"arX;i°Sfr Activisten van toen actie van mosselcomité Meer dan tienduizend steunbetuigingen aan Red de Zeeuwse mossel. CS van festivaldirecteur Leo Hannewijk Rol milieubeweging is deels uitgespeeld, meent Izak Vogelaar. 3 6 Zaterdag 30 augustus 2008 PZC door Martijn de Koning BRUINISSE - De overhandiging van ruim tienduizend steunbetuigin gen aan minister Gerda Verburg is voor actiecomité 'Red de Zeeuwse mossel' voorlopig de laatste actie. „We hebben ons nu wel genoeg la ten horen", vindt Mariska Jumelet. De Bruse reist deze ochtend in het gezelschap van comité- en plaatsge- note Carine Hoogerheide naar IJ- muiden. „Er gaat geen hele busla ding mensen mee. Iedereen is de kwestie beu, dat merkten we ook aan de persoonlijke reacties op de kaarten. Alles is gezegd en gedaan; we nemen nu gas terug en gaan af wachten." Het comité deelde de kaarten afge lopen maanden uit in restaurants, op campings en tijdens evenemen ten. Ze stonden ook wekelijks afge drukt in het Schouwen-Duiveland- se weekblad WereldRegio. Meer dan tienduizend mensen namen de moeite de bon in te vullen en terug te sturen. „Burgemeester Asselbergs van Schouwen-Duiveland heeft ervoor gezorgd dat we de minister tien minuutjes mogen spreken", vertelt jumelet. Verburg is vandaag in 1J- muiden vanwege de Dag van de Nederlandse Visserij. „De burge meester geeft ons ook nog een per soonlijke boodschap mee, net als commissaris van de koningin Peijs." De kaarten, afkomstig uit heel Ne derland en het buitenland, wor den aan ringen geregen en in mos selmanden aan de minister over handigd. „Met het idee: er hadden eigenlijk mossels in moeten zitten, maar helaas zijn het nu kaarten." Jumelet kan nog steeds bijna niet bevatten dat er zoveel mensen rea geerden. „Toen we de actie begon nen, dachten we: een stuk of vijf honderd zou mooi zijn. Dit is na tuurlijk echt geweldig." De overhandiging van de kaarten is de tweede keer dat de mosselsec tor met een actie van zich laat ho ren bij de landelijke politiek. In juni overhandigden zes meiden uit Yerseke in Den Haag al bijna 15.000 handtekeningen en meer dan 1000 tekeningen van basis schoolleerlingen aan de vaste ka mercommissie landbouw. 'Red de Zeeuwse Mossel' over handigt vandaag 10.000 steunbe tuigingen aan minister Verburg; het is voorlopig de laatste actie van het actiecomité. (nieuwe films in alfabetische volgorde) Ontwapenende autobiografische verkenning van een gecompli ceerde vader-zoon relatie, gebaseerd op het prachtige boek van Blake Morrison, één van de gasten dit jaar. (in competitie) De openingsfilm van mijn favo riete regisseurs: the Coen Brothers. Hilarisch en wat een geweldige cast! Ontwapenende film over liefde en erotiek bij ouderen. Keira Knightley en Sienna Miller schitteren in dit drama gebaseerd op de liefdesbrieven van Dylan Thomas. Keira Knightleys moeder, Sharman Macdonald, schreef het script en is samen met familie aanwezig bij de vertoning op donderdag 16 september. Deze film vormt samen met de openingsfilm op maandag 15 september, een lite rair hoogtepunt. Relatiedrama gebaseerd op een toneelstuk van Eugene O'Brien. Een Ierse film waarin het verhaal verteld wordt op de wijze waarop een simpel verhaal verteld moet worden, (in competitie) Winnaar van de Gouden Palm in Cannes dit jaar, een film over een schoolklas in een voorstad van Parijs. Het klaslokaal is een af spiegeling van de moderne Franse maatschappij, waarin culturen en denkwijzen flink met elkaar bot sen. Overtuigend! (in competitie) Prachtige film over het bewogen leven van de schrijfster van