M ingen Radovan Karadzic: deal or no deal Oud-president vindt dat hij vrijgelaten moet worden. Van Straaten Burgemeester m/v Centen of procenten? Waterschap Bolleboosjes 2 Yerseke Moer PZC Donderdag 28 augustus 2008 1 5 Radovan Karadzic. foto Jerry Lampen/ANP door Carel Coseling DEN HAAC - Radovan Karadzic zal morgen voor het Joegoslavië-tribu- naal onschuldig pleiten inzake vol kerenmoord, oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. De oud-president van Bosnisch- Servië meent dat hij vrijgelaten moet worden op basis van een mysterieus akkoord dat hij in 1996 met de Amerikaan Richard Hol brooke sloot. „Het zijn leugens en ik reageer er niet meer op." Richard Holbrooke (67) kan het verhaal niet meer ho ren. Hij zou in 1996 als Ameri kaans staatssecretaris van Buiten landse Zaken een akkoord hebben gesloten met Radovan Karadzic, president van Bosnisch Servië, be kend als Republika Srpska. Karadzic moest opstappen als pre sident en leider van de Servische democratische partij (SDP). Hij moest ook uit het openbare leven verdwijnen. Als Karadzic zich daar aan hield, zou hij niet door het Joe- goslavië-tribunaal worden aange pakt. Ondanks een aanklacht van 25 juli 1995 wegens volkeren moord, oorlogsmisdaden en misda den tegen de menselijkheid. Op 21 juli dit jaar werd Karadzic opgepakt. Kort daarop zat hij in een Scheveningse cel van het tribu naal. Al snel herinnerde Karadzic het tribunaal in een brief aan het akkoord met Holbrooke. Hij eiste dat de Amerikaan naar Den Haag zou komen om te getuigen. De New York Times berichtte al op 20 juli 1996 over het akkoord waarmee Karadzic zijn politieke carrière afsloot. De krant citeerde Holbrooke. Die gaf aan dat hij er niet in was geslaagd Karadzic uit LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) De PZC lees ik graag, maar ik er ger me ook vaak aan de tekenin gen van Peter van Straaten. Op nieuw gebeurde dat op maandag 25 augustus. In die tekening wordt gevloekt. Dat is een grote ergernis voor mij en voor vele anderen. Verder gaan veel tekeningen over seksualiteit. Als men dat ironisch noemt, stop dan aub met dit soort plaatjes. Want nogmaals ik weet dat velen met mij zich hieraan ergeren en dat doet de PZC geen goed. Even goed staan er ook vaak geinige fo to's in de krant hoor. Lies Holwedel Kiekenhof 52, Middelburg Duurzaamheid creëren met als ge volg Nieuwe Rust en Nieuwe Ruimte, zou bepalend moeten zijn voor het profiel voor de nieuwe burgemeester van de gemeente Schouwen-Duiveland. In duurzaamheid ligt ons kapitaal. Letterlijk en figuurlijk. Een 'groe- Bosnisch Servië te krijgen en hem in Den Haag te laten berechten. Holbrooke zei dat Slobodan Milo sevic Karadzic niet zou oppakken. Omdat de Navo-eenheden geen opdracht hadden Karadzic te zoe ken, kon die alleen in Den Haag komen als hij zichzelf overgaf of de Navo-troepen 'toevallig' in de armen liep. Karadzic liep twaalf jaar vrij in de regio rond. De eerste jaren in het openbaar, de laatste periode ver momd. In september 2007 publi ceerde Florence Hartmann, voor malig rechterhand van de aankla ger bij het Joegoslavië-tribunaal Carla del Ponte, het boek Vrede en straf Hartmann schreef dat Karadzic be wust met rust werd gelaten. „Er was genoeg informatie over hem, maar telkens werd een arrestatie door de VS, Groot-Brittannië of Frankrijk geblokkeerd. Sommige ne' economische scan geeft hierin inzicht terwijl verzilveren kan met een lokale valuta. Regiogeld is aanvullend, geeft loka le welvaart én maakt duurzaam heid mogelijk. De kern voor het nieuwe burgemeesterprofiel is vooral identiteit koppelen aan duurzaamheid. Linksom of rechts om! Eric Odinot