Fabriek voor biodiesel in startblokken Weekend voordeel 12 Provincie kan Sluis opzijzetten TEMPUR VOORDEELWEKEN 29 Vana'*Z'y Ruiter moet paardenpoep zelf opruimen TEMPUR Sluiskils bedrijf gelooft in toekomst van alternatieve brandstof. A&r\m Tijd dringt voor recreatie- en natuurplan Waterdunen. Kies uw eigen slaapcomfort en bepaal zelf uw voordeel! Mega Bed BV w PZC Donderdag 28 augustus 2008 29 DANSSCHOOL Internet: www.salsaparados.nl Email: info@salsaparados.nl Telefoon: 06 414 538 48 Merenque - Salsa - Bachata - Zouk ZIERIKZEE - Als het aan het ge meentebestuur ligt, zijn ruiters in de gemeente Schouwen-Duive- land binnenkort zelf verantwoor delijk voor het opruimen van de uitwerpselen van hun paard. Burgemeester en wethouders heb ben die regel opgenomen in het voorstel voor de nieuwe Algemene Plaatselijke Verordening (APV), omdat inwoners regelmatig klagen over paardenpoep op de weg. „Het is een uitbreiding van de be staande regeling dat hondenbezit ters de uitwerpselen van hun hond op moeten ruimen", zegt ambtenaar Piet Verkaart. Hoe dat gehandhaafd gaat worden, weet hij nog niet. „We hopen dat er een preventieve werking van uit gaat." De nieuwe APV, die nog wel door de gemeenteraad vastgesteld moet worden, wordt korter en beter lees baar dan de huidige. „De trend is deregulering", zegt burgemeester Jack Asselbergs. „Het heeft weinig zin om regeltjes erin te laten staan die nooit toege past worden, of die ook al in het wetboek van strafrecht zijn gere geld." Een belangrijke verandering is bij voorbeeld dat veel vergunningen straks voor onbepaalde tijd wor den verleend. door Conny van Gremberghe SLUISKIL - Rosendaal Energy hoopt volgende maand de biobrandstof- fenfabriek in Sluiskil te kunnen op starten. Tot de jaarswisseling zal de fabriek uitgetest worden. Het begin van de commerciële produc tie is voorzien in januari 2009. De bouw van de nieuwe fabriek kost 60 miljoen euro. Het bedrijf is goed voor 25 arbeidsplaatsen. La ter zal dat aantal nog iets groeien. Rosendaal Energy begint met de productie van biodiesel uit kool zaadolie in een tijd dat de bio brandstoffen in de hoek zitten waar de klappen vallen. Het bedrijf heeft de golf aan negatieve publiciteit over de biobrandstof productie -die ten koste zou gaan van de voedselproductie- gene geerd. „Op die berichten valt van alles aan te merken. Ze zijn vaak on juist, tendentieus en absoluut niet onderbouwd. Ik sluit niet uit dat Rosendaal Energy Sluiskil is goed voor 25 nieuwe arbeidsplaatsen en investering van 60 miljoen. Ve- dere groei van de biodieselpro ductie lijkt vrij zeker. donderdag t/m zondag veel zaken gedirigeerd worden door grote bedrijven die er baat bij hebben om onze economie olieaf- hankelijk te houden Onze sector is nog jong en ontbeert geld en man kracht om een goed tegengeluid te laten horen, maar ik voorzie op enige termijn toch wel een kente ring, omdat het gros van de men sen wel degelijk doorheeft dat we af moeten van onze olieverslaving en biobrandstoffen vormen een goed alternatief', zegt commer cieel directeur Bart Rosendaal. De fabriek in Sluiskil kan 250.000 ton biodiesel op jaarbasis maken. Het leeuwendeel van de jaarpro ductie is al verkocht aan klanten in Duitsland, het Verenigd Konin krijk en Scandinavië. Rosendaal Energy betrekt zijn koolzaadolie hoofdzakelijk uit Oekraïne, maar ook zijn er Zeeuwse leveranciers. De fabriek is gebouwd op groei. Niet alleen in volume, maar ook op het gebied van de raffinage van diverse oliesoorten. Rosendaal: „We zijn nu al in staat tweede ge- neratiebrandstoffen te maken uit bijvoorbeeld dierlijke olie of afge werkte frituurvetten. Op termijn is ook de productie van Jatrop- ha-olie mogelijk." Voor Afrika zou de Jatropha-pro- ductie een uitkomst zijn, omdat de plant ook op de slechtste gron den groeit. KJ Frambozen bakje 125 gram kiloprijs 10.32 jjgj Schouder- karbonade Gallo white zinfandel, merlot of sauvignon blanc** 3 flessen a 750 ml naar keuze literprtjs H.MH De aanbiedingen zijn geldig van donderdag 28 augustus t/m zondag 31 augustus 2008. Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkochl voorbehouden. •Exclusief betaald en uit te keren statiegeld en wettelijk niet toegestane artikelen (rookwaren, koopzegels, slijterij-artikelen, zuigelingenvoeding van 0-6 maanden, geneesmiddelen, postzegels, loten, telefoon- en strippenkaarten en boeken). "Wij verkopen geen alcoholische dranken aan personen onder 16 jaar. Kijk voor meer informatie op www.superdeboer.nl Voor alle aanbiedingen geldt OP=OP. GT3S£ Super deBoer door Frank van Cooten BRESKENS - Door de nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening heb ben provinciale overheden de be voegdheid gemeenten opzij te schuiven bij projecten met een 'grote maatschappelijke betekenis'. In Zeeland kan dit gebeuren met het precaire recreatie- en natuur project Waterdunen bij Breskens. De provincie Zeeland heeft na goedkeuring van Provinciale Sta ten de bevoegdheid de gemeente raad van Sluis opzij te schuiven en het project over te nemen. De ontwikkeling van dit project zit op slot door de weigering van grondeigenaren hun grond te ver kopen. De gemeenteraad van Sluis heeft vrijwillige grondverwerving in een motie vastgelegd. De trage voortgang van Waterdu nen wringt echter met de kustver- sterking. Waterschap Zeeuws- Vlaanderen begint volgend jaar met het deel van de Zwakke Scha kels bij Nieuwvliet en Groede. Het waterschap kan nog schuiven 1^ Door de nieuwe Wet op de Ruim- telijke Ordening kan de provincie de gemeenteraad van Sluis opzij- schuiven om het project Water dunen vlot te trekken. met de planning, maar op een ge geven moment komt het deel waar Waterdunen moet komen aan de beurt. Het is dus essentieel te weten of Waterdunen wel of niet doorgaat. Als de grondeigenaren hun grond niet willen verkopen, kan de pro vincie conform de nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening het pro ject overnemen. Vervolgens kan de provincie via een aanwijzings besluit een onteigeningsprocedure opstarten. Dan zijn grondeigena ren verplicht te verkopen. De provincie Zeeland is er veel aan gelegen Waterdunen uit te voe ren. Waterdunen is een landelijk voorbeeldproject en staat als enige project buiten de Randstad op een lijst voor extra subsidie van het Rijk. Gedeputeerde Marten Wiersma (GroenLinks) beseft dat de tijd dringt en weet dat de nieuwe wet ruimere bevoegdheden geeft aan de provincie, maar zo ver is het volgens hem nog niet. „Wij gaan niet door de provincie rennen om gemeenten hun be- voedgdheden te ontnemen. We denken wel na over welke ontwik kelingen het noodzakelijk maken van de bevoegdheid gebruik te ma ken. Dat Waterdunen daarbij zit, zal geen verwondering wekken. Door de kustversterking kunnen we op een gegeven moment niet meer wachten. COMBIMATRAS VOORDEEL HOOFDKUSSEN VOORDEEL TOT UW TEMPUR ADVISEUR IN DE REGIO TEMPUR® biedt al jaren producten met unieke eigenschappen. Nu kunt u daar tijdelijk extra voordelig van profiteren. Vraag naar de voorwaarden bij uw TEMPUR adviseur om te kunnen genieten van GRATIS extra ligcomfort op uw slaapsysteem, combimatras of hoofdkussen! DRUKVERLAGENDE MATRASSEN EN KUSSENS Paspoortstraat 32-34, 4388 BH OOST - SOUBURG, tel. 0118 46 96 70, www.megabed.nl Wees er snel bij! De aanbiedingen zijn geldig tot en met 15 september 2008. vraag naar de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31