McCain is te vroeg afgeschreven 1 Sarah Palin is voor de duvel niet bang 'Een triomf van hoop over logica' m Dorethy Brown, bezoekster Democratische Conventie PZC Zaterdag 30 augustus 2008 1 3 how Onder luid gejuich van de conventiebezoekers verlaten Barack Öbama met zijn gezin en de kandidaat voor het vice-presidentschap Joe Biden met zijn vrouw het podium, foto Chuck Kennedy/EPA 'Dit was een van de beste politieke speeches ooit gehouden' WD-Kamerlid Hans van Baaien John McCains campagnemedewerker Will Crosswell (24) draait er niet om heen. Het is momenteel niet makkelijk om Republikein te zijn. Amerika heeft zijn buik vol van de Grand Ol' Party, de GOP. In 2006 ging al de Republikeinse meer derheid in het Congres verloren en in no vember staat de Republikeinen waarschijn lijk een nog grotere afstraffing te wachten. Zowel in de Senaat als het Huis van Afgevaar digden dreigen tal van conservatieven hun zetel te verliezen. Op de universiteiten zijn studenten mas saal gevallen voor Barack Obama. „Hij heeft onmiskenbaar een enorme uitstraling", zegt Crosswell, die tussen twee stu dies in zit en nu werkt voor de campagne van McCain. „Obama is een popster." Dat kan van McCain niet gezegd worden. De Republikein was een paar maanden geleden nog bijna een meelijwekkend fi guur. Op de avond dat Obama voor een euforisch publiek in een rit mische toespraak vol metaforen definitief victorie kraaide over zijn rivaal Hillary Clin ton, hield John McCain live op televisie een desastreuze speech in Louisiana voor slechts een paar honderd man. De 72-jarige senator worstelde hopeloos met de 'teleprompter' waarop de tekst van de speech voorbij rolde. Hij verhaspelde de makkelijkste zinnen, viel voortdurend in herhaling en grijnsde met een merkwaardige grimas in de camera. „Dat was gewoon zielig", oordeelde CNN-analist Jeffrey Toobin met overslaande stem. „Het was verschrikkelijk. De slechtste toespraak die ik sinds lange tijd heb gezien." Andere commentatoren vroegen zich af of McCain zich ooit zou kunnen meten met Obama. McCain is echter te vroeg afgeschre ven, zo blijkt nu. De Republikein oogt inmid dels niet meer als een gedoodverfde verlie zer. Terwijl zijn partij als geheel ver achter loopt op de Democraten, houdt de grijze se nator in de peilingen gelijke tred met Oba ma. Republikeinen geloven tot hun eigen ver bazing weer in een overwinning. Obama oogt af en toe kwetsbaar en McCain lijkt langzaam warm te draaien. De opluchting is voelbaar: nog niet alles is verloren. Ralph Begleiter, voormalig stercor respondent van CNN en tegen woordig hoogleraar politicolo gie, staat versteld van de op mars van McCain in de pei lingen. „Volgens iedere ob jectieve maatstaf moeten de ze verkiezingen een Demo cratische tsunami worden. De economie is slecht, de oor log in Irak duurt al ruim zes jaar, de president is ongeliefd. Al le signalen staan op rood voor de Re publikeinen." De Republikeinse partij heeft zich om die re den relatief snel achter McCain geschaard, hoewel die in het verleden de toorn wist te wekken van de rechtervleugel van de GOP. „Als ze ook maar een schijn van kans willen maken op het Witte Huis moeten ze de ko mende week bij de conventie in St. Paul een gematigd geluid laten horen", zegt Begleiter, die ruim tien Conventies bijwoonde. „De partij kan niet haar evangelische, militante gezicht laten zien. Dat kost ze de verkiezin gen. En dat weten de meeste Republikei nen." De Republikeinse Conventie, die maandag begint, zal naar verwachting minder spekta kel bevatten dan de Democratische Conven tie deze week. Bij de Democraten kwamen zelfs Hollywoodsterren - op eigen kosten - in vliegen. De Republikeinen hebben een agent schap moeten inhuren om enkele country- zangers naar Minnesota te lokken. De verwachtingen rondom McCains toe spraak zijn, anders dan bij Obama, ook ge ring. De Republikein bereidt zich volgens en kele berichten zeer nauwkeurig voor op de slotavond, maar niemand verwacht dat hij de 'oratorische kloof met