Binnenland 'Ik weet van geen steunactie aan Bluf!' Voorstel verbod op kraken valt slecht Gemeenten fors gekort opWMO Onbekend werk van Mulisch over Watersnoodramp onder de hamer Gemeenten zien weinig in plan van CDA, WD en Christenunie. Verhaal over Ramp duikt op in collectie Stichting De Beuk. Vlissingen en Borsele goed af, Tholen en Sluis leveren stevig in. Na 13 jaar procederen mogen zussen blijven Vliegtuig aan de grond na dreigtelefoontje Cramer ontkent steunbetuiging over diefstal uit jaren tachtig. PZC Woensdag 27 augustus 2008 5 UTRECHT - Met een brandslang wordt de stofont wikkeling tegengegaan tijdens de sloop van mu ziekcentrum Vredenburg. De afbraak van het der tig jaar oude complex in Utrecht is inmiddels goed op gang gekomen. Na talrijke procedurele kwesties is de sloop gestart, waarbij het hart van het centrum, de muziekzaal, gespaard zal blijven. Alle gangen naar de zaal zijn daarom met houten schotten afgezet. foto Ton Borsboom/ANP DEN HAAG - Gemeenten zien niets in een verbod op kraken, zoals wordt voorgesteld door CDA, WD en Christenunie Zo'n ver bod leidt niet tot het verdwijnen van de leegstand van kantoorpan den en woningen, waarschuwen gemeentebesturen. CDA, WD en Christenunie heb ben gisteren een initiatiefwet bij de Raad van State ingediend die kraken tot een misdrijf maakt. Kra kers kunnen, mocht het voorstel wet worden, een gevangenisstraf van maximaal twee jaar en acht maanden krijgen. De drie partijen en ook de PW willen van het kra- ken af omdat dit steeds vaker met geweld gepaard zou gaan. In de initiatiefwet staan ook maat regelen om de leegstand tegen te gaan. Vastgoedeigenaren moeten leegstand melden op straffe van een boete en aantoonbaar probe ren een pand te verhuren. Zoniet, dan mag de gemeente er een huur der in plaatsen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de vier grote steden hebben weinig fi ducie in de wet. pagina 10 en 11de 'dwarse hel- den' van de straat Een kraakverbod, zoals wordt voorgesteld door CDA, VVD, Christenunie, leidt volgens gemeentebesturen niet tot het verdwijnen van leegstand. DIEMEN - Veilinghuis De Eland en Van Gendt Book Auctions in Die- men verkoopt maandag 8 septem ber een tot nu toe onbekend geble ven verhaal van Harry Mulisch over de Ramp van 1953. Het was onderdeel van het literaire archief van Stichting De Beuk uit Amster dam dat onder de hamer gaat. Het ongepubliceerde kort verhaal van Harry Mulisch over de Ramp van 1953 schreef hij in dat jaar, kort na zijn debuut. Vermoedelijk ging het om een verhaal in opdracht van De Beuk. Er zitten vier handge schreven briefjes van Mulisch bij die daar wat meer informatie over verschaffen. Volgens Jaap van Eest eren van het veilinghuis is in het getypte, één pagina lange stuk de latere Mulisch al te herkennen. Het zijn zeer literaire overwegingen van de ik-figuur: „Eens zal het epos, het ware wel komen. We zul len ontroerd zijn, wederom. Dan is het kunst!" In de vijftig kavels be vinden zich originele manuscrip ten, typoscripten, brieven en docu menten van onder anderen Gerrit Achterberg, Hans Andreus, J.C. Bloem, Godfried Bomans, Remco Campert, Anton van Duinkerken, Lodewijk van Deyssel, Willem Kloos, Gerrit Kouwenaar, Luce- bert, Adriaan Roland Holst, Albert Verwey, Simon Vestdijk en Simon Vinkenoog. Stichting De Beuk (Stichting voor Literaire Publica ties) werd in 1953 opgericht door Wim Simons (1926-2005), Johan Polak (1928-1992) en Frits Knuf (1925-1999) en gaf decennia lang li terair werk uit. DEN HAAG - Door een herverdeling van de gelden voor de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) worden 85 gemeenten fors gekort op hun budget. Dat blijkt uit een inventarisatie door deze krant van cijfers van het mi nisterie van Volksgezondheid Wel zijn en Sport en Binnenlandse Za ken. De oude verdeling van het WMO-geld was gebaseerd op his torische uitgaven van gemeentebe sturen. Het ministerie van Volksge zondheid heeft nu een nieuwe ver deelsleutel laten ontwikkelen, ge baseerd op een objectief, maar theoretisch model. Zo gaat er bij voorbeeld meer geld naar gemeen ten waar relatief veel ouderen wo nen. De meerderheid van de ge meenten gaat er hierdoor op voor uit, maar 85 van de 443 gemeen ten moeten flink inleveren. In Zeeland wordt de gemeente Sluis het zwaarst getroffen. Deze gemeente levert 20,2 procent in, wat neerkomt op 744.397 euro. Tholen krijgt 17,3 procent minder (419.459 euro) en Kapelle 11,8 pro cent (124.665). De