Buitenland Westen hekelt Russische expansie Moskou speelt met vuur in de eigen achtertuin In 2060 dubbel zoveel 65-plussers in EU 'Israël negeert akkoord over nederzettingen' Vlaming gebruikt dertig namen voor lezersbrieven Erkenning Zuid-Ossetië en Abchazië zet relatie op scherp. PZC Woensdag 27 augustus 2008 I 7 MOSKOU - Westerse regeringen, Eu ropese organisaties en de Navo vin den de erkenning door Rusland van de afvallige Georgische provin cies Zuid-Ossetië en Abchazië vol strekt onacceptabel. De Russische president Dmitri Medvedev tekende gisteren een de creet waarmee de onafhankelijk heid van de twee gebieden met hun Russische meerderheden wordt erkend. Het Russische parle ment had hem maandag unaniem daartoe opgeroepen, nadat Zuid-Ossetië en Abchazië daarom hadden gevraagd. Medvedev zei gisteren: „We zijn voor niets bang, ook niet voor het vooruitzicht van een Koude Oor log." Na de Georgische aanvallen hebben de regio's het recht zelf over hun toekomst te beslissen, al dus Medvedev. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Condoleezza Ri ce, had het over een betreurens waardige, zeer ongelukkige beslis sing. De Duitse bondskanselier An gela Merkel sprak over een besluit dat indruist tegen de 'territoriale integriteit' van Georgië. Ze noem de de erkenning een schending van het internationaal volken recht. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Verhagen toonde zich bezorgd over de stap die een oplossing van de crisis niet WJ Het Westen is zeer eensgezind in zijn afkeuring van de Russische erkenning van Zuid-Ossetië en Abchazië. Rusland vindt echter dat het in zijn recht staat. dichterbij brengt. Ook Navo-top- man Jaap de Hoop Scheffer uitte zich kritisch. Rusland legt volgens hem talrijke resoluties van de VN-Veiligheidsraad over Georgië naast zich neer waarmee Moskou zelfheeft ingestemd. De Georgische regering in Tbilisi bestempelde de erkenning als 'een regelrechte annexatie van gebie den die deel zijn van Georgië'. In meerdere Georgische plaatsen kwam het tot protesten. Veel inwoners van de afvallige re gio's daarentegen reageerden opge togen over het Russische besluit. Dmitri Medvedev foto EPA Erkenning van twee afvallige regio's in Georgië kan een aanmoediging zijn voor groe pen die zich van Rusland af willen scheiden. Met de erkenning van Ab chazië en Zuid-Ossetië als autonome staten ris keert Rusland verdere internatio nale isolatie en toenemende on rust in de Kaukasus. Jarenlang hield het Kremlin de on afhankelijkheid van separatistische regio's tegen uit vrees voor een do mino-effect in eigen land. In de noordelijke Kaukasus voerde Moskou twee oorlogen tegen rebel len in Tsjetsjenië. In Tsjetsjenië mag het de laatste jaren relatief rus tig zijn, wekelijks worden dodelij ke aanslagen gepleegd in republie ken als Dagestan en Ingoesjetië. Het is te 'klein' nieuws om de in ternationale kranten te halen, maar de aanhoudende stroom inci denten sterkt de vrees dat de vlam in de pan kan slaan in de Kauka sus. Zo bezien neemt Moskou met de erkenning van twee opstandige Ge orgische provincies een enorm risi co. Het Kremlin wakkert de ambi ties van andere separatisten aan. Sommigen bevinden zich op Rus- Rusland erkent afvallige regio's in Georgië LUXEMBURG - Europa wordt een grijs continent. De bevolking van de huidige EU-landen bestaat in 2060 voor bijna een derde uit 65-plussers. Nu is een op zes inwo ners een bejaarde. Dat staat in een gisteren gepubli ceerde prognose van het Europees statistisch bureau Eurostat. De ver grijzing wordt veroorzaakt doordat mensen steeds langer leven, ter wijl het aantal geboortes afneemt. Na 2015 zijn er zelfs minder ge boortes dan sterfgevallen. Europe se mannen worden gemiddeld zo'n 85 jaar en vrouwen zelfs 89 jaar in 2060. De bevolking zal eerst nog iets toe nemen door immigranten, ver moedt Eurostat. Maar na 2035 neemt ook het aantal immigran ten af, is de verwachting. De bevol king van de EU-landen komt dan rond 2060 uit op 506 miljoen te gen de huidige 495 miljoen. Door het geringe aantal geboortes stijgt de gemiddelde leeftijd van de Europeanen van 40,4 jaar dit jaar naar 47,9 jaar in 2060. In een reactie zei de Europese Commissie zich zorgen te maken over de hoge kosten voor de oude ren. „We willen de hervormingen van de pensioenen en de zorguit gaven doorzetten", zei een woord voerder. De overheid moet zorgen voor voldoende geld in kas en werknemers moeten tot hogere leeftijd doorwerken, zei ze. Per oudere zijn er nu vier mensen in de werkzame leeftijd in de EU. Dat is in 2060 flink minder: dan zijn er slechts twee werkenden per bejaarde. Voor Nederland valt de vergrijzing relatief mee. Hier stijgt het aantal 65-plussers van 14,7 procent dit jaar tot 27,3 pro cent in 2060. Dat is onder het EU-gemiddelde van 17,1, procent nu en 30,0 procent in 2060. ANALYSE door onze correspondent Remco Reiding sisch grondgebied en hebben een nogal kort lontje. Deze week nog riepen rebellen in Tsjetsjenië alle