Floors Koi Shop Vertraging in strijd tegen pinpasfraude Duurzaam inkopen is niet per se duurder BenZeker AIRCO Hypotheek berekenen, vergelijken of afsluiten? Vijverspeciaalzaak €99,- Bosch Car Service Acties Wegener lijken van baan Winkeliers krijgen uitstel voor vervangen oude pinautomaten. Boerensuper Marqt opent tweede winkel BOSCH Service ZMF en COS laten overheidsinstanties mogelijkheden zien. Mega-mastkraan PZC Zaterdag 30 augustus 2008 15 AMSTERDAM - De banken hebben winkelketens opnieuw uitstel ver leend voor de vervanging van hun verouderde pinautomaten. Het gaat om apparaten die extra kwets baar zijn voor skimmen, een vorm van pinpasfraude waardoor ban ken miljoen euro's verliezen. 'Pincriminelen' lezen met een ap paraatje de magnetische strip op een betaalpas af en kopiëren de ge gevens. Met een minicamera of door over de schouder mee te kij ken wordt de pincode afgekeken. Vervolgens maakt de pincrimineel een nieuw pasje en kan hij 'flap pen tappen.' Leveranciers van de pinapparaten en het Platform Detailhandel had den aangedrongen op uitstel. De winkelketens krijgen, per geval ver- DEN HAAG - De boerensupermarkt Marqt heeft donderdag in Haar lem zijn tweede vestiging geo pend. In de verswinkel liggen streek- en biologische producten van veertig tot zestig Nederlandse boeren en producenten. Marqt werkt niet als een traditionele su permarkt. Het zijn de boeren zelf die hun producten verkopen in de winkel. De eerste Marqt opende in februari in Amsterdam. schillend, enkele weken of maan den extra tijd om alles op orde te brengen. De problemen rond de vervanging van ongeveer dertigduizend pinau tomaten in winkels (tien procent van alle pinapparaten in Neder land) stapelen zich op. Leveran ciers trokken aan de bel bij PIN-ei- genaar Currence. Ze kampten met uiteenlopende technische proble men en onvolledige informatie van de opdrachtgevers. Het Platform Detailhandel betwij felt of banken en leveranciers zich wel goed hebben voorbereid op de operatie. „Winkeliers hebben nu veel extra kosten gemaakt, daar gaan we zeker nog over met elkaar in discussie", aldus een woordvoer- De banken hebben winkeliers uit stel gegeven voor het vervangen van fraudegevoelige pinautoma ten. Fabrikanten hebben moeite de apparatuur te leveren. der van de brancheorganisatie. Vol gens Currence hebben de leveran ciers van de nieuwe systemen te laat aan de bel getrokken om de problemen te benoemen, maar zit ten de partijen inmiddels op één lijn. Banken leden vorig jaar vijftien miljoen euro verlies door skim men. Currence en de banken beslo ten dat winkeliers voor 1 juli dit jaar de meest kwetsbare appara ten, van het type HFT201, moes ten vervangen. De nieuwe systemen moeten vol doen aan de zogenoemde EMV-techniek, die banken voor 2013 willen invoeren. De magneet strip op de bankpassen maken in dit nieuwe systeem plaats voor een chip. Het aantal gevallen van skimmen met het nieuwe apparaat - de HFT201 - is tot nul gereduceerd, zegt een woordvoerder van Het Platform Detailhandel. ONDERHOUDSBEURT Huvoofl Voorkom vieze geurtjes en dure reparaties! MSeen fefdfe vööf systemen gevufci met fcöudemiddëi R134A AXEL Aitfoeenter Snoedfjk - $6 20 45 BÖftSSELÉ Autobedrijf de Muynck QufcCéfllwrt 8 C 6in 35 08 63 GOES Bosch Car Service Gees ötrk Drenkersweg f S C «Ml 3 -273665 KAPtLLt Garage Heogesteger £Wjk*eteestraat 5$ C mn U 1315 KÖUOEKERXE Autobedrijf Kfciyfhöüt KarreveM 4 C «Ml* - ff I MfODELBURG Auto Service Van Liere Vbttavreg33 f8-62 76 SS TERNEU2EM Autocentrum Ter neuzen Kandetepoert 2 fÖïtS - 64 92 86 VLISSINGEN Autobedrijf Korre GerbrandVstraat 4 f @11$'46 46 44 VRÖlWEHfÖLÖCfï Veer setjam Auto vrouwenpolder