Buitenland Moskou zet verhoudingen op scherp Hillary stapt écht opzij voor Barack Hevige moesson treft miljoenen Indiërs Soldaten VS verdacht van moord op Irakezen Alabama heft extra voor te zware arbeider Ruslands honger zou niet gestild zijn met Georgische regio's. Ondubbelzinnige steun brengt aanhang Clinton in verwarring. PZC Donderdag 28 augustus 2008 I 1 1 MOSKOU - Rusland heeft de inter nationale verhoudingen op scherp gezet en 'het is niet onmogelijk' dat Moskou vaker de confrontatie met het Westen zoekt. Dat zei gis teren de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Bernard Kouch- ner. Kouchner zei dit nadat Rusland de onafhankelijkheid van de Georgi sche regio's Abchazië en Zuid-Os- setië erkende. Hij wees erop dat de situatie 'heel gevaarlijk is en dat men kan veronderstellen dat er nog andere doelen zijn voor Rus land, in het bijzonder Oekraïne en Moldavië'. De voormalige sovjetre publieken Moldavië en Oekraïne hebben beide regio's, Trans-Ni- strië en de Krim, waar veel etni sche Russen wonen. Net als Georgië wil Oekraïne ook bij de Navo. Rusland is hiertegen. Commissaris Olli Rehn van de Eu ropese Unie (Uitbreiding EU) heeft gezegd dat de unie een duide lijk signaal moet afgeven dat het in de toekomst een eventueel Oek- raïens lidmaatschap steunt. Dit om te voorkomen dat Moskou druk uitoefent op Kiev om zijn in vloedssfeer uit te breiden. De Navo zegt dat de Russische in val in Georgië een schending is van VN-resoluties en principes van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa. „De Georgië zal niet het laatste punt zijn waarover het Westen botst met Rusland. Ook in de Oekraïne en Moldavië zijn afvallige regio's met veel Russische inwoners. Russische acties roepen twijfel op over de inzet voor vrede en stabili teit in de Kaukasus." Volgens de Oekraïense president Viktor Joes- jtsjenko blijkt uit het conflict in Georgië maar al te zeer hoe weinig macht de Verenigde Naties en an dere internationale organisaties hebben. De Britse minister van Buitenland se Zaken, David Miliband, riep de Europese Unie en de Navo op om harde maatregelen tegen Rusland te nemen. Tijdens een speech in Kiev riep Miliband beide organen op hun banden te versterken, hun afhankelijkheid van de Russische energieleveranties weer in balans te brengen en de internationale wetten te verdedigen. Rusland zoekt intussen steun bij Aziatische bondgenoten. De Russi sche president Dmitri Medvedev sprak gisteren met zijn Chinese ambtgenoot Hu Jintao. Die is in Tadzjikistan vanwege een zeslan- denoverleg, waar ook Kazachstan, Oezbekistan en Kirgizië aan mee doen. pagina 12/13: vernedering moet afgelopen zijn door onze correspondent Frank Hendrickx DENVER - Georgia Lewis, een ge pensioneerde vrouw uit North Ca rolina, heeft haar tranen wegge veegd. Leunend op haar wandel stok verlaat ze de Democratische Conventie in Denver. „Alles wat ze zei...", zegt Lewis. „Het bracht naar boven, what could have been - wat had kunnen zijn. Hillary zou zo'n goede president zijn ge weest." In een vurige toespraak voor de Democratische Conventie heeft Hillary Clinton haar onvoorwaar delijke steun uitgesproken aan Ba rack Obama, maar bij veel van haar supporters overheerst na af loop de melancholie. „Nu is het echt voorbij", aldus Katie Hobbs, een gedelegeerde uit Arizona. „Na zo'n geweldige toespraak vraag ik me toch weer af waarom ze niet kandidaat is voor het vicepresi- dentschap. Ik wist dat de kans klein was, maar stiekem had ik er toch op gehoopt." Hillary Clintons optreden op de conventie ging vergezeld van hefti ge speculaties over de intenties van de voormalige first lady. Zou ze zich ondubbelzinnig achter Obama scharen? Of overheerste nog steeds woede over de verloren campagne? Na afloop van de toespraak zijn de meeste commentatoren het erover eens dat Clinton haar voormalige rivaal een dienst heeft bewezen. Krachtiger dan ooit riep ze haar achttien miljoen supporters uit de voorverkiezing op om Obama te steunen. 'Waren jullie alleen onderdeel van deze campagne voor mij?' Clinton benadrukte dat alleen een Democratische president de sap pelende Amerikanen kan helpen die ze tijdens haar campagne heeft ontmoet. „Ik wil dat jullie de vraag stellen: Waren jullie alleen onderdeel van deze campagne voor mij? Of waren jullie er onder deel van voor de jonge marinier en anderen zoals hij? Zij zijn de re De Democratische presidentskandidaat Barack Obama luistert voor de tv naar hoe zijn voormalige rivale Hillary Clinton haar aanhang in Denver oproept zich als één blok achter hem te scharen. foto Alex Brandon/AP den dat ik campagne voerde voor het presidentschap en zij zijn de re den dat ik Barack Obama steun." Clinton