Subtiel venijn in de dialogen is nog altijd meesterlijk Langzaam wordt vergeten waar barok eindigt en flamenco begint nQzomerfestivQl.nl Genres en culturen versmelten op het Abdijplein Middelburg Winnende foto PZC Zaterdag 30 augustus 2008 39 - Minstens één op de drie hu welijken is langdurig en gelukkig. Voor echte hoeksteners van de samenleving is dat misschien wel een teleurstel lend getal. Maar eigenlijk is het een wonder dat er zoveel mensen zijn die elkaar kennelijk steeds op nieuw weten te inspireren. Want relaties zijn even gecompliceerd als hun samenstellende delen. „Een complex van driften en begeerten, de meeste onderdrukt, sommige losgeslagen...", zo omschreef Au gust Strindberg de mens. Zelf was hij driemaal kortstondig en onge lukkig getrouwd. „Mijn knappe ci pier", zo noemde hij zijn tweede vrouw. Vlak voor zijn derde huwe lijk schetste hij in 1901 met Doden dans, een van zijn bekendste stuk ken, het ultieme beeld van de 'hel die huwelijk heet'Hij had toen beter moeten weten, want hij wist al beter... Strindberg was één brok neurose, die zijn geschriften gebruikte om zijn angsten en wanen onder con trole te houden. Dieptepsycholo- DODENDANS Koudekerke, ZNF. Tekst: August Strindberg. Regie en bewerking: Karst Woudstra. Met: Ivan Pecnik, Goeie Derrick en Hein van der Heijden. Gezien: do 28/8. door Willem Nijssen gie kwam daar nooit aan te pas, nergens zoekt hij naar de redelijk heid. Wat hij zo adembenemend met woorden wist te beeldhou wen, was juist de ongecensureerde onredelijkheid. In Dodendans is die vaak erg herkenbaar, en soms zelfs ronduit komisch. Karst Woudstra, zelf een belangrij ke toneelschrijver, is dé autoriteit op het gebied van het werk van Ib sen, Strindberg en Norén. Hij ver taalde hun tonelen, en voor het Nazomerfestival heeft hij nu zijn eigen vertaling van Dodendans be werkt en geregisseerd. Het is - mis schien niet in aantallen woorden maar wel in strekking - een ingrij pende bewerking geworden, met een opener einde en een veel min der fatalistisch stempel. Het echt paar Edgar en Alice is ook hier nog altijd al 25 jaar samen en al ve le jaren gewend aan het wederzijd se tarten, treiteren en hopen - op een spoedige dood van de ander, wel te verstaan. Toch blijven ze om redenen die uiteraard niet uit gediept worden, nog altijd bij el kaar. En ze zullen - anders dan in het origineel - ook morgen om on duidelijke redenen nog bij elkaar blijven, onder het motto: „Door strepen en opnieuw beginnen." Het subtiele venijn in de dialogen is nog altijd meesterlijk, het venij nigste ook meesterlijk op zijn ter- loopst uitgespeeld. De personages zijn groots in hun ongelooflijke klein(zielig)heid. Karst Woudstra lijkt vooral op het machteloze voortduren van de miserie te fo cussen, hij maakt van Dodendans een redelijk fijn gepenseelde luste loze en lege status quo. (Volgens sommigen is dat trouwens veruit de beste definitie van het begrip 'hel'.) Het geheel levert veel mooie kijk-momenten op. Kijken naar het 'verrukkelijke' bittere pruimen mondje van Alice. Naar de opzich tig geveinsde absences van Edgar. Naar de fraaie kostuums (van Ger- da Knuivers). Naar de geduldig val lende nacht die het strijdperk van de seksen een steeds definitievere zwarte omlijsting geeft. Naar een bunker die uit steeds meer grijs be- ton blijkt opgetrokken. Maar geen plaatsvervangende schaamte voor zoveel venijn als ik wel eens bij Who's afraid of Virgi nia Woof heb gevoeld. (Edward Al- bee is overigens behoorlijk schat plichtig aan Strindberg). Geen me dedogen met de in hun onmacht gevangen personages. Geen ontzet ting bij het aanschouwen van (de ook al niet aanwezige) rokende re latie-puinhopen. Geen meesle pend-onthutsend menselijk dra ma. Geen katharsis. 