Economie Winkels: jobstijdingen overdreven Europese auto's zijn nog te vies rechter BenZeker 11! Lantaarn op steker 1 ifl 7,99 GtoeKRi j< RTL Group boekt e winststijging Groep rechters dreigt met De allerhoogste spaarrente van Nederland? 3 voor Voorspelling dat ze massaal over de kop gaan zou niet kloppen. Fabrikanten slagen er nauwelijks in schonere modellen te bouwen. Magistraten eisen van ministers een betere pensioenregeling. Duitse auto's in trek bij Russen W PZC Woensdag 27 augustus 2008 1 5 DEN HAAG - Kleding- en schoen winkeliers ergeren zich aan de rampverhalen die over de detail handel worden verspreid. „De win kels gaan echt niet bij bosjes om vallen", zegt voorzitter Jan Meer man van branchevereniging Mitex. Meerman geeft toe dat zijn winke liers een slecht halfjaar achter de rug hebben. De kledingwinkels za gen hun omzet met vier procent teruglopen, de schoenenzaken le- BRUSSEL - Europese autofabrikan ten slagen er nauwelijks in zuini ger en minder milieubelastende modellen op de markt te brengen. Alleen BMW wist de uitstoot van het broeikasgas CO2 door zijn mo dellen vorig jaar fors terug te drin gen. Dat stelt de Europese milieukoepel T&E in een gisteren verschenen rapport. BMW's verbruikten vorig jaar gemiddeld 7,3 procent minder brandstof dan in 2006. Dat cijfer heeft betrekking op de gehele 'vloot' van het Duitse merk. De an dere Europese producenten kwa men gemiddeld niet verder dan een reductie van 1,7 procent. „Dat is bij lange na niet voldoende om aan de doelstellingen te voldoen", aldus de onderzoekers. De uitstoot van CO2 (koolstofdi oxide) draagt bij aan de opwar ming van de aarde. De Europese Commissie wil dat nieuwe auto's in 2012 maximaal 130 gram van dat broeikasgas per kilometer uitsto ten. Fiat en Peugeot-Citroën - de zuinigste merken - komen nu op gemiddeld 141 gram. Vooral produ centen van grote auto's zitten daar ver boven. Brussel dreigt met boetes voor fa brikanten die de doelstelling niet halen. Duitsland en Frankrijk stu ren echter aan op versoepeling van de eisen in een poging hun eigen autofabrikanten uit de wind te houden. Binnenkort buigt het Europees Parlement zich over de kwestie. Al eerder werden de doelstellingen af gezwakt. Volgens de onderzoekers blijft de C02-reductie vooral ach ter omdat fabrikanten te zware modellen produceren. Het gemid delde gewicht van een Europese auto steeg met tien kilogram naar 1382 kilo. Zware auto's verbruiken meer brandstof verden meer dan vijf procent in. „Ondernemers vertellen dat er minder klanten in de winkel ko men, waardoor de verkoopvolu mes inzakken. Blijkbaar gaan de mensen minder de stad in. De om zetontwikkeling in de mode loopt al jaren vrijwel parallel met het consumentenvertrouwen en dat is momenteel laag, daar kunnen we weinig aan doen." Magere tijden dus, maar de on heilsboodschap die de Raad Neder landse Detailhandel (RND) vorige week over het land uitstortte, is veel ondernemers in het verkeerde keelgat geschoten. Volgens de LUXEMBURG - Het mediabedrijf RTL Group, dat in Nederland uit zendt via RTL 4, 5 ,7 en 8 en Ra dio 538, heeft in de eerste helft van het jaar bijna 17 procent meer winst gemaakt dan een jaar eerder. Het bedrijf heeft echter wel last van de zwakke advertentiemarkt. AMSTERDAM - Een groep rechters stapt naar de rechter als de minis ters van Justitie en Binnenlandse Zaken hun pensioenregeling niet aanpassen. De magistraten stellen dat als de re geling niet wordt verbeterd, door- RND gaan vijf- tot tienduizend winkels de komende jaren over de kop, nu de economie inzakt. Om dat er te veel winkels in ons land zijn, zou die rampspoed niet kun nen uitblijven. Bij Mitex regende het daarop tele foontjes en mailtjes van winke liers, die de somberheid overdre ven vinden. Want de huidige situa tie lijkt in de verste verte niet op Kleding- en schoenwinkels be- stempelen de voorspelling van de Raad Nederlandse Detailhan del dat