spectrum 44 Tineke de Nooij Er is meer dan In deze verhalenserie vertellen bekende namen van het podium over hun leven na het applaus. PZC Zaterdag 30 augustus 2008 Tineke de Nooij was bij Veronica actief met (van links naar rechts) Rob Out, Ad Bouman en Lex Harding. Tineke de Nooij was de eerste Nederlandse vrouwelijke dj bij radiopiraat Veronica. Ruim twintig jaar later had ze in Nederland de primeur als presentator van middagtelevisie. Terug naar de tv? „Asjeblieft niet. Dan moet ik weer lijnen." door Jan Vriend grote foto CPD kleine foto Studio Kastermans Voorzichtig! Die heup, zie je. Helemaal versleten. Als je 67 bent, raakt het beste eraf. Had je ze in de vakantie moeten zien, Tineke de Nooij en haar man. Allebei in een rolstoel. Hij na een her senbloeding, zij door die heup. „Een ander zou zeggen: 'blijf thuis'. Wij gaan gewoon. Heb ik mijn hele leven gedaan: tegenslag weglachen en leuke dingen blijven doen." Waarom ze tv-presentatrice werd? „Voor het geld. Na mijn radiotijd leverden mijn regiewerk en het produceren een leuk cent je op, maar niet genoeg om lekker van te leven, met een huis vol kinderen." De in keer kwam voor de deur van het Veroni- ca-gebouw. Tineke de Nooij probeerde haar oude Renault te parkeren. Ze moest het roestige karretje kwijt tussen de glim mende Jaguar van baas Rob Out en de nieuwe Porsche van chef Lex Harding. Op dat moment kwam producent Joop van den Ende aanlopen. „Joop keek naar die au to's, hij keek naar mij en zei: 'Jij doet iets niet goed. Waarom ga je niet presenteren? Dat levert tenminste wat op'." Een bekende Nederlander was ze al. Haar stem, haar ingebakken gemoedelijkheid en haar muziekkeuze maakten van 'Tinus' een begrip op Radio Veronica. Ze schopte het tot de programmaleiding van de zee zender. Uniek: een vrouw in zo'n mannen- bolwerk. Nadat de politiek de piraat de nek omdraaide, vond ze onderdak bij de NOS, maar ze ging haastig terug naar haar oude makkers zodra Veronica als keurige omroep toetrad tot het publieke bestel. Daar wilde ze graag een middagprogram ma op tv, maar Rob Out vond het niks. Wie keek er nu naar middag-tv? Ze hield vol. „Dat er 's middags geen kijkers waren, kwam omdat ze alleen maar herhalingen lieten zien. Terwijl middag-tv in Amerika allang een succes was." Na lang praten mocht ze het proberen. Zonder budget. „Ik nam eigen servies, hond en kat mee om het decor te vullen. De formule was simpel, gezellig en infor matief. Voor de camera praatten we over gewone problemen van gewone mensen. Een ontwerpster mocht een spannende bh laten zien en The Cats brachten hun nieu we liedje. Het kostte niks, maar we trok ken dik een miljoen kijkers." Ze stapte over naar RTL, waar ze paranor male zaken en alternatieve geneeswijzen onder de aandacht mocht brengen. „Ik ben er trots op dat ik de eerste was die dat soort dingen in Nederland op de buis be spreekbaar maakte. En dat ik de primeur had als presentator van middagtelevisie. Catherine Keyl zegt altijd dat zij de eerste was, maar ik deed het echt eerder." Het geld dat haar werk opleverde, was wel kom. Na de scheiding van haar eerste man moest ze de huishouding met haar twee dochters en twee pleegzoons zien rond te breien. „Met een gat in je hand is dat een hele opgave." Zeven jaar later ging ze ver der met chirurg Peter IJkelenstam, de we duwnaar van haar oude schoolvriendin. De drukte thuis bood afleiding toen haar tv-loopbaan in 1998 eindigde. „Ze vonden me te oud. Het was tijd voor verjonging, het jonge publiek wil frisse gezichten, dat soort verhalen." Pijnlijk? „Wél als je nieu we mensen ziet, die vooral in beeld lijken te komen voor het mooie plaatje, zonder dat ze wat te zeggen hebben. Zo'n Wendy van Dijk is een prachtige meid, hoor. Ik zie haar vooral dingen doen die anderen heb ben bedacht. Terwijl ik toch altijd tv maak te omdat mijn ziel in de onderwerpen zat. Ik ben van de generatie die vindt dat je programma pas diepte krijgt als je zelf wat hebt meegemaakt. Daarom was ik nooit ja loers op Lex Harding en John de Mol. Die zijn schathemeltje rijk van hun werk, maar moesten steeds managen en regelen. Ter wijl ik kon doen wat ik leuk vond. Die vol doening hebben die jongens nooit gehad." De collega's mist ze, niet het applaus of de streling van de bekendheid. „Hou op, alle maal gebakken lucht." Buiten Hilversum is genoeg te doen, ontdekte ze. Ze ging in de wijnimport, kocht een huis in Zuid-Afrika, waar ze 's winters woont. De grond erbij moest worden ontwikkeld, waarna ze een handel opzette in bouwpercelen. „Als je enthousiast bent, lukt alles. Ik kan alles ver kopen." Zoals de Biostabil, de omstreden gezondheidsketting die ze promootte. Waar is die? Ze heeft hem niet om! „In Zuid-Afrika laten liggen. Daar baal ik van, ik geloof écht in de kracht ervan." De laatste vier jaar heeft ze geen tijd voor handel. Een herseninfarct maakte haar man zwaar invalide. „Peter en ik hadden vijftien jaar een ideaal huwelijk. Hij stimu leerde me en ging overal mee naartoe. Nu is hij 84 en zit in een rolstoel. We kunnen nog steeds goed praten en lachen samen, maar de gelijkwaardigheid is weg omdat hij compleet afhankelijk is. Aan de verzor ging heb ik dag en nacht mijn handen vol. Zoiets legt beslag op je hele bestaan. Na zo'n klap maak je fases door. Eerst is er ver driet om wat je niet meer kan. Dan komt het besef dat je blij moet zijn dat je elkaar tenminste nog hébt. Als we samen op het terras in Zuid-Afrika naar de flamingo's kij ken, vinden we dat we het héél goed heb ben." Het degradeerde tv-maken tot iets onbe nulligs. Een relativering die de buitenwe reld moeilijk kan bevatten. „Ik hoef maar naar een receptie te gaan of de halve we reld vraagt wanneer ik weer op de televisie kom. Alsof er niks anders in de wereld is. Wie een man in een rolstoel heeft, weet dat je wel wat anders aan je hoofd hebt." Ze komen net terug van vakantie. Hoewel ze worstelt met die versleten heup, vloog ze met haar man via Frankrijk naar Italië. Met rolstoelen en een huurauto kwamen ze een heel eind. „Leuke dingen moet je zo lang mogelijk doen. Anders neemt de leef tijd alleen maar dingen van je af Die reis is veel te duur geworden, maar ik verzin wel wat om het terug te verdienen." Eerst die heup. „Ik sta op de wachtlijst voor een nieuwe. Als de operatie achter de rug is, pak ik wel wat op." Nee, geen televi sie. „Alleen iets dat ik met de zorg thuis kan combineren en waarvoor ik niet hoef te lijnen of naar de kapper moet." Hardop denkt ze aan een webwinkel met sieraden. Voor een uurtje of wat radio mag Hilversum ook bellen. „Of ik spreek weer eens een reclamespotje in. Ik verzin wel wat. Maar ik moet een doel voor ogen heb ben, anders ga ik dood."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 100