Zeelan 'Middelburg moet zorgen dat RA blijft' 'Alle 450 kaartjesbezitters krijgen hun Met alle hypes mee: 'aanhaken of afvallen' Kans middelbare school klein Drie generaties Janvier geven al 75 jaar dansles in Zeeland. Gemeenteraad is het eens met instellen fonds. Jubileumconcert Woord en Daad Rondvlucht attractie braderie Tholen Organisatie Goes in Concert toch tevreden Zeeuws jongerenkoor houdt open repetities 's Avonds op avontuur door de Zwaakse Weel Zand nader bekeken in Lutherse Kerk Groede Afgelast evenement in Zeelandhallen nekslag voor Ratan Groot. 22 1 Woensdag 27 augustus 2008 PZC W André Zoeteweij en Danielle Dijke (links, salsa), Jacques en Miep le Coq (rechts, ballroom) en breakdancer Bennie Versluys. foto Dirk-Jan Gjeltema door Dewi Cigengack GOES - Janvier is een begrip in Zee land, volgens cursisten Bennie Ver sluys, Jacques en Miep le Coq, André Zoeteweij en Danielle Dij ke. „Wat de Lange Jan is voor Mid delburg, is Janvier voor Zeeland. Dansen is Janvier." Al 75 jaar doceert het dansgeslacht uit Bergen op Zoom. Op zaterdag 6 september viert Janvier dit jubi leum met een reünie. Martijn Janvier, de derde genera tie, leidt nu de dansschool. Zijn grootvader Rinus begon met lesge ven in 1933 en opende in 1952 Dansschool 't Groene Weidje in Goes. Ook Middelburg en Zierik- zee werden veroverd door Janvier. Jacques en Miep le Coq stijldansen er meer dan dertig jaar. Ze hadden nog les van 'opa Rinus'. Jacques weet nog hoe Rinus vóór een wed strijd zijn pak nakeek. „'Ga maar thuis een ander jasje aandoen', zei hij dan. 'Zo scoor je niet'." Anders is dit bij de breakdancers. Die móeten wel gemakkelijke kle ding aan. Niet alleen voor de acro batische 'moves', maar ook omdat het een 'lifestyle' is. Bennie: „Thuis bekijk ik filmpjes van ande re breakdancers, ik luister naar de muziek en ik oefen in de pauze op school. Nu probeer ik de 'airtrack': een draaiende handstand waarbij je 360 graden in de lucht roteert." „Mooi om te zien", vindt Miep Le Coq. Op de vrije dansavonden, vrijdag en zaterdag, komen alle stij len bij elkaar en bewonderen de dansers eikaars kunsten. „Op dansles ontdekt je alles", spreekt Daniëlle Dijke uit eigen er varing. „Contact met de andere sekse, iemand ten dans vragen of gevraagd worden... sociale vaardig heden." En alcohol. „Eerst drink je twee jaar slush puppie, en als je zestien bent, ga je aan de bessen." André Zoeteweij begon op zijn dertiende met ballroom en danste 'Ca maar thuis een ander jasje aandoen. Zo scoor je niet' met zijn vrouw wedstrijden in heel Nederland en België. „We moesten veel oefenen, want we hadden niet het talent van sommi ge andere paren. Met een bezem steel op je rug om recht te leren staan." Martijn Janvier heeft in twintig jaar veel rages gezien. „Jumpstyle was de allergrootste, in het voor jaar van 2007." Martijn: „Wij pak ken alle hypes mee. Alles is vluchti ger, mensen willen niet meer twin tig jaar lang hetzelfde. Het is aanha ken of afvallen." Janvier houdt 6 september een reü nie voor oud-leerlingen uit de ja ren '50 tot en met '80 en op 7 sep tember voor jaren-'9o leerlingen. Zie www.janvier.nl. