Consument Dik in de tSttOOS zonder naald en pijn Parelketting van uien 20 Zaterdag 30 augustus 2008 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven Hier koop je uien in een netje of een geperforeerde plas tic zak. Maar in Italië slagen ze erin zelfs van zoiets ge woons als uien een cadeautje te maken. Ze laten de stengels eraan zitten en vlechten daarmee een uienketting die je ergens op kunt hangen of decoratief neer kunt leggen. Niet alleen voor de sier natuurlijk. Het is wel de bedoeling dat je ze gebruikt, deze pareltjes van de keuken. De herkomst van het Engelse woord voor ui, onion, en het Franse oignon is terug te leiden tot deze, uit de Romeinse tijd stammende gewoonte uien aan een streng te verkopen. Unio is het Latijnse woord voor parel en dat is waar de uienslingers de oude Romeinen aan deden denken: een parelketting. Officieel heet onze gewone ui Allium cepa. De Vlaamse ajuin en de Brabantse, Zeeuwse en Limburgse juin zijn daarvan afge leid. Het Italiaanse cipolla zit in het tweede deel van de naam, waar ook het Duitse zuiiebel vandaan komt. En onze korte, maar o zo krachtige ui? Die komt volgens de schriftgeleerden van het middeleeuwse woord uyen, wat lijkt op ajuin als je het goed uitspreekt. Ten onrechte werd dit woord aangezien voor een meervoudsvorm. Dan moest er ook een enkelvoud zijn: uy of ui. Vergissing. Maar ach, onze taal hangt van vergissin gen aan elkaar. Terug naar de keuken, want het gaat erom wat je kunt doen met deze sterkriekende, tranentrekkende wonderbollen. Veel, heel veel! In uiteenlopende gerechten is de ui onmisbaar. We kennen uitgesproken uiengerechten als hachee, uiensoep, ge vulde uien, uienringen, uienkruier (plat brood met gebakken uien). En we kennen 'm als gar- p. I nituur: gebakken uien bij een De scherpe smaak en hamburger, op de Duitse bief- geur wekt alleen maar stuk of bij de bruine bonen. Ge fruite uitjes over de nasi, uien- lust en onrust op compote, rauwe ui bij haring. Minder zichtbaar staat hij als smaakmaker aan de basis van bouillons, sauzen, ragouts, stoof schotels, curry's en dressings. Een keuken zonder ui is gewoon ondenkbaar. Zorg dus dat u altijd uien in huis hebt. Behalve als u een zenmonnik bent, dan mag u geen ui eten. Met zijn scherpe smaak en geur wekt hij alleen maar lust en onrust op. Rode uien zijn de milde tak van de familie. Ze zijn vaak net iets minder scherp, dat wil zeggen in Europa. In het Caribisch gebied komt een rode uiensoort voor, die juist uitgesproken scherp is. Zijn vriendelijke karakter en mooie uiterlijk maken de rode ui bij uitstek geschikt rauw te verwerken in bijvoor beeld een salade. De rode ringen of snippers zijn heel decora tief Hij komt het best tot zijn recht in een wat zoete omge ving. Gecombineerd met fruit bijvoorbeeld kan hij net voor een lekkere bite zorgen. Ga je hem langdurig bakken of stoven, dan raakt hij zijn rode kleur kwijt en blijft een grauwgrijze massa over. Neem daar liever gele uien voor. Kort ■5^* bakken of grillen gaat goed. Za- ^2 "g °P bief stuk. Mangosalade met rode ui en feta (zomerse salade, 2 p.) k- Benodigdheden: 1 rijpe mango, 1 flinke rode ui, 100 gram feta, 5 takjes verse koriander, 1 eetlepel limoensap, 1 theelepel gember siroop, versgemalen peper en zout, 100 gram gemengde salade. Bereidingswijze: Maak ui schoon, snijd er een paar mooie dunne ringen van. Snipper rest fijn. Snijd koriander in dunne reepjes. Breek feta in brokjes. Snijd mango aan beide kanten langs pit in lengte door. Verwijder pit. Kerf met scherp mesje vruchtvlees van binnenuit tot schil in. Maak ruitstructuur, druk schil in zodat hij hol komt te staan. Snijd blokjes los van schil. Vang mangosap op, ver meng met limoensap, gembersiroop, peper, zout en koriander. Meng door gesnipperde rode ui, mangostukjes en fetablokjes. Laat kwartier staan, zodat smaken zich kunnen