Sport Zelfs de premier vindt Van der Weijden een held Olympisch goud sterkt Roger Federer in New York Willeboordse en Minderhoud genieten met volle teugen 42 Donderdag 28 augustus 2008 PZC Eerbetoon olympische medaillewinnaars in Den Haag. Zeeuwse olympische medaillewinnaar op het bordes met Beatrix. Titelverdediger op US Open is snel klaar met Maximo Gonzalez. De Nederlandse olympiërs tonen hun medailles bij de ontvangst door koningin Beatrix op Huis ten Bosch. Ook de Zeeuwen Hans Peter Minderhoud (derde rij van voren, rechts) en Elisabeth Willeboordse (bovenste rij, tweede van links) zijn van de partij. foto Ed Oudenaarden door Hanneke Keultjes DEN HAAG - De Nederlandse spor ters die tijdens de Olympische Spe len in Peking een medaille omge hangen kregen, werden gisteren in Den Haag gehuldigd. Het was een oranje dag met een lach én een traan. Op het moment dat roeister Kir- sten van der Kolk door staatssecre taris Jet Bussemaker een lintje krijgt opgespeld, springt moeder Marianne uit haar stoel. Ze moet foto's maken van haar dochter. Veel foto's. Ze is trots, maar ze worstelt met de digitale camera. „Mijn man was de fotograaf thuis." En die overleed vlak voor de Olympische Spelen. „Als je goud wint, krijg je een lint je", zei hij net voor zijn dood nog tegen zijn dochter. De roeister won goud en werd gisteren, tij dens de huldiging in Den Haag ge ridderd. „Mijn vader had dit zó bij zonder gevonden", weet Van der Kolk. „Maar juist omdat ik het hier nog met hem over heb gehad, geeft het me toch een goed ge voel." Van der Kolk is één van de gouden olympiërs die zijn benoemd tot Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Voor Marianne Vos is dat een volslagen verrassing. „Ik wist van niks", stamelt de wielren- ster met grote ogen. „Ik ben pas 21 en begin net. Ik dacht dat je als sporter eerst heel wat ontberingen moest doorstaan voordat je daar voor in aanmerking komt." Lange afstandszwemmer Maarten van der Weijden werd voor zijn olympische overwinning wel met tegenslag geconfronteerd. Hij moest eerst leukemie overwinnen voor hij in Peking een gouden me daille kon ophalen. Tijdens zijn toespraak in de Ridderzaal noemt premier Jan Peter Balkenende hem daarom 'een sportheld'. Van der Weijden wordt er verlegen van. „Iedereen noemt me de afge lopen tijd een held. Doe nou eens rustig, denk ik dan. Maar als zelfs de minister-president het zegt..., dat is wel héél bijzonder." En dat terwijl hij voor de Spelen bij de meeste Nederlanders nog onbekend was. En nog herkent niet iedereen zijn markante ver schijning. Van der Weijden, boom lang en met een kaal hoofd, ver toont namelijk nogal wat gelijke nis met zijn trainer, oud-zwem mer Marcel Wouda. „Ik ben al zo vaak voor Maarten aangezien", zucht Wouda. „Maar ik kan er wel om lachen hoor." De feestelijke dag gaf ook alle re den tot blijdschap. Hoogwaardig heidsbekleders spraken lovende woorden en tijdens de rijtoer in cabrio-bussen werden de sporters toegejuicht door 25.000 oranje fans. De olympische medaillewin naars werden overspoeld met de nationale kleur. Oranje gebakjes, oranje bloemen, oranje ballonnen, een oranje loper en zelfs een oran je spreekgestoelte. Toch verveelt oranje nooit, oordeelt wielrenster Marianne Vos. „Het is de mooiste kleur van allemaal." Als klap op de vuurpijl mochten de gouden medaillisten op visite bij koningin Beatrix op Paleis Huis ten Bosch. Bijzonder, zegt zwem coach Jacco Verhaeren, 'want je gaat niet iedere dag naar de konin gin'. Hockeyster Naomi van As vond dat 'best spannend'. „Ze was erg geïnteresseerd en vond dat we het goed gedaan hadden." De spor ters beseffen dat de koningin 'ook maar een mens is'. „Maar als je er dan naast staat", zegt de kersverse Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw Ranomi Kromowid- jojo, die goud won op de zwemes- tafette, „dan denk je toch: wow, het is de koningin." door René van Stee GOES - Vermoeiend, maar super gaaf De bronzen jukoda Elisabeth Willeboordse beleefde gisteren tij dens de huldiging van de Neder landse olympische sporters in Den Haag een 'topdag'. „De rijtoer door de stad, live-muziek op de