wonen6 Dromen over een eigen zwembad Stiekem kijk ik in folders en op internet wM «li# door Paul Geerts PZC Zaterdag 30 augustus 2008 7^ wonen@wegener.nl 1024-3650509 Liever een llze Rike en haar gezin zijn bezig met (de voorbereidingen van) het bouwen van een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag van wat daarbij komt kijken. In deze aflevering schrijft ze over de droom van een zwembad in de tuin. to TT Al zo lang ik me kan herinneren, waar schijnlijk sinds ik mijn zwemdiploma's heb, droom ik ervan. Zeker als het mooi weer, zoals begin deze zomer, zou ik willen dat we een zwembad in de tuin hadden. Als klein meisje gingen mijn zusje en ik regelmatig logeren bij onze lievelings tante. In de buurt was ook een vriend je met een zwembad in de tuin. We hebben er al die jaren hooguit twee keer gezwommen, maar ik kan het me nog precies herinneren. Ik vond het ge weldig. Ik snapte ook niet waarom wij dat niet hadden. De tuin van mijn ouders was groot genoeg. Mijn zusje en ik waren dol op zwemmen, net als onze vriendjes en vriendinnetjes. Zodra het ook maar een beet je mooi weer was, lagen we met een hele groep aan het water. Nog niet zo lang geleden kwam ik erachter dat juist dat een be langrijke reden was waarom mijn ouders geen zwembad lieten aanleg gen, los van de hoge kosten natuurlijk. Als al die vriendjes, en waarschijnlijk een hoop vage kennissen die ook wel wilden zwemmen, elke dag in onze tuin kwamen plonzen, hadden zij nooit rust. „Stel je voor dat er iets was gebeurd", zei mijn moeder laatst nog. Ook de tijd en kosten die bij het regel matige onderhoud van een zwembad komen kijken, vormden natuurlijk een groot bezwaar. In die tijd waren er geen automatische zwembadstofzui gers of geavanceerde filtersystemen. Ie moest alles met de hand schoonhou den. In onze huidige tuin is hooguit plaats voor een flink opblaaszwembad. Een paar jaar geleden kreeg ik er één voor mijn verjaardag, net groot genoeg om zeifin te liggen. Maar in onze nieuwe tuin zou misschien wel een plaatsje voor een niet al te groot zwembad kun nen worden gemaakt. Dus komt die oude droom weer bovendrijven. Onze kinderen houden al net zoveel van zwemmen als ik. Ik zou elke dag mijn baantjes kunnen trekken, zoals ik op vakantie ook graag doe. En oké, het is niet zo heel vaak mooi weer in Ne derland, maar er zijn tegenwoordig van die mooie overkappingen te koop. Ie hebt ze zelfs met een soort 'schuifdak', dat met mooi weer open kan en bij slecht weer dicht. Dat scheelt direct in schoonmaakwerk, dat toch al een stuk makkelijker is door allerlei nieuwe vin dingen. Als ik niet zo'n idiote angst voor kikkers zou hebben, zou een zwemvijver zelfs een optie kunnen zijn. Dus heel stiekem kijk ik wel eens in fol dertjes en op internet naar de mogelijk heden. Maar ik weet ook best dat het voorlopig toch een droom zai blijven. Zeker als ik de prijzen zie. Want natuur lijk willen we eerst het huis van onze dromen bouwen. Daar concentreren we ons voorlopig op en daar willen we al het beschikbare budget in steken. We hebben alles uitgebreid berekend en zelfs rekening gehouden met wat tegen vallers. Maar je weet maar nooit. Al leen als het aan het eind van de rit heel erg meevalt, kunnen we over een paar jaar een eigen zwembad bouwen. Maar voorlopig doen we het gewoon met een opblaasbad en af en toe een dagje naar een zwembad. - m m 'ÏMi: ggjBj H ■I as» •igm MÉ; 'f\t< itïfi' Zo'n kaal tuintje, dat is maar niks, merkt Jeffrey Vermeer op. De ver koper van Kuus Buiteninrichting in Kesteren begrijpt wel waarom de tuinbezitter kleine boompjes steeds vaker links laat liggen. „Ze willen niet meer wachten, ze wil len meteen iets hebben staan", ver klaart hij de ontwikkeling. Dus schaft de consument tegenwoordig het liefst direct een wat grotere boom aan. „Daar zetten we ook op in", zegt Vermeer. Bomen zijn gewild, blijkt uit de cij fers van het Productschap Tuin bouw. Boomkwekerijen zagen hun omzet vorig jaar met zo'n 6 pro cent