'Iedereen op straat gebruikt het' In Turkije is xtc net zo makkelijk verkrijgbaar als thee. Dank Platform N57 Hartcentrum Terneuzen Kustmarathon Kustmarathon 2 Herfkens 14 I Zaterdag 30 augustus 2008 PZC i In Turkije is xtc net zo makkelijk verkrijgbaar als thee of water. Seker, zoals de pillen worden genoemd, zijn ook populair bij de vele jongeren die in Istanbul op straat wonen of werken. foto Serkan Taycan door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Hij is negentien jaar en kijkt wazig uit zijn ogen. Hij heeft net nog lijm gesnoven. Mavis, zo als zijn bijnaam luidt, leeft al vijf jaar op straat in Istanbul. En na tuurlijk gebruikt hij ook xtc. „Ie dereen op straat gebruikt het", zegt hij schouderophalend. Zijn vriend, petje op, donkere wallen onder z'n ogen, knikt. Drie tot vijf lira kost 'seker', suiker, zoals de pil len op straat worden genoemd. Ze zijn overal te krijgen. Zeker in Tar- labasi, één van de achterbuurten dichtbij het centrum van Istanbul, waar de jongens rondhangen. Mavis: „Ik gebruik het niet meer zo vaak. Ik eet niet meer wanneer ik xtc gebruik en ik moet te veel slapen." Zijn vriend wel. Drie tot vier pillen per dag. Jongerenwerker en voormalig straatkind Ferhat Sahin (28) kent de verhalen van de jongens. „Xtc is razend populair. Vroeger snoven de jongeren meestal lijm en thin ner, nu gebruiken ze xtc." Ook zelf Zelfs jongeren van tien jaar gebruiken 'seker' heeft hij vroeger de pillen geslikt. Hij wijst op de littekens op zijn pols. Zijn armen staan vol krassen. „Dit heb ik gedaan nadat ik voor de eerste keer xtc had gebruikt. Ik voelde er niets van." Ferhat en zijn directeur Yusuf Ahmet Kulca van de stichting Kinderen van de Hoop maken zich zorgen over de populariteit van de drug. De stra ten in Istanbul zijn gevaarlijker ge worden. Jongeren die veel slikken raken paranoïde en agressief „Zelfs jongeren van tien jaar ge bruiken seker", zegt Kulca. En de jongerenwerkers staan niet alleen in hun zorgen. Uit veel grote ste den in Turkije komen alarmeren de geluiden over het stijgende xtc-gebruik. „Drugsgebruik is hier lang niet zo n groot probleem als in Euro pa, maar we zijn bezig met een in haalslag", zegt psychiater Kultegin Ogel, een Turkse autoriteit op het gebied van gebruik van verdoven de middelen. Tot 2000 kwam hij xtc zelden tegen in zijn praktijk. In middels is dat anders. Dagelijks ziet hij jongeren die kampen met xtc-verslaving. En het zijn zeker niet alleen straat kinderen die de partydrug hebben ontdekt. Studenten, yuppen, zelfs huisvrouwen gebruiken xtc, zegt Ogel. Sommigen alleen wanneer ze uitgaan, anderen slikken de pil len elke dag. „Ik heb cliënten die 24 pillen per dag slikken. Ze voe len zich leeg en depressief zon der." De partydrug is volgens Ogel ook in trek bij religieuze jongeren. „Meiden met hoofddoek houden 's middags een theeparty thuis en daarbij liggen dan ook pillen op ta fel. De familie heeft geen idee." De ze jongeren zijn er volgens de psy chiater van overtuigd dat alcohol volgens de Koran verboden is, maar cannabis of xtc niet. De pillen die voor weinig geld te koop zijn, zijn vaak geen pure xtc, aldus Ogel. Niemand weet precies wat hij of zij slikt. Ook de politie in de zuidelijke badplaats Antalya heeft alarm geslagen over de onzui vere xtc pillen die er worden ver kocht. De eerste maanden van dit jaar werden er in Antalya 1905 pil len in beslag genomen, 900 daar van waren nep. Ook in Istanbul heeft xtc hoge prioriteit, vertelt een narcoticarechercheur, die ano niem wil blijven. Praten met de pers is hem verboden. „De xtc ver spreidt zich als een epidemie over Turkije." In 1995 werden in Istan bul 1500 xtc-pillen in beslag geno men, het afgelopen jaar waren dat er meer dan een miljoen. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Nu na de uitspraak van de Raad van State ook het Veerse deel van de nieuwe N57 mag worden aange legd, verdient het Platform N57 ons respect en dank voor de jaren lange inzet om te voorkomen dat Walcheren voorgoed wordt ver pest. Hulde aan Joep Vergroesen, Leo Dalebout en alle anderen voor al het werk dat ze hiervoor heb ben verricht. Het was vechten te gen de bierkaai, maar als het nu misgaat kan niemand zeggen: 'ich habe es nicht gewusst'. De komen de jaren zullen gekenmerkt wor den door landschappelijke vernie ling: oude bomen en andere be planting zullen verdwijnen, de aan leg van rotondes en ver boven het maaiveld uitstekende wegconstruc ties zullen voor altijd