Nieuwsgierig, maar toch wantrouwig Genoeg wilde en getrainde zeehonden te zien bij Neeltje Jans Maartje Jongen geeft vijf keer per dag een show met de zeehonden. Ook geeft ze elke dag een training. foto Carla van Loon De rondvaatboot Christiaan B. foto Carla van Loon Erwin Beije zoekt wilde zeehonden tijdens de rondvaart, foto Carla van Loon door Carla van Loon VROUWENPOLDER - In de Zeeuwse wateren komen rond de driehon derd zeehonden voor. Eén van de beste plekken om ze in de natuur te spotten is het voormalige werk- eiland Neeltje Jans. Hier kun je ook getrainde zeehonden zien. Maartje Jongen, zeehondentrain- ster van Neeltje Jans, geeft vijf keer per dag shows met de dieren. Ook traint ze ze dagelijks. Dat alles gebeurt in het zicht van de bezoe kers in het grote bad. Alleen het isolatiebad, dat gebruikt wordt om zieke dieren apart te houden, is niet zichtbaar. Zelf wordt ze niet meer afgeleid door de fotograferende bezoekers. Ook de zeehonden zijn alle aan dacht ondertussen wel gewend. „De vier zeehonden zijn gefokt in dierentuinen en zouden in het wild ook niet kunnen overleven", legt Jongen uit. Tijdens de training leren de zee honden alleen bewegingen die ze in het wild ook doen. „Als we een beweging zien die wij nog niet kennen, dan proberen we die al tijd wel in ons programma op te nemen." Maar de dieren zijn niet alleen showdieren. Elke beweging heeft een specifiek doel. Dat zeehonden op hun rug rollen wordt aange leerd om ze goed te kunnen con troleren op wondjes. Zeehonden zijn vrij rustig. Het bad is daarom groot genoeg voor zes zeehonden. „Zeehonden ouder dan vijfjaar spelen eigenlijk niet meer. Maar onze jonge Jens heeft echt nog speeltjes zoals een waterstraal nodig." Ook al zijn zeehonden niet agres sief, aaien is vanwege bijtgevaar niet toegestaan. „Wij geven met te kens altijd heel duidelijk aan, wan neer we de zeehonden aanraken. Zonder die tekens vertrouwen ze het zelfs bij mij niet." In het bijzijn van een trainer, is het mogelijk om de zeehonden aan te raken. Dat voelt als het aai en van een natte hond met vettige haren. Alleen op afspraak - bij bij voorbeeld kinderfeestjes - is het mogelijk dichter bij de zeehonden te komen. Ook al zijn zeehonden niet zo ac tief, nieuwsgierig zijn ze zeker. Ze proberen alles te volgen en zijn ook in het wild niet bang voor bo ten of jachthavens. Erwin Beije vaart al achttien jaar op de Christi aan B, de rondvaartboot van Neel tje Jans. Dit schip maakt elke dag rondes en gaat specifiek op zoek naar zeehonden in het wild. De wilde zeehonden liggen vaak op de zandbanken in de Oosterschel- de. Vooral in augustus en september, wanneer de zeehonden verharen, zoeken ze vaak vaste grond op. „Maar ze liggen wel op plaatsen waar het water vrij snel diep is, zo dat ze snel kunnen vluchten", legt Beije uit. De zandbanken staan bij hoog wa ter onder water, waardoor Beije met een verrekijker op zoek moet naar zwemmende zeehonden. „Wij proberen de bezoekers zo veel mogelijk zeehonden te laten zien, maar dat lukt niet altijd." Wel moet er natuurlijk altijd reke ning gehouden worden met de wil de zeehonden en het natuurge bied de Oosterschelde. De rond vaartboot mag slechts varen in een beperkt gebied van de Oosterschel de, waardoor zeehonden niet al tijd gezien worden. Worden ze ge spot, dan vaart het schip niet al te dichtbij, want anders vluchten de zeehonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 40