Buitenland Ijzerbedevaart wordt uitje ;-<S 'Bezittingen van Georgiërs geplunderd' Uitnodiging Contact met water Go< ese Vesten vermijden Herdenking probeert neonazi's van zich af te schudden. Mensenrechtenclub maakt melding van etnisch geweld. ZorgSaam 10 jaar Gezamenlijk Herstelplan Orthopedie PZC Zaterdag 30 augustus 2008 I 1 1 door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - De Ijzerbedevaart in Diksmuide gooit het roer radicaal om. De jaarlijkse herdenking van de gesneuvelde Vlaamse soldaten uit de Eerste Wereldoorlog, die lan ge tijd een slecht imago had van wege de vele bezoekers met rechts- extremistische en neonazistische sympathieën, wordt een toeris tisch uitje. Dromden ooit dertigduizend men sen samen op de IJzerweide in het West-Vlaamse Diksmuide, de voor bije jaren waren het er met moeite drieduizend. „De boodschap - nooit meer oorlog - is en blijft ac tueel. Maar de manier waarop die werd uitgedragen, was niet meer van deze tijd", zegt algemeen secre taris Dirk Demeurie. De nieuwe naam van de Ijzerbedevaart luidt: Diksmuide IJzersterk. Er zijn fiets en wandeltochten uitgezet langs oorlogsgraven en -monumenten. Demeurie geeft toe dat het nieuwe concept de grootste gok is uit de historie van de Ijzerbedevaart die morgen aan zijn 8iste editie toe is. De bedevaart is vanouds een ty pisch Vlaamse aangelegenheid die appelleert aan Vlaamse nationa listische sentimenten. En dat op een moment dat de politiek verlamd wordt door een regerings crisis die al meer dan een jaar voortsleept. Nog nooit was de kloof tussen Walen en Vlamingen zo groot. Er worden dan ook fer me uitspraken verwacht. Want he- 'Meer autonomie voor Vlaanderen, maar er hoeft geen hek omheen' lemaal af van het oude concept willen de organisatoren niet. De katholieke mis, de vlaggenhulde en de vlammende toespraak van de voorzitter van de Ijzerbede vaart, Walter Baeten, blijven ge handhaafd. De strekking van zijn verhaal: de oplossing van de poli tieke crisis ligt niet bij de drie be middelaars die vaart in de staats hervorming moeten brengen. „Dat is verloren tijd. Het is aan de mi nisters-presidenten van de deelsta ten om het heft in handen te ne men, en de weg te effenen naar meer onafhankelijkheid voor de deelstaten, zegt Demeurie. En dat is een stap minder ver dan de boodschap van de Ijzerwake, vorige week in Steenstrate. Daar werd opgeroepen tot Vlaamse on afhankelijkheid. De Ijzerwake is een afsplitsing van rechtsextremis- ten en aanhangers van het Vlaams Belang die de boodschap van de Ij zerbedevaart te soft vonden wor den. In 1996 kwam het tot een ge welddadige confrontatie tussen ra dicalen en vernieuwers, toen radi calen het podium bestormden en rake klappen uitdeelden. Sinds 2003 houdt de rechtervleugel een eigen bijeenkomst. Demeurie: „Wij zoeken naar de mocratische oplossingen. Meer au tonomie voor Vlaanderen, maar er hoeft geen hek omheen." In verband met de aanwezigheid van giftige blauwalg adviseert waterschap Zeeuwse Eilanden om contact met water in de Goese Vesten te vermijden. Het gaat zowel om de Oostvest als Westvest. De gemeente Goes en het waterschap hebben inmiddels bordjes geplaatst met deze tekst. Het groen-blauwe water in de vesten van Goes wordt veroorzaakt door een overmaat aan algen. Microsco pisch onderzoek wijst uit dat het onder meer om potentieel toxische cyanobacteriën gaat. Dit zijn blauwalgen die giftige stoffen kunnen afscheiden. Gemeente en waterschap raden aan om contact met het water te vermijden. Ook honden kunnen beter niet in het water zwemmen of er van drinken. Het waterschap adviseert tevens om niet in de vesten te vissen. Contact met oppervlaktewater waarin de blauwalgen voorkomen kan leiden tot huidirritatie, zoals jeuk en rode vlekken. Als mensen of dieren het water via de mond binnen krijgen kan het maag- en darmklachten veroorzaken. De gevoeligheid bij mensen is zeer verschillend. Mensen die toch in contact komen met water dat blauwalgen bevat, worden geadviseerd een normale hygiëne toe te passen, zoals handen wassen en/of douchen. 