Leeflang draagt groen 'geloof' uit Verbouwing huidige ROC lijkt het minst haalbare alternatief Geen aangifte artiesten Demonstraties aan groepen scholieren op verzoek van Sluis. Kinderkledingbeurs in Axelse De Halle Zand nader bekeken in Lutherse Kerk Croede Laatste strandfeest bij paviljoen Carrousel Paalse Feesten vooral in teken van muziek Z PZC Woensdag 27 augustus 2008 25 Sietze Leeflang showt zijn model van een verwarming met een tegelkachel. foto Camiie Schelstraete door Ronald Verstraten BRESKENS - „Tja, wat kan ik nog meer vertellen", zegt Sietz Leef lang op een toon alsof hij je niet net al een uur lang heeft bezigge houden met zijn elektrische 6o-km-auto, het vuilwaterfilter door kamerplanten, zijn poepdoos zonder water, of de tegelkachels die het van hun infraroodstraling moeten hebben. Vijfenzeventig is hij nu, maar bij de man van de Kleine Aarde is het geloof in het groene alternatief nog ongebroken. Toen jij een paar jaar geleden neerstreek in Bres- kens, heeft hij in een voormalige bakkerij aan de Dorpsstraat een de pendance gevestigd van De TWaalf Ambachten. Thuis, in Boxtel, zet zijn dochter zijn werk voort, dat in de jaren zeventig is begonnen. Kleinschalig, maar ook met obsta kels, vooral als het op geld aan komt. Dat droge toilet, bijvoorbeeld. „Dat is tot stand gekomen, door dat wij toevallig de geschikte bacte rie vonden. Maar om die in het groot te kunnen produceren, praat je over vele tien-, zoniet honderd duizenden guldens." En die ko men er pas wanneer de maatschap pij overstag gaat en er in massa - en dus financieel rendabel - gepro duceerd kan worden. Dat gebeurt soms al. De techniek die hij voor zijn keramische te gelkachels ontwikkelde, is overge nomen door het grootkapitaal, om sinds een aantal jaren te worden gebruikt in elke hoogrendements ketel die onze huizen verwarmt. Maar hoe zit het met die tegelka chels zelf? „Zodra je met stralings- warmte werkt, wordt er helemaal geen lucht verwarmd. Als je dat doet, is de luchttemperatuur in huis veel lager. Het verschil tussen 'Als je met stralingswarmte werkt, wordt er helemaal geen lucht verwarmd' binnen- en buitentemperatuur kan veel kleiner zijn. Bijvoorbeeld bij tien graden buiten en, schrikt u niet, veertien binnen. Maar, als je in het reflectiegebied zit van zo'n kachel, voel je dat niet: het voelt warm aan. Vergelijk maar met ie mand die op wintersport gaat. Dan kun je buiten zitten bij min tien, maar toch heb je het niet koud. Dat komt puur door de stra ling van de zon." Een bijkomend voordeel is, dat er minder huisstofmijt is en daar door minder kans op allergieën. Al lemaal helder. Leeflang mag het straks uitleggen aan groepen scho lieren, aan wie hij, daartoe aange zet door de gemeente Sluis, de monstraties gaat geven. Of dingen ter discussie gaat stellen, zoals het gebruik van een auto. De hoeveel heid energie om die 120 te laten rij den, staat gelijk met de duwkracht van „een hele kerk vol met men sen. Op basis waarvan denkt ie mand daar recht op te hebben?" Om de wereld te verbeteren, moet je met de jeugd beginnen. Of de lessen van Leeflang hen gaan aan spreken is afwachten. AXEL - In cultureel centrum De Halle in Axel wordt zaterdag 13 sep tember een kinderkledingbeurs ge houden. De beurs begint om 10.00 uur. On verkochte kleding gaat naar een goed doel. Bewoners van Axel en wijde omgeving die kleding - tot maat 176 - willen aanbieden, kun nen dat op donderdag 11 en vrij dag 12 september doen. Meer informatie over de beurs is te krijgen bij Ineke Curran via 0115-563438- CROEDE - In de Lutherse Kerk aan de Molenstraat 28 in Groede is de tentoonstelling Zand nader bekeken van Alice Krull te zien. De expositie bestaat uit zandmon- sters, zandinformatie en zandfo- to's met bijbehorende gesteenten en mineralen. Zand nader bekeken is tot en met maandag 15 septem ber te zien. De kerk is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Op zondag en maandag is de Lutherse Kerk in Groede ge sloten. CADZAND - Bij strandpaviljoen Car rousel in Groede