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Nee, eigenlijk is het niet de taak van een gemeente om geld te steken in een universiteit, zeggen Middelburgse gemeente raadsleden. Maar ze doen het toch. „Er is ons veel aan gelegen dat de Roosevelt Academy blijft", vindt Chris Dekker (SGP). „Ik denk dat we daarin moeten investeren." Middelburg neemt samen met de provincie, Delta, Woongoed en de Universiteit van Utrecht deel in een fonds dat moet zorgen dat de Roosevelt Academy (RA) kan blij ven voortbestaan. Dat voortbe staan kwam in gevaar toen duide lijk werd dat het Rijk niet wilde meebetalen aan een zelfstandige tak van de Universiteit van Utrecht. De gemeente stort twee miljoen euro in het fonds als rente loze lening. Dat kost de gemeente zelf jaarlijks een ton aan rente. In totaal zit er straks zeventien mil joen euro in het fonds. „De academy heeft een uitstraling voor Middelburg die moeilijk in cij fers is uit te drukken", zegt CDA'er Jo Kodde. „De RA is hartstikke be langrijk voor Middelburg. Het is niet direct de primaire taak van de gemeente om onderwijs op deze manier te ondersteunen, maar nu het feit zich voordoet, denk ik dat het toch mede de taak is van de ge meente om ervoor te zorgen dat de academy blijft." Maar daar zit wel een grens aan, vindt Chris Simons (WD). „We hebben hier ook wel een aantal kri tische vragen over. Wordt het geld op de juiste manier besteed? Kan De Middelburgse gemeenteraad vindt dat de gemeente moet meebetalen aan een fonds dat het voortbestaan van de Roose velt Academy zeker stelt. de academy zichzelf nu bedrui pen? Aan de andere kant is het lo gisch dat de RA nu bij de gemeen te aanklopt, de academy is voor Middelburg heel belangrijk." „Het is een slimme oplossing voor een probleem", vindt Krijn Hame link (Christenunie). „Ik denk dat het per saldo wel meevalt met de kosten voor de gemeente Middel burg. Als de academy weggaat, heb ben we een nieuw probleem, want voor de verhuur van het stad huis hebben we nog geen andere oplossing." GroenLinks is op zijn zachtst ge zegd minder enthousiast. „Er zijn in het begin afspraken gemaakt over de financiering van de aca demy", zegt Joke van Nieuwenhui- zen. Wij vragen ons af waarom dat niet gewerkt heeft. De rente van die twee miljoen hadden we ook in onze eigen zak kunnen ste ken. We staan niet te juichen. Dit hoort niet op het bordje van de ge meente te liggen." MIDDELBURG - Eén van de drie gro te jubileumconcerten van de chris telijke hulporganisatie Woord en Daad vindt vanavond plaats in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het hervormde zangkoor Vox Jubilans uit Waddinxveen en het christelijk gereformeerd koor Met Hart en Stem uit Terneuzen beginnen om 19.30 uur te zingen. De entree is zes euro per persoon. Kinderen tot twaalf jaar betalen de helft. THOLEN - Een spectaculaire attrac tie op de zomerbraderie in het cen trum van Tholen is een rond vlucht van 5 tot 15 minuten boven Tholen. Kaartjes vanaf 30 euro zijn- te koop op de braderie bij Juwelier Angelique op de Botermarkt 18. De braderie met 150 kramen is op vrijdag 29 augustus van 13.00 tot 21.00 uur en zaterdag 30 augustus van 09.00 tot 20.00 uur. GOES - Ondanks het tegenvallende aantal bezoekers, wordt Goes in Concert volgend jaar waarschijn lijk voortgezet. Dat verwacht voor zitter Kees van Overloop van de or ganiserende stichting. Met 8000 kaarten beschikbaar en 'slechts' 5000 bezoekers was de opkomst beduidend minder dan vorig jaar. Of dat aan het weer lag of aan de programmering, moet in een eva luatie duidelijk worden. GOES - Het Zeeuws jongerenkoor Matthanja met zo'n tachtig leden van 15 tot en met 36 jaar houdt woensdagavond 3,10 en 17 septem ber vanaf 19.45 uur open repetities in het Calvijn College aan Klein Frankrijk in Goes. Het koor, met dirigent Peter Wildeman uit Tho len en organist Joost van Belzen uit Krabbendijke, zingt psalmen, gezangen en vaderlandse liederen. KWADENDAMME - Stilletjes de over gang van dag naar nacht verken nen. Dat kan vrijdagavond tussen 20.00 en 21.30 uur in natuurgebied Zwaakse Weel bij Kwadendamme. De excursie is volgens Natuurmo numenten zeer