winkels massaal over de kop gaan als paniekzaaierij. De nettowinst van RTL, dat voor 90 procent in handen is van het Duitse mediaconcern Bertels mann, kwam uit op 338 miljoen euro, tegenover 290 miljoen euro een jaar eerder. De omzet van Eu ropa's grootste omroepbedrijf daal de met ongeveer 1 procent tot 2,86 werken na hun 65ste hen meer dan 10 procent van hun pensioen kan kosten. Dat zegt Dirk Jan Rut gers, die als advocaat een groep van veertig rechters vertegenwoor digt. In totaal gaat het volgens hem om circa vijfhonderd rechters die, ge boren tussen 1942 en 1950, met de regeling te maken hebben of daar binnenkort mee te maken krijgen. Voor ambtenaren geldt dat zij de de donkere tijden die de winke liers eerder hebben meegemaakt. Meerman: „Vorig jaar groeide de omzet van de modebranche met 3,5 procent, dat leveren we nu weer in. De winkels zitten dus op het omzetniveau van twee jaar ge leden. Daar gaan ze echt niet door kapot. Er sneuvelen momenteel niet méér ondernemers dan ge woonlijk." De winkeliers zullen dit jaar min der winst maken, aldus Mitex. „Maar de ondernemers zijn flexi bel. Door te bezuinigen op perso neel en minder in te kopen, brengen ze hun kosten snel terug. door hen betaalde vut-premie te rugkrijgen als zij doorwerken tot hun 65ste jaar en dus geen gebruik maken van het vervroegde pen sioen. Bij rechters die tot hun 70ste zijn aangesteld wordt de pre mie niet teruggestort als aanvul ling op het pensioen. Daardoor gaan magistraten die na hun 65ste doorwerken er in feite op achter uit, aldus advocaat Rutgers. Een verzoek van de veertig rech- Zo hebben ze hun bestellingen voor de zomer van 2009 al met tien tot twintig procent terugge bracht." Door minder in te kopen, is de kans kleiner dat de winkelier artikelen in de uitverkoop moet zien kwijt te raken. Geen paniek dus bij de 14.000 aan gesloten ondernemers in de mo de-, schoenen- en sportbranche. Toch scoren alle segmenten slech ter, met de herenmode (-7%) en baby/kindermode (-10%) als uit schieters. Zelfs de jeanszaken, die de afgelo pen jaren waren gezegend met mooie groeicijfers, staan op nul. ters die het aandurfden naar de mi nisters te stappen, heeft niets uitge haald, aldus Rutgers. Hij is somber gestemd over de uitkomst van de komende bezwaarprocedure en verwacht dat een gang naar de rechter, in dit geval de Centrale Raad van Beroep, nodig is. „De rechters hopen overigens dat de ministers alsnog met een oplos sing komen, waardoor de gang naar de rechter niet nodig is." 3 vergelijkt en helpt u op weg! -V' I If Zet deze stijlvolle ll\ lantaarnsin uw tuin voor fc/D een nóg sfeervollere uitstraling! Hoogte ca. 150 cm. 0 9 cm. Openingstijden: ma. t/m vrij, 10.00-21.00 uur. za. 9.00 17.00 uur. GroenRljk Middelburg - Mortlereboulevard 2 0118-470400 wWW.gr0eiUijk.ril KALUGA - Arbeiders zetten een auto in elkaar in een fabriek van Volkswa gen in de Russische stad Kaluga. De Duitse autoproducent verwacht dat de verkoop van Volkswagens in Rusland de komende tijd een hoge vlucht neemt. Volgens de Associatie van de Russische Autoindustrie zullen dit jaar in Rusland naar schatting 3,1 miljoen auto's verkocht worden, waarvan 465.000 van Duitse makelij. De autoverkoop is ten opzichte van vorig jaar met 25 procent gegroeid, die van Duitse auto's met 30 procent. foto Friso Gentsch/EPA miljard euro. Het bedrijfsresultaat met 12 procent tot 212 miljoen eu- daalde met 2,5 procent tot 502 mil- ro. De inkomsten van Radio 538, joen euro. RTL Group bezit 44 het meest beluisterde radiostation, tv-zenders en 32 radiostations in compenseerden hierbij volgens de tien landen. RTL Nederland zag onderneming de tegenvallende re- het bedrijfsresultaat in het eerste sultaten van de televisiezenders, halfjaar met 3 procent stijgen tot Op tv had RTL Nederland deze zo- 34 miljoen euro. De omzet steeg mer veel last van het EK voetbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15