Buitenland Opvolging president splijt Pakistan Nederland onderzoekt dood van Storimans Succes voor oppositie Zimbabwe NU: 900,- KORTING Spanningen tussen hindoes en moslims in Kashmir houden aan m i fey Bisschop ondergrondse Nederlander komt om kerk in China opgepakt in Zwitserse Alpen Opnieuw problemen met Spanair-toestel Sarkozy maakt 'morele fout' uit 1944 goed Minister Verhagen: te weinig informatie uit Rusland en Georgië. Swiss"* Sense Pakistaanse Moslim Liga komt met eigen presidentskandidaat. 8 Dinsdag 26 augustus 2008 PZC «tl JAMMU - Tegen een achtergrond van brandende autobanden uit een man uit Kashmir zijn woede over het uitstellen van een voorgenomen trans fer van land naar een hindoeheiligdom. Het is al een tijd onrustig in de door moslims gedomineer de Indiase provincie. Gisteren schoot de politie bij prostesten drie mensen dood. Drie leiders van moslims die afscheiding van India nastreven, wer den gearresteerd. foto Channi Anand/AP PEKING - China heeft bisschop Jia Zhiguo (73) van de ondergrondse RK-Kerk opgepakt. Jia is al elf keer eerder aangehouden en zat in to taal achttien jaar vast. China kent twee katholieke kerken. De door Peking goedgekeurde Patriottische Kerk die geen inmenging van Ro me in 'interne zaken' duldt, en de ondergrondse die dat wel doet. PONTRESINA - In de Zwitserse Al pen is gisteren een Nederlandse bergbeklimmer omgekomen. De man was in zijn eentje op weg naar de Piz Bernina (4049 meter). Op 3500 meter stortte hij ongeveer driehonderd meter naar beneden en raakte daarbij dodelijk gewond. Een reddingsbrigade heeft zijn lichaam overgebracht naar het dal. MADRID - Spanair is opnieuw in op spraak geraakt doordat een door het bedrijf gehuurd toestel giste ren op een binnenlandse vlucht in problemen raakte en moest terug keren. Zondag gebeurde dit met een eigen toestel van Spanair. Vori ge week woensdag verongelukte een Spanair-toestel in Madrid, waarbij 154 mensen omkwamen. MAILLE - De Franse president Sar kozy bezocht gisteren Maillé. In dat dorp zijn op 25 augustus 1944, de dag dat Parijs werd bevrijd, door nazi's 124 mensen vermoord. Sarkozy zei de morele fout recht te willen zetten die Frankrijk volgens hem beging door toen niet in te grijpen. Het drama wordt zelden vermeld in geschiedenisboeken. DEN HAAG - Nederland laat een team onderzoek doen naar de om standigheden waaronder de Neder landse cameraman Stan Storimans in Georgië om het leven is geko men. Dat heeft minister Verhagen (Buitenlandse Zaken) gisteren meegedeeld. De Georgische autori teiten hebben toegezegd dat ze de onderzoeksmissie zullen helpen. 'Omdat onze verzoeken aan de Ge orgische en de Russische autoritei ten tot dusver onvoldoende infor matie hebben opgeleverd, zullen we zelf een team afvaardigen dat op korte termijn ter plaatse feiten onderzoek kan uitvoeren', aldus een verklaring van Verhagen. De onderzoeksmissie vertrekt mo gelijk nog deze week en wordt ge leid door de Nederlandse oud-am bassadeur Jacobovits de Szeged. Hij was eerder de speciale OVSE- en EU-gezant in Moldavië. Zijn plaatsvervanger is voormalig com mandant van de Koninklijke Mare chaussee, Minze Beuving. Daarnaast worden voorzover no dig andere deskundigen in de mis sie opgenomen. Verhagen had al technische expertise aangeboden aan Georgië. Desnoods wordt die nog toegevoegd, aldus een woord voerder. HARARE - President Robert Muga be van Zimbabwe is er niet in ge slaagd een partijgenoot te laten ver kiezen tot voorzitter van het parle ment. Ondanks de aanhouding van twee parlementariërs van oppositiepar tij MDC kort voor het beraad, werd oppositiekopstuk Lovemore Moyo gisteren verkozen tot parle mentsvoorzitter. Volgens MDC-woordvoerder Nelson Chamisa wilde de politie eigenlijk vijftien parlementariërs arresteren om te bereiken dat de oppositie haar meerderheid in de volksvertegenwoordiging zou ver liezen. De regerende partij Za- nu-PF van Mugabe zou dan simpel een eigen kandidaat tot voorzitter van het parlement kunnen laten kiezen. Het was de eerste bijeenkomst sinds de tumultueus verlopen par lementsverkiezingen in maart van dit jaar. De MDC won maar haal de geen absolute meerderheid. De partij beschuldigt de regering van fraude en intimidatie. Ook bij de presidentsverkiezingen zou de regering hebben gepro beerd de oppositie te intimideren. Oppositieleider Morgan Tsvangirai trok zich in de tweede ronde terug wegens het politieke geweld. Muga be bleef zo president. BOXSPRINGS MATRASSEN op het totale Lifestyle programma ISLAMABAD - De strijd om de op volging van de vorige week afgetre den Pakistaanse president Pervez Musharraf heeft geleid tot de val van de regering. Voormalig pre mier Nawaz Sharif stapte gisteren met zijn Pakistaanse Moslim Liga (PML-N) uit de regering. De partij van Sharif, de op één na grootste van het land, slaagde er niet in de geschillen bij te leggen met de belangrijkste coalitiepart ner, de Pakistaanse Volkspartij (PPP). Sharif beschuldigde de ex-partner van het verbreken van beloftes. Zij ruzieden over de vraag wie Pervez Musharraf moet opvolgen als president van Paki stan en over de terugkeer van door Musharraf ontslagen rech ters. De PML-N kwam gisteren meteen met een eigen kandidaat voor de presidentsverkiezingen op de prop pen: de ontslagen opperrechter Saeeduzzaman Siddiqui. Eind vori ge week had de PPP partijvoorzit ter Asif Ali Zardari voorgedragen als presidentskandidaat. De we duwnaar van de vorig jaar ver moorde ex-premier Benazir Bhut to kreeg de unanieme steun van de parlementariërs van zijn partij. De beide kamers van het Paki staanse parlement en de raden van de vier provincies kiezen 6 sep tember een nieuwe president. Pervez Musharraf trad vorige week af als president, nadat de coalitie had aangekondigd een afzettings procedure tegen hem in gang te zetten. De regeringspartijen be schuldigden hem van machtsmis bruik. De stap van de Moslim Liga om de coalitie te verlaten, kwam niet ge heel onverwacht. Hun gemeen schappelijke afkeer van Musharraf was een van de weinige thema's n* Pakistan is politiek stuurloos geworden nu de Pakistaanse Moslim Liga uit de coalitie met de Pakistaanse Volkspartij is gestapt. die de twee partijen bond. Na de aankondiging van Musharraf op te stappen, kwamen de tegenstellin gen tussen de twee partijen weer bovendrijven. Zo pleit Sharif voor de terugkeer van de rechters van het Pakistaanse hooggerechtshof die door Musharraf werden ontsla gen. Zardari verbindt echter voorwaar den aan hun terugkeer. Hij wil on der meer hun bevoegdheden be perken. De PPP vreest dat de teruggekeer de rechters mogelijk een einde ma ken aan de amnestie waarvan PPP-voorzitter Zardari profiteert sinds zijn terugkeer in het land. Hij was eerder beschuldigd van corruptie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8