schilderde de Republikein se kandidaat John McCain af als als tweelingbroer van George Bush. „We kunnen ons niet nog eens vier jaar veroorloven die over eenkomen met de afgelopen acht jaar. No way. No how. No McCain." De grote vraag is of veel suppor ters bereid zijn om Clintons voor beeld te volgen. Uit peilingen blijkt dat zeker een kwart van de Clinton-aanhangers nog steeds niet van plan is om op Obama te stemmen. Ook binnen de top van de Demo cratische Partij rommelt het. Veel aanhangers van Hillary, onder wie haar echtgenoot, zijn niet van plan om de toespraak van Obama van daag bij te wonen. Ook klinkt er kritiek dat Obama te timide is en te weinig passie en vechtlust toont. „Er heerst binnen de Demo cratische partij paranoia of wel de juiste kandidaat is gekozen", con stateert Maureen Dowd, columnis te van The New York Times. WASHINGTON - Drie Amerikaanse onderofficieren worden ervan ver dacht dat zij vorig jaar vier geboei de en geblinddoekte Iraakse gevan genen hebben doodgeschoten. Dat meldt The New York Times op grond van gerechtelijke verklarin gen. De slachtoffers zouden hebben be hoord tot het Mahdi Leger van de radicale sji'itische politicus en gees telijke Moqtada al-Sadr. De onder officieren, een sergeant-majoor en twee sergeanten, zouden van meer deren de opdracht hadden gekre gen de arrestanten wegens gebrek aan bewijs vrij te laten. De ser geant-majoor zou toen het bevel hebben gegeven de vier dood te schieten. De lijken zouden in een kanaal zijn gegooid. De Amerikanen wil den volgens verklaringen wraak nemen voor de dood van twee col lega's. De drie onderofficieren worden volgens The New York Times mo menteel gevangengehouden op een Amerikaanse legerbasis in Duitsland. Zij worden binnenkort mogelijk in staat van beschuldi ging gesteld. Gisteren werd tevens bekend dat de VS Irak om toestemming heb ben gevraagd om hun troepen tot 2015 in het land te mogen houden. Maar Amerikaanse en Iraakse on derhandelaars hebben vooralsnog afgesproken dat de Amerikanen in 2011 het land verlaten. Volgens de Iraakse president Jalal Talabani hadden de Amerikanen 2015 voorgesteld en de Irakezen 2010. Uiteindelijk is het compro mis van 2011 bereikt. „Irak heeft het recht, indien noodzakelijk, om de aanwezigheid van deze troepen te verlengen." De einddatum is afhankelijk van de veiligheidssituatie in het land. MONTGOMERY - Te zware werkne mers in de Amerikaanse staat Ala bama krijgen tot 2010 om af te vallen. Lukt ze dat niet, dan moeten ze per maand 25 dollar (iets meer dan 17 euro) extra beta len voor hun ziektekostenverzeke ring. Als de betrokkenen binnen een jaar een gratis gezondheidsscan la ten doen, de adviezen van artsen opvolgen en afvallen, wordt hun gewicht hen niet aangerekend. De zuidelijke staat is de eerste die te zware werknemers aanpakt met strafmaatregelen. Rokers die niet wensen te stop pen, betalen er al langer extra pre mie. Ruim dertig procent van de inwo ners van Alabama kampt met zie kelijk overgewicht. Sommige ande re staten belonen werknemers die zich een gezondere leefstijl aanme ten. PATNA - De autoriteiten in India hebben soldaten en helikopters naar het noorden van het land ge stuurd, waar meer dan een mil joen mensen door overstromingen zijn ingesloten. Nog eens twee mil joen mensen in de arme deelstaat Bihar kampen met wateroverlast. De jaarlijkse moessonregens heb ben al meer dan achthonderd le vens geëist. Er zijn al 250.000 hui zen door het water verwoest. Inwoners van Bihar worden be dreigd doordat de rivier de Kosi buiten de oevers is getreden. Er zijn driehonderd kampen inge richt waar mensen maandenlang opgevangen kunnen worden. Gisteren braken in Bihar voedsel- rellen uit, waarbij zeker één per soon om het leven kwam. De autoriteiten waarschuwen dat het grootste gevaar nog moet ko men. In de bovenloop van de ri vier in Nepal heeft het water zich een weg gezocht door een kanaal waarvan de oevers niet verhoogd of verstevigd zijn. Het water dat daar over de dijken komt, zal in het omringende gebied een ver woestende uitwerking hebben. De bewoners zijn opgeroepen te vluchten nu dat nog kan, maar zij zien de omvang van het gevaar niet dat hen bedreigt, omdat zij ge wend zijn aan de cyclus van wa teroverlast en droogte. Volgens Unicef zijn wegen en spoorwegen in Bihar door de re gens beschadigd en zijn ook de drinkwater- en elektriciteitsvoor ziening aangetast. Bovendien drei gen infectieziektes uit te breken. Ook de deelstaat Uttar Pradesh ten westen van Bihar is zwaar ge troffen door de moessonregens. Hier zijn al meer dan achthonderd mensen omgekomen; in Bihar zijn tot nog toe 36 dodelijke slachtof fers geteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11