spectrum 4s verkommeren in Spanje Poolse tandarts PZC Zaterdag 30 augustus 2008 STANDPLAATS POLEN door Elro van den Burg Een bezoek aan de tandarts heb ik sinds mijn verhuizing naar Polen zes jaar geleden steeds weten uit te stellen. Ik heb nooit een bijzonde re drang gehad om naar de tandarts te gaan en de aanblik van de meeste gebitten hier is niet bemoedigend. Maar nadat ik 's nachts een paar keer met voortdurende pijn in mijn onderkaak wakker ben gewor den, moet het er toch van komen. Mijn nieuwe tandarts zit bij mijn schoonouders om de hoek in het provincieplaatsje Parc- zew in Oost-Polen. Tandarts Karolina is een goedlachse vrouw van in de dertig. Met haar grove bouw en motoriek zou je niet verwachten dat ze een van de besten in haar vak is. Ze heeft een tijdje in een praktijk in Warschau gewerkt en doet niet on der voor een gemiddelde vakgenoot in Nederland. Ze stelde vast dat een wortelkanaalbehandeling noodzake lijk was. Aan mijn verzoek om een verdoving voldeed ze zonder pro bleem, maar ze begon wel een lang betoog over sterke vrouwen en zwakke mannen die pijn niet kun nen verdragen. Fijn, dacht ik, een tandarts die begrip voor je heeft. De meeste Polen tonen bij een scha terlach een flinke serie gaten in hun gebit. Dat begint bij de meesten al vroeg. Uit recent onderzoek van het Poolse ministerie van Volksgezond heid blijkt dat slechts 13 procent van de kinderen van 6 jaar nog over een gaaf gebit beschikt. Dat zegt echter niet zo veel over de tandheelkunde in het land. Die is van hoog niveau. De tandartsen trek ken zelfs veel klanten uit het buitenland. Die laten hun gebit in Polen renoveren vanwege de tarieven en de goede reputatie van de tandheelkunde hier. Volgens schat tingen van het bureau van toerisme gin gen er alleen al in 2006 zo'n 160.000 bui tenlanders naar een Poolse tandarts. Wie de prijzen ziet, begrijpt hoe dat komt: een wortelkanaalbehandeling kost in dit land 40 euro en het zetten van een eenvou dige porseleinen kroon 90 euro. Voor de meeste Polen echter ligt een gang naar de tandarts niet zo voor de hand. Het ziekenfonds vergoedt slechts een klein deel van de kosten: voor gebitscontrole 2 euro en voor het vullen van een gaatje 1,25 euro tot 2,50 euro. In Parczew moet een flink deel van de bevolking rondko men van 150 euro in de maand. De kosten van de tandarts zijn voor velen dan ook niet op te brengen. Als ik enkele weken later voor de tweede keer bij Karolina in de stoel zit om de be handeling af te laten maken, maakt ze de kies weer open. Een verdoving is deze keer niet nodig, bezweert ze. Ik zou niets moe ten voelen, want de zenuw moet sinds de eerste behandeling dood zijn. Toch ben ik niet gerust als ze een naald van 2 centime ter in mijn kies steekt. Het duwen en trek ken in de wortel lijkt een eeuwigheid te duren en de zenuw tot leven te brengen. Midden in de behandeling wordt het me te veel. Ik stap uit de stoel met de spuug- lap en de watten nog in mijn mond en eis alsnog een verdoving. Zonder morren geeft ze me die. Mijn Poolse schoonvader lacht meewarig om het verhaal. Een verdoving heb je toch niet nodig en kiespijn kun je volgens hem het beste oplossen door de kies direct te la ten trekken. Zijn eigen gebit laat dan ook een paar gapende gaten zien. Toch houd ik Karolina aan. Bij haar voel ik me steeds een echte buitenlander als ik me laat verdoven. Pensionado's AWBZ voor pensionado's Bij Koninklijk Besluit werden Nederlanders die in het buitenland wonen in 2000 uitgesloten van zorg via de AWBZ. Na felle protesten van de pen sionado's werd twee jaar later de vrijwillige AW- BZ-verzekering ingevoerd, maar vier jaar later al weer afgeschaft. ledereen in het buitenland die vanaf die datum een beroep op de AWBZ doet, krijgt nul op re kest. Wie vóór 1 januari 2006 al zorg ontving, blijft in de overgangsregeling. - Nederlanders in het buitenland dragen via hun uit kering wel AWBZ-premie af, maar die is aangepast aan het voorzieningenniveau van het woonland. In Spanje is de 'woonlandfactor' 35 procent van de premie die in Nederland betaald wordt. Maar daar krijg je in Spanje niets voor terug, zeggen zorgver leners. De belangengroep KB-746 wil nu dat Nederlanders in het buitenland gewoon de volle premie beta len en ook volledig aanspraak kunnen maken op zorg, zoals dat 65 jaar lang goed heeft gefunctio neerd. Om het geld hoeft de regering het niet te laten: de zorg die de Nederlandse instellingen in Spanje aanbieden, is 27 procent goedkoper dan die van de zorginstellingen in Nederland. Het beeld van de Nederlandse pensionado, met een glas wijn bij het zwembad onder de Spaanse zon, is enorm opgeblazen. Zegt Ruurd Braams, zorgverlener aan de Costa Brava. Het aantal schrijnende gevallen dat slachtoffer is van de 'nieuwe gezondheidszorg' in Nederland neemt volgens hem angstwekkend toe. tekst en foto's Henk van den Boom Achterin de onverzorgde tuin zitten drie oude mannen op een bankje. Het lijkt alsof ze slapen. Rechts zit oma met de ogen dicht aan een witte plastic tafel vol vogelpoep, temidden van luidruchtige kinderen en kleinkinderen die bij haar op bezoek zijn. Residencia Sant Marti. Met veel kunst- en vliegwerk en voor veel geld heeft Linda (65) een plek weten te bemachtigen in dit verpleeghuis, dichtbij het ziekenhuis van Palamos. Zo kan ze haar chemotherapie afmaken. „Als ik hier moest blijven, zou ik er een eind aan maken", zegt ze zonder aarzelen. Als de chemo aanslaat, mag Linda over een paar weken naar Nederland. Haar man achterna, die vorige maand werd opgeno men in het Amsterdamse verpleeghuis Beth Shalom. Alsof dat zomaar ging. Lin da: „Ik kreeg het gevoel alsof ik een asiel zoeker ben in eigen land." Het was een lang gevecht tegen starre re gelgeving die stikt van de hiaten, zegt Ruurd Braams, directeur van de thuiszorg instelling Creu Costa Catalana. „Als dit het enige geval was, vooruit dan maar. Maar het gaat minstens om tientallen, alleen al in Spanje." Braams was enkele maanden in touw om voor het echtpaar een plek te bemachtigen in een Nederlands verpleeghuis. „Iedereen bij wie ik aanklopte, wenste me veel suc ces, maar ze konden me niet helpen." Pas toen Braams de 'bijl erin zette', kwam er een oplossing, voor slechts dit ene geval. „Ik heb de zorgautoriteiten gedreigd dat ik ze in de auto zou zetten en ze over de grens bij het eerste het beste wegrestau rant zou achterlaten. Dan had ik bij de poli tie gemeld dat er een man in een rolstoel en een vrouw met een koffertje in verwar de toestand waren aangetroffen. Daarna was ik teruggereden naar Spanje." Zorgverleners die tien jaar geleden naar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 104