47 spectrum haat meewarigheid 'Mijn rol was erg confronterend. Erg emotioneel ook' PZC Zaterdag 30 augustus 2008 neke Grönloh Ze zit zo'n halve eeuw in het vak en met dertig miljoen verkochte platen is ze wereldwijd de bestverkochte Nederlandse artiest ooit. Ze kan zich terugtrekken in haar huis in Frankrijk, als ze dat zou willen. Maar dat doet ze niet. Over twee weken is tijdens het Vlissingse festival Film by the Sea de première van de speelfilm Ver Van Familie - naar het boek van Marion Bloem - waarin Anneke Grönloh voor de eerste keer serieus acteert. „Ik speel Oma Em. Maar eigenlijk speel ik mijn moeder." door Hetty van Rooij foto David van Dam/CPD Een interview met Anneke Grön loh regelen blijkt niet eenvou dig. Ze heeft een zaakwaarne mer die als een waakhond haar belangen verdedigt en die op een vriendelijke manier duidelijke eisen stelt: niet praten over angsten en ellende uit het verleden, alleen foto's publiceren die vooraf zijn goedgekeurd, het verhaal ter goedkeuring voorleggen en uiteraard zal ook hij deelnemen aan het gesprek 'an ders gaat 't niet door'. „Ze is niet zo'n pra ter. En ze heeft geen zin in weer een dra matisch, zielig verhaal", verduidelijkt hij. Hoezo een zielig verhaal? Op de bank in het restaurant zit een frêle, tot in de punt jes verzorgde vrouw, die met zachte stem spreekt en soms een wat kwetsbare indruk maakt, maar tegelijkertijd een zeer profes sionele uitstraling heeft. Hier zit iemand die je niets wijsmaakt. De onbevangenheid tegenover journalisten is er al in haar tie nerjaren door platenmaatschappij Phono gram uitgedrild, zo verklaart Anneke Grön loh haar terughoudendheid. „Ik heb ge leerd altijd op te letten en altijd de correc te antwoorden te geven, ook al had ik zelf liever iets anders gezegd." Het wantrouwen komt voort uit slechte er varingen en persoonlijke ellende. Ze ver loor de afgelopen jaren achter elkaar haar echtgenoot, haar zusje en haar goede vriend Jos Brink. Vorig jaar sloeg ze terug: met een gala-avond ter gelegenheid van haar 65e verjaardag en met twee nieuwe cd's. „Dan krijg je van die verhalen in de krant met zo'n toon van 'oh, oh, oh, wat is ze toch flink en wat slaat ze zich er toch dapper doorheen'. Ik haat dat soort mee warigheid. Het laatste wat ik wil, is bewon dering voor het feit dat ik doorga. Er zijn zo veel mensen die hetzelfde of veel ergere dingen hebben doorgemaakt." Ander onderwerp dus. Ver Van Familie, een speelfilm naar het boek van Marion Bloem over een Indische familie, gaat op 14 september in première bij Film by the Sea in Vlissingen. Anneke Grönloh speelt de rol van Oma Em, de oude Indische oma om wie het hele verhaal draait. Haar acteer- ervaring was beperkt tot incidenteel caba ret- en revuewerk. Het duurde lang voor dat ze het aandurfde in een speelfilm de rol van een 86-jarige doodzieke vrouw te spelen. Ook duurde het lang voordat ze de voltooide film in de beslotenheid van haar eigen huiskamer durfde te zien. Ze kan zich nauwelijks voorstellen dat ze ooit de moed zal opbrengen in een volle bioscoop naar zichzelf te gaan kijken. „Ik heb dit niet opgezocht, het kwam to taal uit de lucht vallen. Er kwam eerst een telefoontje van Marion Bloem, die mij in de film een bijrol had toebedeeld als zange res. Toen ik haar ontmoette, zei ze met een: 'Maar jij bént Oma Em!' Ik wist abso luut niet of ik dat kon en had het oordeel van een professional nodig. Oma Em spreekt in de film nauwelijks en ze ligt het grootste deel van de tijd in bed. Ik moest haar dus neerzetten via zwijgend acteren en was daar heel onzeker over. Ik heb con tact gezocht met een dramadocente en zij heeft me geleerd met weinig woorden veel te zeggen. Ik moest Anneke Grönloh hele maal laten varen en me verplaatsen in Oma Em. Dat kon ik alleen maar doen door terug te gaan naar mijn overleden moeder, want Oma Em lijkt qua karakter erg op haar. Eigenlijk heb ik mijn moeder gespeeld zoals ze was: klein, fragiel en do minant, altijd zorgend voor anderen. En ja, dat was erg confronterend. Erg emotioneel ook. En ik ben oud in die film! Oüdü" Ze ziet er ineens ook heel erg Indisch uit. „Ik bén ook heel erg Indisch. Ik kan mijn accent er duimendik opleggen. Ik moest voor deze film ver terug in mijn herinne ringen. Dat kostte af en toe grote moeite en het was soms pijnlijk. Ten tijde van de opnamen betrapte ik mezelf er op dat ik bewoog zoals mijn moeder, dat ik met mijn schouders omhooggetrokken liep te schuifelen. Ik had het ook voortdurend koud. Ik denk niet dat mijn moeder erg blij met me zou zijn geweest. Zij zag me