Buitenland Italië wil Roemenen snel uitzetten Vliegtuigkaping Darfur voorbij Dode-Zeerollen worden op het internet gezet Rechter Libanon wil arrestatie van Kadaffi Kwart jonge vrouwen in Groenland suïcidaal Meer doden verwacht door besmet vlees Vermoeide Dalai Lama zegt twee reizen af Belg blaast zichzelf en zijn vader op Herders die Nederlands paar overvielen, blijven wellicht ongestraft. Kaping vreedzaam beëindigd in Libische woestijn. Betogers eisen vertrek Thaise regering PZC Donderdag 28 augustus 2008 I 9 BEIROET - Een onderzoeksrechter in Libanon heeft een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen de Libische leider Kadaffi en zes Libische func tionarissen. Zij zouden betrokken zijn bij de verdwijning van de Liba nese sji'itische geestelijke Moussa al-Sadr 30 jaar geleden. Kadaffi was eerder opgeroepen zich bij de Libanese politie te melden voor ondervraging. Hij gaf daaraan geen gehoor. KOPENHAGEN - Een op de vier jon ge vrouwen in Groenland heeft weieens een zelfmoordpoging ge daan, blijkt uit een onderzoek. Van de jonge mannen heeft 17 pro cent ooit geprobeerd zichzelf van het leven te beroven. De onderzoekers zeggen dat jonge ren weinig kansen krijgen zichzelf te ontplooien. Het aantal zelfmoor den in Groenland is een van de hoogste ter wereld. TORONTO - In Canada worden meer doden verwacht als gevolg van de besmetting van vleespro ducten met de listeria-bacterie. Tot dusver zijn twaalf doden in verband gebracht met de besmet ting, die zich heeft voorgedaan in een vleesverwerkende fabriek in Toronto. Omdat listeriose een incu batietijd van tegen de drie maan den heeft, kunnen nog meer men sen besmet blijken te zijn. De Dalai Lama. foto EPA DHARMSALA - De Tibetaanse geeste lijk leider de Dalai Lama is uitge put. Hij heeft twee geplande bui tenlandse reizen (Mexico en de Dominicaanse Republiek) afge zegd om zich medisch te laten on derzoeken. De 73-jarige Nobelprijs winnaar reist veel om de wereld te onderrichten over het boeddhis me en de strijd van de Tibetanen tegen de Chinese overheersing. Hij houdt nu drie weken rust. JUMET - Een Belg heeft gisteren zichzelf en zijn vader opgeblazen in een huis in Jumet, een voorstad van Charleroi. Zijn moeder liep een schedelbreuk op en verkeert in levensgevaar. Het huis is vernie tigd. De man was wanhopig gewor den omdat zijn vrouw en drie kin deren hem hadden verlaten. Hij draaide de gaskraan open en dat leidde tot een ontploffing. BANGKOK - In de stromende regen zwaaien de monstranten met de Thaise vlag op het door hen sinds dinsdag bezette plein voor het Government House in Bangkok. Daar bevindt zich onder meer het kantoor van de premier en een aantal ministe ries. Een rechter sommeerde gisteren de dertig duizend betogers te vertrekken. Zelf zeggen ze te blijven tot de regering van premier Samak Sun- darave opstapt. foto Wally Santana/AP door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De twee Roemeense schaapherders die vorige week bij Rome een Nederlands echtpaar overvielen, mishandelden en de vrouw verkrachtten, moeten zo snel mogelijk het land worden uit gezet. Dat heeft de Italiaanse mi nister van Binnenlandse Zaken Ro berto Maroni besloten. Veel garan ties dat zij in Roemenië hun straf zullen uitzitten, zijn er echter niet. Het tweetal werd gisteren lang ver hoord, heeft bekend en spijt be tuigd. Ze waren vooral uit op ver krachting van de vrouw. Ze stel den dat ze door het verzet van het echtpaar veel geweld hebben 'moe ten' gebruiken. De bekentenis heeft Maroni ge sterkt in zijn overtuiging de twee snel uit te zetten. Hij wil aantonen dat Italië is veranderd en dat zijn nieuwe veiligheidsbeleid functio neert. Hij geeft tegelijk aan dat hij niet veel vertrouwen heeft in het eigen rechtssysteem. „Als ze om een of andere reden volgende week vrijkomen, zullen we ze zelf naar Roemenië brengen." Maroni bezwoer dat het nooit meer voor zal komen dat verkrach ters in vrijheid worden gesteld van wege procedurele kwesties of een generaal pardon, zoals de vorige linkse regering deed om de over volle gevangenissen te ontlasten. Maroni beloofde een miljard euro extra uit te trekken voor veiligheid en meer soldaten op straat. De actie van Maroni is de voorma lige magistraat en politicus Anto nio Di