Cultuur Zoveel koud staal om zoveel brandende emotie te herbergen Culturele parel oogst lof Peijs Abdijkoor Grimbergen zingt Gregoriaans in Middelburg zeeland nazomerfestlval.nl Commissaris van de koningin steekt ZNF hart onder de riem. 26 aug t/m 6 sept 2008 KWARTET Borssele, Zeeland Nazomerfesti val: 'Kwartet', van Heiner Muller, regie: Chris Thys. Met: Ilse Uitter- linden en Erik Van Herreweghe. door Willem Nijssen maken? Laten zien hoe corrupt de menselijke ziel kan worden? Laten zien dat in naam van de allerhoog ste instanties (of het nu God is of Marx) het allersmerigste mogelijk is? En wat moet Kwartet nu, in die enorme 'hal' van de Covra, het op- slagbedrijf voor radioactief afval? Covra roept dankzij prikkeldraad en spoorrails nog vage herinnerin gen op aan plaatsen als Auschwitz. Het zal in mijn achterhoofd blij ven zitten, maar voor het overige: een smetteloos industriële omge ving, met machtige staalconstruc ties. Die vormen het decor, dat als het bedacht zou zijn, de hoogste lof zou krijgen. Zoveel koud staal om zoveel brandende emotie te herbergen. Brandende lust. Bran dende jaloezie. Brandende haat. En misschien ook wel: brandende liefde. In die imposante ruimte is de gestalte van een vrouw tegen de gigantische groene stalen wand niet veel meer dan een vlieg geplet tegen de muur. Maar de PZC Woensdag 27 augustus 2008 17 BORSSELE - Lovende woorden, gis teravond, bij de officiële opening van de achtste editie van het Zee land Nazomer Festival (ZNF). De ze werd ingeluid met de, met grote waardering ontvangen, première van het toneelstuk Kwartet van Heiner Müller. Dat werd opge voerd in het gebouw van de Covra in Vlissingen-Oost, de opslagbun ker voor radioactief afval. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs, die de officiële opening verichtte, noemde het festival 'een van de kroonjuwelen en culturele ambassadeurs van Zeeland'. „Door het festival staat Zeeland cultureel in Nederland en Vlaanderen op de kaart." Peijs gafTheaterproductiehuis Zee- landia, de organisator van het festi val, hoop voor de toekomst. Zee- landia heeft in het kader van de vier jaarlijkse subsidieronden zo wel aan het Rijk als aan de provin cie fors meer geld gevraagd. Dat is noodzakelijk om te zorgen voor een gezondere financiële basis voor het Theaterproductiehuis en het festival. Binnenkort wordt dui delijk welke bijdrage van provincie zijde valt te verwachten. Peijs zei dat Zeelandia in de plannen in elk geval 'een enorme belangrijke plaats' inneemt. Het Nazomerfestival kent dit jaar, zoals gebruikelijk, vier locatievoor stellingen. Na Kwartet gaat van avond in Hoek de reizende produc tie Vandaag geen vis in première. Morgen begint ook het Strindberg- toneelstuk Dodendans bij een bun ker in de omgeving van Koudeker- ke. Vanaf vrijdag is in de Holland- sche Hoeve in Goes ook de mu ziektheatervoorstelling De Zilke te zien. Die dag begint tevens de pro grammering op het Abdijplein in Middelburg, dat wederom als festi- valhart dient. Het festival duurt tot zaterdag 6 september. Nazomerfestival vandaag Het programma van het Zee land Nazomerfestival ziet er vandaag als volgt uit: Voorstelling Kwartet bij de Covra in Vlissingen-Oost. Aan vang: 20.15 uur. Première van de reizende voor stelling Vandaag geen vis in Hoek. Met Marlies Hamelynck en Gusta Geleijnse. Aanvang: 20.15 uur. Wereldpremière van dansvoor stelling Wave van choreograaf Sylvain Émard. Stadsschouw burg, Middelburg. Aanvang: 20.30 uur. »- www.nazomerfestival.nl. Ilse Uitterlinden en Erik Van Herreweghe (in het 'glazen huis'in Kwartet. foto Lex de Meester Kwartet van Heiner Müller is zeer talig toneel: in lange monologen - bijna nergens wordt het stuk een dialoog - wor stelen de personages met hun op de ander