'Naam van de school 'Jachthaven past niet voor Strange' Bibliotheken kampen met fors ledenverlies H. W. C. L 'Haast achter fietspad Groede-Oosthurg' werd op 29 au gelegd door Raad Sluis wil ambtenaren snel omscholen Raad wil alternatief wel laten onderzoeken om rechter voor te zijn. Waterpijp Strijdvaardige ouders in Groede drijvende kracht achter nieuwbouw. 26 Zaterdag 30 augustus 2008 PZC Z door René Hoonhorst BRESKENS - Uitbreiding van de Breskense jachthaven tot vóór het Eerste Strange is voor de meeste Sluise gemeenteraadsleden abso luut uit den boze. Toch moet ook dat alternatiefin een milieu-effect- rapportage (MER) worden onder zocht, vindt de meerderheid van de raad. De raadsleden zijn het met de ini tiatiefnemers van Jachthaven BV eens dat een nieuwe jachthaven het beste ten oosten van Port Scal- dis kan komen. Toch kan niet wor den volstaan met een onderzoek naar de maatschappelijke gevolgen voor Breskens en omgeving en naar de gewenste natuurcompensa tie op die plek. De Raad van State zou de gemeente immers direct op dracht geven haar huiswerk op nieuw te doen als andere locaties niet in het onderzoek zijn betrok ken, vreest de meerderheid van het gemeentebestuur. De oppositiepartijen vinden dat onzin. Zij vinden dat Jachthaven BV al afdoende heeft aangetoond WJ De Sluise raad vindt dat ook uit- breiding van de jachthaven tot voor het Eerste Strange in een MER moet worden onderzocht. Voor de volledigheid. TERNEUZEN - De bibliotheekstich- ting Zeeuws-Vlaanderen heeft vo rig jaar veel leden verloren. In to taal zegden 1810 abonnees hun lid maatschap voor de leeszalen op. Het verlies was het grootst in Ter- neuzen, waar het ledenpercentage kelderde met ruim tien procent, van 13.955 tot 12.473 leden. Alleen in Hulst steeg het aantal vaste ge bruikers met 51 tot 6073. De daling van het aantal leden in 2007 komt de stichting slecht uit en zet de financiële positie van de instelling verder onder druk. Vorig jaar kampte de bibliotheek al met financiële en personele proble- ZEEUWS^f^ï Een aantal werknemers op het Ter- neuzense kantoor beent meerdere keren per dag naar de lift, waarna beneden de nicotinebehoefte wordt gestild. De Axelaar moet daar niets van weten. Een sigaretje is aan hem niet besteed. Smerige ta bak, niet te pruimen die troep. De ze week baarde hij opzien met een ontboezeming: hij had gerookt. „Ik dat uitbreiding van de jachthaven in de veerhaven of ter hoogte van het Eerste Strange niet haalbaar is. Daar komt bij dat de inwoners van Breskens zich hun strand niet la ten afpakken. „Als er een jachtha ven voor het Eerste Strange komt, is het Spuiplein te klein voor de demonstranten", voorspelde WD-fractievoorzitter Johan Pro voost donderdag tijdens de raads vergadering. Collega Liber Baarends (D&T) was dat met hem eens. „Het Eer ste Strange is van Breskens, daar moet je van afblijven", liet hij we ten. Maar ondanks dat moet het Eerste Strange wel in de MER mee lopen. „Alleen als ook de varian ten zijn onderzocht, kunnen we al le bezwaren tijdens eventuele juri dische procedures tackelen", vatte Hans Meijer (Helder Zeeuws) de mening van de coalitiepartijen (en het college) samen. De oppositiepartijen WD, Ge meentebelangen en CDA vonden het hypocriet om een locatie te la ten onderzoeken, die zowel voor de raad als de bevolking en de on dernemer onaanvaardbaar is. Advi seur Jaap Hennekeij wees erop dat het Eerste Strange ook botst met de nieuwe spelregels van kustver dedigingsproject Zwakke Schakels. Wat hem betreft had de raad meer nadruk gelegd op alternatieven voor de oostkant. „Je kunt naast Port Scaldis ook eerst een strook natuur inrichten." men. De directeur werd in ver band met die perikelen op non-ac tief gesteld en vervangen door een interim. Met de gemeenten voert de stichting nog overleg over de toekomstige subsidiegrondslagen. Niet alleen het ledenbestand kromp vorig jaar, ook de collectie van de bibliotheekstichting werd in volume teruggebracht. Bij de volwassenen waren vorig jaar ruim 13.000 boeken minder in de rekken te vinden. De jeugdcollec tie kromp met zo'n 2500 banden. Steeds meer lezers zoeken overi gens digitaal naar en in de collec ties. heb van het weekend aan een wa terpijp zitten lurken", zei hij met enige trots. „Ja daag, neem dat ding dan maar eens mee naar kan toor, dat wil ik wel eens zien", rea geerde zijn collega. Dat zag de Axe laar niet zitten. „Ik zie mijzelf al tussen jullie staan. Want met een waterpijp moet je vanwege het rookverbod ook vast naar buiten." door Frank van Cooten CROEDE - Angelica Kerckhof (11) en Duncan Groosman (4) glom men gisteren van trots. Alle leerlin gen van de Meerstromenschool in Groede gaan een tegeltje beschilde ren in de handenarbeidles. De kunstwerkjes krijgen een plek in de nieuwe Meerstromenschool. Angelica is de oudste leerlinge en Duncan de jongste, dus kregen bei den gisteren de eerste exemplaren. Dat gebeurde tijdens een belang rijk en gedenkwaardig moment voor de school, voor Groede en haar inwoners. Het leggen van de eerste steen van de nieuwe Meer stromenschool door wethouder Henk Luijendijk. Althans, dat