nu paria's eugen' 'In een democratie heb je tegenkracht' 'Streven naar een utopie is gevaarlijk' Kritiek op links actieverleden verbaast filosoof niet. 'Maatschappelijke organisaties verdedigen ook belangen'. PZC Zaterdag 30 augustus 2008 37 door Dylan de Cruijl De Utrechtse filosoof en pu blicist Hans Achterhuis volgt de commotie over het geweld door linkse activisten en krakers in de jaren tachtig op de voet. Zijn conclusie: activisten van toen moeten niet raar staan te kijken dat ze onder vuur worden genomen. Zelf hebben ze hun han delen nooit kritisch bekeken. In zijn nieuwe boek Met alle geweld, dat in het najaar verschijnt, wijdt hij er een hoofdstuk aan. „Ik probeer daarin na te denken over die periode en hoe dat ge weld kan worden voorkomen. Dat mis ik bij mensen als Wijnand Duyvendak. Zij hebben zulke vra gen nooit openlijk gesteld." - Moeten activisten van toen volgens u schuld bekennen „Dat hoeft ook weer niet, er is nu sprake van een hetze. Dat minister Jacqueline Cramer in verband wordt gebracht met krakersrellen is onzin. Bovendien is in die perio de ook veel bereikt. Maar het is wel belangrijk na te denken over wat er toen is misgegaan. Wat wa ren de vieze, smerige kantjes van die periode?" - Toch sympathiseerde u destijds ook met radicaal links geweld. „Eigenlijk stond ik vrij neutraal te genover geweld. Het grootkapitaal was de vijand en geweld moest kunnen om hogere idealen te be reiken. Je had goed geweld en slecht geweld. Ik werd wakker ge schud toen een studente vertelde wat een kick het gaf toen ze bij kra kersrellen een steen door de ruit van een bank gooide. Toen dacht ik: Hé, er speelt nog iets anders mee bij geweld. Maar dat gevoel werd toen niet erkend." - Wat doet geweld met iemand? „Er treedt een gewenning op, een fascinatie. Het stompt je af In het begin waren krakers nog ideolo gisch geladen, maar later zag je dat zij het gewoon heerlijk vonden om een potje te matten. Overigens gold dat ook voor de Mobiele Een heid, die met wapenstokken ach ter krakers aan rende. Een tijd te rug ontmoette ik bij een boekpre sentatie mensen uit die tijd. Die vertelden nog heel trots dat zij als student met de Rote Armee Frak- tion (RAF) sympathiseerden. Als een RAF-lid bij hen had willen on derduiken, hadden ze dat gedaan." - Welke conclusie trekt u daaruit? „Ik ben tot de ontdekking geko men dat het streven naar een uto pische wereld gevaarlijk is. Met het verlangen naar een betere we reld is niets mis, maar als je het vertaalt in concrete doelen - het ar beidersparadijs op aarde vestigen - dan kan gebruik van geweld de moeite waard zijn. En als je dan ook nog zegt: de wereld gaat eraan als we niets doen, is die stap nog maar klein." - Dat streven naar een utopie ge beurt nog steeds? „Ik zie het terug in het boek van Duyvendak over klimaatverande ring. Zijn kernidee is: We hebben nog vijftien jaar voordat de wereld ten onder gaat, tenzij we naar Duy vendak luisteren. Ik weet niet of Duyvendak gelijk heeft, maar ik weet wel dat het einde van de we reld al vaker is voorspeld. De utopi sche structuur in zijn boek is pre cies dezelfde als in de jaren tach tig. Je ziet het ook bij radicale die renactivisten en de radicale islam." Vogelaar is er niet op uit de ZMF (Zeeuwse Milieufederatie) en aan verwante organisaties de nek om te draaien. Ze vervullen een educa tieve rol die hij als waardevol be schouwt en waarvoor financiële ondersteuning zeker op zijn plaats is. Daarnaast acht hij het zinvol dat de ZMF de inspanningen van natuur- en milieuorganisaties in Zeeland coördineert. Ook dat is een functie die wat hem betreft voor subsidie in aanmerking komt. Drie jaar geleden kaartte Vogelaar de provinciale subsidiëring van de ZMF in de Staten aan. De motie die hij toen indiende, verwierf slechts steun van zijn eigen fractie en van de Partij voor Zeeland. Op de golf van de Stop de groene leu gen- discussie is dat inmiddels wel licht veranderd, zeker in de publie ke opinie buiten de Middelburgse Statenzaal. Toch weet Vogelaar nog niet of zijn fractie eind dit jaar weer met een motie