Dringend gezocht in de Z&Émm Symbolische koe voor elke kern in Sluis Postkantoor Hulst dicht Gemeente koopt 'strategische' lap grond aan Emmabaan Koewacht Kunst benadrukt zowel verscheidenheid als verbondenheid kernen. TNT opent 9 september een tijdelijk servicepunt in de Gentsestraat. Slijterij Informatiemarkt van dertien organisaties in de basiliek in Hulst. Deel perceel is nodig voor uitbreiding van woonwagencentrum. 22 1 Woensdag 27 augustus 2008 PZC Z door René Hoonhorst SLUIS - Stichting Waterland-Cul tuurland wil alle dorpen en stad jes in de gemeente Sluis opvrolij ken met een kunstkoe. Op de le vensgrote, polyester koeien moe ten afbeeldingen komen die de plaatsen waar de koeien staan, ka rakteriseren. Voorzitter Mario Jonker van Wa terland-Cultuurland stelt in een brief aan de dorps- en stadsraden dat de kleine kudde de diverse ker nen in de gemeente als het ware aan elkaar koppelt en zodoende een Verscheidenheid in verbon denheid' laat zien. Een kunstproject in Arnhem rond het openluchtmuseum, in 2000, bracht Jonker op het idee om ook een koeienproject in West- Zeeuws-Vlaanderen op te zetten. De Gelderse 'koeienparade' was weer geïnspireerd door de 'cowpa- rade', die, begonnen in Zürich, New York, Las Vegas, Tokio en Londen eerder op hol deed slaan. „De koe hoort natuurlijk ook bij Nederland en het Zeeuwse polder- UJ Stichting Waterland-Cultuurland wil in samenwerking met stads en dorpsraden in elke kern van Sluis een kunstkoe met afbeeldin gen neerzetten. HULST - Het postagentschap in de Steenstraat in Hulst sluit volgende week de deuren. Klanten kunnen vanaf dinsdag 9 september terecht in de vestiging van Bruna in de Gentsestraat, waar TNT een tijde lijk servicepunt inricht. In de tus sentijd wordt gewerkt om per me dio januari weer een volwaardig postkantoor te openen in de win kel van Bruna. Sinds de sluiting van het grote postkantoor aan de Minderbroe dersstraat in Hulst, in september 2004, is het postkantoor in de Jochies onder de tien weten tegen woordig veel. Ze zijn tien keer han diger met de computer dan hun ouders en surfen soms langs stekjes waar hun ouders rooie oortjes van zouden krijgen. Toch zijn er nog onontgonnen ge bieden. Zo mocht Björn onlangs met oma mee uit winkelen. Niks bijzonders, ware het niet dat ook land", vindt Jonker. Over drie we ken is er in het dorpshuis van Nieuwvliet overleg met de dorps- en stadsraden over het kunstpro ject. Waterland Cultuurland wil dat de dorps- en stadsraden met re gionale kunstenaars samen de uit voering en aankleding van het beeld voor hun dorp of stad bepa len. Of de koe traditioneel wordt beschilderd of wordt uitgerust met een interactieve videopresentatie, hangt van de kruisbestuiving van kunstenaar en bevolking af Het idee is al aan het gemeentebe stuur voorgelegd. B en W waren enthousiast en stelden vorig jaar al een maximale subsidie van 12.500 euro beschikbaar. Het college droeg de stichting wel op dorps- en stadsraden bij de uitwerking van de plannen te betrekken, om draagvlak bij de bevolking te creë ren. Waterland-Cultuurland hoopt sponsors te vinden voor de financiering van de kunstkudde. De cultuurliefhebbers hopen dat dorps- en stadsraden mee kunnen helpen met de sponsorwerving. Jonker heeft begroot dat er in to taal tachtig mille nodig is voor rea lisatie van de kudde en onder houd voor de eerste vijf jaar. „De kunstwerken zijn niet direct voor de eeuwigheid, maar we willen als stichting de kudde vijf jaar onder houden. De koeien kunnen mis schien veel langer blijven staan, maar dat is dan aan de inwoners van de streek." Steenstraat gevestigd. Volgens TNT Nederland heeft de onderne mer het contract tussentijds opge zegd. De exploitatie van het agent schap zou niet rendabel zijn. Voorlopig kunnen klanten bij het servicepunt alleen terecht voor za ken als het pinnen van geld, post zegels en het ophalen en versturen van (pakket)post. Voor zaken als inkoop en verkoop van buiten lands geld, het openen van een za kelijke girorekening of geld storten moeten klanten tot medio januari naar het postkantoor aan het Szyd- lowskiplein in Axel. Ballondecoraties Toscana, ook in het pand van het huidige posta gentschap gevestigd, verhuist naar de Hoofdstraat in Sint-Jansteen. nog even de slijterij werd aange daan. Dankzij oma's begeleiding mocht hij mee naar binnen. Daar keek hij zijn ogen uit. Tallo ze flessen met etiketjes. Nadat hij een poosje langs de wijnschappen had gekuierd, leek hem deze zaak toch niet koosjer. Hij fluisterde oma toe: „Niks kopen hoor, alles is hier over de datum!" door Harold de Puysseleijr HULST - „Het lijkt wel of we nu moeten organiseren wat vroeger vanzelfsprekend was", zegt wel zijnswerkster Ellen Verstraten van de Stichting Welzijn Hulst (SWH) met lichte verbazing in haar stem. Ze heeft het over vrijwilligers werk. „Vroeger hoefde je daar niet over na te denken. Je bekommerde je spontaan over de alleenstaande buurman of