Wel regels, geen geld Briki was ons idool Jeroen moet een tussensprintje bekopen o N I 00 in N 00 O rsi 00 in PZC zaterdag 30 augustus 2008 De Mikke kreeg afgelopen donderdag bezoek van een delegatie van de Partij voor de Dieren, waaronder Tweede Kamerlid Esther Ouwehand. Beheerster Coby Louwerse wist haar wel wat mee terug te geven naar Den Haag. door Carla van de Merbel Neem bijvoorbeeld het vergun ningenprobleem. Aan het eind van het jaar lopen de vergunningen voor alle 150 centra die dieren opvangen af. Louwer se: „Het ministerie vindt dat bijvoor beeld vogels die ziek, gewond of krakke mikkig zijn, in de natuur moeten dood gaan. Daar zijn wij het niet mee eens. Negentig procent van de dieren die hier worden gebracht, zijn gewond geraakt door toedoen van de mens. Daarom zijn we verplicht hulp te bieden. Trou wens, als je iets veroorzaakt, handel je het toch af? Wij maken er een pestzooi van in de natuur, dan moet je de proble men ook proberen fatsoenlijk op te los sen." Opvangcentra krijgen een nieuwe ver gunning van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Voedselkwali teit als ze voldoen aan een groot aantal strenge regels. De Mikke heeft al een keuring ondergaan en is goedgekeurd. Louwerse: „Wij zullen wel weer een nieuwe vergunning krijgen, daar ben ik niet bang voor. Maar niet elk asiel kan aan die eisen voldoen, dus er gaan er een heleboel weg. Probleem voor ons is dat het ministerie allerlei regels stelt, maar geen geld geeft om daaraan te kunnen voldoen. Je krijgt dan het ge voel dat je wordt tegengewerkt." En het is goed hoor, vindt Louwerse, dat De Mikke is aangewezen als één van de vijf kustasiels in Nederland (gespecialiseerd in het schoonmaken van olievogels), maar ook daar is geen extra geld voor gekomen. Kamerlid Esther Ouwehand van de Par- j Stichting 'PZC Middelburg helpt' Rekeningnummer: 40.26.67.794 tij voor de Dieren moet het probleem van 'wel regels, geen geld' maar eens aankaarten in Den Haag, vindt Louwer se. Volgens Rob Ossewaarde, die na mens de Werkgroep Zeeland van de Partij voor de Dieren deel uitmaakte van de bezoekende delegatie, zal ze dat zeker doen. „Het ministerie van LNV maakt wel de regels, maar stelt geen geld beschikbaar. Ze kan de minister vragen daarin bij te dragen. De mens is misschien wel voor 95 procent schuldig aan slachtoffers onder dieren, door ver vuiling, netten, auto's en jacht. De mens heeft de plicht die dieren te ver zorgen of uit hun lijden te verlossen." 00 O <~N$ 0O tn Jan Hoste was 11 jaar, toen in juni 1944 een Marokkaanse krijgsgevangene bij hen op de boerderij bij Nieuwvliet onderdook. Briki - zo heette hij - werd snel ontdekt. 00 O O fS R 00 in r-. Wij woonden in de oorlog op een kleine boerderij aan de Mettenijedijk in Nieuwvliet Ons gezin be stond uit vader, moeder en vijf kinde ren. We hadden in de oorlogstijd vaak Duitse soldaten op het erf en in de schuur. Ook hadden we geregeld een soldaat ingekwartierd in ons huis. Wij, de kinderen vonden het eigenlijk best een spannende tijd. We wisten ook pre cies welke soldaat te vertrouwen was en welke niet. De Duitsers hadden in juni 1944 ook een gevangenkamp ingericht voor Ma rokkaanse gevangenen. Het bestond uit een grote barak achter de schuur van David Luteijn. Een stevige afrastering er omheen zorgde er voor dat de Marokka nen, en kennelijk ook een Algerijn, niet konden ontsnappen. 