het aanzicht van Walcheren veranderen en het betonnen lint zal ons eiland in twee delen splitsen. En waarom? Niet voor de toeristen, maar voor het vrachtwagenverkeer van Rot terdam naar het zuiden. En de landschappelijke inpassing en het Belvedereproject dan? Dat wordt een lacher: er is niet eens genoeg budget voor de weg zelf, dus voor herstel van het landschap en het opleuken van de dorpen, die daar mee gepaaid werden? Vergeet het maar, dan zijn we zeker twintig jaar verder, als het ooit gebeurt. Valerie Schepers Schellachseweg 7, Middelburg Hieraan is reeds lange tijd voort varend gewerkt. Is volgend jaar ge reed. Nu al wordt medisch perso neel geworven. De Zeeuws-Vlaam- se specialisten behandelen 300 pa tiënten per jaar in ziekenhuis Ma ria Middelares in Gent. Dit doen ze al vele jaren! Hebben hiermee zeer veel ervaring opgedaan. Een logisch vervolg is de bouw van een dottercentrum in Terneuzen. Dit is gunstig voor de werkgevers/ pa tiënten vanwege kortere reistijden. Om het geheel rendabel en betaal baar te houden zijn ongeveer 600 patiënten per jaar noodzakelijk. Met aanwas van patiënten van bo ven de Schelde is dit mogelijk. De ze moeten dan niet naar Rotter dam Nieuwegein reizen. Ben ver baasd over de reactie van directeur Simons, Ziekenhuis Zeeland, die samenwerking met Terneuzen af wijst en dan zelf maar weer een verliesgevend project in zijn zie kenhuis wil opstarten. Deze kapi taalsvernietiging is te gek voor woorden. Wie betaalt hiervoor, ja wel, de verzekerden. Verzekeraars, weest op uw hoede! Giel van Boom Kreeksingel 16, Hoek Na de mosselvissers zijn nu de hardlopers aan de beurt, deze kust- verpestende lieden moeten boe ten. De Kustmarathon verbieden, dan worden ineens 1100 sportieve- lingen in het milieukruis geraakt, ook alle vrijwilligers en toeschou wers. Gelukkig gaat de loop op 4 oktober wel door. Op de Pijlerdam schrikken de meeuwen zich rot van het gestamp, niet kijken naar de vele dode vogels op de weg, ver morzeld door voertuigen, dat zijn nu eenmaal beschermde gebruiks voorwerpen. Over de Veerse Dam het strand op, bij Oostkapelle het bos in, naar Westkapelle over grindpaden en hierbij zullen wel enige steentjes van hun plaats gera ken. Zoutelande wacht een fantas tische ontvangst. Ik geef mij alvast op, om na de marathon, de verhar de paden aan te vegen en de stran den met een hark te egaliseren. Wat we volgend jaar gaan doen? Op naar de Middelburgse Markt, waar, in navolging van Rotterdam, de racewagens overheen zullen scheuren. Het startschot zal dan ge geven worden door de heer L. Lie- vense. A.A. de Rijke Laan van Nieuwenhove 10, Middelburg 'Strandevenementen bedreigd' kopt de PZC op 27 augustus. In het redactioneel commentaar wordt geschetst dat Zeeland in de tang genomen wordt door de na tuurbescherming. Dit is het zoveel ste bericht over de natuur waarin de nuance ontbreekt. In dit geval hebben we het over gemeenten die uit strategische overwegingen bezwaar maken tegen een beheer- plan Voordelta. Op zich niets mis mee, het is hun goed recht. De uit voering van het beheerplan laat echter alle ruimte voor evenemen ten. Wat mij erg tegenvalt in de be richtgeving van de PZC is dat ver moedens tot feiten worden verhe ven en direct als waarheid op de voorpagina worden gezet. Vervol gens wordt in redactioneel com mentaar alles weer ongenuanceerd op een hoop geveegd. Vermoede lijk leeft de gedachte dat dit de po pulistische berichtgeving is die ie dereen op dit moment wil horen. Pas de volgende dag wordt er we derhoor toegepast bij de provincie. De komende dagen kunnen we waarschijnlijk weer de opgewon den commentaren van een vrij vas te groep briefschrijvers verwach ten en zo is de krant weer eenvou dig gevuld. Ik doe een beroep op de redactie van de PZC om over natuur en milieu eens minder ge kleurd te schrijven. Het zou de journalistieke waarde van de krant bijzonder ten goede komen. G. N. de Groot Hoge Zoom 75, Burgh Haamstede Ik schreef het eerder: 'Uiteindelijk hoeft Herfkens geen cent terug te betalen'. Helaas is mijn voorspel ling uitgekomen. Madam gaat nu voor één dollar per jaar werken. Met minstens een duizendje of ze ven per maand belastingvrije on kosten vergoeding! Den Haag heeft elkaar weer de hand boven het hoofd gehouden. Een arme sloeber moet zijn onterechte huur subsidie natuurlijk tot de laatste snik terug betalen. Normen en waarden, aan m'n hoela B.J. Meijs Kinderstraat 1, Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14