geschikt voor ge zinnen. Deelnemers worden spe ciaal uitgerust voor de avondsche mering, met een nachtelijk kleur tje en geurtje. Aanmelden kan via 0113-644044. GROEDE - In de Lutherse Kerk aan de Molenstraat 28 in Groede is de tentoonstelling Zand nader bekeken van Alice Krull te zien. De exposi tie bestaat uit zandmonsters, zand- informatie en zandfoto's met bijbe horende gesteenten en mineralen. Zand nader bekeken is tot en met maandag 15 september te zien van 13.00 tot 17.00 uur. Op zondag en maandag is de kerk gesloten. KAPELLE - Kapelle krijgt voorlopig geen Isaac Beeckman Academie, een school voor persoonlijk voort gezet onderwijs 'op maat'. Staatsse cretaris Mar ja van Bijsterveldt geeft geen toestemming. Volgens haar is de nieuwe school voor vm- bo, havo en vwo niet nodig, om dat leerlingen binnen drie kwar tier (de wettelijke grens) een be staande school van dezelfde rich ting kunnen vinden in Breda. Vol gens woordvoerder Misha van Denderen van de Stichting voor Persoonlijk Onderwijs duurt de reis naar Breda langer en handelt de staatssecretaris in strijd met de wet. De Beeckman Academie ves tigt haar hoop op de Tweede Ka mer. Een gang naar de Raad van State wordt ook niet uitgesloten. door Frank Balkenende GOES - Ratan Groot van Sjaqra Pro ductions in Vlissingen zit finan cieel aan de grond, nu de Zeeland hallen zijn faillissement hebben aangevraagd. De organisatie van één evenement -het afgelaste Stars of the Juniverse/Back to the Clas sic- heeft Groot de das omgedaan. Boze kopers van kaartjes willen hun geld terug en sturen hem -soms dreigende- mailtjes. Groot wil zich echter niet verstoppen. „Alle 450 gedupeerden krijgen hun geld terug. Desnoods ga ik kranten bezorgen." Drie jaar terug begon Ratan Groot vanuit 'een ziektewet-situatie' zijn bedrijf Sjaqra Productions. Dat heeft zich gespecialiseerd in multi mediale reclame- en promotiecam pagnes. „We hebben gewerkt voor grote evenementen als Sail, maar werkten ook drie jaar samen met de Zeelandhallen." Groot wilde dit jaar een spette rend avant-zomerevenement op touw zetten. „Stars of the Juniver- se was gepland op 21 juni. 's Mid dags hadden we Idols-winnaars ge programmeerd, van Jamai tot Rafaella. 's Avonds lekkere classic discomuziek, met onder meer Ti me Bandits." De kaartverkoop liep echter bui tengewoon stroef Eind mei waren nog geen tweehohderd kaarten verkocht, terwijl er 6500 moesten worden gesleten om 'breakeven' te draaien. Groot: „Ik dacht 'jongens dit gaat fout'. Het weer was te mooi en bovendien vond op 2t juni de kwartfinale van het Neder lands elftal op het EK plaats. Juni is kennelijk een moeilijke maand voor zo'n evenement. Ik heb toen de Zeelandhallen voorgesteld het evenement te verplaatsen naar het najaar, want dan zou niemand worden gedupeerd. Dat leek me een goede oplossing. De Zeeland hallen hadden er echter geen ver trouwen meer in. Dat betekende de nekslag voor mij." Er waren forse kosten gemaakt. Ar tiesten waren geboekt en betaald, de zaal was gereserveerd, reclame campagnes op touw gezet. Libéma wil haar deel van de gemaakte kos ten terugzien en heeft het faillisse ment van Sjaqra Productions aan gevraagd. „Maar", zegt Groot, „de Zeelandhallen vorderen ook op brengsten van eerdere reclameop brengsten. Die zouden in een later 'Ook van de kant van de Zeelandhallen zijn er fouten gemaakt' stadium worden verrekend met re- venuën uit mijn activiteiten. Het is dus een optelsom." De kosten voor het mislukte evene ment bedragen al gauw 90.000 eu ro. Groot zegt dat hij in totaal voor 'tonnen het schip ingaat'. Perso-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24