Binnenland in°zor?aris Te veel scholieren haken af maximaal 220.000 Breda ontruimt Grote Markt 4 I Woensdag 27 augustus 2008 PZC Inkomen mag van bestuurders hoger zijn dan dat van premier. Nederland dreigt niet te voldoen aan Europese afspraken. Leidenaar vermorzeld onder betonblokken Utrecht fors achter met CDA: meer inzet nodig vergoeden rekeningen bij drugstesten verkeer Duo vast voor schoten Jongste raadslid blijft bij pinautomaat Tilburg het langste zitten Penisplant trekt circa vijfduizend bezoekers Tuinbouwkas blijkt hennepfabriek O UTRECHT - Als het aan bestuurders in de zorg ligt, gaan ze niet meer verdienen dan 220.000 euro per jaar. Dat salaris is alleen bereik baar in sectoren met veel markt werking, zoals grote ziekenhuizen en landelijk actieve concerns voor ouderenzorg. In andere sectoren is een inkomen van 186.000 euro vol doende, menen de bestuurders en toezichthouders. Minister Klink (Volksgezondheid) liet maandag weten dat het kabi net een plafond voor de inkomens van zorgmanagers wil invoeren. Hoe hoog dat plafond zou wor den, zei hij niet. Directeur Jan Aghina van de Ne derlandse Vereniging van Bestuur ders in de Gezondheidszorg (NVZD) zei gisteren dat zijn orga nisatie en de Nederlandse Vereni ging van Toezichthouders in Instel lingen (NVTZ) het plan morgen met Klink bespreken. Bestuurders en toezichthouders vinden een topsalaris dat hoger is dan dat van de minister-president voor ziekenhuizen en oude renzorg verantwoord, omdat die moeten concurreren op de markt en daardoor grote financiële risi co's lopen. Sectoren die geen klan ten hoeven binnen te halen, lopen dat risico niet. Daarom hoeven de bestuurders daar niet méér te ver dienen dan de premier, is de rede nering. Als het aan bestuurders ligt, gaan ze niet meer verdienen dan 220.000 euro per jaar. DEN HAAG - Het aantal scholieren dat zonder diploma afhaakt, daalt niet snel genoeg. Nederland dreigt daardoor zijn Europese afspraken niet te halen over de vermindering van het aantal voortijdige school verlaters. Hiervoor waarschuwt het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) In 2000 is in Lissabon met andere Europese landen afgesproken dat het aantal leerlingen zonder diplo ma in 2012 jaarlijks niet hoger mag zijn dan 35.000. Nu wordt dat aan tal bij lange na niet gehaald. BREDA - Het Tros Muziekfeest trok gisteravond zo veel bezoekers naar de Grote Markt in Breda, dat bur gemeester Peter van der Velden rond kwart voor negen uit veilig heidsoogpunt besliste de hele Markt af te sluiten. Bij alle toegangswegen kwamen zware dranghekken te staan. De drommen deels morrende men sen die zich verzamelden voor de hekken, werden via megafoons op geroepen het centrum te verlaten. In de Veemarkstraat werd in aller ijl een noodhospitaal ingericht. Daar werden ongeveer zestig men sen geholpen die waren flauwge vallen. Twee zijn overgebracht naar het ziekenhuis. De ene met hartklachten, de ander met hyper ventilatie. Naar schatting stonden er rond ne gen uur ongeveer rs.ooo mensen op de Grote Markt en nog eens 5000 in de omliggende straten. PETER VAN STRAATEN In het schooljaar 2006-2007 waren er 53.000 ongediplomeerde school verlaters. Twee derde was afkom stig uit het middelbaar beroepson derwijs (mbo). Een kleiner deel, elfduizend leerlingen, viel uit in het voortgezet onderwijs. Vooral bij de laagste niveaus in het vmbo haalden velen de eindstreep niet. Dat is zorgelijk, vinden de onder zoekers, omdat deze groep leerlin gen in het vmbo juist groeit. Ongeveer zevenduizend jongeren haalden wel een vmbo-diploma, maar stapten niet over naar het mbo. Pas met een zogeheten start kwalificatie op zak, een havo/vwo-diploma óf een mbo-di- ploma niveau 2, gelden dergelijke scholieren niet meer als voortijdi ge schoolverlater. In het mbo val len vooral de studenten in de laag ste niveaus uit. Zes op de tien voor tijdige schoolverlaters