stijgen. Van de diverse produc ten die de kwekerijen aanbieden, gaan vooral bomen grif over de toonbank. In vergelijking met 2006 verdubbelde de verkoop vorig jaar bijna. Het zijn met name de forse exem plaren waar de consument door verleid wordt, bevestigt Dirk Door nenbal van de Nationale Bomen- bank. „Boomkwekerijen kweken wat meer door", is zijn ervaring. „Vroeger was een boom van 5 me ter hoog met een stamomvang van 20 tot 25 centimeter al groot. Bij 40 tot 45 centimeter hield het wel op, omdat de bomen anders te veel plaats in zouden gaan nemen. Te genwoordig verkopen kwekers exemplaren met een omvang van zo'n 70 tot 80 centimeter." Anneke de Jong van Van den Berk Bomen in de tuin: wetgeving Boomkwekerijen in Sint-Oedenro- de herkent die ervaring. Ze heeft er ook een verklaring voor. „Met een grote boom is de ruimte snel gevuld. Bovendien heb je meteen het beeld dat je wilt bereiken." Doornenbal: „Het klinkt een beet je raar, maar oudere mensen met veel geld kiezen liever voor een gro tere eik, omdat ze de boom nog wel willen zien." Overheden maken een vergelijkba re overweging. „In het centrum van Laren stond een aantal grote bomen", geeft Doornenbal als voorbeeld. „Het slaat nergens op die te vervangen door kleintjes. Het heeft ook te maken met vanda lisme. Een dun boompje knakt ge makkelijk." Het is het verhaal van de kip en het ei. De tuinbezitter ziet bij de kwekerij dat steeds meer grote bo men te koop zijn. De kweker ziet de verkoop ervan vervolgens stij gen en zorgt ervoor dat de voor raad grote exemplaren toeneemt. We pompen met z'n allen boven dien jaarlijks meer geld in de tuin. Vorig jaar investeerden we maar liefst 3,8 miljard euro in het lapje groen bij de woning, een kleine 0,8 miljard euro meer dan in 2006. In die relatieve welvaart gedijen grote bomen goed, simpelweg om dat ze nogal wat kosten. Volgens Doornenbal is vanaf 1.500 euro een behoorlijk exemplaar te koop, maar de prijs kan oplopen tot ver Kiki (op de voorgrond met duikbril), de dochter van llze Rike, is net zo gek op water als haar moeder. foto llze Rike Je mag niet zomaar elke boom planten. Raadpleeg de wettelijke regels voor dat je de schop in de grond zet. Dit voorkomt gedoe achteraf. Wat het pro bleem, de ergernis of overlast rond de boom ook is, probeer het eerst in goed overleg met de buren op te lossen. Houd je aan de wettelijk vastgestelde afstanden tot de erfgrens. Voor bomen is dit minimaal 2 meter, gerekend vanaf het midden van de stam. Voor hagen en knot- of leibomen die lager dan 3 meter zijn, is dit 50 centimeter. In som mige gemeentes geldt een kleinere wettelijke afstand. Een haag óp de erf grens is altijd eigendom van jou én je buren. Je mag de haag dan alleen in de hoogte snoeien als de buren het er mee eens zijn. Ook al staat een boom op de juiste afstand tot de erfgrens, dan nog kunnen buren er overlast van hebben. Bijvoorbeeld door overhangende takken of om dat de boom zo groot is dat de hele tuin wordt overschaduwd. In dat laatste geval kun je de kroon van de boom uitdunnen zodat er meer licht doorheen gaat. Bij last van overhangende takken moet de eigenaar van de boom de kans krijgen de takken te verwijderen. Wanneer je je niet aan deze regels houdt, mogen de buren eisen dat je de boom verwijdert. Na twintig jaar is het recht op verwijderen verjaard. Grote bomen mogen niet zomaar worden gekapt. Steeds meer gemeenten stellen een lijst van bomen samen die beeldbepalend zijn. Deze zijn dan be schermd, terwijl andere bomen vogelvrij zijn. De regels zijn per gemeente vastgelegd in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Het is zinvol om die vooraf te raadplegen als een fors exemplaar gekapt moet worden. Voor meer juridische informatie: www.neerlandstuin.nl/algemeen/jurhaag.html VOOR EEN BUIGZAAM TWIJGJE KLOPT DE TUINLIEFHEBBER NIET MEER AAN BIJ HET TUINCENTRUM. IN PLAATS DAARVAN SCHAFT HIJ DIRECT EEN GROTE BOOM AAN. Dakplataan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 120