30 augustus 2008 Gemeente Goes Waterschap Zeeuwse Eilanden gemeente Goes Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl NEW YORK - Na de wapenstilstand van 10 augustus zijn in Zuid-Osse- tië op grote schaal vernielingen ge pleegd in dorpen waar veel etni sche Georgiërs wonen. Dat zegt Mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) na bestude ring van satellietfoto's van de re gio. Zuid-Ossetische milities plun derden nog tot 22 augustus huizen en staken die in brand in zeker vijf dorpen rond de Zuid-Ossetische hoofdstad Tskinvali. Op de foto's zijn volgens HRW geen sporen van oorlogsgeweld zo als granaatkraters te zien. Ook ver tonen de muren van de branden de panden geen schade door oor logsgeweld. Daaruit concludeert HRW dat de branden zijn aange stoken. Eerder waren HRW-teams in Zuid-Ossetië getuige van plun deringen en brandstichtingen. De foto's op de website van HRW vor men volgens een woordvoerder het bewijs. De organisatie roepi Rusland op de misdaden te onder zoeken en de daders te vervolgen. Van de EU heeft Rusland voorlo pig geen sancties te vrezen. Dat voorspelde gisteren het bureau van de Franse president Sarkozy. Franse diplomaten in Brussel zei den dat Frankrijk wel overweegt de samenwerking met Rusland te beperken. Overmorgen vergaderen Europese leiders op uitnodiging van EU-voorzitter Frankrijk in Brussel over mogelijke maatrege len tegen Moskou naar aanleiding van de inval in Georgië en het er kennen van de onafhankelijkheid van de afvallige provincies Abcha- zië en Zuid-Ossetië. De voorzitter van het parlement van Zuid-Osse tië zei gisteren dat Rusland het ge bied binnen een paar jaar zal inlij ven. Volgens hem is dat voorne men door zowel Rusland al: Zuid-Ossetië uitgesproken. Eer woordvoerster van het Kremlin ontkende dat erover gesproken is. 1 www.hrw.org/english/docs/2008 /08/28/georgi19712.htm Bent u geholpen aan een nieuwe knie- of heupprothese bij ZorgSaam Ziekenhuis volgens het programma Gezamenlijk Herstelplan? Dan zijn wij op zoek naar u! De maatschap orthopedie van ZorgSaam Ziekenhuis nodigt ex-herstelplan patiënten en hun coaches uit om het 10-jarig bestaan van het Gezamenlijk Herstelplan gewrichtsvervangende chirurgie feestelijk te vieren met een workshop Nordic Walking. Dé gelegenheid om gezond te bewegen en elkaar weer te ontmoeten. Vier het jubileum met ons mee en geef u op voor de workshop Nordic Walking. Stuur de inschrijfstrook naar: ZorgSaam Ziekenhuis, afdeling Communicatie, Antwoordnummer 528, 4530 WB Terneuzen of bel 0115 688576. Aanmelden voor 15 september. Het aantal plaatsen is beperkt. Inschrijving gebeurt op volgorde van binnenkomst. De workshop Nordic Walking wordt gehouden op 20 september 2008 en start om 10.00 uur bij L'Escaut, Scheldekade 65, 4531 EJ te Terneuzen. Afhankelijk van het aatal aanmeldingen kunnen er later op de dag ook nog groepen starten. In dit geval krijgt u bericht over het tijdstip waarop u verwacht wordt. Naam: Adres: Postcode Plaats: Telefoon: Komt u met uw coach? Ja Nee Zeeuws-Vlaanderen www.zorgsaam.org www.gezondopstap.nl De Ijzerbedevaart was vaker het toneel van confrontaties tussen neonazi's en de politie. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11