tot ver over de grens glanzen GroepenZeeland ziet groeikansen Zeeland 'Speciale locaties maken het ZNF bijzonder' Keurslijf Omroep maakt documentaires over Deltagebied Scholieren al lang niet meer enige klanten groepsaccommodaties. door Cornelleke Blok De bezoekers van het Zeeland Nazo mer Festival komen lang niet alleen uit Zeeland. Theater- en muzieklief hebbers uit het hele land combine ren een vakantie in Zeeland met enkele bezoe ken aan voorstellingen. Mimi en John Opstal uit Voorburg zijn 'laaiend enthousiast' over het Zeeland Nazomer Festi val. Ze vieren samen al jaren vakantie in Zee land. In de weekenden en tijdens de zomerva kantie zijn ze vaste gasten op camping de Paar- denkreek in Kortgene. Sinds het Zeeland Nazo mer Festival bestaat, zorgen dat ze altijd in Zee land zijn tijdens het festival. „We hebben alle edities meegemaakt. Dit jaar gaan we naar zes voorstellingen, dus we doen erg goed ons best", zegt Mimi. „We bezoeken onder meer Kwartet, Zilke-dood en ontwaken, Hans Teeuwen en Vandaag geen vis. We waren ook graag naar de première gegaan, maar die was helaas uitverkocht." Mimi komen naar Zeeland voor de bijzondere locaties van de theatervoorstellingen. „Goh, we hebben al wat spannende dingen meegemaakt hoor, in die jaren! Theater op de Zeedijk in Westkapelle, op Neeltje ]ans, in Fort Ellewouts- dijk, een opera in de Westerscheldetunnel... Nou, dat maak je in Den Haag ofVoorburg echt niet mee. Die speciale locaties maken het Zeeland Nazomer Festival bijzonder. Dat kom je eigenlijk alleen tegen bij het Oerol festival op Terschelling." Mimi heeft het idee dat er relatief weinig Zeeuwen in het publiek zitten. „De Zeeuwen die er zijn, dat zijn import-Zeeuwen. Je ziet ook heel vaak dezelfde mensen. Het is over 't al gemeen een ouder publiek. Ik heb het idee dat de gemiddelde Zeeuw denkt: 'dat hoeft voor mij niet'. Maar wij vinden het festival zeker de moeite waard. Zelfs als je in de stromende re- genop de tribune zit, is het leuk." Hotel Westduin in Vlissingen heeft - via het tijdschrift Esta - een speciaal arrangement rond om het Zeeland Nazomer Festival: twee over nachtingen, twee diners en twee voorstellingen voor bijna tweehonderd euro. Het loopt niet storm, maar er maken toch enkele tientallen mensen gebruik van de aanbieding, meldt een medewerker van het hotel. Jaap van 't Riet en zijn vriendin Bopke uit Apeldoorn zijn twee van de gasten. „We wil den in eerste instantie gewoon een weekendje naar Zeeland, maar we houden ook van thea ter. We gaan regelmatig naar toneelstukken, ca baret en muziekoptredens. Toen we deze aan bieding zagen, dachten we: waarom niet? Het is een leuke combinatie", vertelt Jaap. „We gaan naar een voorstelling in de duinen en een voorstelling op het Abdijplein in Middelburg. We kennen het festival niet. We laten ons ver rassen en staan open voor apart en 'los' thea ter. Ik denk dat het festival vergelijkbaar is met het Oerol Festival op Terschelling. En er wordt goed weer voorspeld voor het weekend, dus dat komt helemaal goed." door Harmen van der Werf GOES - Geregeld kregen eigenaren van groepsaccommodaties op Wal cheren de vraag: 'Zijn er in de rest van Zeeland wel zulke voorzienin gen?' Sinds gisteren laat deze vraag zich simpel beantwoorden. Groeps accommodaties door heel Zeeland hebben de krachten gebundeld in stichting GroepenZeeland. Vierent wintig ondernemers hebben zich bij de nieuwe organisatie aangeslo ten. De helft is Walchers, logischer wijs, want op Walcheren werken de bedrijven al een kwart eeuw sa men. „Twaalf leden van buiten Walcheren is al een goed begin", keek kersvers voorzitter Jerina Brasser van GroepenZeeland hoop vol vooruit. Hoofddoel van ZeelandGroepen is gezamenlijke promotie. Hoe pak je dat aan in deze tijd? Via een websi te: www.groepenzeeland.nl. Gister middag vond de officiële opening plaats in Goes, aan boord van de oude klipper Avontuur. Gedepu teerde Harry van Waveren en di recteur Carla Schönknecht van Promotie Zeeland Delta stelden de websitie samen in werking. Van Waveren vertelde in zijn lage re schooltijd in een groepsaccom- modatie in het Walcherse Seroos- kerke te hebben gelogeerd. „Op de fiets reden we erheen uit Haamste de." Scholen zijn nog altijd belang rijke klanten, maar zeker niet de enige. De eigenaar van een accom modatie op Schouwen meldde de ze week enkele tientallen begin nende fysiotherapeuten te mogen begroeten. „België is ook een groei markt", zei een ander lid. Van Wa veren zag kansen in het aanbieden van themagerichte arrangemen ten. Hij noemde 'wellness en histo risch Zeeland'. De 24 accommoda ties zijn al goed voor een gezamen lijke omzet van iets meer dan tien miljoen euro per jaar. COMMENTAAR Zeeland dreigt in de tang te worden genomen door natuurbescherming. Milieuclubs houden de mosselsector al in een ijzeren greep. De Oosterschelde is een nationaal park waarin weinig mag. De natuur in de Westerschelde wordt op een goudschaaltje gewogen. En nu dreigt ook de compensatie voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte onredelijk grote effecten op de Zeeuwse maatschappij te krijgen. Zo houdt de gemeente Veere er ernstig rekening mee dat de Kustmarathon niet meer kan worden gelopen. Daarmee wordt een grens overschreden. Het is prima dat we bij motorraces aan de zee de rustgebieden van vogels ontzien. Maar dat we geen hardloopwedstrijd op het strand meer zouden mogen houden, is zot. In een dergelijke rigide toepassing van het kustbeheerplan hoeft Zeeland zich niet te schikken. De compensatie van de expansie van Rotterdam moet gebeuren in de juiste verhouding tussen natuur en cultuur. Als het kustvogeltje hier straks vrolijk fluitend rondvliegt terwijl de mens in een keurslijf ligt toe te kijken, is de balans helemaal zoek. MIDDELBURG - Omroep Zeeland gaat een documentaireserie maken over het Deltagebied. In twaalf af leveringen van vijftien minuten ko men komen onderwerpen aan bod zoals de zandhonger in de Oosterschelde, ontpoldering, zilte teelten, blauwalgen, waterkwali teit, scheepvaart, klimaatverande ring, natuur, toerisme, landbouw en visserij. De serie kost twee ton. Het Rijk betaalt de helft, de om roep 30 procent en de provincie en de waterschappen 20 procent. Evenementen als Rescue Vlissingen, het Nazomer Festival en Concert at Sea (foto) doen de echt opleveren, weet niemand precies. naam en faam van Zeeland goed; maar wat ze de provincie nu foto Ronald den Dekker tot in de kleinste details ontworpen en afgewerkt door onze eigen vakmensen Grenadierweg 17b - Middelburg www.baderie.nl PZC Woensdag 27 augustus 2008 I 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3