A, :V r;. Kans op middelbare school klein 'Blijkbaar zat alles gewoon goed' 21 Wolphaartsdijk wil dorpsfilm toch afmaken BEVELANDEN-THOLEN 33 27 Staatssecretaris geeft geen toestemming voor vestiging in Kapelle. Biezelingse legt monsterkaj aktocht in recordtijd af. Slijterij Boasson Hagen neemt revanche in Eneco Tour Angstcultuur bij politiekorps in Zeeland Woensdag 27 augustus 2008 Tip? redgoes@pzc.nl door Frank Balkenende KAPELLE - Kapelle krijgt voorlopig geen Isaac Beeckman Academie, een school voor persoonlijk voort gezet onderwijs 'op maat'. Staatsse cretaris Marja van Bijsterveldt geeft geen toestemming. Volgens haar is de nieuwe school voor vmbo, havo en vwo niet no dig, omdat leerlingen binnen drie kwartier reistijd (de wettelijke grens) een bestaande school van dezelfde richting kunnen vinden. De Isaac Beeckman Academie, die wordt gesteund door de Stichting voor Persoonlijk Onderwijs en IVIO Wereldschool, vestigt haar hoop nu op de Tweede Kamer. Volgens woordvoerder Misha van Denderen van de Stichting voor Persoonlijk Onderwijs handelt de staatssecretaris namelijk in strijd met de wet. Volgens hem bestaat in Zeeland geen alternatief voor een school als de Isaac Beeckman Academie. „Er bestaat nog geen enkele alge meen bijzondere middelbare school. Daarvoor moet je naar het Orion College in Breda. Voor veel Zeeuwen duurt de reis daarheen langer dan drie kwartier, de grens die het ministerie stelt als het gaat om de vestiging van een soortgelij ke school." Animo voor de school is er ge noeg. De Isaac Beeckman Acade mie zegt van 394 leerlingen in- schrijfverklaringen te hebben ont vangen. Staatssecretaris Van Bijsterveldt geeft geen toestemming voor de vestiging van een middelbare school voor persoonlijk onder wijs in Kapelle. Een deel daarvan komt van jonge ren uit Bergen op Zoom. Die mag de initiatiefnemer echter niet mee rekenen, omdat ze in Breda te recht kunnen, vindt staatssecreta ris Van Bijsterveldt. De staatssecretaris moet voor 1 ok tober een besluit nemen over haar schoolplannen voor 2009. Van Denderen verwacht dat woord voerders van Kamerfracties haar komende maand aan de tand zul len voelen. Mocht Van Bijsterveldt bij haar be sluit blijven, dan rest voor de Isaac Beeckman Academie nog de gang naar de Raad van State, waar kans Elia ter Wisscha en haar teamgenoot Ronnie den Boer tijdens de non-stop elfstedentocht per zeekajak in Friesland. door Luc Oggel BIEZELINGE - Alle ogen mogen dan de afgelopen weken op Peking ge richt zijn geweest, Elia ter Wisscha uit Biezelinge heeft zondag in Friesland ook een prestatie van welhaast Olympisch formaat gele verd. Ze legde de non-stop elfste dentocht per zeekajak in 31 uur af, de snelste door een vrouw neerge zette tijd tot nu toe. Kanovereniging Onder de Wad den uit Franeker organiseert de non-stop elfstedentocht per kajak jaarlijks. Alle steden uit de 'klassie ke' elfstedentocht worden aange daan, alleen nu niet op de schaats, maar per kajak. De dik tweehonderd kilometer lan ge tocht moet, zoals de naam al zegt, non-stop en binnen 36 uur worden afgelegd. Ter Wisscha had daar dus maar liefst vijf uur min der voor nodig. De 38-jarige Biezelingse, die - hoe kan het ook anders - als beleids ambtenaar sport bij de gemeente Goes werkt, staat er zelf ook nog van te kijken. „Het is gewoon ge lukt, ik weet ook niet hoe het kan, want doping gebruik ik niet", klinkt het lachend. Het was niet de eerste keer dat Ter Wisscha meedeed aan de wed strijd. In 2006 hield ze het naar ei gen zeggen 'maar' zeventig kilome ter vol, vorig jaar peddelde ze het hele traject in 32 uur. En afgelopen weekeinde dus nóg een uur snel