Het lange herstel Heden ik, morgen gij 1 6 I Woensdag 27 augustus 2008 PZC Aan het eind van de zwangerschap de dood in de ogen kijken, overkomt vrouwen met het HELLP-syndroom, een ernstige vorm van zwangerschapsvergiftiging. Het herstel kan jaren duren. Daar is soms maar weinig begrip voor. door Mandy Pijl foto CPD n de 34e week van haar zwan gerschap voelde Linda Hen- drix zich grieperig. Ze had hoofdpijn, was misselijk en had een snoerende pijn in haar bovenbuik. Ze werd acuut in het ziekenhuis opgenomen, waar ze na een paar dagen de diagnose kreeg: ze had het voor haar en haar ongeboren baby gevaarlijke HELLP-syndroom. „Hoewel ik sterk het gevoel had dat mijn kind eruit moest omdat hij gevaar liep, heb ik nooit écht er varen hoe ziek ik was", vertelt Hendrix, die een spoedkeizersne- de onderging, waarna haar zoon Nick werd geboren. „Het was alsof HELLP het deel van mijn herse nen uitschakelde, dat ervoor zorgt dat je kunt nadenken. Ik besefte niet wat er gebeurde, mijn lichaam was enkel bezig te overleven." Ook na de bevalling was Hendrix er voor haar gevoel niet werkelijk bij. Het besef van wat haar was overkomen en in wat voor toe stand ze een kind op de wereld had gezet, kwam pas na negen maanden. „Ik kreeg flashbacks van de onderzoeken, de keizersnede, de eerste levensweek van Nick. Nick huilde veel, ik vond dat dat mijn schuld was. Door mij was hij eerder geboren. Ik voelde me een slechte moeder." Volgens gynaecoloog Louis Peeters van het Academisch Ziekenhuis Maastricht, die is gespecialiseerd in gecompliceerde zwangerschap pen en onderzoek doet naar de li chamelijke en psychische gevolgen van HELLP, lopen vrouwen door het syndroom vaak een trauma op. „Stel je voor: je bent een jonge moeder, staat middenin het leven en ineens word je doodziek. Je kind moet, omwille van jouw ge zondheid, te vroeg geboren wor den en heeft daardoor een ver hoogde kans op complicaties." Die ervaringen zijn volgens Peet ers zo'n zware last, dat de gevol gen ervan lang kunnen doorwer ken. Na HELLP volgen psychische en lichamelijke klachten, met een lange herstelperiode. Volgens Peet ers duurt het lichamelijke herstel ongeveer een halfjaar en kunnen klachten als depressiviteit en ge heugen- en concentratieproble men veel langer aanhouden. Nick, het zoontje van Linda Hen drix, is inmiddels 3V2. Nog steeds gaat ze gebukt onder de gevolgen van HELLP, ook nu ze een tweede kind heeft. „Ik heb steeds vaker hoofdpijn en kan me moeilijk con centreren. Het rumoer van een druk café is me al snel te veel. Ik ben chronisch moe, labiel en regel matig depressief. HELLP heeft me erg veranderd." In haar omgeving stuit ze op onbe grip. „Voor mijn kinderen zou ik mijn leven geven, maar niemand begrijpt dat dat bijna letterlijk is ge beurd. 'Klim op die roze wolk, kijk toch in de wieg', zeiden ze toen Nick net was geboren. Dat onbe grip vind ik het ergste." Counselor Caroline Renette, die elf jaar geleden zelf HELLP had, heeft daar wel een verklaring voor. „Mensen begrijpen de impact van HELLP niet. Ze zien dat je een ge zond kind hebt, dat je nog leeft. 'Waar zeur je nog over', zeggen ze soms letterlijk. Daarom stoppen veel vrouwen met vertellen over wat ze hebben meegemaakt." Renette geeft workshops aan vrou wen die moeite hebben na HELLP verder te gaan. „Wat ze meege maakt hebben, is verschrikkelijk, maar in wezen zijn ze niet veran derd. Ik zoek met ze naar hun kracht en kwaliteiten. Ergens zit nog die sterke vrouw, het is belang rijk dat weer te beseffen." Wat is HELLP? Het HELLP-syndroom wordt meestal vanaf de 26e zwangerschapsweek ontdekt. Het is een ernstige vorm van zwangerschapsvergiftiging, waarbij er te weinig bloedplaatjes in het bloed zitten. Die zijn nodig om bloed te laten stollen. Ook is de leverfunctie verstoord. Oorzaak van deze afwijkingen is een slecht functionerende placenta. Na de bevalling, als de placenta is verwijderd, verdwijnen de klachten. Om die reden wordt het kind in veel gevallen voortijdig gehaald. Ernstige pre-eclampsie, zoals zwangerschapsvergiftiging ook wel heet, in clusief HELLP, komt jaarlijks bij zo'n 2 procent van alle geboorten in Ne derland voor. Het gaat om ongeveer 3.600 vrouwen. Ongeveer de helft daarvan heeft tenminste voor een deel ook HELLP, 20 procent heeft zuive re