was de bedoeling. „Aannemingsbedrijf Fraanje heeft zo snel gewerkt, dat ik dan maar de laatste steenlegging doe." Dat was overigens een geheel sym bolische handeling. De wethouder schoof met twee leerlingen een gordijntje open, waarna de steen door René Hoonhorst SLUIS - Een deel van de Sluise ge meenteraad wil dat burgemeester en wethouders nog meer haast zet ten achter de aanleg van een fiets pad van Groede naar Oostburg. Het Waterschap Zeeuws-Vlaande ren heeft de aanleg van het pad voorzien voor 2015, maar raadsle den vinden dat het eerder moet. Oppositiepartijen WD, CDA en Gemeentebelangen dienden een motie in waarin ze voorstellen een kwart miljoen extra uit te trekken voor snelle aanleg van het fiets pad. „Het waterschap heeft het pad voor 2015 op de rol staan. Maar als de fusie met waterschap Zeeuwse Eilanden tussen 2011 en tevoorschijn kwam. 'De eerste steen werd op 29 augustus 2008 ge legd door wethouder H.W.C. Lui jendijk', staat op de steen. Is de wethouder trots dat zijn naam voor eeuwig is verbonden aan de school? 'Ach, het is maar net hoe je het bekijkt. Ik ben voor al trots op de ouders die zich heb ben ingespannen de nieuwbouw te realiseren. En de naam Meerstro menschool blijft gelukkig gehand haafd. Meerstromen betekent in 'Ben trots op de ouders die zich voor de nieuwbouw hebben ingespannen' mijn ogen meer begrip voor de we reld waarin we leven. Een belang rijke voorwaarde om gelukkig te zijn." Groede is gelukkig met de nieuwe school. Het lijkt nog maar kortgele den. De actiegroep Nieuwbouw Meerstromenschool Groede, on der aanvoering van Adrie Neufegli- se, voerde bijna twee jaar geleden actie voor de nieuwe school. De huisvesting was erbarmelijk, de 2013 zijn beslag krijgt, verandert dat misschien weer." Wethouder Maria le Roy wees de oppositiepartijen er op dat zij al overlegt met waterschap en provin cie om het fietspad naar voren te halen op de prioriteitenlijst. De ge meente heeft de grond voor het fietspad al aangekocht, maar weet niet of dat genoeg is voor moder ne vrij liggende fietspaden. „Het is onhandig om gedurende de ge sprekken al met de portemonnee te zwaaien", vond de wethouder. Omdat enkele leden van de coali tiepartijen er niet waren en Peter Loonen (Helder Zeeuws) vóór de motie stemde, komt het voorstel volgende maand toch nog terug. schoolgebouwen aan de de Zorg- vlietstraat waren gewoon op. 'De veiligheid en gezondheid voor het personeel en de 82 leerlingen zijn in het geding', betoogde Neufegli- se in de vergadering van de raads commissie middelen in oktober 2006. 'Van enig uitstel kan geen sprake meer zijn'. De gemeenteraad besloot de GGD onderzoek te laten doen naar het onveilige en ongezonde klimaat in de schoolgebouwen. De gemeente Sluis reageerde snel. Oud-wethou der Jacky Boogaard sprak begin no vember het verlossende woord. Hij gaf Groede de garantie dat er in 2008 een geheel nieuw schoolge bouw staat. De noodzaak daarvan staat bij de gemeente Sluis niet ter discussie, zei hij. In het investeringsprogram ma werd alsnog een bedrag van ne gen ton opgenomen. Om de druk op de ketel te hou den, onthulde de actiegroep een paar weken later een bouwbord. De onthulling was tevens het start sein voor acties in het dorp en daarbuiten om geld in te zamelen voor de nieuwbouw. Het actieco mité, opgezet door een groep ver ontruste ouders, sloeg de handen ineen met de ouderraad, het schoolteam, onderwijsorganisatie Scoba en de dorpsvereniging, om druk te houden op de verdere ont wikkelingen rondom de nieuw bouw. Burgemeester Jaap Sala toonde gro te waardering voor de inspannin gen van de actiegroep. „Strijdvaar dige ouders die opkomen voor hun school." Toen wethouder Carien Bolijn op 27 maart dit jaar de bouwvergun ning overhandigde, ging de bouw echt van start. De leerlingen verhuizen in de kerstvakantie naar de nieuwe school, die aan alle eisen voldoet. Een moderne, op honderd leerlin gen berekende, school met vier klaslokalen, een personeelskamer, een computerruimte, een speello kaal voor de kleuters en een ge meenschapsruimte. Ouders en bestuurders namen gis teren alvast een kijkje in de ruw bouw. De leerlingen, die op weg waren naar een ijsje, draaiden zich mas saal om. Hun nieuwe Meerstro menschool wilden zij immers ook zien. En gelijk hadden ze. Dat ijsje kwam later wel. SLUIS - Het Sluise ambtenarenappa raat moet niet alleen inkrimpen, de werknemers moeten ook op al le gemeentelijke taken berekend zijn. Sluis moet minder afhanke lijk worden van de kennis van ex terne deskundigen. Om dat te be werkstelligen, trekt Sluis meer geld uit voor (om)scholing van mede werkers. Een PvdA-motie van die strekking werd deze week door de raad unaniem aangenomen. Een opleidingsplan moet ervoor zor gen dat de deskundigheid in eigen huis komt. De gemeente doet haar best om cursussen zo dicht moge lijk bij huis te geven, omdat mede werkers in het verleden afhaakten vanwege de afstand. M De 'eerste' steen prijkt na een symbolische onthulling voor iedereen zicht baar op de muur van de nieuwe school. Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 142