Angstcultuur bij het politiekorps Bonden zetten hoger in voor onderzoek Flamenco Barroco Aor O O" zeeland nozomerfestivol.nl 'Doe alsjeblieft niet al te dramatisch over mijn kunstknieën' Hoofdredacteur Executieverkoop Belastingdienst PZC Woensdag 27 augustus 2008 27 De oude angstcultuur bij de politie leidt tot geheim zinnigheid over de crisis bij het Zeeuwse korps. De Ondernemingsraad van de Zeeuwse politie speelt een opvallende rol in het conflict rondom de top van het po litiekorps. De OR zegde eerst het vertrouwen op in korpschef Fup Goudswaard. Vervolgens werd ook nog gedeeltelijk het vertrou wen in korpsbeheerder Koos Schouwenaar opgezegd. In beide gevallen weigerde de OR inhoudelijk een toelichting te ge ven op het waarom. Daardoor blijft het voor de bevolking ondui delijk wat er allemaal mis is bij de politie. Alleen de woordvoerders van de landelijke bonden zijn be reid om wat meer informatie te verschaffen. Maar echte openheid willen ze ook niet geven. ANALYSE door Emile Calon Schouwenaar zelf moet, naar ei gen zeggen, ook nog steeds gissen naar wat er allemaal fout is gegaan onder het bewind van Gouds waard. Het feit dat de OR weet heeft van misstanden is voor hem, en de andere Zeeuwse burgemees ters, reden genoeg een onderzoek te gelasten. Volgens de OR is Schouwenaar echter wel degelijk op de hoogte van de misstanden. In twee ge sprekken zouden leden van de OR hem hebben bijgepraat. Schouwe naar zelf beaamde dat hij de leden van die raad inderdaad tweemaal heeft gezien. Maar volgens hem is er tijdens die beide bijeenkomsten van de kant van de OR niets in houdelijks verteld. Het hoeft niet zo te zijn dat een van de twee partijen echt liegt over wat er gezegd is tijdens die ontmoetingen. Het kan zijn dat ze verschillende herinnering hebben aan die bijeenkomsten. Agenten, en met name de Zeeuwse, hebben namelijk geleerd dat ze zonder toe stemming vooraf absoluut niet met buitenstaanders over hun werk mogen praten. Dus als ze melden dat er problemen zijn, gaan ze al heel ver. Zelfs tegenover beoogd inte rim-korpschef Hans Vissers heb ben de OR-leden niet inhoudelijk over de problemen gepraat. Vis sers is zich momenteel aan het oriënteren en heeft al heel wat ge sprekken gevoerd met agenten. Af gelopen maandag deed hij verslag aan de Zeeuwse burgemeesters van zijn eerste bevindingen. Die waren, aldus aanwezigen, ronduit ontluisterend. Er zou binnen de politie sprake zijn van autoritair leiderschap en een verdeel- en heersmentaliteit. Als gevolg daar van zou er een angstcultuur heer sen waardoor het niet mogelijk is beslissingen van meerderen ter dis cussie te stellen. Zo'n angstcultuur is niet bevoorlijk voor een organi satie als de politie, waar het bij on derzoeken naar bijvoorbeeld mis drijven mogelijk moet zijn om vrij te discussiëren. Vissers vertelde de burgemeesters, verenigd in het Regionaal College, ook dat er binnen het korps een enorm afrekengedrag heerst waar door agenten het wel nalaten om kritiek te uiten. Wie jarenlang in zo'n sfeer werkt, laat het ook wel uit zijn hoofd de vuile was buiten te hangen. Dat au tomatisme lijkt ook nu nog te gel den voor de leden van de OR. Daar komt volgens voorzitter Chris Vink ook nog eens bij dat al les wat hij zegt anderen kan be schadigen. Om die reden vindt hij het verstandiger eerst alles te ver tellen tegen de leden van de nog aan te stellen onderzoekscommis sie. In de tussentijd moet het pu bliek het doen met wat anderen kwijt willen. door Marcel Modde GOES - Politiebond NPB vindt dat het onderzoek naar de problemen bij het regiokorps Zeeland onder directe verantwoordelijkheid van de