Zeeland Biodieselfabriek in de startblokken Reintje van zand houdt het goed vol 'Baatbelasting heffen onterecht' deDRVKKERY pzcitB ZEEUWS-VLAANDEREN 41 35 Sluiskils bedrijf gelooft in toekomst van alternatieve brandstof. Sculptuur uit voorzorg voor stapavond van Houtmarkt afgehaald. Uitspraak gerechtshof Arnhem kost Terneuzen waarschijnlijk geld. Brasseriemenu met salade van lauw-warme tomaat, José Ivan Gutierrez opnieuw winnaar Jackie Chan en Jet Li eindelijk van Eneco Tour i)iV'K pil m - A' - op de vuist Donderdag 28 augustus 2008 Tip? redtern@pzc.nl door Conny van Cremberghe SLUISKIL - Rosendaa! Energy hoopt volgende maand de nieuwe bio- brandstoffenfabriek in Sluiskil te kunnen opstarten. Tot de jaarwis seling zullen de fabrieksinstallaties uitgetest worden. Het begin van de commerciële productie is voor zien in januari 2009. De bouw van de nieuwe fabriek vergde een in vestering van 60 miljoen euro. Het bedrijf is goed voor 25 arbeidsplaat sen. Op termijn zal dat aantal nog iets groeien. Rosendaal Energy begint met de productie van biodiesel uit kool zaadolie in een tijd dat biobrand stoffen in de hoek zitten waar de klappen vallen. Het bedrijf heeft de golf aan negatieve publiciteit over de biobrandstofproductie -die ten koste zou gaan van de voedselproductie- aan zich voorbij laten gaan. „Op die berichten valt van alles aan te merken. Ze zijn vaak onjuist, tendentieus en abso luut niet onderbouwd. Ik sluit niet uit dat veel zaken gedirigeerd wor den door grote bedrijven die er baat bij hebben om onze econo mie olieafhankelijk te houden. On ze sector is nog jong en ontbeert geld en mankracht om een goed te gengeluid te laten horen. Maar ik voorzie op enige termijn toch wel een kentering, omdat het gros van de mensen wel degelijk doorheeft Rosendaal Energy Sluiskil is goed voor 25 nieuwe arbeidsplaatsen en vergt een investering van 60 miljoen. Verdere groei in de na bije toekomst lijkt vrij zeker. dat we af moeten van onze oliever slaving en biobrandstoffen vor men - hoe dan ook - een goed al ternatief', zegt commercieel direc teur Bart Rosendaal. De fabriek in Sluiskil heeft een pro ductiecapaciteit van 250.000 ton biodiesel op jaarbasis. Het leeu wendeel van de jaarproductie is al verkocht aan klanten in Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en Scan dinavië. Rosendaal Energy betrekt zijn koolzaadolie hoofdzakelijk uit Oekraïne, maar ook zijn er Zeeuw se leveranciers. De fabriek is gebouwd op groei. Niet alleen in volume, maar ook op het gebied van de raffinage van diverse oliesoorten. Rosendaal: „We zijn nu al in staat zogenoem de tweede generatie brandstoffen te maken uit bijvoorbeeld dierlijke olie of afgewerkte frituurvetten. Op termijn is ook de productie van ]atropha-olie mogelijk." Jatropha is een plant die vroeger aangewend werd voor het maken van (giftige) laxeermiddelen. Voor Afrika zou de Jatropha-productie een uitkomst zijn, omdat de plant te telen valt op de slechtste gron den. door Sheila van Doorsselaer HULST - Al bijna een week houden ze het uit op de Houtmarkt in Hulst: Reynaert de Vos, koning Nobel en Cantecleer de haan. De van oorsprong Hulsterse zandkun- stenares Sabina de Moor heeft de sculptuur gemaakt tijdens de Ne derlandse Vestingstedendagen, af gelopen weekend. Vorige week vrijdag is het speciale zand aangevoerd en zaterdagoch tend is De Moor begonnen met modelleren. Zondag was de grote sculptuur al af en sindsdien heeft Hulst er een monumentje bij. Weer en wind hebben het beeld, dat best een buitje kan verdragen, niet gegeseld. Het mag overigens een wonder heten dat onverlaten met hun tengels van het kunst werk zijn afgebleven. Hoewel de sculptuur wordt beschermd door een hek, is de plaatsing van een makkelijk te manipuleren kunst werk middenin de stad toch een beetje de kat op het spek binden. Ondanks het uitblijven van vernie lingen wordt de zandsculptuur morgen weggehaald door de ge meente Hulst. „Vrijdag is stap avond en zodoende een beetje een risicoavond", zegt bezoekersmana ger Monique de Bruijn. „We halen de sculptuur liever zelf weg dan dat hij wordt beschadigd, want dat zou toch zonde zijn." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een uitspraak van het gerechtshof in Arnhem over baat belasting in Breda kan de gemeen te Terneuzen drie ton kosten. Het gerechtshof vernietigde giste ren na twaalf jaar procederen de baatbelasting-aanslagen, die de ge meente Breda ondernemers opleg de voor de opknapbeurt van het centrum. Volgens de rechter is er geen wezenlijke verandering van inrichting in de binnenstad. Die uitspraak heeft gevolgen voor Terneuzen. Eerder deze maand kre gen vijf ondernemers in de Noord straat gelijk van de rechtbank. De vijf weigerden baatbelasting te be talen voor een opknapbeurt van de Terneuzense winkelstraat. De gemeente ging in hoger beroep, maar wethouder Adhémar van Waes beraadt zich nu op de nieu we situatie. „Wij hebben in goede harmonie met de ondernemers baatbelasting geheven. Alleen de grootwinkelbedrijven stellen zich helaas vaak nogal arrogant op. Het zou cru zijn dat alle welwillende ondernemers nu dubbel worden 'gepakt', omdat de procederende winkels van een nieuwe straat pro fiteren zonder te hebben betaald." Voorzitter Bram Legrand van on dernemersclub City Terneuzen gaf al eerder aan dat hij er, afhankelijk van de rechterlijke uitspraak, van uitging dat de gemeente de onder nemers zou terugbetalen. Van Waes praat binnenkort met hem. Markt 51 Middelburg T0118 886 886 Reynaert de Vos, koning Nobel en Cantecleer de haan prijken nog een paar dagen op de Houtmarkt in Hulst. foto Wim Kooyman vanavond vanaf 17.30 uur gebakken scholfilet of gevulde paprika en hazelnootparfait 15,00 en €12,50 (vegetarisch) reserveren? bel 0118 - 886 866 kijk ook op: www.drukkerijmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73