HELLP. Partnerworkshop Caroline Renette organiseert naast de workshop voor alleen vrouwen, ook een bijeenkomst voor vrouwen en hun partner over hoe verder te gaan na HELLP. „Partners staan erbij en kijken ernaar, dat geeft ze een ongelofelijk machteloos ge voel. Bovendien uiten ze hun emoties niet." Meer informatie: www.hellp.nl HUISARTS door Paul van Dijk Sinds kort ben ik in het bezit van een spreekwoordenboek. In een ge woon woordenboek lees je niet een paar bladzijden achter elkaar. In spreek woordenboeken is dat wel leuk omdat achter elke uitspraak de betekenis en de herkomst wordt uitgelegd. Bovendien geven de meeste spreekwoor denboeken ook spreuken, gezegdes en uit drukkingen rond een bepaald thema. Zo vind je onder het hoofdstuk 'ziekte en gezondheid' bekende spreekwoorden als: 'zachte heelmeesters maken stinkende wonden', 'als ik geen jeuk heb, hoefik ook niet te krabben' en 'onkruid vergaat niet'. Sommige spreekwoorden kwamen me niet bekend voor. 'Koorts vreet vlees', kende ik niet. Het betekent dat mensen met koorts weinig eten, veel transpireren en daardoor snel afvallen. De koorts lijkt het lichaam op te eten. Spreekwoorden die niet verklaren, maar beschrijven, zijn het populairst. 'Heden ik, morgen gij', 'als de hemel naar bene den valt, hebben we allemaal een blauwe hoed'. Voor de meeste mensen is een be schrijving ook meteen een verklaring. 'Stof zijt gij en tot stof zult gij wederke ren'. Men begrijpt in één zin - deze is af komstig uit de Bijbel - hoe het zit. Een spreekwoord is een honderden jaren oude erfenis, waarin het leven wordt ge comprimeerd tot één uitspraak. In het adembenemende boek De waarne mer (Wim Kayzer, 2004) is de hoofdper soon een huisarts. Deze stadsdokter ge bruikt spreekwoorden en gezegdes om zijn patiënten moed in te spreken. In het merendeel van zijn spreekuurconsulten zou dit goed werken. Favoriet zijn: 'komt tijd, komt raad', 'kra kende wagens lopen het langst', 'wat niet weet, wat niet deert' en 'angst is een slechte raadgever'. Afhankelijk van de kwalen stelde hij ze gerust met 'geen zor gen voor de dag van morgen', 'de mens lijdt het meest onder het lijden dat hij vreest' of'van het concert des levens krijgt niemand een program'. Hij gaat zelfs zo ver dat hij zelf gezegdes voor bepaalde patiënten bedenkt omdat hij van mening is dat een spreekwoord onmiddellijk vertrouwen geeft aan de zie ke. 'Wie honden hoort, moet niet direct Een dokter geeft zijn patiënt informatie, geen algemeenheden aan wolven denken', 'alleen wie in spo ken gelooft, ziet ze ook' en 'wie niet van het leven houdt, is een gemakkelijke prooi voor de dood'. De huisarts in het boek van Wim Kayzer is van mening dat een spreekwoord of gezegde samengebal de wijsheid is, die appelleert aan de basis van het bestaan. Het maakt veel woorden overbodig. Zelf gebruik ik nooit spreekwoorden in de spreekkamer. Of hooguit met een knip oog. Ik zou me als patiënt afgescheept voelen bij een dokter die je naar huis stuurt met de boodschap 'geen koe zo iibcr vb 1 fi "'M ,v ,-rli wo V' 8 'rn f l bont of er zit een vlekje aan'. Ook een be wegingsadvies in de vorm van 'rust roest' lijkt me slechter dan gewoon Nederlands. Ik zie meer in de uitkomsten van een re cente publicatie van het onderzoeksinsti tuut Nivel in het Britse medische tijd schrift BMC Family Practice. Daaruit komt naar voren dat patiënten die met al ledaagse klachten bij de huisarts komen, het meest gerustgesteld zijn door een dui delijke uitleg van de klachten en een hel dere voorstelling van het verloop van de klacht (de prognose). Mevrouw De Jong, die met keelpijn op mijn spreekuur komt, moet weten dat je hiervan een aantal dagen flink ziek kan zijn. Vaak is er hoge koorts, pijn bij het slikken, eten gaat moeilijk en je voelt je te rot om iets te doen. Belangrijk voor me vrouw De Jong is te weten dat de klach ten met of zonder medicatie na vijf da gen weer over zijn. Mocht dat niet het ge val zijn, dan is het goed opnieuw te laten kijken. Met deze uitleg kunnen patiënten goed uit de voeten en zelden is er dan be hoefte om allerlei medicatie te beginnen. Maar het zou me iets te ver gaan me vrouw De Jong gerust te stellen met 'de tijd heelt alle wonden'. <1 sr in.; :r: ab pftoW nsiK!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16