Strandevenement moet Niemand Afwijzing claim van kokkelsector Elftalfoto PZC 2 Donderdag 28 augustus 2008 PZC Verbod op visserij was in 2004 te voorzien, oordeelt Raad van State. WILLEM VAN DAM Die Derksen, ik mag 'm wel - grote bek, nooit te beroerd om een beroemdheid uit het vaderlandse voetbalwe reldje verbaal onderuit te schoffelen. In Volkskrantma gazine van afgelopen zaterdag werd de hoofdredacteur van Voetbal International uitvoerig geportretteerd. Een fraaie foto stond daarbij; de 'knorrige voetbalcommentator' parmantig po serend tegen een decor van elftalfoto's, die eind jaren vijftig bij de Esso-benzinepomp werden verstrekt. Mijn vader, die toen nog een Berinibromfiets bereed, tankte zich arm om voor mij zoveel mogelijk van die posters te bemachtigen, die ik voorzichtig op het behang van mijn jongenskamertje prikte. Ik bezit er niet één meer, maar die Derksen heeft ze nog alle maal. Oók die van RCH, mijn duppie van toen. In blauw-wit- te shirts kijken mijn helden van de Racing Club Haarlem strak in de camera. Die blonde rechts, dat is de keeper, Bap van der Voort. En die man met de kuif is Maupie Kruijer, de razendsnelle rechtsbinnen. Nóg ruik ik de geur van de geteerde houten tribunes van het stadionnetje, waar de Racing haar wedstrijden speelde tegen Rigtersbleek, Volewijckers, Sittardia, Helmondia 55 en Hermes-DVS - alle maal clubs die uit het betaalde voetbal zijn verdwenen. Johan Neeskens voetbalde bij RCH en Loek Biesbrouck; de Racing, in '53 landskampioen, was een club om trots op te zijn. Veertig jaar geleden verhuisde ik naar Zeeland en RCH leidt te genwoordig een anoniem bestaan in het amateurvoetbal. Des ondanks kijk ik vrijwel elke maandagochtend even op internet naar hoe de Racing het heeft gedaan. En steeds begin ik teleur gesteld aan een verse week: wéér verloren. PS. Ben zo blij als een kind. Via Marktplaats heb ik gisteren de fo to op de kop getikt. Voor slechts vier euro. Straks prik ik 'm tegen de muur van mijn werkkamertje. Héél voorzichtig. Net als toen. De Racing was een club om trots op te zijn COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Natuurregels in de Voordelta hoeven geen drastische gevolgen te hebben voor evenementen aan de kust. Toch zijn de organisatoren op hun hoede. door Cornelleke Blok en Joeri Wisse Het is te zot voor woor den", zegt directeur Carla Schönknecht van Stichting Promotie Zee land Delta. Ze is net als de gemeen ten Veere, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland bezorgd over het beheerplan Voordelta. Strandevenementen worden vol gens hen bedreigd, omdat ze scha delijk zouden zijn voor de natuur. „Ik geloof er niks van dat een eve nement als de Kustmarathon de natuur schaadt. Voorzover ik weet is het in die periode geen broedsei- zoen. Bovendien: in de zomer ligt het strand toch ook vol met men sen? Het zou niet moeten kunnen dat grote evenementen niet door kunnen gaan door zo'n beheer plan. We moeten het toeristisch product niet uit het oog verliezen. Dat is niet alleen belangrijk voor de toeristen, maar ook voor eigen inwoners. Mensen komen in Zee land wonen vanwege de mooie omgeving. Er moet een goede ba lans zijn tussen mens en dier." Ook Dennis Luken, één van de or ganisatoren van Concert at Sea, is verbaasd. „Concert at Sea heeft na tuur hoog in het vaandel staan. We beseffen dat het festival in een fantastisch natuurgebied plaats vindt. Uiteraard brengen we het festivalterrein altijd in de originele staat terug. Ook werken we nauw samen met de provincie, wat het geluid betreft. We hebben een sys teem, waardoor het geluid aan de achterkant van het podium - dat is de zeekant - heel laag is. We heb ben milieuvriendelijke bekers en omheinen het festivalterrein met een winddoek van een halve me ter hoog, zodat bekertjes niet in de zee terechtkomen. We werken sa men met Stichting Noordzee en Greenpeace. We verkopen bijvoor beeld geen beschermde vis op het festival. Bovendien is