bus waarin we zaten en ook het of ficiële gedeelte; het was helemaal geweldig", aldus een enthousiaste Willeboordse, die ook een mo ment beleefde waarmee zij zich zelf in hoge mate verraste. „Dat was de ontvangst door koningin Beatrix op Huis ten Bosch. Ik was er volledig door overdonderd. Nor maal heb ik dat helemaal niet. Heel vreemd, maar eigenlijk ook weer heel mooi." Willeboordse wordt nog enkele da gen van hot naar her gesleept. Van daag staat een Golden Clinic in Pa pendal op het programma. Mor gen is er een huldiging in haar woonplaats Rotterdam. In haar ge boorteplaats Middelburg, die net als de provincie en SportZeeland een felicitatie stuurde, staat er niks op het programma. En dat be treurt de op-en-top Zeeuwse. „Aan de andere kant ben ik heel blij met Rotterdam. Want aan die stad heb ik als topsportster heel veel te danken." Willeboordse houdt begin septem ber nog een feestje voor familie en vrienden. „Voor de mensen aan wie ik weinig aandacht kan beste den, maar er altijd voor me zijn." Ook de uit Westkapelle afkomsti ge dressuurruiter Hans Peter Min derhoud, die zilver haalde met de landenploeg, was onder de indruk van de ontvangst in Den Haag. Uit zijn korte gesprekje met koningin Beatrix bleek dat er op het paleis intens is meegeleefd met de dres- suurploeg. „Ze had het zelfs nog over het Duitse jurylid dat ons niet zo gunstig gezind was." De tegenwoordig in het Gelderse Harskamp woonachtige Hans Peter Minderhoud wordt morgen op het stadhuis van Ede verwacht, de gemeente waaronder Hars kamp valt. Daarmee is het eerbe toon nog niet ten einde, want za terdag is er overdag een grootse happening in het olympisch sta dion van Amdsterdam en 's avonds een huldiging tijdens het concours hippique in Den Haag. Daarna volgt er nog een bijeen komst namens de hippische federa tie KNHS. Hoewel Minderhoud dit allerminst verveelt, is het daar na hoog tijd dat hij weer naar huis gaat. „Want daar ligt nog een hoop werk op me te wachten." NEW YORK - Roger Federer is de verdediging van zijn titel op de US Open begonnen met een eenvoudi ge overwinning op de Argentijn Maximo Gonzalez. De Zwitserse tennisser was in minder dan an derhalf uur klaar met de nummer 118 van de wereld: 6-3 6-0 6-3. Voor het eerst sinds jaren prijkt niet de naam van Roger Federer achter de nummer i-positie op de plaatsingslijst in New York. De 27-jarige Zwitser moest dit jaar on der meer op Roland Garros en Wimbledon zijn meerdere erken nen in Rafael Nadal. De Spanjaard verdrong Federer van de eerste plek op de wereldranglijst. Op de Olympische Spelen wilde Federer zijn seizoen nog enige glans geven. In het enkelspel faal de de 'FedExpress', maar in het dubbelspel was hij wel succesvol. Met landgenoot Stanislas Wawrin- ka pakte Federer goud in het dub belspel. „Die medaille heeft me geïnspireerd om het hier weer goed te doen", zei Federer na zijn partij tegen Gonzalez. Bij de vrouwen deden zich geen grote verrassingen voor. De zusjes Williams bereikten de tweede ron de. Serena won met 6-1 6-4 van de Oekraïense Katarina Bondarenko, Venus versloeg Samantha Stosur In het vrouwentoernooi van de US Open vallen geen verrassin gen te noteren. De geplaatste speelsters winnen allemaal hun wedstrijden. uit Australië met 6-2 6-3. Ana Ivan- ovic, aanvoerster van de wereld ranglijst, had daarentegen wel veel moeite om de eerste ronde door te komen. De Servische won in drie sets van Vera Doesjevina uit Rus land: 6-t 4-6 6-4. Olympisch kampioene Jelena De- mentjeva behaalde probleemloos de derde ronde. De Russin, als vijf de geplaatst, gunde haar Franse op- ponente Pauline Parmentier drie games: 6-2 6-1. Dementjeva's land genote Vera Zvonareva vloog er gisteren in de tweede ronde verras send uit. De nummer drie van de Olympische Spelen in Peking ver loor met tweemaal 3-6 van Tatjana Perebijnis uit Oekraïne. De als der de ingeschaalde Russin Svetlana Koeznetsova haalde de derde ron de door met 7-6 6-1 te winnen van de Roemeense Sorana Cirstea. Roger Federer retourneert de bal in zijn partij tegen Maximo Gonzales. foto Justin Lane

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44