1 2 Zaterdag 30 augustus 2008 PZC Spetterende Obama-s Op de Democratische Conventie heeft Barack Obama officieel zijn kandidatuur voor het presidentschap geaccepteerd. Hij deed dat in een zinderende toespraak. Vanaf maandag houden de Republikeinen hun conventie in St. Paul, Minnesota. Daar is het de beurt aan John McCain om Amerika te tonen dat hij als enige de capaciteiten en ervaring heeft om president te worden. door onze correspondent Frank Hendrickx arack Obama heeft donder dagnacht als eer ste Afro-Ameri- kaan de nomina tie voor het presi dentschap van Amerika geaccep teerd. In een avond die een nieu we standaard zette in het politieke theater ontvouwde Obama zijn plannen voor de VS. „Amerika, we zijn beter dan de af gelopen acht jaar", zo zei de Demo cratische presidentskandi daat op de dag dat Mar tin Luther King pre cies 45 jaar eerder zijn 'I had a dream'-toespraak hield. De laatste avond van de Democrati sche Conventie toon de wederom het enor me enthousiasme dat Oba ma de afgelopen anderhalfjaar heeft losgemaakt met zijn kandida tuur. Naar schatting 80.000 men sen stonden soms uren in de rij om het evenement bij te wonen. Vooral Afro-Amerikanen waren uit het hele land naar Denver afge reisd om het historische moment mee te maken dat een zwarte man de leiding nam over de Democrati sche partij. „Een triomf van hoop over logica", zo zei Dorethy Brown, een 49-jarige hoogleraar recht die helemaal uit Atlanta was gekomen. Bij oudere aanwezigen kwamen sa men met het vreugdevolle mo ment soms pijnlijke herinnerin gen boven aan het racisme en de onderdrukking uit het verleden. „Ie denkt er overheen te zijn", zei de gepensioneerde Charles Hous ton (59) uit South Carolina. „Maar die gebeurtenissen blijken toch nog ergens diep van binnen te sud deren. Ik ben blij dat dit vandaag gebeurt en verdrietig dat het zo lang heeft geduurd." De zoon van Martin Luther King was één van de sprekers die Oba ma inleidde. „Wat zou mijn vader trots zijn op wat Amerika is gewor den", zo hield Martin Luther King III het publiek voor. Obama zelf refereerde alleen aan het einde van zijn toespraak aan de befaamde speech die King gaf toen de presidentskandidaat pas twee jaar oud was. „We moeten beloven dat we altijd voorwaarts zullen lopen. We kunnen niet om keren", zo citeerde Obama zijn gro te inspiratiebron. Hij riep Amerika op nu weer hetzelfde te doen: „Op dit moment, Amerika, in deze ver kiezing, moeten we weer beloven naar de toekomst te marcheren." De acceptatiespeech van Obama ging vergezeld van een multime diaal spektakelstuk vol muziek, vlaggen, film, confetti en vuur werk. Het podium bestond uit een bouwwerk met Griekse pila ren, door de Republikei nen spottend omge doopt tot 'Barackopo- lis'. De toespraak van Obama was aan merkelijk soberder en conventioneler dan het extravagan te decor. De 47-jari- ge senator werkte een lange lijst van concrete be leidsvoorstellen af Hij beloofde be tere scholen, hogere salarissen voor onderwijzers, ziektekosten verzekering voor alle Amerikanen, betaald verlof voor familieleden van zieken, hervorming van de so ciale zekerheid én een belastingver laging voor 95 procent van de be volking. Daarnaast wil Obama zo veel investeren in alternatieve ener giebronnen, dat Amerika binnen tien jaar onafhankelijk is van olie uit het Midden-Oosten, iets wat volgens de meeste experts onmoge lijk is. „Amerika, dit is niet de tijd voor kleine plannen", zo hield Obama het publiek voor. De Democraat ging ook ongebrui kelijk hard tekeer tegen zijn Repu blikeinse tegenstander John Mc Cain. Hij suggereerde onder ande re dat McCain niet het 'tempera ment en beoordelingsvermogen' heeft om opperbevelhebber te zijn. Het was voor het eerst dat Obama het opvliegende karakter aan de orde stelt van de Republi kein, die vanwege zijn woedeuit barstingen ook wel bekendstaat als 'senator heethoofd'. McCain zond op de avond van Obama's acceptatiespeech een commercial uit waarin hij zijn te genstander feliciteerde. „Dit is waarlijk een goede dag voor Ame rika", zo richtte hij zich recht streeks tot Obama. „Morgen gaan we weer aan de slag, maar van avond, senator, goed werk." 'Hij sprak over persoonlijke verantwoordelijkheid. Dat is ty pisch iets waar conservatieven en Republikeinen veel over praten. Barack Obama zei eigenlijk dat de Democraten zich dat onderwerp ook toeëigenen' Amy Holmes, strateeg Republikeinen 'Als er ooit is gedacht dat Obama niet hard genoeg was om het tegen McCain op te nemen, dan heeft deze speech daar wel een einde aan gemaakt' Gloria Borger, politiek analist 'Ik was diep onder de indruk van de speech. Het was niet zozeer een speech als wel een symphonie. Het was snel, inspirerend. En dan werd het weer langzamer, intiem' David Gergen, politiek analist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12