reizen m DRAAI DE HEUPEN Meisrrdrr Het vakantiegevoel van... de Turken door Lindy Jense Macarena Mijn foto PZC Zaterdag 30 augustus 2008 reizen@wegener.nl 024-3650360 Istanbul loopt leeg in de zomer. Het is een stuk rustiger op straat, bij veel appartementencomplexen zijn alle luiken dicht en de files op de bruggen tussen het Aziatische en Eu ropese deel van de stad zijn zowaar korter. Ook onze buren zijn al een paar weken weg. Vertrokken naar het zomerhuis van de familie. Want dat is het credo voor veel Turken: va kantie vier je met z'n allen. Oma, tantes, ooms, neven en nichten. De welgestelde Turken vertrekken naar het zomer huis aan de kust. Turken die wat minder goed in de slappe was zitten, vertrekken naar het geboortedorp waar de hele familie -en die kan in Turkije heel groot zijn - op het jaarlijk se bezoek uit de grote stad zit te wachten. Op de grote busstations in Istanbul is de uittocht goed zicht baar. Families, met grote weekendtassen, kartonnen dozen en plastic zakken, stappen in de bus. De enorme bussen, met airco, rijden in Turkije echt overal heen. Het personeel van de busbedrijven schreeuwt voor de duidelijkheid de be stemming van de bus. Ie zou de enorme uithangborden over het hoofd kunnen zien. „Trabzon, Trabzon", roept een man in een wit overhemd de hele dag. Zijn buurman probeert hem te overstemmen. Zijn bus rijdt zo naar Kayseri toe. Voor nog geen 30 euro sta je aan de andere kant van Tur kije, toch zo'n 2.000 kilometer verderop. Onder het 'genot' van een Turkse film uit de jaren zeventig wordt de vaak uren durende busreis afgelegd. Met een beetje pech besluit de buschauffeur de dvd van zijn favoriete Turkse zanger in de recorder te stoppen en drie keer achter elkaar te draaien. In het dorp aangekomen, wordt de familie met open armen ontvangen. De grootouders worden met een respectvolle kus op de hand begroet, de kleinkinderen worden in de wang ge knepen. Het eten, met verse groenten uit het dorp, is niet aan te slepen. Het bijpraten, eten en theedrinken, heel veel thee, kan beginnen. Natuurlijk wordt er tijdens de vakantie gepicknickt. De natio nale sport in Turkije. Een picknick hier betekent geen brood je kaas of een krentenbol uit een plastic zakje. Nee, in Tur kije wordt de picknick serieus genomen. Opnieuw geldt het zelfde credo. Picknicken doe je met z'n allen. Dus oma, neef jes en nichtjes en volle koelboxen met salades worden in de auto gepropt. Uiteraard ontbreekt de mangal niet, de Turk se barbecue. Kip, kofte, de Turkse gehaktballetjes, en soguk, een kruidige worst, worden erop gelegd. De mannen in de fa milie blazen en wapperen het vuur aan. De vrouwen drin ken thee in de schaduw. Picknicken kan echt overal in Tur kije. Langs de kant van de weg, in de bossen of op het strand. Ook in Istanbul zelf blijft geen groen stukje onbenut om te mangalen. Zelfs op de groenstrook langs de snelweg. Hoe verknocht de Turken zijn aan de picknick blijkt wel in de winter. Zelfs in de sneeuw gaat de picknick onverstoord door. Ik moet zeggen: ook bij een graad of 5 en met muts op en handschoenen aan, smaakt zo'n gegrild worstje best goed. Jessica Maas IN DEZE LAATSTE AFLEVERING VAN ZOMERPROOF TESTEN WE VIJF BEKENDE ZOMERHITS OP HUN DANSBAARHEID, MET (EN VOORAL ZONDER) PARTNER. niet zomerproof mwah, 't gaat kost wat moeite zo onder de knie dit was top! Van wie was ie ook alweer? De Fran se groep Kaoma scoorde in 1989 een monsterhit met Lambada, ge noemd naar de Braziliaanse dans stijl met de kenmerkende tegen el kaar geperste onderlijven. De man is duidelijk het baasje in Lambada- land: als hij wil dat de vrouw draait, dan wordt er gedraaid. Be grepen? Zing eens een stukje: Chorando est- ara ao lembrar de um amor, Que um dia nao soube cuidar (we verstaan er niks van, maar we zijn ook erg druk met stappen tellen) Wat drink je erbij: Caipirinha na tuurlijk! Een Braziliaanse cocktail van limoen, cachaca, ijs en suiker. Hoe dans je erop: Tel steeds tot vier: stap links, stap rechts, stap links, schopje rechts, dan weer met links. En met de heupen wiegen. Hoe snel leer je 'm: Na een kwar tier heupwiegden we moeiteloos rondjes in de armen van onze erva ren danspartner Emir. Maak je er vrienden mee: Je dans partner komt in elk geval wel erg dichtbij. Waardering: Van wie was ieJjjbk alweer: Hé Spaanse duo^ef; del Rio is eejp&u- thentiek one-hitwonder. In 1996 maakte de wereld kennis met Ma carena - en vooral met haar dansje. Zing eens een stukje: A Ia tuhuelpa legria macarena/Que tuhuelce paral- Ia legria cosabuena/A Ia tuhuelpa legria macarena/Eeh! Macarena! Wat drink je erbij: Van Macarena naar Margarita (tequila, Triple Sec, limoensap, ijs, zout op de rand van het glas) is maar een kleine stap. Hoe dans je erop: Om de beurt ar men naar voren, handen draaien, handen achter je hoofd, handen op je heupen, handen op je billen, even schudden en een kwartslag springen. Eeh! Macarena! Hoe snel leer je 'm: In twee minu ten zat ie er weer helemaal in, maar we hebben dan ook sinds 1996 kunnen oefenen. Maak je er vrienden mee: De Maca rena is bij uitstek een groepsdans. Waardering: Tijdens een reis van vier weken door Bali en Lombok in In donesië ontmoette Margriet Woltering uit Middelburg de jonge Indonesische Natasja op het strand. Natasja probeer de daar, net als veel andere jonge vrouwen uit haar dorp Kuta-Lombok, wat geld te verdienen met de verkoop van sa rongs aan toeristen. Een moeilijk bestaan voor haar, want door het sterk teruggelopen toerisme op Lombok waren er niet veel toeristen. Dus was er niet veel te verkopen. Mar griet werd getroffen door de enorme gastvrijheid en vrien delijkheid van de Lombokkers. Samen met haar drie reisge noten werd ze door Natasja uitgenodigd in haar rieten hutje om te komen eten. Gezeten op de grond aten ze een heerlij ke maaltijd. Natasja was helemaal verrukt van Margriets lip penstift. Ze kreeg hem cadeau, waarna ze onmiddellijk haar lippen stiftte. Margriet en haar reisgenoten denken met ple zier terug aan de fijne avond bij Natasja en haar man. „Ze heeft indruk op me gemaakt: arm maar zeer krachtig, vro lijk en intelligent!" Dit was de laatste aflevering van deze rubriek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 116