Bonjour Tristesse. Weer een prachtig sociaal drama van de Dardenne broeders. Op zaterdag 20 september ontvangen zij de Lifetime Achievement Award. Frank Langelia schittert in dit drama over sterven voor literaire schoonheid, (in competitie) Aanstekelijke film over ouderen die met heel hun hart in een koor zingen. Ik verheug me nu al op de meezingbioscoop met u en vele bekende Nederlanders als voor zangers. De kaarsjes op de taart van de jarige op woensdag 17 september! door Ben Jansen Op de vraag of hij ook een geheim actieverleden heeft, grijnst hij breed. Izak Vogelaar, voorzitter van de WD-fractie in de Staten van Zee land, heeft zich altijd tot het libera le gedachtengoed aangetrokken ge voeld. „Als student op de sportaca- demie heb ik wel eens geprobeerd geestverwanten te verenigen. Toen ben ik op de zeepkist geklommen. Meer dan een paar man kreeg ik niet bij elkaar, iedereen was links in die tijd." Vogelaar kan zich goed indenken dat de borden met Stop de groene leugen die de de afgelopen maan den in het Zeeuwse landschap zijn verschenen, natuur- en milieuorga nisaties een gruwel zijn. Zelfheeft hij wel wat op met dit initiatief van boeren en mosselvissers. „Er zit wat mij betreft wel een kern van waarheid in. De milieube weging hanteert vaak een eenzijdi ge visie, waarvoor ze maximale pu bliciteit weet te verwerven. Dat is haar goed recht; daar torn ik niet aan. Ik heb alleen mijn twijfels over de informatie die de clubs ver strekken. Die is naar mijn idee niet altijd fair en ordentelijk en ze ker niet altijd te verifiëren. Als je zelf de zaken zwart-wit voorstelt, moet je je er niet over beklagen dat een ander zich van dezelfde strategie bedient." De beschuldiging dat natuur- en milieuorganisaties zich aan groene leugens bezondigen, leidt er volgens Vogelaar toe dat meer Zeeuwen dan ooit nadenken en meepraten over de maatschappelij ke betekenis van natuur- en milieu clubs. De WD in de Zeeuwse Staten heeft al eerder vraagtekens bij die betekenis gezet. Wat deze partij be treft moet de provinciale subsidie voor de Zeeuwse Milieu Federatie 'Als je zwart-wit redeneert, moet je accepteren dat anderen dat ook doen' (ZMF) worden heroverwogen. Die subsidie stelt de natuur- en milieu sector naar de mening van Voge laar in de gelegenheid een te grote broek aan te trekken. „Natuur- en milieuclubs hebben absoluut een rol in onze samenle- Izak Vogelaar ving vervuld. Ze hebben ons aan het denken gezet. Kijk maar naar de Club van Rome. Het besef dat zorgvuldig met de natuur en het milieu moet worden omgespron gen, is breed in de maatschappij doorgedrongen. Overheden heb ben daarom hun eigen specialisten op dit terrein in huis gehaald. Daarmee is de rol van de natuur- en milieugroepen als het gaat om beleidsbeïnvloeding voor mij uitge speeld. Ze mogen best actief blij ven. Maar dan ongesubsidieerd." Was het nog niet zo heel erg lang geleden hip lid te zijn van de milieubeweging of om als actievoerder tegen de maatschappij aan te trappen, tegenwoordig moet je wel twee keer nadenken daar mee te koop te lopen. Activisten van weleer worden afge rekend op (oude) daden. Natuurbeschermers worden, met name in vissers- en landbouwkringen, als persona non grata beschouwd. Belangenafweging op een weegschaaltje. PZC Willem Adriaansens 1987: Blokkade van de kerncentrale Borssele ter herdenking van de kernramp te Tsjernobyl. foto ANP 2001Actievoerders hebben zich aan de rails vastgeketend om het transport van radioactief afval te verhinderen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 164