'Het Marokkanen- kamp' noemde iedereen het. Wij, de kinderen uit de buurt, konden achter langs de huizen bij het kamp komen en via de afrastering met deze mannen 'praten'. Briki was ons idool. Hij was al tijd vriendelijk en maakte grapjes tegen ons. Het probleem daarbij was dat we hem niet zo goed konden verstaan. Bri ki liep vaak onder bewaking en in gezel schap van de andere Marokkanen uit het kamp langs ons huis (tegenwoordig boekhandel Pallieter). De mannen wa ren dan op weg naar hun werk voor de Duitsers. Briki trok gekke gezichten als hij ons zag en was altijd jolig. Maar aan die joligheid kwam een einde toen het hele kamp in september 1944 ontruimd werd. De gevangenen en hun bewakers marcheerden af. Richting het front? We wisten het niet. Wat we wel merk ten was dat er een paar gevangenen ont snapt waren. Mijn vader trof Briki aan in het kippenhok. Hij had daar even on derdak gevonden. Briki heette voluit Said Briki. We gaven hem te eten. Kort daarop kwam er tot onze schrik weer een hele horde Duitse soldaten langs. Ze installeerden zich op het erf en in de schuur. Snel werd Briki op het kleine zoldertje van het washok gestopt. Het was gevaarlijk om dat te doen, maar dat leek de veiligste plek. De verstekeling werd snel ontdekt. Toen had je de poppen aan het dansen! Briki werd ruw naar beneden gehaald. Ik zie hem nog staan, letterlijk met zijn rug tegen de muur. Het fouilleren ge beurde niet zachtzinnig. Kledingstuk ken werden van zijn lijf gerukt. De hak ken werden van zijn schoenen gesne den. Er zou een briefje in kunnen zit ten! Was hij misschien een spion of een verzetsman? Zijn grote angstige ogen zie ik nog voor me. Ik kreeg een seintje dat ik maar beter weg kon gaan. De boerderij van de familie Hoste bij Nieuwvliet, gefotografeerd in 1949. Met een achter het woonhuis is het pannen dak te zien van het washok. Briki werd afgevoerd. Mijn vader was al gevlucht. Via een zijraampje was hij ontsnapt. Mijn moeder zag ik kort daar op met haar rug tegen de schuur staan. Een Duitse officier stond met getrok ken pistool tegenover haar. 'Wo ist dein Mann?', schreeuwde hij. Ze kromp in elkaar. 'Ik weet het nie, ik weet het nie', hoorde ik haar klagelijk zeggen. Ik was toen 11 jaar. Die gebeurtenis ver geet ik nooit meer. De man liet haar uit eindelijk toch met rust. Mijn ouders wa ren achteraf heel dankbaar dat we het allemaal overleefd hadden. Maar de vraag blijft: wat zal er verder met die jo lige Briki gebeurd zijn? We zullen er wel nooit antwoord op krijgen. Heeft u een Zeeuws verhaal? Vertel het de PZC. Via uwverhaal@pzc.nl of Postbus 31, 4460 AA Goes, of 0113 315663 (Jan van Damme). Zie ook www.pzc.nl 00 o O n 00 UI N Jeroen van Gastel (35) herstelt van lymfe klierkanker. Hij wil de honderdkilome ter-tocht van de Ride for the Roses volma ken. De PZC volgt Jeroen in de aanloop naar zondag 31 augustus, morgen dus. door Harmen van der Werf Met z'n tienen vertrekken we zondagmiddag, een week voor The Ride, vanaf het huis van Jeroen van Gastel in het nieuwe Kloetinge. Kees Moens, zwager van Jeroen, zet er direct een flink tempo in. 's-Gravenpolder is het eer ste doel, verder langs de Westerschelde en Borsse- le, naar Arnemuiden en terug naar Kloetinge langs het Veerse Meer. Met wind tegen blijft Jeroen in de buurt van Oudelan- de achter, maar bij Driewegen trekt hij opeens een tussensprintje. Hij moet het bekopen. Voorbij de kerncentrale heeft hij de geest weer te pakken. Langs het Veerse Meer is het ieder voor zich, tot een tussenstop bij Wol- phaartsdijk. „Nog een rond je?", grapt Jeroen zijn ver moeidheid weg. Thuis in Kloetinge klokt de fietscom puter 76,50 kilometer met een gemiddelde van 29,9. Wordt The Ride een eitje? Jeroen weet het nog niet zeker. Vanaf woensdag houdt hij rust. The Ride is voor hem de afsluiting van een zwart jaar. „Ik wil vlak voor The Ride niet val len of een spiertje scheuren." Jeroen van Gastel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 112