in het mbo komen uit die twee laagste ni veaus. Dat komt volgens SCP-on- derzoeker Lex van Herweijer door de regeling dat vmbo'ers zonder di ploma in deze laagste niveaus te recht kunnen. Zo krijgen zij toch nog een laatste kans. Vaak zijn hun taal- en rekenvaardigheden echter ver onder de maat. Die pro blemen verergeren alleen nog PW Volgens het Sociaal en Cultureel Planbureau daalt het aantal scholieren dat zonder diploma afhaakt, volgens Europese normen, niet snel genoeg. maar op het mbo. Van Herweijer: „Dit leidt tot een verschuiving van de problemen en tot uitstel van executie." De grootste risicogroep vormen al lochtonen, leerlingen uit eenouder gezinnen en die uit de lage inko mensgroepen. De uitval van niet-westerse allochtonen is in het voortgezet onderwijs en het mbo bijna twee keer zo groot als die van autochtone leerlingen. Het SCP vindt dat achterstanden veel eerder, bijvoorbeeld al in het basisonderwijs, moeten worden aangepakt. Ook moeten scholen meer oog hebben voor de begelei ding van jongeren. Veel schoolver laters geven het schoolklimaat aan als reden voor hun uitval. MADE - Achter een paprikakwekerij in Made ontdekte de politie gisteren een kas met maar liefst 65.000 wiet- planten. Een politiewoordvoerder sprak dan ook van een 'hennepfabriek', waarvan de oogst zeker 6 miljoen euro zou opbrengen. In verband met deze zaak zijn drie arrestaties verricht. De plantage werd gevonden na een anonieme tip. De arrestanten zijn de 36-jarige eigenaar van het complex en twee werknemers van respectieve lijk 31 en 36 jaar uit Litouwen. foto Robert van Den Berge/ANP RIJNSBURG - Een 61-jarige medewer ker van een bouwbedrijf in Rijns burg is gisteren om het leven geko men doordat hij werd bedolven onder gipsbetonblokken. Zijn col lega, een 47-jarige man uit Oegst- geest, is met onbekend letsel in het ziekenhuis opgenomen, aldus de politie. De mannen waren pal lets met gipsbetonplaten aan het laden in een vrachtwagen. UTRECHT - De gemeente Utrecht heeft een flinke achterstand opge lopen bij het uitbetalen van reke ningen. Er ligt een stapel van 4.100 factu ren met een totale waarde van 32 miljoen euro. Volgens de gemeen te is de betalingsachterstand ont staan door een reorganisatie, de in gebruikname van nieuwe software en de vakantieperiode. VVA -jy h 1E MOE-T JE- Ml£.r /vZJAfi AN ITA 9 TILBURG - De politie heeft maan dag twee Tilburgers van 19 en 20 jaar aangehouden voor het neer schieten van een 44-jarige plaatsge noot bij een pinautomaat in Til burg. De verdachten spraken het slachtoffer aan, eisten geld en be dreigden hem met een vuurwa pen. Er ontstond een woordenwis seling waarna een van de overval lers een schot loste. De man ver keert niet in levensgevaar. NIEUWEGEIN - Job Hoegée is op 2 september 50 jaar gemeenteraads lid. Hij zit voor de SGP in de ge meenteraad van Nieuwegein. De 77-jarige Hoegée is volgens de ge meente het langstzittende raadslid van Nederland. In 1958 kwam Hoegée als SGP-raadslid in de ge meenteraad van Vreeswijk, een voorloper van de gemeente Nieu wegein. Hij was toen het jongste raadslid van Nederland. DEN HAAG - Het CDA wil dat ook ziekenhuizen en buitenlandse fo rensische instituten bloed van Ne derlandse automobilisten controle ren om serieus werk te kunnen blijven maken van de aanpak van drugs in het verkeer. Volgens CDA-Tweede Kamerlid Sander de Rouwe blijven vanwege capaciteitsgebrek te veel testen lig gen. LEIDEN - De bloeiende reuzenarons- kelk lokte de afgelopen drie dagen circa vijfduizend mensen naar de Hortus Botanicus in Leiden, zie gisteren directeur Paul Kessler. De grootste bloem ter wereld, ook wel penisplant genoemd om zijn fallus achtige vorm, bloeit sinds maan dag. De Hortus in Leiden is de eni ge plantentuin in Nederland met een amorphophallus titanum. De plant is vandaag ook nog te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4