zal komen om de pro vinciale subsidie voor de ZMF te beknotten. „Wij zijn geen getuige nispartij. We maken geen lege ge baren. Als we weer een motie in dienen, moeten we ervan op aan kunnen dat die wordt aangeno men." door Marcel Modde Over zijn meest radicale ac tie hoeft de 74-jarige Jaap van der Doef niet lang na te denken: „Dat moet eind jaren zestig geweest zijn. Toen heb ik, als stichtingsvoorzitter van jonge rencentra in Utrecht, openlijk mijn steun uitgesproken voor het roken van hasj. In die tijd was er nog geen gedoogbeleid en werd dat als tamelijk subversief be schouwd." Maar hij koestert ook zijn bijdrage als vakbondsbestuur der aan de bezetting van kunstve- zelfabriek Enka in Breda in 1972. Als Tweede Kamerlid voor de PvdA, staatssecretaris in het kabi net Van Agt II en burgemeester van Vlissingen heeft Van der Doef nimmer last gehad van zijn 'actie verleden'. En ook nu de milieube weging door in hun voorbestaan bedreigde vissers en boeren over de kling wordt gejaagd, schroomt Van der Doef niet er voor uit te ko men dat hij lid is van de Zeeuwse Milieufederatie, Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten en Greenpeace. De commotie die ontstaan is over het actieverleden van GroenLink- ser Wijnand Duyvendak, en over de vermeende steunbetuiging van milieuminister Jacqueline Cramer aan het actieblad Bluf in de jaren tachtig, is volgens Van der Doef symptomatisch. „Ik heb de indruk dat er een soort afrekencultuur aan het ontstaan is; oude, openstaande rekeningen van twintig, dertig jaar geleden worden nu verzilverd. Kennelijk zijn er mensen die belang hebben dat verleden op te rakelen en daar een negatief oordeel aan te verbin den." Dat geeft geen pas, vindt van der Doef, omdat de twintigers er des tijds vaak een heel ander stand punt op nahielden dan de veerti- 'lk heb de indruk dat er een soort afrekencultuur aan het ontstaan is' gers die ze nu zijn. „Wat iemand toen deed, moet je zien in de tijd geest van die jaren en het opzoe ken van persoonlijke grenzen." De tweespalt tussen natuurbe schermers en mosselvissers is vol gens Van der Doef van een geheel Jaap van der Doef andere orde. In essentie is daar niks mis mee, vindt de voormalig burgemeester die (tot 2006) ruim zes jaar voorzitter was van de ZMF. „Maatschappelijke organisa ties vervullen in een democratie een belangrijke rol. Volkomen te recht dus dat ze overheidssubsidie ontvangen om hun werk zo goed mogelijk te kunnen doen. Ze staan voor een bepaald belang en dat be lang mag je betrekkelijk eenzijdig benaderen. Daar zijn ze juist voor! Natuurlijk kom je dan in aanva ring met andere belangen, zoals die van vissers en landbouwers. En ook die staan volkomen begrij pelijk voor hun zaak. Zonder te genkrachten geen goede democra tie. Maar wél met respect voor el- kaars standpunten. Wanneer je dat uit het oog verliest, krijg je het zes, clichés en beschuldigingen die er makkelijk ingaan bij de publie ke opinie. Daar moet je heel voor zichtig mee zijn. Je roept krachten op die later nog moeilijk te stop pen zijn. Die situatie brengt par tijen geen stap dichter tot elkaar. Het gaat kennelijk fout op het mo ment dat natuurclubs naar de Raad van State stappen. Niemands gelijk staat in die gang bij voorbaat vast. Feiten en procedures worden zorgvuldig tegen elkaar afgewo gen. Dus wanneer een partij het pleit wint, zegt dat toch ook iets over de fouten die door de ander zijn gemaakt. Procederen maakt natuurorganisaties doorgaans niet populairder, maar het belang waar ze voor staan vraagt er om!" Dat de ZMF zich in de polemiek met de vissers redelijk afzijdig houdt, past volgens Van der Doef binnen het beleid. „De ZMF is niet zo'n actieclub. Vroegtijdig overleg bereikt vaak veel meer dan honderd spandoeken." 2008: Protest tegen de milieubeweging. foto Wim Kooyman 2006: Boeren protesteren tegen de ontpoldering. foto Peter Nicolai 2002: Actievoerders demonstreren tegen de aanleg van de WCT-terminal. foto Ruben Oreel 2001: Greenpeace voert actie tegen de ontbossing. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39