Zeeland Festivals doen Zeeland Zeeuwse hartcentra concurrenten Nazomerfestival blijft spraakmakend Soap De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Woensdag 27 augustus 2008 PZC Op de site vindt u: Beide ziekenhuizen in provincie zetten zinnen op hartcentrum. ERNST JAN ROZENDAAL Er was een tijd dat het theater de werkelijkheid naboots te. Om de aandacht van het publiek vast te houden, wer den ware gebeurtenissen hoogstens wat aangedikt. Tegenwoordig lijkt het wel omgekeerd. Voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen lijkt de soap de belangrijkste inspiratie bron. De Republikeinen hebben al jaren in de gaten dat soaps de kiezers veel meer aanspreken dan gedegen partijprogram ma's. Ooit lachten we om Ronald Reagan. Een acteur die presi dent wordt, dat kan toch alleen in de Verenigde Staten? Tij dens de ministerraad deed Ronald - toen al oud - een tukje, na afloop speelde hij zijn glansrol. Voor de camera's van de journalisten. Dat was pas het begin. George Bush hoefde niet eens acteerta lent te hebben. Hij is niet meer dan een buikspreekpop, de Ame rikaanse Jan Klaassen. Zelfs de oorlogen die hij ontketent lijken niet echt. Ze worden gepresenteerd als computerspelletjes. Met John McCain lijken de Republikeinen nu toch hun hand te overspelen. Oud, oké. Dom, oké. Maar oud én dom, dat is zelfs voor Amerikanen een beetje veel van het goede. Als je niet meer weet hoeveel huizen je bezit, overschrijd je toch echt een grens. Dan wordt de soap een klucht. Het zijn nu de Democraten die het kunstje het best beheer sen. Barack Obama heeft de naam een groot redenaar te zijn, maar zijn bekendste zin heeft hij gepikt van Bob de Bouwer. Stel je Wouter Bos voor op een congres van de PvdA. 'Mee doen in Afghanistan? Kunnen we dat maken? NOU EN OF!' Gisteravond ook Obama's vrouw Michelle en haar dochters op tv gezien? Een perfecte remake van The Cosby Show. Wat me nog het meest verontrustte, is dat deze soap vier dagen aan een stuk wordt uitgezonden op Nederland 3. Tegelijk met Goe de tijden, slechte tijden. Zijn bekendste zin heeft hij gepikt van Bob de Bouwer Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? www.pzc.nl/Iezersservice of bel: 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Zeeland zomert weer uitgebreid na. Op festivalgebied welteverstaan. Activiteiten te over, vermaak op velerlei gebied. Wat heb je er aan? door Marcel Modde Met tienduizend arran gementen bij cam pings en hotels in de omgeving heeft Con cert at Sea Zeeland afgelopen zo mer ongetwijfeld een goede dienst bewezen. Los van de (internatio nale naam die het tweedaagse pop festival op de Brouwersdam de pro vincie bezorgt. Sommige bezoe kers die hier nog nooit waren ge weest, keren later terug. Ook andere grootschalige evene menten zoals Rescue Vlissingen, Film by the Sea, het Zeeland Nazo merfestival, jazzfestivals in Terneu zen en Middelburg, de Historische Spelen Zierikzee en (eenmalig) de Ride for the Roses trekken men sen van ver buiten de provincie aan. Maar wat Zeeland daar wijzer van wordt, weet niemand precies, zegt Margot Tempelman van het Kenniscentrum voor Toerisme en Recreatie. Ze is voorstander van een breed onderzoek naar het eco nomisch rendement en het effect op het imago. „Het zou aardig zijn als we alle evenementen kunnen volgen. Het liefst twee of drie jaar. Nu zie je dat organisaties indivi dueel proberen bij te houden waar hun gasten vandaan komen en of ze hier ook overnachten. Zo'n on derzoek kan in beeld brengen hoe belangrijk die evenementen zijn voor de eigen bevolking, voor de toeristen, hoeveel ze met z'n allen uitgeven rond dat soort activitei ten en wat het doet met de be kendheid van Zeeland." Tempelman ziet een mogelijkheid die wetenschap te halen uit het gastenproject dat momenteel door het Kenniscentrum wordt opge zet. Onder die noemer is het de be doeling dat specifieke initiatieven worden gevolgd. „Bijvoorbeeld de Schouwen-Duivelandpas. Die laat een digitaal spoor achter, dus kun je nagaan wie daarmee op pad gaat en waarvoor de pas wordt ge bruikt. Wanneer je dat weet, kun je inspelen op de wensen en moge lijkheden van de deelnemers." Door diverse evenementen te kop pelen aan een soortgelijke 'data- Recensies Films Publieksscore