buurvrouw, als die ziek was. Onze samenleving is zo onpersoonlijk en individualistisch geworden, dat je tegenwoordig mensen moet stimuleren om iets voor een ander te doen. Het ge voel zit nog wel in de mens, maar wij zijn nodig om dat te active ren." SWH doet dat door zaterdag 27 september een vrijwilligersmarkt door Eugène Verstraeten KOEWACHT - Burgemeester en wet houders van Terneuzen willen bijna vier hectare grond in Koe wacht aankopen, maar ze hebben nog geen flauw idee wat ze met het grootste deel van dat perceel willen doen. Een lap van zo'n vijf duizend vierkante meter kan de ge meente gebruiken om een uitbrei ding van het woonwagencentrum mogelijk te maken. Vanwege de voorgenomen noorde lijke uitbreiding van het industrie- te houden in de Hulster basiliek. Dertien organisaties met een dienstverlenend karakter presente ren zich daar aan het publiek. Of het nu de SWH zeifis, de vrijwilli ge brandweer, het Rode Kruis of de Zonnebloem. Het werk van al die instellingen verschilt, maar één ding hebben ze gemeen. Ze zitten allemaal te springen om nieuwe vrijwilligers. Volgens welzijnswerkster Petra Vinke van de SWH is er sprake 'De moderne mens wil dat vrijwilligerswerk naadloos in zijn leven past' van een dubbel probleem. Door de toenemende vergrijzing neemt de hulpvraag bij ouderen toe. Die vergrijzing is er echter ook oor zaak van dat vrijwilligers in allerlei organisaties afhaken. „De vrijwilli gers vergrijzen mee", zegt Vinke. Tel daar de waan van de moderne terrein Gellinckpolder, moet het woonwagencentrum aan de Twee- kwartsweg in Sas van Gent ver dwijnen. De bewoners worden ge huisvest op de bestaande woonwa gencentra in Westdorpe en Koe wacht. Die moeten voor dit doel worden uitgebreid. In Westdorpe kan de uitbreiding beginnen. In Koewacht heeft het wat langer geduurd, maar nu kan de gemeen te een perceel van bijna vier hecta re aan de Emmabaan in Koewacht kopen. De eigenaar wil het kwijt voor 450.000 euro. Bovendien moet ook nog de pachter worden afgekocht voor 85.000 euro. Alles bij elkaar dus een een aankoopbe drag van 535.000 euro. maatschappij bij op, en de nood zaak van zoiets als een vrijwilligers markt wordt duidelijk. „De moderne mens wil dat vrijwil ligerswerk naadloos in zijn leven past. Daarnaast wil hij er iets voor terug in de zin van extra sociale contacten, of het goede gevoel iets voor een ander te doen", legt Vin ke uit. Volgens Verstraten is vrijwilligers werk niet uitsluitend voorbehou den aan mensen die gepensio neerd zijn. „Zo ken ik iemand die fulltime werkt en 's avonds en in het weekeinde beschikbaar is om huisbezoeken bij ouderen af te leg gen. Daar neem ik mijn petje voor af Dat vind ik ongelooflijk. Een an der is zelfs minder gaan werken om vrijwilligerswerk te kunnen doen, om zo haar gezichtsveld te verbreden." Bij de SWH zijn ruim tweehon derd vrijwilligers op uiteenlopen de fronten actief: als gastvrouw in De Lieve bijvoorbeeld, of als bur geradviseur. „Wij draaien voor tachtig procent op vrijwilligers. Anders zou onze organisatie onbe taalbaar zijn. De functie van onze vrijwilligers is van onschatbare waarde voor de leefbaarheid." Bij sommige organisaties is het vol gens het tweetal erg moeilijk aan vrijwilligers te komen. De Hulster brandweer bijvoorbeeld, zit erg te springen om nieuwe krachten. De vrij zware opleiding die je daar voor moet volgen is voor veel men sen echter een drempel. De vrijwilligersmarkt is bedoeld om mensen van alle leeftijden snel en efficiënt kennis te laten maken met diverse organisaties die drij ven op vrijwilligers. „We willen ze ker ook jongeren uitnodigen, om zich te komen oriënteren", zegt Verstraten. „Op je cv staat het nooit verkeerd als je daarop kunt melden dat je vrijwilligerswerk doet of hebt gedaan. Misschien voelen ze zich bij geen enkele in stelling die op de informatiemarkt staat thuis. Maar kom je niet kij ken, dan weet je ook niet wat je misschien misloopt." Zo is vrijwilligerswerk volgens haar vooral voor mensen elders uit het land, die zich in Zeeuws-Vlaan- deren vestigen, een uitstekende manier om ingeburgerd te raken. Half september laat SWH huis-aan-huis een vrijwilligers- krant verspreiden om de aandacht te vestigen op de markt. Hoewel er lang niet zoveel grond nodig is, noemen B en W het een 'strategische aankoop'. „De moge lijkheden ten aanzien van het res terende perceel, van circa drie hec tare, zullen ter gelegenheid wor den onderzocht", schrijven B en W aan de gemeenteraad. Als er in de toekomst plannen komen, dan heeft de gemeente de grond alvast in de knip. De gemeenteraad wordt gevraagd in te stemmen met de aankoop van het perceel. Een en ander komt morgen ter sprake in de raadscommissie be stuur en middelen. Die vergadert om 19.30 uur in het stadhuis van Terneuzen. De vrijwilligers Marcel Teirbrood en Fons de Koek regelen het jeu de bou- len bij zorgcentrum De Lieve in Hulst. Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66