Zeeland 'Bovendrijven Ouderen mogen ook van botten is geen incident' Nu echt einde voor kraam Rosalie Spreen Pastorale school stelt kritische vragen Terneuzenaren zwemmen voor waterputten Wethouder Luijendijk ontdaan door meest recente vondst. Varen Ouderen moeten ook plezier kunnen hebben in vakantiehoeve. Parochies willen geloofsverdieping bevorderen met cursus. 22 I Dinsdag 26 augustus 2008 PZC door Frank van Cooten SLUIS - Dat na hevige regenval menselijke botten komen boven drijven op de gemeentelijke be graafplaats in Oostburg is geen in cident. Dat zegt Oostburger Fran cois Babijn die dit probleem de af gelopen jaren tevergeefs aanhangig maakte bij de gemeente Sluis. „Overledenen worden begraven tussen de beenderen van ande ren", zegt hij. „Bij een grafruiming worden stoffelijke resten immers niet geheel verwijderd." In het bijzijn van twee getuigen in specteerde Babijn afgelopen vrij dag een nieuw aangelegd graf. „Ik trof een bot, qua afmeting substan tieel te noemen, aan." Een van die getuigen was wethouder Henk Lui jendijk. Luijendijk was geraakt door de vondst. „Een akelige erva ring." Het college van burgemeester en wethouders bespreekt vandaag met spoed een oplossing. „Het pro bleem moet onmiddellijk worden opgelost. Dit is niet in geld uit te drukken", liet Luijendijk weten. |TI De gemeente Sluis komt direct in actie om de problematiek van de begraafplaats in Oostburg op te lossen. Met spoed wordt van daag een oplossing bedacht. De gemeente Sluis benadert bij een grafruiming nabestaanden met de vraag of ze prijs stellen op een herbegraving van de stoffelijke resten. Is dat niet het geval, of na bestaanden kunnen niet worden getraceerd, verdwijnen de grovere skeletdelen in een knekelput. De grafstenen van de voormalige graven worden vervolgens verwij derd, de grond wordt gefreesd en gras wordt ingezaaid. Als vervol gens iemand wordt bijgezet wordt machinaal een graf gedolven. „Het afdekken van de nieuwe kist geschiedt daarna manueel met de grond waarin zich dus nog steeds overblijfselen kunnen bevinden van een of meer overledenen. Ver antwoordelijke bestuurders van de gemeente Sluis verzekeren mij al jaren dat extra zorg wordt besteed aan de laatste afdeklaag van twin tig centimeter om te voorkomen dat na een regenbui stoffelijke res ten aan de oppervlakte kunnen ko men. Het is betreurenswaardig en onacceptabel dat het desondanks regelmatig fout gaat", zegt Babijn. Wethouder Carien Bolijn zei vori ge week dat het zeven van grond veel duurder is dan de gekozen ma chinale methode. Als de gemeente raad de extra kosten echter wil ma ken om alle stoffelijke resten te rui men, zal de wethouder dat van harte ondersteunen, zo zei ze. Babijn roept de gemeenteraad op voldoende budget uit te trekken om dit probleem op te lossen. door Frank van Cooten RETRANCHEMENT - Rosalie Spreen van de inmiddels veelbesproken pannenkoekenkraam heeft de handdoek in de ring gegooid. Op haar eigen verzoek heeft de ge meente Sluis haar vergunning voor een standplaats op de Markt in Retranchement ingetrokken. Hiermee is een einde gekomen aan een kwestie die de gemoede ren in het kleine dorp maanden bezighield. Een groot deel van de inwoners snapte niet dat de ge meente toestemming had gegeven voor een kraam op de Markt. Deze wagen deed volgens hen de uitstra- ALMANAK Al meer dan twintig jaar droomt die man uit Vlissingen van een ei gen boot. Dus het eerste wat hij deed toen hij met de vut ging, was het behalen van zijn vaar- en mari- foonbewijs. Toch bleef het bij kij ken, twijfelen en verder kijken. Tot vorige week. Hij vond zijn droomboot in het Overijsselse Wanneperveen. Onwennig maar door René Hoonhorst eede - Ze mogen dan op leeftijd zijn en niet allemaal meer even goed ter been, maar waarom zou den ze niet op vakantie gaan? Lek ker even weg van de dagelijkse be slommeringen. Genieten van bij zondere uitstapjes, hapjes en drankjes is ook na je vijfenzeven tigste nog een feest, weten zes be woners van woonzorgcentrum Emmaus in IJzendijke. Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen geeft de ouderen groot gelijk. De Zeeuws-Vlaamse zorginstelling wil vakantie voor veel meer (hoog)be jaarden en mensen met een beper king bereikbaar maken. Jongeren en ouderen die zorg behoeven, hoeven zich niet te laten weerhou den op reis te gaan. Zorgsaam le vert binnen- en buitenlanders, mits hun zorgverzekeraars ak koord zijn, de diensten die ze no dig hebben. Of vakantiegangers nou hulp nodig hebben bij het aankleden, het wassen of een paar keer per week aan de dialyse-appa raat moeten liggen; Zorgsaam re gelt het. De zorg levert Zorgsaam zelf: voor dialyse in het Terneuzense zieken huis en voor hulp aan (vakan- tie)huis via de Thuiszorg. Maar de instelling heeft ook de aanbieders van accommodaties nodig. Oude ren en mindervaliden kunnen vaak na eenvoudige aanpassingen een mooie vakantie doorbrengen in hotels, vakantieparken, cam pings en groepsverblijven. Advi seur private activiteiten John Smael benadrukt dat Zorgsaam toeristische zorgverlening ontwik kelt voor het welzijn van ouderen en andere hulpbehoevenden. Maar hij geeft direct toe dat de gro te zorgorganisatie ook graag haar personeel aan het werk houdt. Om meer ruchtbaarheid aan de va kantiemogelijkheden voor oude ren en hulpbehoevenden te geven, zocht Zorgsaam extra publiciteit voor de korte vakantie van zes Em- 'lk ben niet zo'n zeiler. Ik word geen proefkonijn in zo'n blokart op het strand' mausbewoners. Die vertoeven een midweek op Hoeve De Biezenpol- der in Eede. Annie de Milliano ont vangt op de hoeve al jaren groe pen vakantiegangers; families, vrouwenverenigingen, personeels- dubjes, vriendengroepen, een bil jartclub en verstandelijk gehandi capten met hun begeleiders. De Milliano zocht contact met Zorgsaam, omdat ze haar klanten kring graag uitbreidt met ouderen en mensen met een beperking. De Emmausbewoners testen deze week uit of De Biezenpolder een geschikte vakantiebestemming ling van de Markt geweld aan en de verkeersveiligheid was in het ge ding. Burgemeester Jaap Sala kreeg in juni 180 handtekeningen tegen de standplaatsvergunning met het verzoek de kraam op een andere plek in het dorp neer te zetten. Sala beloofde naar een 'juridisch verantwoorde oplossing' te zoeken maar dat is niet meer nodig. Rosalie Spreen was overigens de laatste weken niet meer zo vaak op de Markt te vinden met haar kraam. De wagen stond gepar keerd op de parking van camping De Sandt Plaet. Nu heeft ze beslo ten er helemaal mee te stoppen. Annie de Milliano (r) helpt een vakantieganger overeind te komen op Hoe ve De Biezenpolder in Eede. foto Wim Kooyman Tip? redactie@pzc.nl apetrots reed hij zaterdag met trai ler en boot achter zijn auto naar huis. Ruim vier uur had hij erover gedaan. Vrienden, kennissen en familie wis ten inmiddels dat hij zondag voor het eerst zou gaan varen. Tot zater dagavond de telefoon ging. Hij was de sleutels van de boot in Warineperve'e'n v'ehgeten. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De gezamenlijke paro chies in Zeeuws-Vlaanderen bezin nen zich vanaf oktober weer kri tisch op het geloof in hun Pastora le School De Linkeroever. De parochies riepen de school vo rig jaar in het leven om geïnteres seerden met een 'open geest' de kans te bieden hun geloofsverdie ping te bevorderen. Over een pe riode van drie jaar worden cursus sen aangeboden, waafbij docenten van het parochiepastoraat vragetï stellen en antwoorden proberen te geven over geloofskwesties. In de Emmauskerk in Terneuzen bijt Miel Erpelinck op donderdag 2 oktober het spits af met een cur sus over het evangelie van Johan nes. Na vijf avonden neemt Ad van Loveren het stokje over met ethische vragen over de grenzen van het leven. Ignace d'Hert stelt vragen over de persoon van Jezus. Niek van Waterschoot probeert in vijf avonden zicht te krijgen op dia conie. De cursussen zijn steeds op donderdagavond van 19.30 tot 22.00 uur in de Emmauskerk. Meer informatie over de Pastorale School: www.eparochie.nl voor hen is. Een eerste inventarisa tie leerde al dat een traplift geen overbodige luxe is als minder goed ter been zijnde mensen komen lo geren. Van de zes vakantiegangers kan er slechts één met wat hulp naar de slaapkamer boven. De an dere vijf zijn ondergebracht in twee slaapkamers beneden. Mocht De Biezenpolder vaker hulpbehoevende mensen en oude ren onderdak willen bieden, dan zijn hogere bedden en een gelijk vloerse douche ook aan te raden. Of het zo ver komt, weet De Millia no nog niet. „Laten we eerst maar eens kijken hoe het deze week gaat." Het halve dozijn Emmaus-bewo- ners én hun begeleiders hebben er maandag alvast zin in. Het zonne tje breekt door het wolkendek, het welkomstdrankje en de hapjes smaken goed en de omgeving - de oude hoeve is het middelpunt van een perenboomgaard - ziet er prachtig uit. Het programma spreekt het zestal aan. Levina Bou- wens-Triou is de fitste van het stel, hoewel zij ook de tachtig al is ge passeerd. Zij kan de trap nog op, om in de slaapkamer van het ap partement te slapen. Maar of ze in een blokart stapt, om zeilend over het strand te vliegen, weet ze nog niet. De 79-jarige Maria Kopmels weet al zeker dat ze zich niet in de boot laat nemen. „Ik ben niet zo'n zeiler en om nou als proefkonijn te dienen..." De andere vakantie gangers 'zien donderdag nog wel' of ze al dan niet in een strandzeil- wagen durven stappen. Voor een ritje in een treintje en een huifkar, een bezoek aan de paardenmelkerij, een mosselmaal tijd en een barbecue zijn de zes al lemaal wel te porren. Jozef Ver meulen (84) kijkt al uit naar het bezoek aan Groede, dat voor van daag op het programma staat. „Ik zou graag nog eens in de houtzage rij kijken, waar ik vroeger werkte." Dat bedrijf is er niet meer, maar misschien vindt Jozef in het mu seumstraatje nog wat terug van het oude ambacht. Het regiment vrijwilligers van zorgcentrum maakt het mogelijk dat bewoners op vakantie gaan. „Ik bak woensdagmiddag wafels op het jaarlijkse feest in het tehuis. Maar de rest van de midweek help ik de bewoners op hun vakantie", belooft de zelf ook al 70-jarige Li- zette van den Hemel. TERNEUZEN - Zo'n 200 deelnemers zijn gisteravond in het openlucht zwembad van sportcentrum De Vliegende Vaart in Terneuzen be gonnen aan de tweede editie van de Nationale Zwemvierdaagse. Tot en met vrijdagavond kan er tussen 17 en 20 uur worden ge zwommen voor een goed doel: Unicef. De opbrengst van de vier daagse wordt besteed aan een pro ject in het Afrikaanse land Niger. Daar worden waterputten gesla gen om de inwoners aan schoon en veilig drinkwater te helpen. Deelnemers kunnen kiezen uit af standen van 500 en 1000 meter per avond. Kinderen zwemmen fnïriimaal'^s'o'rh'ete'f.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66