geprojecteerde driften en begeerten. Met slechts twee ac teurs is er niet meer dan een mini male interactie. In die zin blijft de bewerking trouw aan het origi neel, Les Liaisons dangereuses van Pierre Choderlos de Laclos, uit 1782. Want dat was immers een briefroman, en ook brieven leve ren maar beperkte interactie op. Destijds was de roman een schan daal, en naar het schijnt werd de schrijver door zijn superieuren (hij was een Franse legergeneraal) aangeraden om er verder het zwij gen toe te doen. Na Napoleons ne derlaag werd Choderlos' graf ge plunderd en werden zijn beende ren in zee geworpen. Allemaal aan wijzingen voor de vaak veronder stelde literaire verwantschap met die andere schandaalschrijver, de markies De Sade. Maar er zijn an deren die beweren dat hij zijn aris tocratische tijdgenoten juist een vermanende spiegel wilde voor houden. Noch het een, noch het ander is vandaag de dag actueel. Wat heeft die DDR-toneelmaker bezield om er in 1981 een bewerking van te van mens naar staal, van staal naar mens, en zo verder. Van koud naar warm. En omgekeerd. Er zijn méér dan twee personen die de wereld van Kwartet bevol ken. Maar ze worden gespeeld door twee acteurs. Vrouw wordt man, Merteuil is ineens graaf Val- mont. En hij op zijn beurt speelt nu de rol van Madame de Tourvel. Verrassende travestie, die nog eens benadrukt dat de personages niet veel anders zijn dan marionetten van begeerte en wellust. Ook hier die beweging, van mens naar ma rionet, van marionet naar mens, en zo verder. Kwartet laat veel vragen achter (merendeels 'prettige' vragen). Kwartet laat ook veel indrukken achter. Het geluid in die hal, bij voorbeeld. Een vreemde mix van galm en haarscherpe klank. Met er gens daar boven een zeurderige 'boventoon', die altijd aanwezig blijft. Zoiets als een geweten? Knap spel ook, vooral van Ilse Uit terlinden. De bijna surreële loca tie. De slotscène, weer zo'n zelfge kozen voorbeeld van dat twee slachtige. Een 'glazen huis' waarin de beide protagonisten sterven. Be dacht, gezocht. En tegelijkertijd zo vol effect. Doorzichtig. Breekbaar. Omcirkelend. Unheimisch, met dat groene licht. Waar alles glimt en smetteloos schoon is, terwijl er het smerigste afval wordt verwerkt. De keuze voor deze plaats is méér dan sym bolisch, en laat een vreemde in druk achter. Een mengeling van ontzag en verbijstering. De aankomst- of vertrekhal van de markiezin De Merteuil brandt, en al snel is zij al even gigantisch in haar gevoelens, in haar venijn en haar begeren. Wat een vrouw, wat een actrice. Wat een innerlijke be weging, van al dat staal naar heel die mens. Het zal me telkens weer gebeuren: van staal naar mens, MIDDELBURG - Het Gregoriaans Abdijkoor Grimbergen verzorgt zaterdag 30 augustus een optreden in de Koorkerk in Middel burg. Dat begint om 16.00 uur. Het concert vindt plaats in het kader van NieuwZout, de manifestatie die dit jaar in de provincie wordt gehouden rondom het thema cultuur, wereldbeeld en religie. Het Abdijkoor werd veertig jaar geleden opge richt en bestaat vooral uit monniken, Nor bertijnen, maar er zingen ook leken mee. El ke zondag komen er zo'n vijfhonderd men sen uit heel België om de viering in de abdij in Grimbergen mee te maken. Het Vlaamse koor wordt overal in het land gevraagd en zingt regelmatig tv-missen. De abdij is altijd trouw gebleven aan de Gre goriaanse liturgie. De Norbertijnen hebben hun eigen Gregoriaanse liederen. Die wor den gekenmerkt door een melodieuze klank. Bijzonder is dat het Abdijkoor zaterdag zingt in Koorkerk, die deel uitmaakt van het Abdijcomplex waaruit de Norbertijnen in 1572, na de Reformatie, werden verjaagd. Q Voor informatie over NieuwZout, zie: www.nieuwzout.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17