wordt vrijdag het laatste strandfeest van het seizoen gehouden. De serie concerten, on der de naam Natural High, wor den vanaf 22.00 uur uitgeluid door een aantal dj's. Tom K. trapt af. Hij warmt het publiek op voor hoofd act Funktransplant, dat bestaat uit DJ Superdeluxxx en gitarist Mo Tea. Lance 8c Donny Megamix be sluiten de avond met eigen en an dermans klassiekers. PAAL - In Paal beginnen vrijdag de Paalse Feesten. Die duren tot en met maandag. De feesten begin nen vrijdagavond met een Stam persparty in café In 't Zicht der Schelde en eindigen maandag met een afterparty met DJ Arnout. Za terdag en zondag is er ook veel mu ziek en daarnaast kinderanimatie. Schietingen op de liggende wip za terdag- en maandagmiddag com pleteren het feest. door Raymond de Frel SAS VAN CENT - Belangenbeharti ger Monique Kroon van de arties ten die zaterdag waren geboekt voor het benefietfestival voor de Stichting voor de Minderbedeel den, ziet af van aangifte van ver duistering. Kroon betichtte de Stichting van verduistering, nadat een benefiet festival zaterdag volledig in het honderd liep. Op het allerlaatste moment werd om financiële rede nen van locatie veranderd (van De Vlaanderenhal in Sas van Gent naar Den Dullaert in Hulst) en bo vendien kon de stichting de arties ten niet uitbetalen. Daarom beëin digde Kroon de bijdrage van de ar tiesten voortijdig. Na overleg met de politie in haar woonplaats Oss concludeert Kroon dat aangifte geen zin heeft. „De artiesten en ik hebben name lijk niets gedoneerd aan het festi val. Iedereen die dit wel heeft ge daan, bijvoorbeeld ten bate van een veiling, kan wel aangifte doen. Tenminste, als je je spullen niet snel terugkrijgt", zegt Kroon. Zij roept wel alle artiesten op om een schadeclaim bij de Stichting in te dienen. „De artiesten hadden dit optreden al maanden in hun agenda's staan. Ze hadden die dag ook elders kunnen zingen. Boven dien komt hierdoor hun goede naam in het geding." Bij een inbraak in het huis van de organisator in de nacht voor het evenement was het voor de arties ten bedoelde geld gestolen. Kroon trekt die versie in twijfel. Bij de po litie is de inbraak wel gemeld. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De raad van toezicht van het ROC Westerschelde in Ter- neuzen praat in september over de gewenste nieuwbouw voor het in stituut. Op tafel liggen dan ver schillende onderzoeken naar de (ver)bouwvariaties, mogelijke loca ties en de financiële consequenties van het een en ander. De voorkeur van de schoolleiding gaat uit naar nieuwbouw. Ook al omdat de ruimte om het huidige gebouw aan de Vlietstraat in Ter- neuzen aan te passen aan de toe komstige behoefte, te beperkt is. De bouw van een nieuwe depen dance zou ook een uitkomst zijn. „De raad kan op basis van de diver se documenten beslissingen ne men, maar dat wil nog niet zeggen dat het nieuwe gebouw er dan ook direct staat. Voorlopig kampen we met een aantal problemen, waar op korte termijn een oplossing voor moet worden gevonden", zegt voorzitter Toine Huijsmans van de raad van bestuur van de school. Huijsmans doelt dan in eerste in stantie op ruimte voor de sportop- leidingen. Die zijn nu onderge bracht in de voormalige Philipsfa- briek aan de Haarmanweg. „Het liefst zouden we een nieuwe sport hal bouwen naast de Vliegende Vaart, die we dan multifunctione le gebruiksmogelijkheden zouden meegeven. Wij als school gebrui ken zo'n hal hoofdzakelijk over dag, in de avonduren zouden vere nigingen er ook gebruik van kun nen maken." In het pand zouden tevens ruimten moeten zijn voor theorielessen. Ook over de bouw van de sporthal moet op korte ter mijn een besluit vallen. Het tijde lijk onderkomen in de oude lam penfabriek is nog toereikend voor de komende twee jaar. Overigens is Huijsmans nog steeds in functie. De procedure voor zijn opvolger werd op aandringen van het personeel opnieuw opgestart. Huijsmans rekent er nu op dat zijn opvolger met ingang van volgend jaar kan beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69