minister van Binnenlandse Za ken moet komen. Alleen dan kan het personeel vrijuit praten, denkt landelijk voorzitter Busker. Ook de christelijke bond ACP heeft bezwaar tegen het besluit van de Zeeuwse burgemeesters het onderzoek onder de paraplu van het (eigen) Regionaal College te houden. Dat betekent dat uitein delijk toch wordt gerapporteerd aan korpsbeheerder Schouwenaar, ook al heeft de burgemeester van Op donderdag 28 augustus 2008 om 11.00 vindt een openbare verkoop plaats die voor rekening komt van Party Centrum de Vlaanderen BV. Te koop wordt aangeboden De complete inventaris van Party Centrum de Vlaanderen w.o. stoelen tafels bars lokalen podium verlich ting. De plaats van verkoop is te Sas van GentVlaanderenplein 2. Bezichtiging een half uur voor de verkoop Geen opgeld contante betaling De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst Oost- Brabant, ktr Eindhoven, tel 040-2921256 of 06.18.60.84.19 De belastingdeurwaar der belast met de executieverkoop. OOST-SOUBURG - Waarnemend hoofd nieuws Edwin de Kort (36) is tijdelijk aangesteld als waarne mend hoofdredacteur van Om roep Zeeland. Zijn belangrijkste taak is het zorgen voor de najaars programmering. De Kort heeft de steun van de Ondernemingsraad, Redactieraad, de Raad van Toe zicht en de Programmaraad. Middelburg aangegeven zich afzij dig te zullen houden. Aangezien de ondernemingsraad zijn twijfels heeft uitgesproken over de opstel ling van Schouwenaar in het con flict met korpschef Goudswaard, gaat het besluit van het Regionaal College niet ver genoeg, vinden ACP en NPB eensgezind. ACP-voorzitter Van de Kamp ziet een rol weggelegd voor de commis saris van de koningin. De minister is hem 'een niveau te hoog'. Peijs laat weten daartoe bereid te zijn. Volgens Busker is echter ook zij door haar contacten met Gouds waard en Schouwenaar niet geheel onbevooroordeeld. GerecbtsDeüWööfdersKantoorZeeland Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder B.J. Meijering d.d. 22-08-2008 blijkt, dat t.v.v. Dina Catharina Peene, wonende te Middelburg, aan PAUL KIAMBU JOSEPH JEANNE MBIOMBI, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is bete kend het door deVoorzieningenrechter van de rechtbank te Middelburg gewezen von nis van 21-08-2008. Bij dit exploot, waarvan P.K.J.J. Mbiombi een afschrift kan krijgen op één van onderstaande adressen, is een straat- en contactverbod uitgesproken en is tevens bevel gedaan tot betaling van een som geld binnen twee dagen daarna. Gerechtsdeurwaarderskantoor Zeeland Dam 2 Westsingel I32 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes theater op locatie festivalhart Abdij Middelburg Muzikale dialoog tussen de sierlijke barokmuziek van Scarlatti en de passie en improvisatie van Spaanse flamenco. Aansluitend Bord du Nord, een zeer originele mix met invloeden uit tango, jazz, chanson, musette, klezmer en klassiek, vr 29 aug 21 uOO 1 5 festivalhart gratis brochure kaarten info jé|, A nazomerFestival.nl 4*P deltA Provincie Zeeland iii/l of T 0900 33 000 33 (0,45 p/g) Itiutlllty co, Zondag 31 augustus stappen in Goes bijna veertienduizend mensen op de fiets om te rijden voor het goede doel: kankerbestrijding. De Ride for de Roses leeft enorm. De PZC telt de ze maand af naar 31 augustus. Elke dag verschijnt er een verhaal over de actie Ride for the Roses. door Rob Paardekam Jack van Hulst (69) maakt het niet mooier dan het is. „Nee, ik ben niet speciaal voor de Ride for the Roses naar Nederland gekomen." Toch doet de in Nederland gebo ren Amerikaan zondag vol overga ve mee aan de honderd kilometer. En dat nog wel met twee kunst knieën. „Nou