'Dodendans' wordt (op locatie) nog ge speeld op za 30 aug en di 2 t/m za 6 sept. Vertrek om 20.00 uur met bus sen vanaf het Abdijplein in Middelburg! O Het publiek waardeerde de pre mière met gemiddeld vier ster ren. Zie voor de complete uit slag www.pzc.nl/nazomerfestival. Daar is ook een filmpje van de voorstelling te zien. ZNF vandaag en morgen Programma zaterdag: Toneelstuk Kwartet in Covra in Vlissingen-Oost, 20.15 uur. Vandaag geen vis, Sint-Anna- land, 20.15 uur. Dodendans, bij bunker Koude kerke. Verzamelen bij Abdij, Middelburg, 20.00 uur. Ziike (muziektheater), Holland- sche Hoeve, Goes, 20.15 uur. Abdijplein, Middelburg: con cert Think of One (wereldmu ziek, 21.00 uur), Melou met jong talent Noortje Wijker en Matthijs Sturm (22.30 uur). Dubbelconcert werk Heiner Goebbeis: Stadt, Land, Fluss en Walden, Abdijplein (20.15 uur) en aansluitend in Grote Kerk in Veere (pendelbussen). Programma zondag: Abdijplein, Middelburg: Nazo merzingen (15.00 uur), The Tribe Band (folkrock, 21.00 uur) Zie ook: www.nazomerfesti- val.nl. Dodendans, met op de foto Ivan Pecnik (I) en Goeie Derrick, wordt opgevoerd voor een bunker in de omgeving van Koudekerke. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Meer dan ooit ver smelten dit jaar op het Abdijplein in Middelburg genres en culturen tijdens het Zeeland Nazomerfesti val. Het traditionele festivalhart werd gisteravond ingeluid met een eer ste proeve daarvan: flamenco ont moette Scarlatti. Het concert van het Spaanse collectief Flamenco Barroco werd bijgewoond door en kele honderden aandachtige toe schouwers. Het optreden van het omvangrijke gezelschap, dat onder leiding staat van de oorspronkelijk uit Middel burg afkomstige cellist Eelco Haak, begon als een klassiek concert, met als uitgangspunt de sonates van Domenico Scarlatti. Geleide lijk werd de inbreng van de fla menco-muzikanten groter. De twee muzikale werelden groeiden naar elkaar toe en de kloof bleek beduidend minder groot dan aan vankelijk vermoed. Daarna kwam degene op die de versmelting compleet moest ma- 'Vooral de Vlissingse Fles oogt ineens heel anders, veel prominenter' ken: danseres Alicia Almeida. Zij maakte de opdracht, met haar ei gen choreografieën, ogenschijnlijk zonder moeite waar en liet - on der groot enthousiasme van het publiek - vergeten waar de barok eindigt en de flamenco begint, waarna het optreden uitmondde in een feestelijke finale. 's Middags al werd het jaarlijkse beeldende-kunstproject van het festival officieel ingewijd. Deze keer heeft de bekende kunstenaar Krijn de Koning een even kleur- als omvangrijke installatie midden op het plein gerealiseerd. Die be staat uit verschillende niveaus en grillig gevormde muren en door gangen. Festivalgangers kunnen er zitten, staan of rondlopen en krij gen daarmee een verrassende blik op het plein. Vooral de Vlissingse Fles, die de kunstenaar als het wa re op een sokkel heeft gezet, oogt ineens heel anders, veel prominen ter. Het loont de moeite ook even de Balans over te steken naar het pand van CBK Zeeland. Daar heeft De Koning de door hem ver foeide constructie midden in de ruimte (met onder meer keuken tje en wc's) volledig ingebouwd met vergelijkbare muren als op het Abdijplein, inclusief diverse uitlo pers. Het is met recht een artistie ke verrijking van de ruimte. BROUWERSHAVEN - De winnende foto van de expositie Cultuur, Wereld beeld en Religie 'In Beeld' die nog tot en met dinsdag 9 september te zien is in de St. Nicolaaskerk in Brouwershaven, komt, zoals eerder gemeld, van Ernst van der Steen uit Zierikzee. Twee inzendingen van deze amateurfoto graaf zijn in de collectie opgenomen. Niet zijn eerder in deze krant gepubli ceerde foto van een baby met een doopkaars, maar de foto met de titel Cyberspace is door de jury als winnende foto uitgeroepen. Cyberspace be treft een opname van een moslimmeisje achter de computer. De begelei dende tekst daarbij luidt: 'Cyberspace, steeds meer ook een plek voor reli gieuze inspiratie en ontmoeting'. De prijsuitreiking vindt vandaag plaats. De foto-expositie als onderdeel van het project NieuwZout is nog tot en met dinsdag 9 september dagelijks in de Sint Nicolaaskerk te zien van 13.30 tot 16.30 uur. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 41