Reacties Foto's Weblog Ruud van Meijel Het forum www.pzc.nl/nazomerfestival bank' kunnen ook de gangen van bezoekers volgens Tempelman be trekkelijk eenvoudig worden nage gaan. Op basis van die gegevens kan ook beter inzicht worden ver kregen hoeveel mensen van bui ten de provincie hier later terugke ren voor een (korte) vakantie. Gisteren begon de achtste editie van het Zeeland Na zomerfestival. Twee we ken theatervoorstellingen, ver spreid door de provincie. Volgens festivaldirecteur Ruud van Meijel komt 30 tot 35 procent van de be zoekers van buiten Zeeland. „Waar die mensen slapen en eten, weten we niet. Dat is ook niet iets waar ik me druk over maak", benadrukt hij zijn hoofdzakelijk artistieke kopzorgen. Daar ligt ook de spa gaat voor strikt culturele evene menten. Het festival kan aan spraak maken op subsidie uit de 'kunstpot'. Wanneer wordt geko zen voor een inhoudelijk populair der programma dat meer mensen lokt, legt Van Meijel uit, heeft dat gevolgen voor de financiële steun uit die hoek. „Ik kan heel makke lijk een festival organiseren waar honderdduizend bezoekers op af komen. Maar dat is niet onze doel stelling." Anderzijds vindt hij wél dat het (toeristisch) bedrijfsleven wat actiever op evenementen zou mogen inspringen. „Op promotio neel gebied wordt van die kant bar weinig ondernomen. Maar waar om zouden ze ook? De hotels zit ten nu toch nog een eind vol." door Jan van Damme Of het Zeeland Nazomer Festival (ZNF) de provin cie na zeven jaar hetzelf de concept nog wel genoeg te bie den heeft. Of er niet eens heel hard moet worden nagedacht over een andere invulling van het cul tuurfestival. Gedeputeerde Harry van Waveren wuift alle bedenkingen weg. De formule van het ZNF is volgens hem levend, misschien wel leven diger dan ooit. Het Theaterproduc tiehuis, dat gedurende het jaar met reizende voorstellingen de provincie ingaat, vindt hij een mooie aanvulling op het ZNF. En ook het nazomerfestival zelf voldoet volgens de gedeputeerde aan alle kwaliteitscriteria. „Spraak makend en toonaangevend", zegt hij, „zowel binnen als buiten de provincie. Elke voorstelling wordt heel goed op de omgeving afge stemd. Deze keer staat de voorstel ling Kwartet in het gebouw van de Covra, de opslag van radio-actief afval. Het zijn snoeiharde dialogen in een harde omgeving, prachtig." Momenteel wordt er in het provin ciehuis gewerkt aan de cultuurno ta 2009-2012. Het ZNF en Zeelan- dia, die nu samen 3 ton provincie- geld krijgen, vragen een forse ver hoging van het budget. Volgens Van Waveren komt er zeker meer geld aan, en staat ook minister Plasterk niet onwelwillend tegen over een hogere rijkssubsidie. Scène uit de voorstelling kwartet. foto Lex de Meester Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713, 4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mpt persoonsgegevens. In heuolo|on(tieft u nailer* ipfotmpe. door Claudia Sondervan COES - Zeeland krijgt hoe dan ook twee hartinterventiecentra: één in het fusieziekenhuis boven de Wes- terschelde, Ziekenhuis Zeeland, en één in ZorgSaam Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. De twee cen tra zullen concurreren om patiën ten. Tot spijt van ZorgSaam, dat ook Noord- en Midden-Zeeuwse patiënten nodig heeft om het mini mum aantal behandelingen van zeshonderd per jaar te halen. Een nieuw dottercentrum krijgt drie jaar om op dat aantal te geraken. Afgelopen jaar behandelden Zeeuws-Vlaamse specialisten ruim 300 patiënten in ziekenhuis Maria Middelares in Gent. Als de nieuw bouw en inrichting in Terneuzen ad vijf miljoen euro volgend jaar klaar is verwacht directeur P. Rade- macher gestage aanwas, ook van de overzijde van de tunnel. „Wij hebben aangeboden het centrum samen te doen, maar daar is geen reactie op gekomen." Directeur H. Simons laat weten dat samenwer king 'verkend is maar onvoldoen de kansrijk bleek'. Hij stelt dat een Goes' hartcentrum doorgaat, 'ook bij een veranderd speelveld'. Het Terneuzense centrum, waarvoor al medische mensen geworven wor den, draait waarschijnlijk eerder dan het Goese. Volgend jaar mo gen ziekenhuizen zonder toestem ming van de minister catheterise- ren, mits conform de eisen van de Inspectie Gezondheidszorg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2