Pietro in het verkeerde keel gat geschoten. Het besluit de twee Roemenen naar huis te sturen 'met een kaartje gefeliciteerd' noemde hij 'gevaarlijk en onaccep tabel'. „Dat zendt juist het signaal PM Het uitzetten door Italië van de twee Roemenen die vorige week een Nederlands echtpaar overvie len, oogst kritiek; ze zouden hun straf zo kunnen ontlopen. TRIPOLI - Aan de kaping van een vliegtuig uit de Sudanese regio Darfiir is gisteren een vreedzaam einde gekomen in de Libische woestijn. Nadat zij de 87 passagiers hadden vrijgelaten gaven de twee kapers zich na langdurige onder handelingen over aan de autoritei ten. Ook de bemanning kon toen het vliegtuig ongedeerd verlaten. De Sudanese consul in de oase Ku- fra zei dat de uitgeputte gijzelne mers naar de VIP-ruimte op het vliegveld waren gebracht. Hij zei dat ze in de eindfase van de onder handelingen om asiel in Libië had den gevraagd. Of de Libische auto riteiten het verzoek hebben geho noreerd is niet bekend. De met pistolen gewapende ka pers maakten zich meester van de Boeing 737 nadat het toestel dins dag uit Nyala in Darfur was opge stegen voor een vlucht naar de Su danese hoofdstad Khartoem. Toen Egypte weigerde het toestel in zijn luchtruim toe te laten, week het uit naar Kufra in Libië. Daar eisten de kapers kaarten en brandstof om naar Parijs te kunnen vliegen, maar werden ze door de Libische autoriteiten aan de praat gehou den. Er bestaat onduidelijkheid over het aantal kapers en hun mo tieven. Directeur Murtada Hassan van vliegmaatschappij Sun Air zei dat er twee waren, maar sloot niet uit dat handlangers mee naar bui ten zijn geglipt toen de kapers eer der de 87 passagiers lieten gaan. De kapers verklaarden te behoren tot de Sudanese rebellenbeweging SLM, maar die zei er niets mee te WJ Aan de kaping van een vliegtuig uit Sudan kwam gisteren een eind in Libië. Nadat de 87 passagiers vrij werden gelaten gaven de kapers zich over maken te hebben. Sun Air-direc teur Hassan zei dat hun motieven van persoonlijke aard waren en dat zij geen verbindingen hadden met politieke groepen of rebellen. Sudan heeft Libië gevraagd de ka pers uit te leveren. President Omar al-Bashir noemde kaping 'een goedkope terreurdaad'. Onder de passagiers waren voor malige rebellen die zijn opgeno men in het interim-gezag voor Darfiir, dat uitvoering moet geven aan een in 2006 bereikt vredesak koord tussen de regering en een van de opstandelingengroepen in Darfur. Een andere rebellengroep uit Dar fur, de Beweging voor Rechtvaar digheid en Gelijkheid (JEM), be schuldigde de Sudanese regering ervan achter de kaping te zitten. Deze zou de aandacht willen aflei den van een aanval die het Sudane se leger maandag uitvoerde op het vluchtelingenkamp Kalma, in de buurt van het vliegveld van Nyala. uit dat hier alles kan. Zo van: ook al bega je het meest walgelijke de lict, je weet dat je naar huis mag en hier niet je straf hoeft uit te zit ten." Ondertussen wordt het echtpaar uit Waalre in een ziekenhuis in Ro me bedolven onder blijken van medeleven van Italianen. Gisteren kwam burgemeester Gianni Ale- manno van Rome op bezoek, die eerder een rel veroorzaakte door te zeggen dat de twee fietsers het onheil over zichzelf hadden afge roepen door hun tent op te zetten in een 'door God en alle mensen verlaten gebied'. Alemanno zei gis teren dat de stad Rome de medi sche kosten en de terugreis van het echtpaar zal vergoeden. JERUZALEM - Wetenschappers in Is raël gaan digitale foto's maken van de Dode-Zeerollen. Op die manier willen ze de 2000 jaar oude docu menten op internet plaatsen voor publiek en onderzoekers. Het pro ject moet over twee jaar klaar zijn, meldde de organisatie die de rol len in haar bezit heeft gisteren. Een team specialisten neemt vier duizend foto's van ongeveer negen duizend fragmenten. Met krachti ge camera's moet het mogelijk zijn details op de rollen te ontwaren die niet met het blote oog zijn te zien. De organisatie Israel Antiquities Authority beheert de negenhon derd rollen, die het leven van Jo den en vroege christenen ten tijde van Jezus openbaren. Een deel van de documenten is te zien in het Is rael Museum. De artefacten vor men de oudst bestaande He breeuwse Bijbel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9