PZC I 41 Droomstart voor FC Groningen Middelmaat 43 44 Noorderlingen rekenen simpel af met zwak Vitesse: 0-4. FC Twente vindt in Perez eindelijk de ideale middenvelder Van Sparrentak leider bijzonder klassement Kustmarathon Zaterdag 30 augustus 2008 Tip? sport@pzc.nl ARNHEM - Scherp vanaf elf meter én van grote afstand heeft FC Gro ningen gisteren in Arnhem de ope ning van het nieuwe voetbalsei zoen gewonnen. Een onthutsend zwak Vitesse kreeg in de Gelre- dome voor eigen publiek met 4-0 klop. Sepp de Roover, Koen van de Laak, Markus Berg en Jevgeni Levtsjenko fungeerden als scherp rechter. Zij mogen zich minstens één dag topscorer van de eredivi sie noemen. De kans is groter dat Vitesse lange re tijd rodelantaarndrager zal zijn. De 4-0-nederlaag in de eerste com petitieronde zal niet motiverend op de ploeg werken. Vitesse begon al met een matige eerste helft. De ploeg had geen stootkracht in de aanval en was chaotisch in de ver dediging. FC Groningen combi neerde speelser, had voortdurend een overwicht, maar deed weinig met de kansen. Bij rust had de voorsprong groter kunnen zijn dan de 0-1 door een volley van 30 meter van verdedi ger Sepp de Roover op een door doelman Piet Velthuizen afgeweer de voorzet. Vitesse moest het hebben van indi viduele acties van Santi Kolk. De zwervende spits trof in de 27e mi nuut uit moeilijke hoek de buiten kant van de paal. Pas in de blessu retijd van de eerste helft kwam Vit esse tot de eerste gevaarlijke aan val. Abubakari Yakubu schoot hard in. Doelman Luciano da Silva voorkwam met een reflex de gelijk maker. Vitesse kwam feller uit de kleedka mer. Het vuurtje duurde echter niet lang en veel gevaar kreeg de Braziliaanse doelman van FC Gro ningen niet te duchten. Hij plukte FC Groningen viert het allereerste doelpunt in de eredivisie in het seizoen 2008-2009. Sepp de Roover heeft de primeur. een paar ballen uit de lucht. Hal verwege de tweede helft viel de be slissing. Frank van der Struijk vel de de doorgebroken Berg. De ver dediger, die al geel had, kreeg di rect rood van scheidsrechter Bas Nijhuis. Van de Laak schoot de strafschop onberispelijk binnen in de 68e minuut. Berg deed dat vijf minuten later eveneens nadat Civard Sprockel Gonzalo Garcia Garcia had tegenge houden. Sprockel kwam er vanaf met geel. in de 78e minuut trapte Levtsjenko van 25 meter afstand raak. Vitesse beleefde op de ope ningsdag een zware afgang tegen FC Groningen, dat de laatste vier jaar niet meer in Arnhem wist te winnen. Vitesse - FC Groningen 0-4 (0-110. foto Bart Bel/ANP De Roover 0-1, 68. Van de Laak 0-2 (strafschop), 73. Berg 0-3 (strafschop), 78. Levtsjenko 0-4. Scheidsrechter: Nij huis. Aantal tToeschouwers: 14.900. Ro de kaart: Van der Struijk (Vitesse). Gele kaart: Van der Struijk, Yakubu (Vitesse), Van de Laak (FC Groningen). De bal rolt weer in de eredivisie. Nieuwe ronde, nieuwe kansen, nieuwe aspira ties. Maar nog voordat de bal de eerste omwentelingen had gemaakt, liep het Neder landse clubvoetbal afgelopen week alweer een fikse knauw op. De uitschakeling van FC Twente in de voorron de van de Champions League tegen Arsenal lag woensdag misschien in de lijn der verwachting, maar de wijze waarop de winnaar van de play-offs in Londen te kijk werd gezet, was ont hutsend en pijnlijk. Alle spelers van Arsenal wa ren vele malen krachtiger, technischer, doelge richter, creatiever en sneller. Dat geeft natuurlijk te denken, temeer omdat FC Twente het voorbije seizoen werd afgeschilderd als de leukste en misschien wel best voetballen de ploeg in de vaderlandse eredivisie. Wat wellicht nog meer stof tot overpeinzing geeft, is dat diezelfde avond in Athene een nieti ge club als Anorthosis Famagusta zich wel plaats te voor het hoofdtoernooi van de Champions League. Hoezeer de supporters van tegenstander Olympiakos Piraeus de spelers van Famagusta ook van hun stuk probeerden te brengen (op weg van het vliegveld naar Piraeus werd de spe lersbus van Anorthosis belaagd door een groep van circa tien motorrijders), de Cyprioten over leefden. Anorthosis Famagusta dus, een voetbal dwerg uit Cyprus, met een Nederlander in de ge lederen. Jeffrey Leiwakabessy, ooit een modale voetballer bij NEC, staat er onder contract. Anorthosis Famagusta is een ploeg die in het ver leden meestal als opvulling diende van de Euro pa Cup-toernooien en waar een tegenstander van naam en faam zich nooit druk over hoefde te maken. Ook wij Nederlanders niet, maar inmiddels wor den we links en rechts ingehaald door de 'klein tjes'. Want naast Anorthosis Famagusta plaatste ook Bate Borisov uit Wit-Rusland zich. De sta dioncapaciteit van 5442 toeschouwers zegt alles over de grootte van die club. Conclusie: afgezien van PSV behoort het Neder landse clubvoetbal tot de asgrauwe middelmaat. Het is daarom te hopen dat er net als in de poli tiek ook in het voetbal eens een partij opstaat die de aanval opent op de terreur van de middel maat. Jan Dagevos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43