moet je daar geen al te dra matisch verhaal van maken, hoor", vindt hij. „Die knieën hin deren mij namelijk op geen enkele manier. Niet bij het sporten ten minste. Op het vliegveld is het een ander verhaal. Daar ga ik altijd pie pen, omdat er metaal in die kunst knieën zit. Als ik dan m'n pasje laat zien, mag ik doorlopen." Maar goed, terug naar de Ride for the Roses. Tijdens die rit verwacht Jack weinig hinder te ondervinden van zijn nieuwe knieën. „Hardlo pen kan ik niet meer", zegt hij. „Maar fietsen is geen enkel pro bleem. Die nieuwe knieën hebben de kwaliteit van mijn leven sowie so enorm verbeterd. Ik had het vijf jaar eerder moeten doen. Mijn dok ter riep ook al langer dat ik het moest doen. Maar ja, je kent dat: geen tijd hè." Los van zijn knieën is Jack er nog niet zeker van of hij de honderd ki lometer zondag uit gaat rijden. Hij is naar eigen zeggen best sportief, maar een uitermate getraind fiet ser is hij niet. „Maar ja, mijn zwa ger heeft mij hiertoe overgehaald en hij fietst de langste afstand. Daarom doe ik dat ook. Ik heb de afgelopen dagen al wat trainingsrit jes gemaakt en die verliepen goed. We zullen wel zien hoe het zon dag afloopt. Ik ben iemand die graag het avontuur opzoekt en niet meteen naar de onmogelijkhe den en de obstakels kijkt. Ik zie het als een avontuur." Dat avontuurlijke bracht Jack, die werd geboren in Oss, 32 jaar gele den naar de Verenigde Staten. Zijn toenmalige werkgever transfereer de hem daarheen. Met zijn vrouw en twee kinderen (toen acht en tien jaar oud) stak de Brabander de grote plas over. Eerst woonde hij in de buurt van Chicago, maar na de nodige omzwervingen ver toeft hij nu in de staat Connecti cut, op een uurtje rijden van New York. „Terugkeren is nooit aan de orde geweest", vertelt Jack. „Ik heb het naar mijn zin in Amerika en mijn kinderen zijn er opgegroeid. Bovendien ben ik jaren geleden Amerikaans staatsburger gewor den. En nee, toen was het behou den van je andere nationaliteit nog niet mogelijk, dus ik ben geen Nederlander meer." Met enige regelmaat probeert Jack toch nog naar Nederland te ko men. Naar zijn schoonzus en zijn zwager in Wemeldinge, bijvoor beeld. „We proberen er altijd een Jack van Hulst doel aan te koppelen", legt hij uit. „Deze keer was dat de kunst- en natuurroute. Een mooi evene ment. Maar ja, toen was daar plots ook de Ride for the Roses." Jack geeft toe dat hij nog nooit van de happening had gehoord. Beden ker Lance Armstrong, daarente gen, kent hij maar al te goed. Niet persoonlijk, natuurlijk. „Maar dat is gewoon een hele grote meneer in Amerika. Alles wat hij doet wordt op de voet gevolgd. Dat hij zijn ziekte heeft overwonnen, en het onderwerp teelbalkanker be spreekbaar heeft gemaakt, dwingt bij veel mensen respect af Jullie hebben nu ook zo'n sporter, hè. Die lange afstandszwemmer, die een gouden medaille won op de Olympische Spelen. Dat is een prachtig verhaal, toch?" Dat er straks veertienduizend men sen op de fiets stappen om een prestatie neer te zetten voor het goede doel geeft het geheel voor Jack een extra dimensie. „Ook als het een gewone rit was geweest had ik het wel gedaan, maar dit maakt het extra speciaal", zegt hij. „In de Verenigde Staten zijn dit soort acties heel normaal. Ik heb het idee dat het daar vaker ge beurt. Geven aan goede doelen is een deel van de cultuur. Als je zou vergelijken hoeveel procent van hun salaris Amerikanen aan goede doelen geven, komen ze er denk ik nóg beter uit dan Nederlanders." O Kijk voor eerdere afleveringen en meer nieuws op www.pzc.nl/ridefortheroses

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29