volkeren in de Kaukasus op zich te gen Moskou te verzetten. „Deze be slissing van het Kremlin staat ge lijk aan het in brand steken van je eigen achtertuin", waarschuwt Aleksej Arbatov, directeur van het Centrum voor Internationale Vei ligheid. Jarenlang waarschuwden de Russi sche autoriteiten tegen het openen van de doos van Pandora, nu lich ten ze zelf het deksel een stukje verder op. De doos was al ge opend door Westerse landen, die ondanks zware oppositie uit Mos kou de onafhankelijkheid erken den van de Servische provincie Ko sovo. Daarvoor krijgt het Westen nu de rekening gepresenteerd. Waarom heeft Rusland toch sepa ratistische regio's erkend? Volgens president Dmitri Medvedev was het 'de enige manier om mensenle vens te beschermen'. „Saakasjvili verkoos genocide om zijn politieke doelen te bereiken. Daarmee heeft hij zelf alle hoop voor een vreedza me coëxistentie van Ossetiërs, Ab- chaziërs en Georgiërs binnen één land de bodem ingeslagen", zei Medvedev in een toespraak op tele visie over zijn Georgische collega. De Verenigde Staten gaven aan hun vetorecht te zullen gebruiken in de VN-Veiligheidsraad, waar door beide regio's wettelijk niet er- LONDERZEEL - De Vlaams Be- Iang-secretaris van Londerzeel blijkt onder dertig schuilnamen le zersbrieven te sturen naar media. Het Vlaamse weekblad Humo ont maskerde de gepensioneerde on derwijzer Swa Cauwenbergh als de schrijver. De man trekt in de brieven steeds op dezelfde manier van leer tegen Franstalige politici, moslims en het koningshuis. Humo ontdekte dat de opgegeven namen en adres sen van de zogenaamde schrijvers niet bestaan. Wel was er van elke gemailde brief een kopie gestuurd naar de Vlaams Belang-activist. Cauwenbergh ontkent dat hij brie ven stuurt onder valse namen. Hij zegt dat hij de bewuste mensen ooit heeft ontmoet in een inmid dels failliet café waarvan hij de naam niet meer weet. infographic: AFP kend zullen worden. De facto wa ren Abchazië en Zuid-Ossetië, bei de grenzend aan Rusland, al volle dig afhankelijk van steun uit het grote buurland. „Het feit dat de Russische regering dit pad is ingeslagen, betekent dat het een beleid van confrontatie heeft gekozen, niet alleen met de rest van Europa maar met de inter nationale gemeenschap in zijn ge heel", schrijft de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Carl Bildt. Rusland plaatst al veel langer vraagtekens bij Westerse waarden als democratie en mensenrechten. Die worden volgens Moskou selec tief toegepast, een bewijs voor een dubbele standaard, gehanteerd door én voor de Verenigde Staten. „Rusland is nu niet alleen geneigd een pad van Westerse waarden ge heel af te wijzen, maar zelfs te ont kennen dat zulke waarden be staan", schrijft analist Fjodor Loek- janov. Het Kremlin zegt zich niet druk te maken om internationale maatre gelen. Het Westen kwam niet ver der dan het opschorten van de sa menwerking tussen Rusland en de Navo en wat dreigementen: een blokkade van de toetreding tot de Wereldhandelsorganisatie, uitslui ting van de G8 en een boycot van de Olympische Winterspelen in Sotsji in 2014. Rusland kiest dus voor een ram koers en neemt de gevolgen voor lief Het is riskant: als de vlam overslaat naar Russische deelrepu blieken, dan kan het Westen die steunen om het land te destabilise ren en Moskou bezig te houden met oorlogen op eigen grondge bied. Zo ver is het nog niet, maar Rusland speelt wel met vuur. door onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Con doleezza Rice is gisteren bij haar aankomst in Israël meteen gecon fronteerd met dramatische cijfers over de nederzettingenpolitiek. Is raël, zo becijfert de organisatie Vre de Nu, schendt alle afspraken over het bouwen van huizen in bezette gebieden. De Israëlische bouw op de bezette Westelijke Jordaanoever vertoon de in de eerste vijf maanden van dit jaar bijna een verdubbeling ten opzichte van dezelfde periode in 2007: van 240 wooneenheden naar 433. Het aantal aanbestedin gen was meer dan vijf maal zo hoog. De cijfers laten opnieuw zien dat Israël zich niet houdt aan wat het de Palestijnen en de internationale gemeenschap heeft beloofd. De in 2003 ondertekende Routekaart naar Vrede, schrijft een bevriezing voor van 'alle nederzettingenactivi teit, met inbegrip van de natuurlij ke groei'. „Het lijkt erop dat de Israëlische re gering de in het verleden gemaak te fouten blijft herhalen", is de con clusie van het gisteren uitgegeven rapport. „Aan de ene kant onder handelt ze met de Palestijnen over een overeenkomst, maar tegelijker tijd bouwt ze in de nederzettin gen. Deze bouw ondermijnt de Pa lestijnse partners en schept vol dongen feiten, die het sluiten van een vredesakkoord kunnen belem meren." Rice zei gisteren: „Ik geloof niet dat nederzettingenactiviteit het proces vooruit helpt." Haar Israëlische collega Tzipi Livni stelde dat bouwen binnen de be staande grenzen van nederzettin gen wat haar betreft is toegestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7