Zeeland Met alle hypes mee: 'het is aanhaken of afvallen' Varkensproef komt er toch Bel nü 0113-220176 Aannemers in de rij voor bouwrijp maken van grond Scheldeterrein Dansschool Janvier in Goes viert 75-jarig bestaan met reünie. Gemeente mag filter tegen stank na veel aandringen testen. Geslaagd Eerste fase van Vlissings nieuwbouwplan begint eind volgende maand. Ballroom - Latin - Salsa - Streetdance - Hiphop - Kids B PZC Woensdag 27 augustus 2008 2 5 Links: André Zoeteweij en Daniëlle Dijke (salsa). Rechts: Jacques en Miep le Coq (ballroom). Voor: breakdancer Bennie Versluys. foto Dirk-Jan Cjeltema door Dewi Cigengack GOES - Janvier is een begrip in Zee land, volgens cursisten Bennie Ver sluys, Jacques en Miep le Coq, André Zoeteweij en Daniëlle Dij ke. „Wat de Lange Jan is voor Mid delburg, is Janvier voor Zeeland. Dansen is Janvier." Het is een echt familiebedrijf. Al 75 jaar doceert het dansgeslacht uit Bergen op Zoom. Op zaterdag 6 september viert Janvier dit jubi leum met een reünie. Eigenaar Martijn Janvier, de derde genera tie, leidt de dansschool. Zijn groot vader Rinus begon met lesgeven in 1933 en opende in 1952 Dans school 't Groene Weidje in Goes. Ook Middelburg en Zierikzee wer den veroverd door Janvier. 'Ga maar naar huis een ander jasje aandoen', zei hij dan. 'Zo scoor je niet.' Jacques en Miep le Coq stijldansen al meer dan dertig jaar bij Janvier. Ze hadden nog les van 'opa Ri nus'. „Dat ging heel anders dan nu", zegt Martijn, die zelf ook les geeft. „De mannen in jasje-dasje en de vrouwen in het lang." Jacques weet nog precies hoe Ri nus Janvier vóór een wedstrijd zijn pak nakeek. „'Ga maar naar huis een ander jasje aandoen', zei hij dan. 'Zo scoor je niet'." La chend: „Dat maak je nu niet meer mee." „Maar nu komen sommige jongeren in spijkerbroek en gym door Rob Paardekam THOLEN - Tholen lijkt op korte ter mijn toch te kunnen beginnen met de proef van het biobedfilter bij varkenshouderijen. „Maar we hebben er wel verschrikkelijk veel moeite voor moeten doen", stelt wethouder Kees van Dis. In de gemeente Tholen wordt veel geklaagd over de stank die de var kenshouderijen uitstoten. Geen en kel filter dat op dit moment in ons land wordt gebruikt, kan die geur- hinder in voldoende mate wegne men. In het buitenland wordt vol gens de gemeente wel gewerkt met een filter dat werkt: het bio bedfilter. „Onderzoek in Duitsland en recent ook Oostenrijk en Zwit serland toont aan dat het een pri ma systeem is", zegt Van Dis. Probleem is dat het in Nederland niet op de lijst van toegestane sys temen staat. De gemeente wil het De gemeente Tholen wil per se het biobedfilter tegen stankover last door varkenshouderijen tes ten en laat zich niet zomaar uit het veld slaan. pen", reageert Miep. „Dat vind ik ook weer jammer." Anders is dit bij de breakdancers. Die móeten wel gemakkelijke kle ding aan. Niet alleen voor de acro batische 'moves', maar ook omdat het een 'lifestyle' is. Bennie: „Thuis bekijk ik filmpjes van ande re breakdancers, ik luister naar de muziek en ik oefen in de pauze op school. Nu probeer ik de 'airtrack': een draaiende handstand waarbij je 360 graden in de lucht roteert." filter daar wel op krijgen en heeft twee varkenshouders bereid gevon den mee te werken aan een proef, die daartoe moet leiden. Daarvoor moeten zij een 'proefstalstatus' krijgen. Zonder die status zouden ze illegaal bezig zijn omdat het bio bedfilter immers niet op de lijst van toegestane systemen staat. In juli kreeg de gemeente, als don derslag bij heldere hemel, opeens het bericht dat het aanvragen van zo'n proefstalstatus geen enkele zin had, omdat een adviescommis sie van het ministerie een negatief oordeel had geveld over het filter. „En dat zonder een fatsoenlijke on derbouwing", stelt Van Dis. „Een mooie kans voor Tholen om de stankoverlast te reduceren, werd zo om zeep geholpen." De gemeente stuurde daarop een brandbrief naar onder meer de mi nisteries van Landbouw en Vrom en zelfs de minister-president, waarin ze haar ongenoegen ken baar maakte. Dat heeft geholpen. „De officiële brief moet nog ko men, maar we hebben mondeling van Vrom vernomen dat we de proefstalstatus kunnen aanvra gen", aldus Van Dis. Toch baalt hij ervan dat het zoveel moeite kost. „Het blijft gissen uit welke hoek de weerstand nou precies komt." Op de vrije dansavonden, vrijdag en zaterdag, komen alle stijlen bij elkaar en bewonderen de aanwezi gen eikaars kunsten. Van salsa tot streetdance en van ballroom tot breakdance. Dat is niet het enige: het is voor veel jongeren ook de eerste kennismaking met uitgaan en wat daarbij komt kijken. „Op dansles ontdek je alles voor het eerst", spreekt Daniëlle uit ei gen ervaring. „Het contact met de andere sekse, iemand ten dans vra Adriënne Blok die, tot ze in Lei den ging studeren, in Wissenkerke woonde, zwaait vandaag af aan de Universiteit Leiden. Zij is geslaagd voor de masteropleiding Notarieel Recht. De Noordbevelandse juriste volgde van 1997 tot 2003 middel baar onderwijs in Goes, aan het Buys Ballotcollege, dat sinds augus tus 2007 deel uitmaakt van het Ostrea Lyceum. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Aannemers staan in de rij om hun naam te verbinden aan het Scheldekwartier. Voor het bouwrijp maken van de eerste fase van hét nieuwbouwplan van Vlis- singen, Bestevaer, zijn elf inschrij vingen binnengekomen. Het college van burgemeester en wethouders maakt volgende week een keuze uit de aannemers. Dat zal de goedkoopste zijn. Die moet zich dan nog een paar weken voor bereiden, om op maandag 22 sep tember de eerste vrachtwagens het Scheldeterrein op te kunnen rij den. Ruim zesduizend vierkante meter gen of gevraagd worden... sociale vaardigheden." En alcohol. „Eerst drink je natuurlijk twee jaar slush puppie, en als je zestien bent, ga je aan de bessen." „Jong, oud, en alle niveau's door elkaar", vervolgt Mar tijn. „Of je de hele avond de basis pas doet, of allerlei moeilijke com binaties, iedereen heeft plezier." Dat is wel eens anders bij wedstrij den, weet André Zoeteweij. „Dat was soms echt haat en nijd. Dat an dere paren je niet eens aankeken, verharding wordt opgebroken om riolering, nutsvoorzieningen en wegprofielen aan te leggen. Het ge bied ligt rondom de drie toekom stige bouwblokken op de Steenen Beer en links en rechts van het Dokje van Perry. Als de werkzaam heden klaar zijn, komt er een heel dun laagje asfalt overheen. Uiter lijk februari 2009 moet de eerste fa se bouwrijp zijn gemaakt. Omdat ook de Kleine Markt en de Steenen Beer worden bebouwd, verdwijnen daar de parkeerplaat sen. Voor bezoekers van de Vlis- singse binnenstad, zonder vergun ning, zijn er de parkeergarages en HN De eerste fase van het Schelde- kwartier is aanbesteed: volgende week wordt bekend welke aanne mer de grond bouwrijp mag ma ken. De belangstelling is groot. laat staan feliciteerden als je wint." André begon op zijn dertiende met ballroom en danste met zijn vrouw wedstrijden in heel Neder land en België. „Dat kostte veel tijd en geld. We moesten veel oefe nen, want we hadden niet het ta lent dat sommige andere paren hebben. Met een bezemsteel op je rug om recht te leren staan." Martijn Janvier heeft in twintig jaar veel rages gezien. „Jumpstyle was de grootste hype die ik ooit heb meegemaakt. Ie-de-reen deed het in het voorjaar van 2007." „Je had een hype rond de film Grea se", somt André Zoeteweij op. „De lambada was populair eind jaren tachtig." „En de vogeltjesdans!", voegt Jacques toe. „Iedereen deed die, zelfs in Spanje."Martijn: „Wij pakken alle hypes mee. Alles is vluchtiger, mensen willen niet meer twintig jaar lang hetzelfde. Het is aanhaken of afvallen." Feest Dansschool Janvier in Goes houdt zaterdag 6 september een reünie voor oud-leerlingen uit de jaren '50, '60, '70 en '80. Van 16.00 tot 18.00 uur: hap jes, drankjes en (opnieuw) ken nismaken met elkaar. Vanaf 20.30 uur: dansavond. Op zondag 7 september is van af 14.00 uur een jaren '90 dan- ceparty voor mensen die in die tijd in Goes of Middelburg op dansles hebben gezeten. Voor meer informatie, aanmel dingen en het inleveren van oude foto's zie de website: www.janvier.nl. de -gratis- Koningsweg. Mocht de aannemer nog vervuilingen tegen komen op het Scheldeterrein, dan pakt hij die gelijk aan. Vooral on der de Steenen Beer verwacht de gemeente nog wel wat 'rotzooi' te vinden. Bewoners van het rijtje monumenten in dat gedeelte hoe ven echter niet te vrezen vanuit de voordeur direct in een bouwput te stappen; zij behouden hun brede stoep. Volgend jaar begint Bestevaer echt vorm te krijgen. Dan start project ontwikkelaar AM Zeeland met de bouw van de nieuwe woonwijk. Als die daarmee klaar is, gaat het asfaltlaagje er weer af en kiest de gemeente welke definitieve bestra ting er komt te liggen. Dat kunnen klinkers zijn, maar ook asfalt. Dat gebeurt in 2010, het jaar dat de eer ste fase wóónrijp wordt gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59