land Provincie kan Parochianen soms met project Sluis overnemen Maatschappelijke organisaties steunen Hulst in WMO-beleid Toren wordt aangepakt Meest bijzondere gebruiksvoorwerpen basiliek geëxposeerd. 'Waterdunen is te belangrijk voor Zeeland om te laten schieten'. Restauratie van kerk Cadzand duurt ongeveer vijf maanden. Spellen Cliënt- en adviesraden ondertekenen brief aan ministerie van VWS. 26 I Donderdag 28 augustus 2008 PZC door Frank van Cooten BRESKENS - Door de nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening heb ben provinciale overheden de be voegdheid gemeenten opzij te schuiven bij projecten met een 'grote maatschappelijke betekenis'. In Zeeland kan dit gebeuren met het precaire recreatie- en natuur project Waterdunen bij Breskens. De provincie Zeeland heeft na goedkeuring van Provinciale Sta ten de bevoegdheid de gemeente raad van Sluis opzij te schuiven en het project over te nemen. De ontwikkeling van dit project zit op slot door de weigering van grondeigenaren hun grond te ver kopen. De gemeenteraad van Sluis heeft vrijwillige grondverwerving in een motie vastgelegd. De trage voortgang van Waterdu nen wringt echter met de kustver- sterking. Waterschap Zeeuws- Vlaanderen begint volgend jaar met het deel van de Zwakke Scha kels bij Nieuwvliet en Groede. Het waterschap kan nog schuiven met de planning, maar op een gegeven 1*^ Door de nieuwe wet op de Ruim- telijke Ordening kan de provincie de gemeenteraad van Sluis opzij schuiven om project Waterdu nen vlot te trekken. moment komt het deel waar Wa terdunen moet komen aan de beurt. Het is dus essentieel te we ten of Waterdunen wel of niet doorgaat. Als de grondeigenaren hun grond niet vrijwillig willen verkopen, kan de provincie conform de nieu we Wet op de Ruimtelijke Orde ning het project overnemen. Ver volgens kan de provincie via een aanwijzingsbesluit een onteige ningsprocedure opstarten. Dan zijn grondeigenaren verplicht te verkopen. De provincie Zeeland is er veel aan gelegen Waterdunen uit te voe ren. Waterdunen is immers een landelijk voorbeeldproject en staat als enige project buiten de Rand stad op een lijst voor extra subsi die van het Rijk. Gedeputeerde Marten Wiersma be seft dat de tijd dringt en weet dat de nieuwe wet ruimere bevoegdhe den geeft aan de provincie, maar zo ver is het volgens hem nog niet. „Wij gaan niet door de provincie rennen om gemeenteraden hun bevoedgdheden te ontnemen, maar denken wel na over welke ontwikkelingen het noodzakelijk maken van de bevoegdheid ge bruik te maken. Dat Waterdunen daarbij zit, zal geen verwondering wekken. Door de kustversterking kunnen we op een gegeven mo ment niet meer wachten. Je moet echter wel heel selectief omgaan met deze bevoegdheid." door Frank van Cooten CADZAND - De restauratie van de toren van de Nederlands Hervorm de kerk van Cadzand begint rond september. De restauratie duurt ongeveer vijf maanden en is naar verwachting in januari volgend jaar afgerond. Niet alleen de toren wordt geres taureerd, ook het zich daarin be vindende uurwerk en luidwerk worden opgeknapt. Het bedrijf Monument Vande- kerckhove nv uit het Belgische In- gelmunster voert de restauratie aim—II—II,ij.UJJ Plomp is de achternaam en die leidt -zo heeft de ervaring geleerd- makkelijk tot misverstanden. Klomp, Lomp, Plop. Geen wonder dat de eigenaar er een gewoonte van heeft gemaakt zijn achternaam meteen maar te spellen. Dat deed hij ook, toen hij laatst voor zichzelf en zijn partner een ta- door Sheila van Doorsselaer HULST - Doorgaans staan ze in de kluis en ziet bijna niemand ze; de meest waardevolle en bijzondere religieuze gebruiksvoorwerpen van de Sint Willibrordusbasiliek in Hulst. In het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed is een deel van onder andere het liturgische 'vaat werk', manuscripten, kasuifels, kandelaars en de 'sieraden' van Ma ria tentoongesteld in de librije van de basiliek. De uit de vijftiende eeuw dateren de librije, oftewel kerkbibliotheek, ligt in de koorkerk en is normaal gesproken niet toegankelijk voor bezoekers. De librije was in de tijd dat de Willibrordus een simultaan- kerk was, de sacristie. De laatste jaren had de librije een veel minder sacrale bestemming. „Het was een rommelhok, zegt dia ken Wim Tobé. De ruimte meet