ler. „Veel getraind heb ik eigenlijk niet echt, een keer een rondje Veer- se Meer en nog vier keer een tocht je van anderhalf uur." De Biezelingse, lid van Kanoclub Zeeland, omschrijft het Friese eve nement als een 'buffeltocht'. „Het is heel anders varen dan in Zee land, je vaart daar door slootjes en het enige dat je ziet is riet. Behoor- 'Het enige dat je ziet, zijn stootjes en riet. Behoorlijk saai dus' lijk saai dus, je moet jezelf echt steeds oppeppen om door te gaan." Om de drie, vier uur mag er even gestopt worden voor een kop koffie en een broodje, verder is het peddelen, peddelen, peddelen. Ook 's nachts. „)e mag de tocht niet in je eentje varen, want het ri op succes bestaat, zegt Van Dende ren. „Volgens de wet moet de mi nister ons toestemming geven. Ik denk dat de de Raad van State dat zal beamen. Het is echter een ver velende route om iets voor elkaar te krijgen. Je begint op deze ma nier zo negatief aan een onderwijs instelling waarvoor veel belangstel ling bestaat." Voor de huisvestingskosten in Ka pelle doet de school een beroep op het ministerie. Het kost de gemeente Kapelle ver der niets. De IVIO Wereldschool betaalt ook een deel van de kos ten. WOLPHAARTSDIJK - De Vereniging Gemeenschap Wolfaartsdijk wil de dorpsfilm waarvoor ze in 2004 de opdracht had gegeven, nu toch echt afmaken. Twee vrienden uit het dorp heb ben in 2004 opnames gemaakt van het dorpsleven. Scholen, vere nigingen, activiteiten op koningin nedag en veel dorpsbewoners zijn op beeld gezet. Aan de montage van de film zijn de vrienden ech ter nooit toegekomen. „De vriendschap tussen die twee is schijnbaar bekoeld geraakt", zegt voorzitter Sjaan Huissoon van de vereniging. „We hebben nog gepro beerd ze weer bij elkaar te krijgen om het project af te ronden, maar ze zijn ieder hun eigen weg ge gaan. Voor ons was dat een enor me teleurstelling." De vereniging wil de montage nu wellicht uitbesteden. „Een dorpsge noot zou het doen, maar het blijkt een te grote klus te zijn. We kijken nu wat het kost om het te laten monteren. Op de volgende verga dering, 8 september, beslissen we of we het ervoor over hebben. Dat moet, anders kunnen we net zo goed opnieuw filmen." foto Mathanje den Boer sico bestaat dat je in slaap valt." Ter Wisscha vormde een team met Ronnie den Boer uit Hans- weert, eveneens een fervent ka noer. Aan de elfstedentocht per kajak doen jaarlijks ongeveer zo'n dertig a veertig mensen mee. Zeeuwen la ten zich amper in het hoge noor den zien. Ook de meeste leden van Kanoclub Zeeland wagen zich volgens ter Wisscha niet aan de tocht. „Ze vinden het gekkenwerk, omdat de kans op blessures erg groot is. Maar ik ben wel een beet je gek, ik wilde gewoon weten of ik het kon. Ik ben om dezelfde re den ook wel eens van Steenwijk naar Terneuzen gefietst." En de ge vreesde blessures? „Nee, ik had niet eens spierpijn, ik ben alleen een beetje stijf. Blijkbaar zat alles gewoon goed." Tip? redactie@pzc.nl Jochies onder de tien weten tegen woordig veel. Ze zijn tien keer handiger met de computer dan hun ouders en surfen soms langs stekjes waar hun ouders rooie oortjes van zouden krijgen. Toch zijn er nog onontgonnen ge bieden. Zo mocht Björn onlangs met oma mee uit winkelen. Niks bijzonders, ware het niet dat ook nog even de slijterij werd aange daan. Dankzij oma's begeleiding mocht hij mee naar binnen. Daar keek hij zijn ogen uit. Tallo ze flessen met etiketjes. Nadat hij een poosje langs de wijnschap pen had gekuierd, leek hem deze zaak toch niet koosjer. Hij fluis terde oma toe: „Niks kopen hoor, alles is hier over de datum!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55