Moggestraat 30, Zierikzee Eindelijk is het zover: bij monde van Agnes Kant van de SP is de dis cussie over de exorbitant hoge sala riëring van bestuurders in de zorg weer op de politiek-maatschappe- lijke agenda gezet. Zoals iedereen weet staan deze sa larissen in schril contrast met de bedragen die op de werkvloer ver diend worden. Inkomensverschillen zijn een aan vaard maatschappelijk gegeven, maar verontwaardiging wordt ge wekt over dergelijke extreme hoe veelheden uitgekeerd gemeen schapsgeld die in geen verhouding kunnen staan tot de geleverde pres tatie. Hieraan verwant is de periodieke aanpassing van de salarissen voor alleen maar de gestegen kosten van energie en levensonderhoud. Bij een stijging van 3 procent krijgt iemand die 250.000 verdient er 7500 euro bij, terwijl iemand arrestatieplannen werden gestopt door Chirac (de Franse president), andere door Clinton (de Ameri kaanse president)." Hartmann beriep zich op authen tieke verklaringen en documen ten. Volgens haar werd Karadzic beschermd omdat hij te veel wist over geheime afspraken rond de val van Srebrenica. Carla del Ponte 'Het zijn leugens en ik reageer er niet meer op' weigerde commentaar op het boek te geven al beweerde zij zelf in 2004 al dat er een akkoord Karad zic-Holbrooke bestond. Op internet circuleert een kopie van een door Karadzic en Holbroo ke op 18 juli 1996 getekend stuk. Daarin staat dat Karadzic aftreedt met een salaris van 20.000 er 600 euro op jaarbasis bij krijgt. Een ver schil van 6900 euro! Terwijl de kosten voor ieder even hard stijgen, een onrechtvaardig heid die jaar in jaar uit doorgaat en de verschillen nog groter maakt. Om te beginnen zou in dexering voor ieder een gelijk be drag moeten opleveren: een begin van een eerlijker verdeling. C. de Deckere Noordsingel 80, Middelburg Verkiezingen waterschap farce. Statenlid Robesin van de Partij voor Zeeland krijgt onder deze kop de kans om zijn eenzijdige kijk op de komende verkiezingen uit de doeken te doen. Het is triest dat de aandacht voor de waterschappen wordt verengd tot die fusie. Die fusie is al dit voor jaar door Provinciale Staten geac cepteerd. Niet met een officieel besluit, maar wel via een duidelijke uit spraak van de Statencommissie. Deze verkiezingen gaan net als vier jaar geleden over het beleid, de uitvoerende taken en de kos ten. Taken als veiligheid, waterpeil, wa terzuivering, recreatie, natuur. Ik plaats de PvZ vooral in de agrari sche hoek, waar men liever de al lang durende invloed op het be leid van de waterschappen wil ver lengen. Daar is overigens niets op als president en SDP-leider en zich terugtrekt uit het openbare le ven. Er staat echter ook in dat Ka radzic 600.000 dollar van Amerika krijgt om gedurende zes jaar van te leven, zes lijfwachten en een 'veilig' toevluchtsoord. Waarom zou Holbrooke dat een aangeklaagde oorlogsmisdadiger toezeggen? Het betekende feitelijk dat hij voor het tribunaal onbereik baar werd. Alleen staat die garan tie niet in het document. Er zijn echter getuigen die beweren dat Holbrooke die belofte wel degelijk deed. Muhamed Sacirbey bijvoordeeld, voormalig minister van Buiten landse Zaken in Bosnië. Sacirbey zegt dat hij door de Amerikaanse ambassadeur Robert Frowick over het akkoord is geïnformeerd. De Bosniër is bereid te getuigen. Fro wick kan dat niet meer. Die over leed in 2007. tegen, zolang ook de belangen van andere bedrijven, huiseigenaren en huurders evenwichtig aan bod komen. En dat is juist het belangrijkste the ma bij de komende verkiezingen. Wie zijn bedrijfs- of woning-be lang in de besturen wil terugzien, zal daarom extra goed naar de ach tergrond van alle