vijf bij vijf meter en is zodoende best klein. Tobé: „Dat vond ik eer lijk gezegd ook toen ik hier voor het eerst kwam." De librije is echter perfect van af meting om er de mooiste bezittin gen van de basiliek in tentoon te stellen. In vitrines liggen ze nu te pronken. Het zilveren canonbord uit het eind van de negentiende eeuw, bij voorbeeld. Een canonbord was als het ware het spiekbriefje van me- 'Misschien wilde iemand zo een plekje in de hemel veiligstellen' neer pastoor en staat vol gebeden in krulletters. Om ervoor te zorgen dat de paro chianen die gebeden ook aanhoor den en om ze soms letterlijk wak ker te schudden, dienden de zilve ren altaarschellen uit 1870. Tobé: „Destijds waren er in de zondag mis drie momenten die je moest beleven; de offerande, de consecra tie (als brood en de wijn verande ren in het lichaam en bloed van Christus) en de communie. Het kwam wel eens voor dat parochia nen in slaap dommelden en met de schellen werden ze wakker ge beld." Een van de schellen is een joekel. Als die klonk in de Hulster basiliek, schoot de ingedommelde parochiaan in de kerk van Heikant bij wijze van spreken ook wakker. Van een hoog bling-bling gehalte zijn de verguld zilveren scepter, rijksappel en de kronen van Maria en kindje Jezus. Met deze versieringen uit 1880 hoort eigenlijk de staakmadonna getooid te zijn, maar ze zijn te waardevol en te diefstalgevoelig. Tobé: „Maria en Jezus dragen daar om een kroontje van karton en de scepter en de rijksappel zijn van hout. Op bijzondere dagen willen we het echte werk nog wel eens van de toren uit. Het uurwerk en luidwerk worden gerestaureerd door Koninklijke Eijsbouts in As ten. Architectenbureau Rothuizen van Doorn in Breda voert de direc tie in opdracht van de gemeente Sluis. De gemeente beseft dat de restau ratie ongetwijfeld enig ongemak voor omwonenden en bezoekers zal opleveren. De kerk blijft gedu rende de restauratieperiode ge woon open voor kerkdiensten en eventuele andere activiteiten. Tijdens de restauratie wordt rond om de toren een steiger geplaatst. De aannemer begint dagelijks rond 7.00 uur met de werkzaamhe den en houdt er rond 15.45 uur mee op. Tip? redactie@pzc.nl fel in een restaurant wilde reserve ren. „Onder welke naam?" wilde de serveerster weten. Gewoontegetrouw ging hij aan het spellen: „Pieter, Lodewijk, Otto, Marinus, Pieter." De serveerster onderbrak hem vriendelijk: Vindt u het goed als ik uw gezelschap onder één naam boek?" door Sheila van Doorsselaer HULST - De Stichting Gehandicap tenbeleid, de WMO-raad, Senio renraad, de Cliëntenraden van de gemeente, Curamus en Sociale Ze kerheid steunen de gemeente Hulst in haar strijd om de oneven redige verdeelsleutel van de WMO-gelden. Sinds januari vorig jaar is de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) van kracht en is de ge meente verantwoordelijk voor so ciale ondersteuning. Het eerste jaar ontving Hulst voor de uitvoe ring van de WMO een bijdrage van het Rijk gebaseerd op werkelij ke kosten in het verleden. Per 1 ja nuari 2008 wordt het budget ver strekt aan de hand van een objec tief verdeelmodel. Op deze manier is Hulst er tonnen op achteruit ge gaan. De gemeente heeft hiervoor aan dacht gevraagd bij het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) en heeft op verzoek van het ministerie in beeld ge bracht hoezeer de korting op het budget weegt op de organisaties en mensen die gebruikmaken van sociale ondersteuning. De geza menlijke cliënten- en adviesraden binnen de gemeente Hulst hebben het rapport ingezien en steunen de gemeente Hulst in haar stand punt ten opzichte van de objectie ve WMO-verdeelsleutel. Ook zij willen hun bezorgdheid overbren gen aan het ministerie en ze doen dit door middel van het onderteke nen van een brief gericht aan de Tweede Kamer en het ministerie. In de brief stellen ze dat de ge meente Hulst onevenredig wordt getroffen en ze roepen het ministe rie en de Tweede Kamer op met oplossingen te komen zodat aan mensen de zorg kan worden gele verd waar ze recht op hebben. De ondertekening gebeurt morgen om 15.30 uur in het stadhuis. Diaken Wim Tobé geeft uitleg over een van de pronkstukken, de monstrans uit 1640, waarin de geconsacreerde ho- sie wordt getoond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 74