Concert at Sea klimaatneutraal: we compense ren de C02-uitstoot door te inves teren in duurzame energie. We doen dus heel veel aan het milieu. Het is nog niet genoeg, want voor de natuur is 't het allerbeste is om helemaal geen festival te houden, maar ja, dan kun je niets meer doen. Zonder de zee en de Brou- wersdam zou Concert at Sea niet bestaan. De locatie is één van de mooiste dingen van het festival." Organisator Ronald van de Sande van Races by the Sea is 'verbijs terd'. „We organiseren ons evene ment altijd in goed overleg met de gemeente, het waterschap én Rijks waterstaat. We zorgen dat alles schoon blijft en dat het asfalt her steld wordt na de races." Ook het geluid van de motoren moet aan eisen voldoen. „We volgen we de normen van de KNMV. Motoren die daar niet aan voldoen, mogen niet meedoen aan de wedstrijd." Het evenement staat telkens een week voor Pasen gepland. Van de Sande: „Op de dijk zelf broeden geen vogels. Onderaan de dijk wel, maar dat is minstens twee kilome ter verderop." Gijs van Zonneveld van de Zeeuwse Milieu Federatie vindt de zorgen van de ge meenten 'onnodige bangmakerij'. „Dat er regels gesteld worden in een beheerplan wil niet zeggen dat er niks meer mag. Het is wel nodig om goed rekening te hou den met de natuur. We leven met z'n allen op een klein kluitje: alle belangen moeten afgewogen wor den. Als evenementen bijvoor beeld in het broedseizoen, of in de buurt van bijzondere vogels plaats vinden, moet je misschien een an dere tijd of plaats kiezen. Maar voor de meeste evenementen geldt dat niet. Het is evident dat de mens effect heeft op de natuur. Een evenement of festival is niet erg. Als het terrein netjes achterge laten wordt en iedereen er plezier van heeft, moet dat kunnen. Ik kan me niet voorstellen dat een evenement van één of twee dagen langdurige negatieve effecten heeft voor de natuur." door Ben Jansen Grote evenementen aan de kust, zoals de Kustmara thon en Concert at Sea staan allerminst ter discussie. „On zin", zegt Bouke Bouman van de provincie, „het is juist de bedoe ling dat bestaande activiteiten door kunnen blijven gaan. Ook als nadrukkelijker wordt bekeken hoe natuurwaarden in stand kunnen worden gehouden." Alle gewone strandactiviteiten worden bestempeld als bestaand gebruik en zullen worden vere nigd met natuurbeheer. Bouman: „Maar er zijn ook grootschalige evenementen die lastig in algeme ne beheersregels zijn in te passen. ÏT7i IJ1'J Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, In het colofon treft u nadere informatie door Harmen van der Werf DEN HAAG - De kokkelsector hoeft voorlopig niet op een schadever goeding te rekenen, omdat zij in 2004 niet kon vissen op kokkels in de Waddenzee. De Raad van State heeft gisteren een claim van bijna 63 miljoen euro van de producen tenorganisatie Nederlandse kokkel visserij afgewezen. In 2004 mocht in eerste instantie met schepen op kokkels worden gevist in de Waddenzee. Milieu organisaties vochten de door het ministerie van Landbouw afgege ven vergunning aan. De Raad van State stelde hen in het gelijk. Het ministerie trok later de vergun ning in. Een rijke kokkeloogst ging aan de neus van vissers voorbij. Dat was een grote teleurstelling, want toen was al bekend dat de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee vanaf t januari 2005 verboden zou worden. Ter compensatie van dat verbod heeft de sector voor alle jaren na 2005 een vergoeding van ongeveer 85 miljoen euro gekregen. „Voor de inkomstenderving over 2004 zijn we niet gecompenseerd", legt Jaap Holstein van de kokkelsector de procedure over 2004 uit. Vol gens de Raad van State had de sec tor kunnen voorzien, gelet op alle discussies, dat in 2004 de visserij niet door zou gaan. Het ministerie valt dat niet verwijten, aldus de Raad van State. Over de kwestie loopt nog een gewone rechtszaak. Ook volle stranden verstoren de rust in de natuur, foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2