49 spectrum 'Ik voorzie steeds meer crepeergevallen' PZC Zaterdag 30 augustus 2008 Zorgverlener Ruurd Braams heeft zijn handen vol aan schrijnende gevallen die ontstaan omdat in Spanje wonende Nederlanders geen gebruik kunnen maken van de AWBZ. Spanje trokken om onder de paraplu van de AWBZ hulpbehoevende Nederlanders te helpen, lopen nu met de kop tegen de muur. In 2006 werd de AWBZ afgeschaft voor Nederlanders die in het buitenland wonen. Binnen de EU zijn dat er volgens schattingen zo'n 60.000. Hoeveel er in Spanje wonen, is volstrekt onduidelijk, zegt Evert Hoeksma van de Nederlandse ambassade in Madrid. Linda en haar man vertrokken acht jaar ge leden uit Nederland. Toen Linda in april borstkanker kreeg, begon de ellende. Tij dens haar verblijf in het ziekenhuis raakte haar man helemaal in de war. „We troffen hem aan, opgesloten in zijn huis en zwaar verwaarloosd", vertelt Braams. „De man kon niet meer alleen zijn, daarom hebben we besloten voor hem een plek te zoeken in een Nederlands verzorgingshuis. Dat hebben we geweten." Braams ontdekte dat de nieuwe gezond heidswet geen antwoord heeft op dit soort crisisgevallen. „Er moet een indicatie wor den gesteld, maar omdat ze in het buiten land wonen, kan dat niet." Uiteindelijk kreeg hij het voor elkaar dat zijn instelling zelf de indicatie mocht ver richten. „Toen we het medisch dossier naar Nederland hadden gestuurd, kregen we binnen een uur een fax terug dat wij niet bevoegd waren. We konden even tueel nog reageren via een 09-nummer. Als je dat leest, zakt je broek helemaal af. Want 09-nummers kun je vanuit Spanje niet bellen." Het probleem waar Braams tegenaan liep, is bij de Nederlandse ambassade in Madrid bekend. „We hebben er soms onze han den vol aan", zegt Hoeksma, sociaal atta ché. „Het afgelopen halfjaar hebben we ze ker vijf soortgelijke gevallen gehad. Eén keer is het ons gelukt iemand in een Spaans verpleeghuis opgenomen te krij gen. Het ging om een hoogbejaarde vrouw die bijna blind was. Pas toen ze haar heup brak, kreeg ze via het ziekenhuis een plaats." De ambassade heeft dit najaar een tour van werkbezoeken op het programma staan, langs de verschillende zorginstellin gen aan de kust, om de problemen te in ventariseren. In Spanje bestaat geen AWBZ omdat daar traditioneel de kinderen voor hun ouders zorgden. Nu steeds meer vrouwen gaan werken, is kortgeleden de Ley de Depen- dencia (wet van afhankelijkheid) aangeno men, die een voorzichtig begin maakt met zorg voor ouderen en gehandicapten. Voor zover er nu ouderenzorg bestaat, is dat op particuliere basis. „Om dat te kun nen betalen, moet je bijna miljonair zijn", zegt Lisette de Leeuw, die een eigen ver pleeghuis heeft aan de Costa Blanca, in de buurt van Benidorm. Haar tehuis wordt nu voor een deel bewoond door mensen die nog profiteren van de overgangsrege ling. „Verder is er alleen maar plaats voor de rijken." Het maandtarief bedraagt 2.600 euro voor een eenpersoonska mer. De Leeuw: „In Nederland doen ze net alsof het alleen om rijke mensen gaat die hier zitten. Maar dat is beslist niet waar. Hier in de buurt van Benidorm zijn in de loop der jaren veel mensen komen wonen met een beschei den pensioentje en met de belofte dat ze gebruik konden maken van Nederlandse zorg als dat ooit nodig werd. Ze kwamen hier juist naartoe vanwege de gezondheid. Zij wisten toen niet dat de AWBZ zou worden afgeschaft." De Leeuw maakte verschillende schrijnen de gevallen mee. „Maar het rottige is dat we ze lang niet allemaal kennen. Ik voor zie steeds meer crepeergevallen." Max en Sonja Dhoolaeghe richtten tien jaar geleden de belangengroep KB-746 (het nummer van het gewraakte koninklij ke besluit) op om de scherpe kantjes van de nieuwe wet af te halen. „Ik had pas nog overleg met minister Klink van Volksge zondheid, maar ik ben ervan overtuigd dat het helemaal niets uithaalt. De politiek wil er niet aan. Ze vinden het lastige problema tiek en de meeste politici begrijpen niet eens hoe het in elkaar steekt." Volgens Dhoolaeghe is het gevolg van de nieuwe gezondheidswet dat er nu allerlei trucs worden uitgehaald om zich in te dek ken. Veel mensen laten zich in Nederland inschrijven bij hun kinderen of op cam pings, maar wonen gewoon het hele jaar in Spanje. Als het nodig is, kunnen ze zich dan via het woonadres in Nederland laten inschrijven voor zorg. Er is ook een groep die teruggaat naar Nederland, uit angst voor de oude dag. Dhoolaeghe zegt ver schrikkelijke dingen te hebben meege maakt. „Kom hier maar eens een week, dan kun je zelf allemaal zien." Zoals een vrouw die haar dementerende man in een vrachtauto heeft geladen en hem voor de deur van een verpleeghuis in Nederland heeft afgezet. „We krijgen hier straks dezelfde toestanden als in Engeland, waar ze op de vliegvelden crisiscentra heb ben voor de opvang van ouderen die met een ticket enkele reis door kinderen of ver zorgers op het vliegtuig zijn gezet. Deze vorm van granny dumping staat ons ook te wachten", vreest Dhoolaeghe. De zonnige tuin van Sant Marti kan niet beletten dat Linda zich in de steek gelaten voelt. „We hebben ons hele leven AWBZ- premie betaald en nu zit ik hier waar ik niet thuis hoor", zegt ze verbitterd. Braams probeert haar te troosten: „Over een paar weekjes kun je naar Nederland." De naam van Linda is gefingeerd omdat ze niet met haar eigen naam in de krant wil. FRANKRIJK Palamos mosl JpM J SPANJE O. Madrid Barcelona AN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 105