (ian het minimum loon, waarop de hoogte van de 'normale' bijstand is gebaseerd. Verder krijgen veel van deze jonge ren al geen volledige uitkering, om dat een onderhoudsplicht voor de ouders geldt. De Vereniging Nederlandse Ge meenten is kritisch over het voor stel van Aboutaleb. Vooral grote steden zijn bang dat jongeren zich niet meer melden en op het slech te pad belanden. HAARLEM - Het monumentale station van Haarlem be staat 100 jaar. Om dat te vieren is er vandaag een feest dag. Op het traject tussen Haarlem en Zandvoort rijden bijzondere historische treinen, waaronder een stoom trein. Dat kan, want het station beschikt nog over een stoomkap. Ook lopen er mensen rond in historische uni formen. Station Haarlem is het enige station van Neder land dat in Art Nouveaustijl is gebouwd. Het wordt gere geld gebruikt als decor in speelfilms, waaronder Ocean's Twelve en Zwartboek. foto Koen Suyk/ANP ROTTERDAM - De 31-jarige Dordte- naar die dinsdagavond werd aange houden omdat hij een vliegtuig van Transavia zou willen kapen, is gisteren vrijgelaten. Twee verdach ten die ook zijn opgepakt voor het incident op Rotterdam Airport, blijven nog langer vastzitten. Dat heeft de rechter-commissaris in Rotterdam besloten. Volgens de advocaat van de vrijge laten man, Gerard Spong, is zijn cliënt het slachtoffer geworden van diens vriendin. Zij bedroog hem met de man (37) die volgens het openbaar ministerie de valse kapingsmelding deed bij 112. „Het is een liefdesdrama", aldus Spong. De 29-jarige vrouw en haar minnaar probeerden de vakantie van de vrouw en haar vriend te verijdelen. De Dordtse zorgde er al voor dat zij een eerder vliegtuig op Schiphol misten, maar er werd een alternatieve vlucht vanaf Rot terdam Airport geregeld. „De twee verdachten hebben zelfs het contactslot van de auto on klaar gemaakt", vertelde de advo caat. Toen alle pogingen om de boel te saboteren mislukten, kwam het idee van een dreigtele- foontje op. Spongs cliënt had volgens zijn raadsman niets door. „Hij is er De poging tot kaping van een toestel van Transavia dat naar Turkije zou vertrekken blijkt achteraf onderdeel te zijn van een relationeel drama. niet best aan toe." Het toestel met bestemming Bodrum in Turkije stond op het punt te vertrekken toen het dreigtelefoontje bij 112 binnenkwam. De marechaussee hield de kist uren aan de grond. De passagiers mochten rond ne gen uur 's avonds het vliegtuig ver laten en konden rond twaalf uur met een ander toestel alsnog ver trekken. Onderzoek in het vlieg tuig leverde geen wapens of explo sieven op. Bij een huiszoeking in Dordrecht nam het OM goederen in beslag. Woensdag hielden agen ten de minnaar aan. Justitie verdenkt de vrouw en de beller van het doen van een valse melding. Daarop staat maximaal vier jaar celstraf Het OM verdenkt de 31-jarige man wel van het in het bezit hebben van wapens. Die werden in zijn huis gevonden. 'WE-S JE- WOU JE- MOEPBfiL CYEflEL pVAMPA Ar, 1 Met een bonus op doorwer ken wil het kabinet mensen langer aan de slag houden. Uitstellen van de AOW kan binnenkort ook. Meer mensen moeten lan ger blijven werken, zo wil het kabinet. Dus verleidt het 62-plussers aan het werk te blij ven met een extra korting op te be talen belasting. Deze beloning kan oplopen tot maximaal 3400 euro per jaar. Hoe ouder, hoe hoger de korting. En ook: hoe hoger het salaris, hoe hoger de bonus, want het gaat om een percentage van het inkomen. Om welke percentages het precies gaat, wil het ministerie van Finan ciën nog niet zeggen. Dat mag pas op Prinsjesdag bekend worden. ACHTERGROND door Lianne Sleufjes Maar het idee lekte deze week uit. De korting voor werkende oude ren komt bovenop de 'arbeidskor- ting' die iedere werkende Neder lander krijgt via de inkomstenbe lasting. De uitvoering is simpel: werkende ouderen geven op hun belastingformulier aan dat ze recht hebben op het extraatje. Werken de 65-plussers houden hun extra bonus al is hun gewone arbeidskor- ting weer lager. In de gewone arbeidskorting (12 tot 17 procent, met maxima) zat ook al een prikkel om langer door te werken want hoe ouder de werknemer hoe hoger de maxi maal haalbare korting. De maatregel kost natuurlijk geld. Maar werkende ouderen dragen ook premies en belasting af. De schatkist krijgt dus geld binnen. Waar vroeger gepleit werd voor eerder stoppen met werken om plaats te maken voor jongeren, ster ven vutregelingen en prepensioen nu uit. Het gaat juist de andere kant op, het kabinet maakt het mo gelijk de AOW maximaal vijfjaar uit te stellen. Later krijgt deze oude re dan een hoger bedrag aan AOW uitgekeerd. „Daar zit echter geen beloningselement in", aldus minis ter Donner van Sociale Zaken. Er wordt gewoon berekend wat ie mand aan AOW had moeten ont vangen en dat wordt dan later ver rekend door een hogere AOW-uit- kering. Nu krijgt iedereen vanaf de maand dat hij of zij 65 jaar wordt, standaard AOW. Mensen kunnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4