oefenen en een biertje drinken Met de hype mee: aanhaken of afvallen Vanavond Dansschool Janvier viert 75-jarig bestaan met reünie. Geen afkoopafspraken Tweede Maasvlakte Organist en blokfiuitist spelen samen en apart Beste ploegers van het eiland strijden om titel Redders halen Duitse zeiler van zandplaat ovans S PZC Woensdag 27 augustus 2008 23 door Dewi Gigengack GOES - Janvier is een begrip in Zee land, volgens cursisten Bennie Ver- sluys, Jacques en Miep le Coq, André Zoeteweij en Daniëlle Dij- ke. „Wat de Lange Jan is voor Mid delburg, is Janvier voor Zeeland. Dansen is Janvier." Het is een echt familiebedrijf. Al 75 jaar doceert het dansgeslaclit uit Bergen op Zoom. Eigenaar Martijn Janvier, de derde generatie, leidt de dansschool. Zijn grootvader Ri- nus begon met lesgeven in 1933 en opende in 1952 Dansschool 't Groe ne Weidje in Goes. Ook Middel burg en Zierikzee werden vero verd door Janvier. Jacques en Miep le Coq stijldansen al meer dan dertig jaar bij Janvier. Ze hadden nog les van 'opa Ri- nus'. „Dat ging heel anders dan nu", zegt Martijn, die zelf ook les geeft. „De mannen in jasje-dasje en de vrouwen in het lang." Jacques weet nog precies hoe Ri- nus Janvier vóór een wedstrijd zijn pak nakeek. „'Ga maar naar huis een ander jasje aandoen', zei hij dan. 'Zo scoor je niet'." La chend: „Dat maak je nu niet meer mee." „Maar nu komen sommige jongeren in spijkerbroek en gym pen", reageert Miep. „Dat vind ik ook weer jammer." Anders is dit bij de breakdancers. Die móeten wel gemakkelijke kle ding aan. Niet alleen voor de acro batische 'moves', maar ook omdat het een 'lifestyle' is. Bennie: „Thuis bekijk ik filmpjes van ande re breakdancers, ik luister naar de muziek en ik oefen in de pauze op school. Nu probeer ik de 'airtrack': een draaiende handstand waarbij je 360 graden in de lucht roteert." „Dat vind ik ook mooi om te zien", zegt Miep. Op de vrije dans avonden, vrijdag en zaterdag, ko men alle stijlen bij elkaar en be wonderen ze eikaars kunsten. Van salsa tot streetdance en van ball room tot breakdance. Voor veel jongeren is het ook de eerste ken nismaking met uitgaan en wat daarbij komt kijken. „Je ontdekt al les voor het eerst", spreekt Daniël le uit eigen ervaring. „Het contact met de andere sekse, iemand ten dans vragen of gevraagd worden, 'Ga maar naar huis een ander jasje aandoen', zei hij dan. 'Zo scoor je niet' sociale vaardigheden." En alcohol. „Eerst drink je twee jaar slush pup- pie, en als je zestien bent, ga je aan de bessen." „Jong, oud, en alle ni- veau's door elkaar", vervolgt Mar tijn. „Of je de hele avond de basis pas doet, of allerlei moeilijke com binaties, iedereen heeft plezier." Dat is wel eens anders bij wedstrij den, weet André Zoeteweij. „Dat was soms echt haat en nijd. Dat an dere paren je niet eens aankijken, laat staan feliciteren als je wint." André begon op zijn dertiende met ballroom en danste met zijn vrouw wedstrijden in heel Neder land en België. „We moesten veel oefenen, want we hadden niet het talent dat sommige andere paren hebben. Met een bezemsteel op je rug om recht te leren staan." Martijn Janvier heeft in twintig jaar veel rages gezien. „Jumpstyle was de allergrootste hype die ik ooit heb meegemaakt. Ie-de-reen deed het in het voorjaar van 2007." „Je had een hype rond de film Grease", somt André Zoetewe ij op. „De lambada was populair in de jaren tachtig." „En de vogeltjes dans!", voegt Jacques toe. „Ieder een deed die, zelfs in Spanje." Mar tijn: „Wij pakken alle hypes mee. Alles is vluchtiger, mensen willen niet meer twintig jaar lang hetzelf de. Het is aanhaken of afvallen." ZIERIKZEE - In tegenstelling tot eer dere berichtgeving blijken de ge meenten Westvoorne en Goedere ede geen afkoopafspraken te heb ben gemaakt met het Havenbe drijf en PMR over de aanleg van de Tweede Maasvlakte en het Zee reservaat. Beide gemeenten ont vangen wel compensatiegelden voor verwacht overlast van deze projecten. De gemeente Schou- wen-Duiveland is wel akkoord ge gaan met een afkoopsom. RENESSE - Organist Matthias Havin- ga en blokfluitiste Hester Groen- leer geven morgenavond een con cert in de Jacobuskerk in Renesse. De twee spelen solo en samen. Havinga studeerde afgelopen juni met een 10 cum laude af als als Master of Music aan het conserva torium in Amsterdam. Groenleer studeert bij de conservatoria in Amsterdam en Den Haag. Het concert begint om 20 uur. Toe gang is gratis. SEROOSKERKE (S) - Recht, vlak en schoon ploegen is zaterdag de op dracht van de deelnemers aan het Schouwen-Duivelands kampioen schap ploegen. De regionale ploeg- commissie houdt de jaarlijkse wed strijd dit keer op een perceel aan de Serooskerkseweg in Seroosker- ke. Een jury beoordeelt het werk van de deelnemers, die in verschillen de categorieën (modern, antiek, paarden) de strijd aangaan. De wedstrijd begint om 12.30 uur. NEELTJE JANS - De redders van sta tion Noordland bij Neeltje Jans hebben maandagmiddag een om geslagen catamaranzeiler van een zandplaat gehaald. De Duitser was rond kwart over twee omgeslagen door een navigatiefout en kon zijn boot niet meer recht krijgen. Een passerende zeiler sloeg alarm, waarna de bemanning van de red dingsboot Harder de catamaran weer in stelling bracht. De Duitser kon zijn weg vervolgen. De van oorsprong Schouwen-Duiveiandse band GoFish. Last minute inschrijfauond 18.00 - 20.00 uur Meer informatie op www.avans.nl Breda 's-Hertogenbosch Tilburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47