kandidaten moe ten kijken! Ed Peerbolte Hulsterloostraat 16, Nieuw-Namen Inmiddels weten we dat er geld gaat naar onderwijs voor hoogbe gaafden. We hebben ook verno men dat miskende hoogbegaafden er hoopvol over zijn. Maar wat wordt er met dat geld gedaan? Immers het zijn vooral de minder begaafden die zullen uitmaken wat er gaat gebeuren. En kennelijk is het recept allerminst duidelijk anders zou dat wel bekend zijn ge maakt. Verveling. Lastig gedrag. Storende vraagstellingen. Vervalt dat door bijvoorbeeld een klas hoogbegaafden? Maar waar haal je een hele klas vandaan? Of mag deze klas uit enkele perso nen bestaan? Worden hoogleraren voor een paar uur aangetrokken? Wordt een versneld of een ver diept programma aangeboden? Zo lang niet door hoogbegaafden de educatieve voorwaarden exact zijn geformuleerd lijkt het op de zoveel Dr. Aleksa Buha, oud-minister van Buitenlandse Zaken in Bosnisch Servië, zegt het akkoord in juni 1996 te hebben gezien. Hij ver klaart dat Holbrooke na de onder tekening ervan zei: „Er is geen Den Haag meer voor Karadzic." Momcilo Krajisnik, Karadzic' rech terhand, was daarbij. Hij werd in 2006 door het Joegoslavië-tribu naal tot 27 jaar cel veroordeeld. Een andere getuige was Biljana Pla vsic, opvolgster van Karadzic als president. Zij kreeg in 2003 elf jaar cel van het tribunaal. Zonder papier waarop staat dat Holbrooke Karadzic strafvrijheid beloofde - er gaan geruchten dat het Servische ministerie van Bui tenlandse Zaken en Karadzic zelf nog kopieën hebben - wordt het moeilijk voor de aangeklaagde. Karadzic heeft echter nog een troef: de Amerikaanse oud-minis ter van Buitenlandse Zaken Made leine Albright (nu 71). Zij bood hem medio 1997, via Biljana Plav sic, een 'veilig' onderkomen in Ser vië, Griekenland, een voormalige Sovjet-republiek, Zuid-Afrika of In dia aan. De aanklager bij het tribu naal, Louise Arbour, kreeg te ho ren dat ze Karadzic met rust moest laten. Toen de president van het tribunaal, Richard Goldstone, daar van hoorde, dreigde hij met sten nis en aftreden. Karadzic wil ook Albright en Goldstone laten getuigen. De kans dat dit gebeurt is klein. Westerse staatslieden en ministers hebben tot nu toe steeds geweigerd bij pro cessen te getuigen en het tribunaal accepteerde dat. In het archief van het tribunaal zit overigens een brief van Plavsic over de deal Ka radzic-Holbrooke. Die is strikt ge heim verklaard. Florence Hartmann is gisteren van wege de onthullingen in haar boek door het tribunaal aangeklaagd. ste ondoordachte en rampzalige onderwijsvernieuwing. Want gemakkelijk is het aller minst. Zelfs op een universiteit vormden en vormen hoogbegaaf den de uitzondering, niet de regel. Rein Scheele Energiestraat 11, Terneuzen Naar aanleiding van het sappig ver haal over de Yerseke Moer (zater dag 23 augustus), wil ik graag de aandacht vestigen op het betoog van de heer Jacobusse. Hier krijgt de landbouw weer de schuld van de vogelstand verar ming en in dit opzicht heeft hij ge lijk. Het zou echter correct zijn om dan ook te vertellen dat er enorme aantallen roofvogels op de toch al schaarse vogelstand worden losge laten. Volgens mij zit er in bijna ie der bosje in de Moer wel een kraaiennest. Dat er al een vossenburcht is, blijft eveneens onvermeld. Die beesten eten echt geen gras. Over weidevo gelbeheer gesproken. De tijd dat boswachters, jachtop zieners en jagers regulerend kon den optreden ligt helaas ver achter ons. Zij hadden kennis van zaken en grepen indien nodig tijdig in. Excursie naar de Moer? Kraaien- tocht of kauwentoer. Nico Boone Molenstraat 42, Hoedekenskerk»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15