Extra geld voor lerarenbeurs Drugs zijn taboe op festival Arie Klapwijk, man achter Het Dorp, overleden 'U zit er niet aan vast' Duizenden docenten proberen hoger niveau te bereiken. Het is duister hoeveel geld milieuclubs krijgen van ministeries. Thuiszorgwerkers betogen tegen beloning managers V»«" A«a* k Gewoon. 6 I Dinsdag 26 augustus 2008 PZC DEN HAAG - Minister Plasterk van Onderwijs trekt li miljoen euro extra uit voor de nieuwe leraren- beurs. Het aantal leraren dat de beurs heeft aangevraagd om een hoger niveau te bereiken, heeft vol gens de bewindsman alle verwach tingen overtroffen. Door het grote re budget kunnen in september 5000 leraren beginnen aan een ho gere opleiding. Studiebeursverstrekker Informatie Beheergroep (IBG) kreeg afgelo pen maanden 7461 aanvragen bin nen, bijna vijf keer zoveel als ver wacht. Door te schuiven met pos ten op zijn onderwijsbegroting heeft Plasterk het subsidiebedrag verhoogd van zeven naar achttien miljoen euro. De lerarenbeurs vormt een uit vloeisel van het voor de zomer ge presenteerde Actieplan Leerkracht van Nederland, dat bedoeld is als instrument om het lerarentekort tegen te gaan. Elke docent - van ba sisschool tot universiteit - mag een keer in zijn loopbaan een beroep doen op deze beurs. De studie moet wel leiden tot een hoger ni veau. Leraren wiskunde die bij voorbeeld een hogere lesbevoegd heid willen halen komen in aan merking. Dat geldt niet voor een onderwijzer op de basisschool die alsnog zijn bevoegdheid om gym lessen te mogen geven wil halen. Daarvoor moet de school putten uit het eigen budget. Zes op de tien aanvragen komen van basisschoolonderwijzers, het voortgezet onderwijs is goed voor dertig procent. Bijna de helft van alle leraren die een beurs krijgen, kiest voor een (universitaire) mas- teropleiding. Met hun eerstegraads bevoegdheid mogen zij straks ook lesgeven aan havo- en vwo-exa- menklassen. Minister Plasterk trekt meer geld uit voor de nieuwe lerarenbeurs. Deze wordt door veel docenten aangegrepen om naar een hoger niveau door te stromen. Minister Plasterk toonde zich giste ren bijzonder verheugd over de grote belangstelling voor de lera renbeurs. Hij wil af van de 'perver se prikkel' die ervoor zorgt dat lera ren die hogerop willen dat alleen kunnen door een management functie te aanvaarden. Het is echter niet zo dat docenten die een hogere opleiding hebben afgerond straks automatisch een hoger salaris krijgen. Minister Plasterk vindt dat het hoofd van de vakgroep en de schooldirectie daarover moeten be slissen. „In het bedrijfsleven is het ook niet zo dat je als je met een nieuw diploma zwaait, ook opslag krijgt", aldus de bewindsman giste- LEIDEN - Ruim honderd thuiszorgwerkers hebben bij het gemeentehuis van Doetinchem betoogd tegen de topsalarissen in de sector. Ze overhandigden gisteren een petitie aan minister Klink (Volksgezondheid). De hulpen zijn het er niet mee eens dat de topsalarissen van managers in de thuiszorg zijn opgelopen tot ruim 2 ton, 30.000 euro boven de 'Balkenende-norm' en ze be pleiten betere arbeidsvoorwaarden. Klink zei dat het ka binet een salariscode zal invoeren. Hoe en wanneer dit gestalte krijgt kon hij niet zeggen. Wel vindt Klink dat de raden van toezicht van de instellingen strenger moe ten worden gecontroleerd. foto Rick Nederstigt ELST - Op het Full House Festival in het Gelderse Eist zijn drugs ta boe. De politie