Obama kan over bruggen. De Republikeinen hebben daar inmiddels op ingespeeld door de gelikte optredens van Obama verdacht te maken. Reclamespotjes brengen steeds weer dezelfde boodschap. Obama is een geweldige performer, een showman, maar hij is een celebrity in de stijl van Paris Hilton: inhoudsloos, onecht, ver waand. „Het is een heel slimme tactiek", zegt Begleiter. „Ze hebben Obama's kracht getransformeerd in een zwakte. McCains ge stuntel komt opeens authentiek over." Een zorg blijft de leeftijd van John McCain. Uit al le peilingen blijkt dat kiezers twijfelen of een 72-jarige het presidentschap aankan. McCain heeft de afgelopen week rust geno men en stylisten staan klaar om hem er zo vitaal mogelijk uit te laten zien. „Dat hebben ze eerder ook gedaan bij Ro nald Reagan", zegt Begleiter. „Die zag er voor de Conventie in 1984, toen hij 73 was, heel slecht uit, maar op de avond van zijn speech was dat opeens heel anders. Ik weet niet wat ze doen, make-up of pilletjes, maar reken er maar op dat McCain een stuk jon ger zal ogen dan zijn 72 jaar." Ze is de voormalig Miss Alaska, ex-sportjournalist, visser en ja ger, klokkenluider, burgemeester, moeder van vijf kinderen en sinds twee jaar gouverneur van Alaska. Zelden had een kandidaat voor het vicepresidentschap zo'n kleurrijke achter grond als Sarah Palin, de 'running mate' van John McCain. Zelden ook was een kandidaat zo onbekend en onervaren. Sarah Palin belichaamt als jonge, werkende moeder in alles een breuk met het traditione le beeld van de Republikeinen als een partij van oude, blanke, rijke mannen. Ze is de ul tieme politieke outsider, verder weg van Washington dan Alaska kan een politicus zich niet begeven. Als de burgers van Alaska een maatstaf zijn voor de rest van Amerika, dan wordt Palin een doorslaand succes. Ze is als gouverneur gewaardeerd door 80 procent van de bevol king. Ze werd bekend door haar rol als klok kenluider, toen ze toezichthouder op de olie-industrie in Alaska was. Ze zocht daarbij de directe confrontatie met het politieke esta blishment. Als gouverneur staat ze bekend als een hervormer, maar ze is pas twee jaar in functie. Eerder was ze gemeenteraadslid en burgemeester van Wasilla, een dorp met 8500 inwoners. Palin is recent in opspraak gekomen vanwe ge belangenverstrengeling. Ze zou een onder- Sarah Palin wordt omhelsd door John Mc Cain foto AP geschikte hebben gepasseerd voor een func tie, omdat hij weigerde haar ex-zwager te ont slaan. Er loopt momenteel een onderzoek naar de verwijten. Palin stond als kind bekend als iemand zon der veel angst, zo blijkt uit portretten in de plaatselijke media. Als basketballer op de middelbare school kreeg ze vanwege haar agressieve speelstijl de bijnaam 'Sarah Barra cuda'. In die tijd ontmoette ze ook haar man Todd, een eskimo. Hij is manager op een olie platform en kampioen sneeuwscooteren. Pa lin zelf staat bekend als een fanatieke visser en jager. De jonge Republikeinse zal al haar moed no dig hebben om de komende maanden te doorstaan. Na het bekend worden van haar nominatie waren de reacties binnen de ver raste Amerikaanse media sceptisch. De na druk lag op haar onervarenheid en onbe kendheid. De komende tijd zal haar leven volledig uitgekamd worden. Zo lekte uit dat ze eerder neerkeek op de functie van vicepre- sident. Ze noemde die post 'onproductief. De jonge gouverneur is moeder van vijf kin deren. Haar oudste zoon gaat in september als soldaat naar Irak. Haar jongste zoon is nog geen jaar oud en heeft het syndroom van Down. Verder heeft ze nog drie doch ters. Republikeinen hopen dat Palin vrouwe lijke kiezers kan trekken, maar ze is ook strikt tegen abortus. De conservatieve vleu gel van de partij kan om die reden met haar leven. Ze is ook een uitgesproken voorstan der van vrij wapenbezit. De campagne van McCain heeft de stille hoop dat ook de rest van het land de komen de weken 'verliefd' zal worden op de 'frisse wind' Palin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13