het liefst gekapt en in avondjurk." Met haar acteerdebuut heeft ze haar nek ver uitgestoken. Van het idee dat straks heel Nederland een mening over haar ac teerprestaties heeft, krijgt ze de griezels. „Ik krijg weer wat over me heen, dat wil je niet weten!" Meteen grijpt de manager in: „Anneke is van de uitdagingen. Geef haar een doel om naar te werken en dan zal ze laten zien dat ze het kan." Na een kleine pauze beaamt ze dat, heel rustig: „Ik houd van uitdagingen, ja. En ik verleg graag grenzen. Maar ik heb dit voor al gedaan vanwege mijn moeder." Anneke Grönloh was het eerste echte Nederlandse tieneridool in het begin van de jaren zestig en kijkt inmiddels met enige vertedering terug op de massahysterie die ze destijds veroorzaakte. Met haar grote hit Brandend Zand ('Zwarte Dino, jij wou Ni- na, die met Rocco was verloofd') heeft ze inmiddels een soort haat-liefde relatie. „Er Anneke Grönloh Johanna Louise (Anneke) Grönloh, op 7 juni 1942 geboren in Tondano, Noord- Celebes (Nederlands-lndië). Haar eerste levensjaren woonde ze in een jappen kamp. Na de oorlog ging het gezin naar Nederland en vestigde zich in Eindhoven. Ontmoette Peter Koelewijn, trad met zijn band op en won in 1959 een talenten jacht. Zo begon haar zangcarrière. Trouwde op 31 augustus 1964 met Vero- nica-dj Wim-Jaap van der Laan. Hij over leed in 2004. Begin jaren zestig werd ze met Brandend Zand, Paradiso, Soerabaja en Cimeroni be kend. Deed in 1964 mee aan het Eurovi sie Songfestival met Jij bent mijn leven. Werd gedeeld tiende. Werd in 2000 uitgeroepen tot Neder lands zangeres van de eeuw vanwege het recordaantal verkochte exemplaren van Brandend Zand. was een tijd dat ik dat nummer niet meer kon horen en niet meer kon zingen, maar dat is wel voorbij. Ik realiseer me dat Bran dend Zand me groot heeft gemaakt en ik moet blij en dankbaar zijn dat mensen er nog steeds om vragen. Ik kan er nu ook enorm van genieten. Het is fantastisch, zo'n hele zaal die loskomt en al bij de eer ste maten meezingt." Waarom gaat de generatie artiesten uit de jaren zestig zo lang mee? Behalve Grönloh zijn ook Willeke Alberti, Rob de Nijs en Ria Valk nog steeds actief en verzekerd van een trouw publiek. „Ik denk dat het komt omdat wij destijds echt het vak heb ben geleerd. We vinden het doodgewoon om live te zingen. We weten dat we het publiek moeten vermaken, dat we het voor minstens de helft moeten hebben van onze uitstraling op het podium. Het is geweldig dat we er met z'n allen nog steeds zijn. „Het grootste verschil tussen vroeger en nu zit in de enorme technische ontwikke ling. Dankzij de techniek kunnen er nu veel meer jonge mensen de bühne op, maar dus ook mensen die helemaal niet kunnen zingen. Bij mij is het er van jongs- af ingehamerd: zorg dat je stem in orde is, dat je minstens een uur voor je optreden aanwezig bent om je voor te bereiden, dat alles piekfijn in orde is. Dat heeft alles te maken met respect voor je publiek. Tegen woordig zie je artiesten die rechtstreeks uit de auto het toneel van Carré oprennen, met modder aan hun laarzen en in kleren waarin ze in de tuin hebben gewerkt. Dat kan dus niet, vind ik. Tenzij het deel uit maakt van een act." Ze slaat een gemanicuurde hand voor haar mond. „O jee, dat ik dat zomaar zeg! Ik er ger me dood aan zulke dingen, maar houd er normaal gesproken altijd mijn mond over. Nooit nare dingen over een ander zeggen, is me met de paplepel ingegoten." Anneke Grönloh heeft het druk. En plan nen zijn er genoeg. Zo zou ze haar kennis en ervaring best willen delen met 'opko mend talent'. „Er is me al een paar keer ge vraagd les te geven, maar het is er nog niet van gekomen. Je weet maar nooit." Ze treedt een keer of zes, zeven jaer maand in Nederland op. „We stellen wel eisen en we houden veel af', benadrukt de mana ger. In het najaar staan er tv-optredens en stadionconcerten gepland in Singapore en Maleisië, waar niemand Brandend Zand kent, maar waar Anneke Grönloh een ge vierde ster is. Ze veert omhoog bij de ge dachte aan een kookprogramma op de tele visie. „Enig! Ik weet zeker dat ik dat kan", zegt ze met opvallende zelfverzekerdheid. Een tweede filmrol? Ineens is ze weer on zeker en zaakwaarnemer Bart Peeters schiet onmiddellijk te hulp. Uiteindelijk komt er een keurig afgewogen antwoord. „Ik vond Ver Van Familie enig om te doen en als ze me ooit benaderen voor een ande re film, zal ik misschien wel 'ja' zeggen. Dat ligt vooral aan de rol, natuurlijk. Maar laten we eerst de reacties maar eens af wachten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 103