'eeiand 'Ouderen kunnen zoveel winnen wanneer zij blijven bewegen' 'Gemeentelijke hulp aan RA prima' Méér dan wat Wisselexpositie gewijd aan religie en ramp Varkensproef komt er toch Organisaties in vier kernen presenteren hun activiteiten. Gemeenteraad van Middelburg is het eens met instellen fonds. Schouwen-Duivelandse band GoFish wil stap voor stap naar de top. Watersnoodmuseum haakt in op thema Religieus Erfgoed. 22 Woensdag 27 augustus 2008 PZC door Esme Soesman ZIERIKZEE - Er is zoveel te winnen als je als oudere in beweging komt. Daarover zijn Riet Jansen van de koersbalclub van Anbo Zie- rikzee en Jan Lauwers en Joep Od- ding van de Bowlsclub Schouwen uit Burgh-Haamstede het roerend eens. Het drietal zet dan ook - in samen werking met onder meer het Wel zijnshuis - de schouders onder de organisatie van de themadag voor ouderen, die dinsdag 28 oktober plaatsvindt. Thema is: Blijf bewe gen voor een leuker leven. In vier verschillende kernen op Schou- wen-Duiveland presenteren orga nisaties die dag hun activiteiten. Naast koersbal en bowls kunnen belangstellenden onder meer ken nis maken met nordic walking en tafeltennis (Zierikzee), trager prac titioner en het Galmproject (Burgh-Haamstede) en medische fitness (Bruinisse en Nieuwer- kerk). Naar andere enthousiaste clubs wordt nog gezocht. „De sport wat bekender maken", Vergadering voor bewegen voor senioren, vlnr Jacqueline Bouwman, me vrouw Jansen, de heer Lauwers en mevrouw Odding. foto Dirk-Jan Cjeltema motiveert Lauwers de deelname van zijn bowlsclub aan de thema dag. Uiteraard in de hoop dat men sen zich als lid aanmelden. Od ding: „Maar het is al leuk als men sen naar de wedstrijden komen kij ken." Want het sociale aspect van de beweging- en sportclubs scoort I** De themadag voor ouderen, dins- dag 28 oktober, heeft als motto: Blijf bewegen voor een leuker le ven. Organisaties in vier kernen presenteren hun activiteiten. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Nee, eigenlijk is het niet de taak van een gemeente om geld te steken in een universiteit, zeggen Middelburgse gemeente raadsleden. Maar ze doen het toch. „Er is ons veel aan gelegen dat de Roosevelt Academy blijft", vindt Chris Dekker (SGP). „Ik denk dat we daar in moeten investeren." Middelburg neemt samen met de provincie, Delta, Woongoed en de Universiteit van Utrecht deel in een fonds dat moet zorgen dat de Roosevelt Academy (RA) kan blij ven bestaan. De gemeente stort twee miljoen euro in het fonds als renteloze lening. Dat kost de ge meente zelf jaarlijks een ton aan rente. In totaal zit er straks zeven tien miljoen euro in het fonds. „De academy heeft een uitstraling voor Middelburg die moeilijk in cij fers is uit te drukken", zegt CDA-er Jo Kodde. „De RA is hart stikke belangrijk voor Middelburg. Het is niet direct de primaire taak van de gemeente om onderwijs op deze manier te ondersteunen, maar nu het feit zich voordoet, denk ik dat het toch mede de taak is van de gemeente om ervoor te zorgen dat de academy blijft." bij alle drie organisatoren hoog. Daarnaast dragen het - haast onge merkt - bewegen en de concentra tie die moet worden opgebracht bij aan een 'leuker leven'. „En ook dat je regelmatig de deur uit komt. Het kan ritme en structuur aan je leven geven", vult Jacqueline Bouwman van het Welzijnshuis aan. Tijdens de themadag kunnen ouderen hun licht opsteken over alle sportclubs die meedoen. Meer informatie is te verkrijgen via het Welzijnshuis: 453444. Maar daar zit 'wel een grens aan, vindt Chris Simons (WD). „We hebben hier ook wel een aantal kri tische vragen over. Wordt het geld op de juiste manier besteed? Kan de academy zichzelf nu bedrui pen? Aan de andere kant is het lo gisch dat de RA nu bij de gemeen te aanklopt, de academy is voor Middelburg heel belangrijk." GroenLinks is op z'n zachtst ge zegd niet zo enthousiast. „Er zijn in het begin afspraken gemaakt over de financiering van de aca demy", zegt Joke van Nieuwenhui- zen. Wij vragen ons af waarom dat niet gewerkt heeft. Dit hoort niet op het bordje van de gemeen te te liggen." door Martijn de Koning zierikzee - Wat doe je als bandle den als je vaak wilt oefenen, maar een paar honderd kilometer uit el kaar woont? Simpel: je maakt een besloten internetsite, waarop ieder een individueel z'n bijdrage kan le veren en de anderen hun muziek daarop kunnen aanpassen en men reist verder regelmatig heen en weer om die ruwe versies samen uit te werken. De manier van werken zegt iets over de ambities van de band Go Fish, die op 1 oktober een nieuwe ep uitbrengt. Waar anderen zich erbij neer zouden leggen dat dan maar wat minder geoefend kan worden, zoeken de bandleden naar een alternatief „We willen méér dan alleen wat oefenen en samen een biertje drin ken", verklaart gitarist Leo Ver beek. En dat vergt wat van de bandleden, die sinds een maand of vijf in de huidige bezetting bij een zijn. „Je moet goede afspraken maken. De drie bandleden die bij Utrecht wonen, moeten bereid zijn regelmatig naar Zierikzee te reizen om te oefenen. De andere twee moeten tijd vrij kunnen ma ken voor optredens, zeker als we dat straks steeds vaker buiten