meldde gisteren aan een zerotolerancebeleid te voe ren. Festivalbezoekers worden streng gecontroleerd. Al bij één pil letje volgt een gang naar het poli tiebureau voor een proces-verbaal. De gemeente Over-Betuwe, waar onder Eist valt, wil werk maken van het bestrijden van drank- en drugsproblemen. „Bovendien zijn harddrugs simpelweg bij wet ver boden", zegt een woordvoerster. EDE - De initiatiefnemer van Het Dorp in Arnhem, Arie Klapwijk, is vrijdag overleden. Dat liet zijn zoon gisteren weten. Revalidatie arts Klapwijk stierf in het zieken huis in Ede op 86-jarige leeftijd. In november 1962 kreeg Klapwijk nationale bekendheid door de tv-actie voor de woonvoorziening voor mensen met een lichamelijke beperking in Arnhem. De actie Open Het Dorp met Mies Bouw man als presentatrice leverde circa 25 miljoen gulden op. Klapwijk begon zijn medische car rière in revalidatiecentrum De Hoogstraat in Leersum. Na 1982 richtte hij zich vooral op sport voor mensen met een beperking. door Dylan de Gruijl DEN HAAG - De Raad Nederlandse Detailhandel (RND) kreeg de laat ste tijd kribbige reacties van het ministerie van Vrom (Milieu). Op vragen over subsidies aan mi lieu-organisaties kwam meestal een afgemeten antwoord. Of hele maal geen reactie. „Het departement vindt het heel vervelend dat wij die vragen stel len", zegt Sjoerd Veenstra, ad junct-directeur van de Raad Neder landse Detailhandel. „Ze hebben absoluut geen zicht op het geld dat aan milieuclubs wordt gegeven." Met haar kritiek op het omstreden fout-houtonderzoek in winkels door Milieudefensie heeft de RND een gevoelige politieke discussie uitgelokt: hoeveel publiek geld gaat er naar milieu-organisaties? In de begroting van Vrom nergens welke organisaties hoeveel geld krijgen. Ambtenaren zoeken daarom alsnog in ijltempo naar ge detailleerde financiële informatie. Achtergrond is irritatie bij het be drijfsleven over de werkwijze van milieu-organisaties. Vooral Milieu defensie moet het ontgelden. De organisatie voert geregeld acties te- 'Bedrijven stellen hun eigenbelang ook voor als maatschappelijk belang' gen de aanleg van snelwegen en de Tweede Maasvlakte, terwijl alle procedures zijn doorlopen. Ook andere organisaties liggen on der vuur. Zo heeft werkgeversorga nisatie VNO-NCW felle kritiek op natuurclubs die de mosselvisserij in de Waddenzee dwars zitten. De RND heeft het ook gemunt op de Fair Wear Foundation en de Scho ne Kleren Kampagne die ten on recht veel subsidie zouden krijgen. Harm Verbruggen, hoogleraar mi lieu-economie, vindt dat maat schappelijke organisaties zich fi nancieel zelf moeten bedruipen. Dat onderstreept hun onafhanke lijkheid en geeft aan dat ze brede steun hebben. Maar de kritiek van het bedrijfsleven gaat hem te ver. „De pot verwijt de ketel dat die zwart ziet. Bedrijven stellen hun ei genbelang ook continu voor als maatschappelijk belang. Dat hoort er allemaal bij in een democratie, zolang organisaties geen valse cij fers gebruiken, liegen of geweld ge bruiken." Natuur en Milieu, dat 1,8 miljoen aan rijkssubsidie krijgt, reageert geïrriteerd. Volgens directeur Mir jam de Rijk krijgt het bedrijfsleven veel meer dan de milieubeweging. „De overheid vraagt ons om mee te denken over allerlei zaken, waar onder de kilometerheffïng. Daar krijgen wij ook subsidie voor." HETNET.NL r 0900-1990 (lokaal tarief) tn telecom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6