vermengen. Maak in on diepe schaal bedje van sla, leg hierop mangomengsel. Garneer met ringen rode ui en brokjes feta. Geef flinke draai met pepermolen. Tip: Heerlijk met gegrilde gamba's met knoflook en een stuk war me naan (Indiaas brood). Schenk er kruidige witte Elzaswijn bij, bij voorbeeld Gewürztraminer. Deze salade krijgt nog meer pit met een half gesnipperd rood pepertje door de dressing. Om er flink getatoeëerd uit te zien, hoefje niet per se onder de naald. Steeds meer mensen grijpen naar Sleeves. Net echt en een stuk minder pijnlijk. door Koos van Wees foto PR De jonge vrouw in de drukke winkelstraat oogst bewonderende, en in ieder geval nieuwsgierige blik ken. Haar armen zijn van onder haar T-shirt tot aan haar polsen be dekt met een ingewikkeld patroon van tatoeages. Je hoeft geen fan van tattoos te zijn om de schoon heid van de lichaamsversiering in te zien. Echte kunstenaars zijn het, in die tattooshops. Maar er is geen naald of tattoo-ar tist aan deze huidtekeningen te pas gekomen. De prints bevinden zich op een soort nylonkous voor de armen. Pas als het oog heel dichtbij komt, wordt dat duidelijk, en dan nog alleen voor mensen die er op bedacht zijn. De anderen blijven geïntrigeerd naar de teke ningen kijken. 'Sleeves', heten de nylon tatoeages in de volksmond. Het Engelse woord voor mouwen. Ze zijn ver noemd naar het bedrijfje dat de Amerikaanse make-upartist Chris tian Tinsley indertijd oprichtte als bijverschijnsel van zijn werk in Hollywood. Tinsley verzorgde onder meer de make-up voor films als Pearl Har bor en The Passion of the Christ. Hij kwam als eerste op het idee al die gewonden en doden in films niet meer handmatig te voorzien van indrukwekkend uitziende ver wondingen, maar die van tevo ren te drukken op transpa rant materiaal. Toen hij voor een film de opdracht kreeg een grote groep te voorzien van ta toeages, normaal een tijdrovend proces, volg de hij hetzelfde proces. „Iedereen was zo en thousiast, dat ik dacht: wat nou filmindustrie, ik ga de mode in. Dat werd Sleeves", verklaarde Tinsley later. Inmiddels heeft zijn in Los Ange les gevestigde bedrijfje niet alleen maar tatoeages voor de armen be schikbaar. Wie wil, kan zijn hele torso ervan voorzien met een van zijn T-shirts. Tinsley huurde een echte tattoo-artist in voor de ont werpen. Brad Pitt liet zich erin fo tograferen voor de Italiaanse Vogue Uomo. Sleeves zijn een succes. Elke brave huisvader en -moe- der kan in het weekeinde als stoere motorrocker po seren, om doordeweeks weer in maat- en mantelpak te verschij nen. Bijna letterlijk een kwestie van een jasje aan- en uittrekken. Alle tattoo-stijlen zijn momenteel verkrijgbaar, van old school tot tri bal tot Japans. Is het niet van Slee ves dan wel van een van Tinsley's vele navolgers. Waarbij de kwali teit soms te wensen overlaat. De typische zwartblauwe kleur van ta toeages, door Tinsley zo goed ge troffen, wil bij anderen nog wel eens van kleur verschieten. Eveliene, de jonge vrouw in de winkelstraat, heeft Sleeves met een old-school- motief dat wil zeg gen veel ronde vormen en veel rood. „Ik krijg ontzettend veel reac ties, vooral van jongeren. Als ik dan laat zien dat de tatoeages niet echt zijn, zijn ze heel verbaasd en willen ze onmiddellijk weten waar ik ze gekocht heb." Dat is, zo blijkt, vooral een kwestie van goed zoeken. De winkel waar Eveliene ze heeft gekocht, verkoopt ze niet meer. De meeste kans bieden win kels voor een alternatief publiek, van skateboarders tot gothics. Prij zen liggen ergens tussen de to en 20 euro voor een paar, afhankelijk van de kwaliteit van de stof en de tattoo. Wie er écht bij wil horen, kan in één moeite door vragen naar mag netische piercings. Wel een tong- of neuspiercing, zonder door boord te worden. Gooi. Q www.sleevesclothing.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20