Economie 'Boeren hebben recht op faire prijs' LTO-voorzitter Maat voor prijsvorming die agrariër recht doet. WWW.VQnWeSten.nl Lange Vorststraat 102, Goes, T. 01 13-2701 60 VANV/ESTEN W PZC Woensdag 27 augustus 2008 13 door Hans Certsen DEN HAAG - Boeren en tuinders moeten niet alleen op de scherp in kopende supermarkten afgeven als ze te weinig krijgen voor hun pro ducten. Ze zijn zelf ook verant woordelijk voor de prijsvorming, omdat tachtig procent van de han del in handen is van coöperaties waar ze zelf lid en dus aandeelhou der van zijn. Dat stelt Albert Jan Maat, de voorzitter van LTO, de be langenbehartiger van de Neder landse boeren en tuinders. Maat werd onlangs witheet toen hij in een supermarkt een paprika zag liggen voor 99 eurocent. Hij wist dat tuinders die week gemid deld maar 34 cent hadden gekre gen voor een kilo waar vijf of zes paprika's in zitten. „Het verband tussen de prijs die de consument betaalt en tussen de prijs die de te ler krijgt, is vaak helemaal zoek", constateert hij. Die wanverhouding heeft voor een belangrijk deel te maken met de enorme macht van de grote su permarktketens. Maat: „Er zijn nog maar een paar partijen op de markt. Die zijn zeer goed georgani seerd en kunnen daardoor zeer scherp inkopen." Dat leidt lang niet altijd automatisch tot lagere prijzen voor de consument, zoals uit dit voorbeeld blijkt. Verse groenten en zuivel zijn grote winstmakers voor supermarkten, maar de producenten komen er vaak bekaaid af Dat laatste bleek vorig jaar ook al uit een onderzoek van het Landbouw Economisch In stituut (LEI). Dat constateerde dat boeren en tuinders van alle par tijen in de keten (handel, verwer king en supermarkten) het laagste rendement op hun eigen vermo gen haalden. Anders gezegd: Ieder een verdient meer aan melk, vlees of groente dan de producent. Maat wil het feit dat boer en tuin der vaak te weinig krijgen voor hun producten niet alleen op reke ning van de supermarkten schrij ven. „Boeren en tuinders zijn me de-eigenaar van coöperaties die hun producten verhandelen. Als ze constateren dat er onredelijke verschillen bestaan tussen de prij zen die ze zelf krijgen en de prij zen in de supermarkten, moeten ze bekijken of hun eigen afzet wel goed georganiseerd is. En als ze dan concluderen dat de eigen afzet organisaties, zoals veilingen en zui velfabrieken, te weinig macht heb ben op de markt, moeten ze zich misschien anders gaan organise ren", zegt Maat. Volgens de voorzitter van LTO Ne derland is het van groot maat- Boeren en tuinders moeten zich volgens LTO-kopstuk zelf ook assertiever opstellen bij de strijd om een betere prijs te krijgen voor hun producten. Maat: „Boeren en tuinders hebben zelf ook een stuk verantwoordelijkheid voor de prijsvorming, omdat tachtig pro cent van de handel in handen is van coöperaties waar ze zelf lid van zijn". foto David van Dam/GPD schappelijk belang dat boeren en tuinders een faire prijs krijgen voor hun producten. „Als je wilt verzekeren dat er wereldwijd ge noeg te eten is, moet je zorgen dat boeren en tuinders een reële belo ning krijgen, niet alleen hier, maar ook in ontwikkelingslanden. Dat is de beste remedie op lange ter mijn tegen hongersnoden. In veel ontwikkelingslanden is een grote trek naar de steden gaande omdat er op het platteland niets meer te verdienen valt. Dat leidt tot grote armoede en sociale spanningen." Volgens Maat kan het belang van de Nederlandse landbouw- en voe dingsindustrie niet genoeg wor den onderstreept. „We zijn goed voor zo'n tien procent van de werkgelegenheid en tien procent van het bnp (bruto nationaal pro duct) van Nederland. Veel mensen realiseren het zich niet, maar het Westland is misschien wel belang rijker voor de Nederlandse econo mie dan de Rotterdamse haven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13