de provincie doen." Want dat is de ambitie van de van oorsprong Schouwen-Duivelandse band. „We willen zo vaak mogelijk optre den. En dan moet je Zeeland uit." Verbeek kent ze genoeg, de groe pen die jaren achter elkaar blij zijn om op Anywave en Local Under ground in Brogum te mogen staan. „We willen meer dan dat. GoFish We willen spelen, spelen, spelen: dat is de enige manier om verder te komen." Het optreden op radio 3FM, begin deze maand, kwam dan ook als geroepen. „We zaten in de uitzending van Martijn Muijs, 's ochtends om een uur of vijf. Fantastisch om in zo'n be roemde studio te staan en beken de mensen tegen te komen. Een aparte ervaring." Het vraagt ook een bepaald niveau van de bandle den. En daar ligt nu net één van de redenen dat ze niet dichter bij elkaar wonen. „In eerste instantie wilden we een band in en rond Utrecht beginnen. We waren met drieën en zochten alleen nog een bassist en drummer. Dat moest kunnen, dachten we." Het viel ech ter niet mee. „Ach ja, niet iedereen is zo ambitieus als wij. En de bas sist die we vonden, bleek op muzi- 'lk zou wel eens in Japan willen spelen, voor een massa hysterische Aziaten' kaal vlak nogal achter te lopen. Daar hebben we toen maar af scheid van genomen. Dat is best hard ja. Maar wij willen vooruit." Op Schouwen-Duiveland werden met Danny Fokker en Swen Blik- man wel de juiste personen gevon den. Het reizen moet dus maar voor lief genomen worden en lei den tot een paar ultieme doelen, zoals een seizoen lang spelen op festivals. „En verder heeft iedereen natuurlijk z'n eigen dromen", ver volgt Verbeek. Die van hem? Hij grinnikt even. „Het klinkt mis schien gek, maar ik zou graag eens in Japan spelen, voor zo'n enorme massa hysterische Aziaten. Dat schijnt totaal bizar te zijn." GoFish bestaat uit Pam Blikman (zang), Marcel Kieboom (gitaar), Leo Ver beek (gitaar), Danny Fokker (bas) en Swen Blikman (drums). De band brengt op 1 oktober een nieuwe ep (een cd met vijf nummers) uit. De songs komen op de website en de ep wordt weggegeven tijdens optredens. Meer informatie op de websites www.bandgofish.com en www.myspa- ce.com/bandgofish. Voor sommigen was de ramp een straf van God. Anderen beschouwden de overstromingen als een natuurramp. foto Watersnoodmuseum door Esme Soesman OUWERKERK - Opnieuw weet het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk met een wisselexpositie in te haken op een actueel landelijk the ma. In het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed wordt vanaf zaterdag aandacht besteed aan reli gie en kerken in relatie tot de ramp. Religie heeft rond de watersnood ramp een grote rol gespeeld. Voor sommigen was de ramp een straf van God. Anderen beschouwden de overstromingen als een natuur ramp. Met de wisselexpositie wordt aandacht besteed aan uit eenlopende aspecten van de com binatie religie en ramp. Zo komen kerkgebouwen op verschillende manieren aan bod: bijvoorbeeld als noodkerk of als herdenkings plaats. Aandacht is er verder voor de vraag wat er precies met de ge bouwen is gebeurd: hoe ver is het water gekomen? Daarnaast komt de zorg van kerkgemeenten voor de doden voorbij. Met zichtbare verschillen tussen katholieke en protestantse gebieden. De wisselexpositie omvat - behal ve foto's - ook nieuwsbrieven waarmee in die tijd contacten bin nen kerkelijke gemeenten tot stand gehouden werden. De activiteiten van het Leger des Heils worden afzonderlijk belicht. Net als bij andere rampen stond het Leger in 1953 klaar met soep en koffie voor hulpverleners en dijkwerkers. Naast de collectie van het Waters noodmuseum zelf is er door het Leger des Heils aangeleverd materi aal anwezig, waaronder een foto van majoor Bosshardt in actie. Met de opening van de derde wis selexpositie in 2008 van het Wa tersnoodmuseum wordt ook het boekje Stormvloedrampen met een heiligennaam gepresenteerd. Jasper Goedbloed zet in dit boekwerk overstromingen op een rij die een naam hebben gekregen van de hei lige op wiens naamdag zij plaats vonden. De stormvloed van 1953 wordt in dat licht Sint Ignatius- vloed genoemd. De wisselexpositie Religie en Wa tersnood wordt zaterdagochtend officieel geopend. Informatie over openingstijden via de website www.watersnoodmuseum.nl. door Rob Paardekam tholen - Tholen lijkt op korte ter mijn toch te kunnen beginnen met de proef van het biobedfilter bij varkenshouderijen. „Maar we hebben er wel verschrikkelijk veel moeite voor moeten doen", stelt wethouder Kees van Dis. In de gemeente Tholen wordt veel geklaagd over de stank die de var kenshouderijen uitstoten. Geen en kel filter dat in ons land wordt ge bruikt, kan die geurhinder vol doende wegnemen. In het buiten land wordt volgens de gemeente wel gewerkt met een filter dat werkt: het biobedfilter. „Onder zoek in Duitsland,Oostenrijk en Zwitserland toont aan dat het een prima systeem is", zegt Van Dis. Probleem is dat het in Nederland niet op de lijst van toegestane sys temen staat. De gemeente wil het filter daar wel op krijgen en heeft twee varkenshouders bereid gevon den mee te werken aan een proef, die daartoe moet leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46