Conflict NAVO-Rusland Machtsverhouding in 1955 Rusland erkende deze week de afvallige Georgische regio's Zuid-Ossetië en Abchazië als onafhankelijke staten. Daarmee zette Moskou de relatie met de NAVO op scherp. Wat bezielt Rusland zichzelf zo te isoleren? Is het spierballenvertoon of speelt juist de angst te worden ingesloten door landen die eerder tot de bondgenoten werden gerekend? Machtsverhouding in 2008 1 2 I Donderdag 28 augustus 2008 PZC NAVO-landen in Europa Warschaupact-landen door Joost Bosman infographic Jos Diender In het voorjaar van 1999 was het een pietluttig maar symbolisch in cident: de NAVO-bombardemen- ten op Servië waren net gestaakt en het militaire genootschap had gedacht zijn hoofdkwartier in te richten op het vliegveld van de Kosovaar- se hoofdstad Pristina. Had gedacht, want Russische troepen rukten razendsnel op om hun westerse collega's voor te zijn en het vliegveld in te nemen. Het was een klein moment van genoegdoening voor Rusland dat zich op dat moment diep ge krenkt voelde. Bondgenoot Servië was volgens Moskou illegaal gebombardeerd. En de Russische regering was van het be gin van de NAVO-aanval niet eens op de hoogte gesteld. Laat staan gekend in haar oordeel. Het was niet de eerste vernedering die Rusland zich had moeten laten welgeval len na de sloop van de Sovjet-Unie in 1991. Het zou ook niet de laatste zijn. Een greep uit de Jeltsin-jaren en het be gin van het Poetin-tijdperk geeft een ont luisterend beeld. Rusland wordt vanaf be gin jaren negentig geteisterd door grote armoede. In het land ontwikkelt zich een soort Derde Wereldeconomie waar het Westen naar hartenlust zijn B-merken kan dumpen en de productie van eigen goederen vrijwel stil komt te liggen. En net als het wat beter lijkt te gaan, vaagt een verwoestende financieel-economi- sche crisis in 1998 de ontluikende Russi sche middenklasse in één klap weg. Ook het militaire aanzien van Rusland heeft het zwaar te verduren in die jaren: een verloren (1996) en later opnieuw be gonnen (1999) oorlog in het opstandige Tsjetsjenië demoraliseren de toch al wei nig gemotiveerde troepen. En als de on derzeeër Koersk, de trots van de Russi sche marine, zichzelf in de zomer van 2000 torpedeert en de voltallige beman ning omkomt, voelt de dan net tot presi dent gekozen Vladimir Poetin zich geroe pen op tv te verklaren dat het goed mis gaat in Rusland. Tegelijkertijd koesteren de Verenigde Sta ten en Europa weinig mededogen met de zieltogende Russische beer. Integendeel, de euforie over de 'gewonnen' Koude Oorlog leiden tot arrogantie in het Wes ten en de angst voor de voormalige vij and lijkt verleden tijd. Zozeer zelfs, dat de NAVO opzichtig be gint te flirten met voormalige Warschau pact-landen en de Baltische staten. In 1999 treden de ex-sovjetvazallen Polen, Tsjechië en Hongarije toe tot het militai re bondgenootschap. In 2004 volgen Est land, Letland en Litouwen, landen die no ta bene eerder tot de Sovjet-Unie zelf be hoorden. Rusland heeft genoeg aan zichzelf en kan niet anders dan de NAVO-uitbreiding tan denknarsend accepteren. De Baltische sta ten waren pas eind jaren '30 bij de Sov jet-Unie gevoegd en hebben als niet-Slavi- sche landen toch nooit veel met de Rus sen gemeen gehad. Ondanks de Russische minderheden in de desbetreffende landen, besluit Moskou de NAVO-aansluiting van de Balten uit eindelijk pragmatisch te aanvaarden. Maar de kleineringen gaan verder. Zo zeg gen de Verenigde Staten in het voorjaar van 2001 het ABM-verdrag (over de be perking van antiballistische raketten die beschermen tegen nucleaire wapens) een zijdig op. En na 11 september van datzelf de jaar kan Moskou weliswaar begrip op brengen voor de westerse aanval op Af ghanistan, als veel pijnlijker ervaart Rus land het dat de VS de oorlog tegen de tali- ban gebruiken om luchtmachtbases te openen in de voormalige sovjetrepublie ken Oezbekistan en Kirgizië om de opera tie te steunen. Tegelijkertijd begint Washington zich op zichtig te roeren in de Kaukasus. Met Azerbeidzjan knoopt het goede contac ten aan mede vanwege de olie- en gas voorraden in de Kaspische zee. Dat Wes terse bedrijven daarvan flink profiteren, is tot daar aan toe: Rusland zelf pikt er ook stevig een graantje van mee. Ergelijker vindt Moskou de Amerikaanse steun aan de nieuwe regering van Geor gië onder leiding van de Westers georiën teerde president Michaïl Saakasjvili. Diens 'Rozenrevolutie' van eind 2003 wordt door de Amerikanen voluit ge steund en als hij eenmaal stevig in het za del zit, stuurt Washington militaire advi seurs om het Georgische leger bij te staan en op te leiden. Een jaar later voelen de Russen zich op- NAVO-landen in Europa HmH Landen die mogelijk in 2009 toetreden tot NAVO Land met VS basis Land met VS-basis tot 2005 Rusland Onder Russische invloed ffë Verminderde Russische invloed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12