seweg 75 C <Mf* - 9? f5 24 Compleet, goed, betaaibaar SCHIEDAM - Aan de rand van de Rotterdamse haven spuiten medewerkers van het Schiedamse bedrijf Huis man een zeshonderd ton zware mastkraan schoon voor een van 's werelds grootste vrachtschepen ter wereld, de Fairplayer. Het 145 meter lange schip van Jumbo Shipping heeft onlangs haar testvaarten afgerond en krijgt binnenkort twee van deze staalconstructies op het dék gemonteerd voor het vervoer van treinen, sche pen en fabrieksonderdelen over de hele wereld. foto Ton Borsboom/ANP door Ben Jansen MIDDELBURG - Max Havelaarkoffie en kringlooppapier liggen voor de hand, maar hoe schaf je een duur zaam bureau aan of een duurzame straatveegmachine? Gemeenten, waterschappen, provincies en rijks diensten worden in toenemende mate verondersteld het criterium duurzaamheid een rol te laten spe len bij inkoop van spullen en de uitbesteding van diensten. De Zeeuwse Milieu Federatie en het Centrum voor Internationale Samenwerking Zeeland (COS) la ten vertegenwoordigers van over heden en bedrijven dinsdag tij dens een studiedag in Middelburg zien wat kan op dit gebied. Voor een aantal gemeenten zal die studiedag niet veel nieuws opleve ren. Vlissingen, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland hanteren al een inkoopbeleid dat voor 45 procent als duurzaam kan worden beschouwd; Middelburg, Veere en Tholen zitten boven 30 procent. „Het is een veelgehoorde misvat ting dat duurzaam inkopen duur der is", zegt de Middelburgse wet houder Huub van Klinken. „Onze ervaring is anders. Soms is de koopprijs van een duurzaam pro duct wat hoger, maar daar staat dan een langere levensduur of lage re verbruikskosten tegenover." Hij merkt ook dat toeleverende bedrij ven zich steeds meer richten op het aanbieden van duurzame pro ducten en diensten. Dat is ook precies de bedoeling van duurzaam inkopen door de overheid, zegt Ilse Pama van de ZMF. „De overheden kopen jaar lijks voor 40 miljoen euro in. Als dat duurzaam gebeurt, maak je een mooie klapper en stimuleer je de markt." Het Rijk wil in 2010 alle produc ten en diensten duurzaam inko pen. De gemeenten streven naar 75 procent in 2010 en 100 procent vijf jaar later. Provincies en water schappen hebben hun doel voorlo pig op 50 procent gezet. De organi satie Senter Novem helpt bij de keus van duurzame producten. AMSTERDAM - De Nederlandse Ver eniging voor Journalisten (NVJ) en de Raad van Bestuur van We gener hebben een principeak koord bereikt over de toekomst van het bedrijf en banenbehoud. Dit liet NVJ-secretaris Bianca Root- saert gisteren weten. In juli ontstond onrust bij de ze ven regionale kranten van de uitge verij, waaronder de PZC. Wegener wilde zo'n vierhonderd banen schrappen. Nadat de redacties met acties dreigden ging dit plan van tafel. Rootsaert: „Het akkoord be vat een banengarantie tot 1 januari 2011. Dat betekent dat de circa acht honderd journalistieke functies bij de redacties behouden blijven." De redactie van de PZC buigt zich maandag over het akkoord. „Ik ver wacht dat het positief wordt ont vangen", zegt PZC-hoofdredacteur Peter Jansen. „Het is prettig dat de actiedreiging verdwenen is. Nie mand zit erop te wachten dat de krant niet verschijnt. Bovendien is het fijn dat op korte termijn geen redactionele banen verdwijnen. Toch hebben we niet het idee dat Sinterklaas langs is geweest, want de rendementseis van 20 procent blijft overeind. Als de uitgever die niet kan halen door bij de redactie te snoeien, dan klopt hij aan bij an dere loketten van de krant. Ook dat zullen we op de redactie op ter mijn merken, ben ik bang." 0 vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15