andere Zeeuwse verliezers zijn Hulst, Reimerswaal, Goes, Schouwen-Duiveland en Veere. Noord-Beveland (plus 118 procent, 366.018 euro) is kampioen onder de Zeeuwse gemeenten die beter worden van de herverdeling. Daar na volgen Vlissingen met een plus van 14,7 procent (683.116 euro) en Borsele met 14,1 procent (211.035 euro). Ook Terneuzen en Middel burg krijgen meer. Elders in het land spant de ge meente Den Haag opvallend ge noeg de kroon met ruim 3,8 mil joen minder budget. De gemeenten Amsterdam (16,2 miljoen) en Eindhoven (10 mil joen) gaan er het meest op voor uit. DEN HAAG - Vier zussen uit Tur kije, die al dertien jaar procederen om in Nederland te mogen blij ven, hebben te horen gekregen dat zij een verblijfsvergunning krijgen. In juli kwamen de zussen in het nieuws, toen leerlingen van het Haagse Segbroek College zich sterk maakten voor het viertal door een petitie te overhandigen aan Tweede Kamerleden. ROTTERDAM - Een vliegtuig van Transavia is gistermiddag op Rot terdam Airport urenlang aan de grond gehouden toen er een dreig telefoontje binnenkwam via 112. Waaruit de bedreiging bestaat, is niet bekend. De Marechausee on derzoekt de zaak. Het toestel zou om 15.20 vertrekken naar Turkije. De passagiers hebben het toestel verlaten. Drie passagiers zijn aange houden voor ondervraging. DEN HAAG - PvdA-minister Jacqueli ne Cramer (Vrom) zegt niet te we ten hoe haar naam 22 jaar geleden terecht is gekomen op een steunbe tuiging aan het krakersorgaan Bluf!. In een advertentie in De Volks krant van 21 juni 1986 verklaren tientallen personen en instanties zich 'verantwoordelijk' voor en 'op drachtgever' van de publicatie van gestolen documenten over kern centrales in het actieblad. De inbraak in het ministerie van Economische Zaken waarbij de do cumenten werden buitgemaakt, werd onlangs opgerakeld door GroenLinkser Wijnand Duyven- dak in een boek over zijn verleden als kraker-actievoerder, en kostte hem uiteindelijk zijn Kamerlid maatschap. De Tweede Kamerfracties van de WD en de PW willen ophelde ring van zowel Cramer als minis ter-president Balkenende. De pre mier liet gisteren via een woord voerder weten het onderzoek af te wachten dat Cramer naar deze kwestie laat doen. In de gewraakte advertentie in de Volkskrant stond bij de onderteke naars: 'Jaqueline Kramer (voorz. Milieudefensie)'. Minister Cramer verklaarde daarover gisteren: „Als ik het zelf had ondertekend, had ik mijn naam wel goed gespeld. Ik heb er niet persoonlijk mijn zegen aan gegeven. Ik laat als een haas uitzoeken hoe het zit. Echt, ik weet het absoluut niet meer. Voor mijn gevoel heb ik een schoon ge weten. Oud-medewerkers van des tijds die ik heb gesproken, weten er ook niets van." „Mijn lijn als voorzitter was altijd dat ik me verre hield van geweldda dige actie. Ik stond ook niet geke tend aan de barricaden. Dat was niet mijn stijl. Daarom voel ik me nog steeds relaxed, omdat dat de lijn is die ik steeds heb gevolgd. Wellicht dat er toen een belrondje is geweest met de vraag of we ach ter de persvrijheid stonden. Maar ik heb echt geen idee." Het krakersblad Bluf! publiceerde in 1985 ook adressen van ambtena ren die zich met de plannen voor 'Ik heb er niet persoonlijk mijn zegen aan gegeven. Ik heb een schoon geweten' kerncentrales hadden beziggehou den, en riep de lezers op om hun rust te verstoren. Bij het huis van een hoge topamb tenaar werden kort daarop bran dende, in benzine gedrenkte doe ken door de brievenbus geduwd, terwijl ook ambtenaren werden be dreigd. De ambtenaar die dat ver telde in een ,kraqtg,pipterviqy4J stookte de woede over Duyven- daks 'actievoeren' verder op en was de directe aanleiding voor het opstappen van het Tweede Kamer lid. Duyvendak bezwoer dat hij niets had geweten van de brand stichting en de bedreigingen. Mi nister Cramer zei daags na Duy- vendaks vertrek dat het 'de juiste oplossing was'. Volgens de WD moet premier Bal kenende duidelijkheid verschaf fen, nu Cramer zegt van niets te weten. „Dan wil ik het van haar chef weten. Ik vind de kwestie ern stig genoeg. Heeft Balkenende er met Cramer over gesproken bij haar aantreden?", vraagt WD-Ka- merlid Neppérus zich af De PW wil dat Cramer zich vol gende week komt verantwoorden in de Tweede Kamer. De coalitie partijen CDA en PvdA nemen de zaak luchtiger op. „Een adverten tie ondertekenen, is iets anders 1 dan .inbreken",: zegt een v (C DAr wpo rdvo e rd eri

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5