Zeeland Wisselvallig weer zorgt voor extra duinvorming op strand Benefietfestival krijgt een staartje Ouwerkerk is Mysterie rond Henk als buzzer-proef Rijkswaterstaat past reglement scheepvaart aan 22 Dinsdag 26 augustus 2008 PZC Zeeraket en loogkruid gedijen bij regen en wegblijven strandgast. Belangenbehartiger verdenkt organisatie van verduistering. Viering van 775-jarig bestaan brengt dorpsbewoners bijeen. Verspreiden gerucht moet nieuwsgierigheid van publiek prikkelen. door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN - Toeristen zijn niet blij met het wisselvallige weer, maar voor de natuur is het andere koek. De afwisseling van re gen en zon, de overwegende zui denwind en het massaal wegblij ven van badgasten zorgen voor veel extra duinvorming op het strand bij Westenschouwen. Voor schoolmeester en natuurken ner Jac P. Thijsse zou het volgens Jan Midavaine van Natuurinforma- tiepunt Westenschouwen zeker aanleiding geweest zijn om met zijn leerlingen naar het Westen- schouwse strand bij De Punt te trekken. Daar is in optima forma de komst van nieuwe kleine duin- tjes te zien. Vloedmerkplanten als zeeraket en loogkruid gedijen bij zonder goed in het wisselvallige weer en genoemde planten zijn - stelt Midavaine - echte 'zandbin- ders'. Het loogkruid, van oor sprong een Zuid-Russische step- penplant, zorgt samen met de zeeraket, voor fraaie nieuwe duin- tjes die in recordtijd uitgegroeid Duinvorming door plantjes zeeraket in Westenschouwen. foto Dirk-Jan Cjeltema zijn tot een hoogte van meer dan een halve meter. De laatste 35 jaar hebben deze twee zoutminnende planten zich niet zo kunnen mani festeren als gedurende deze zomer. Midavaine tekent daar bij aan dat het voor zeeraket en loogkruid W* Op het strand bij De Punt heb- ben zich deze zomer, onder in vloed van het wisselvallige weer, in recordtijd nieuwe kleine duin- tjes gevormd. een feest van korte duur betreft. Beide planten zijn éénjarig en als ze straks afsterven en verdwijnen, zullen de meeste jonge duintjes weer verwaaien. Troost is dat het helmgras in de duinen van Wes tenschouwen deze zomer met ras se schreden de afgelopen maan den gevormde duintjes op het ste nen dijktalud nadert. De geasfal teerde dijk heeft door de helm als zandvanger steeds meer het uiter lijk van een duin gekregen. door Raymond de Frel SAS VAN CENT - Het mislukte bene fietfestival van de Stichting voor de Minderbedeelden uit Sas van Gent krijgt een staartje. Belangen behartiger Monique Kroon van de geboekte artiesten overweegt aan gifte van verduistering te doen bij de politie. De stichting hield zaterdag een fes tival in Den Dullaert in Hulst, maar in de aanloop ging bijna alles fout wat er fout kon gaan. Op het allerlaatste moment haakten vol gens organisator Mariska Doome- kamp sponsors af, waardoor de fi nanciële verplichtingen aan De Vlaanderenhal in Sas van Gent niet konden worden nagekomen. Daarom week de organisatie uit naar Hulst. Daar kwam helemaal niemand op het evenement af Bo vendien traden lang niet alle arties ten op die op het affiche stonden vermeld. De stichting kon hen niet uitbetalen. „Een aantal artiesten heeft nog wel opgetreden, maar om vier uur heb ik na spoedoverleg de stekker eruit getrokken", zegt de in Oss woonachtige Monique Kroon. „We hebben ter plekke een schuld bekentenis opgesteld, die de Stich- ting voor de Minderbedeelden ver plicht om de geboekte artiesten binnen drie maanden uit te beta len." Doornekamp zegt dat ze de arties ten niet kon betalen, omdat er in de nacht van vrijdag op zaterdag in haar woning was ingebroken. „Alle vergoedingen voor artiesten en een laptop lagen klaar op de bank. Ik heb in elk geval geleerd dat het niet verstandig is om op posters een thuisadres te vermel den", zegt ze. Navraag bij de poli tie leert dat er aangifte is gedaan van inbraak en diefstal, maar Kroon twijfelt of er wel is ingebro ken. Doornekamp schat het verlies op zo'n vijfduizend euro. door Ali Pankow OUWERKERK - „Het is een klein dorp met nog steeds een hechte sa menleving. Met ongeveer 600 in woners en nog maar één winkel. Met nog bijna dezelfde oppervlak te aan agrarische grond als vroe ger, maar met veel minder bedrij ven. Er is een bloeiend verenigings leven en mensen die hier van bui tenaf komen wonen en die zich willen aansluiten, worden gastvrij opgenomen binnen de gemeen schap. Zo luidt, kort samengevat, het antwoord van Wim Kuijper (73) op de vraag hoe hij Ouwer kerk zou omschrijven als een bui tenstaander naar de kenmerken van dit dorp zou vragen. Wim en zijn vrouw Riet (68) zijn ver knocht aan Ouwerkerk. Zij verte genwoordigen de oudere generatie in het comité dat de viering van het 775-jarige bestaan van dit dorp op touw heeft gezet. Het festijn wordt zondag 7 september ge vierd, in nauwe samenwerking met het jaarlijks Krekenfeest, een dag daarvoor. „Vooral omdat er behoefte was aan een feestje. Tenslotte hadden Oosterland (650 jaar) en Sirjans- land (675 jaar) ook dit soort vierin gen gehad", zo motiveert Riet het besluit het eeuwenlange voortbe staan ook hier te benadrukken. „Van die 775 jaar bestaat het be wijs in de vorm van een acte waar in het dorp wordt genoemd, maar in de praktijk zal het wel langer zijn. Misschien blijkt tussentijd dat we over vijf jaar het 800-jarig bestaan kunnen vieren", grapt Wim. Viering 775 j'aar Ouwerkerk Hoofdmoot van de viering is een reünie met brunch, waarvoor een kleine 400 mensen zich hebben aangemeld. Wim wierp zich op om een dvd 'Ouwerkerk Toen en Nu' te maken uit al het filmmate riaal over het dorp dat binnen de bevolking beschikbaar was. „Ik had geen idee wat ik me daar mee op de hals haalde", zegt hij te rugblikkend op alle moeite die hij met zijn kleindochter en zijn zoon heeft gedaan om 8 mm-filmpjes ac ceptabel op dvd te krijgen. Óf om beeld en geluid synchroon te krij gen. „Het zal niet allemaal perfect worden", zucht hij als excuus. Toch ligt er straks een beeldimpres sie van bijna twee uur over Ouwer kerk vanaf de watersnoodramp tot heden. De dvd is te koop voor 7,75 euro. Voor datzelfde bedrag is ook een verjaardagskalender verkrijg- 'Mensen van buitenaf die zich willen aansluiten, worden gastvrij opgenomen' baar. Bij elke maand staat een foto van vroeger en nu samen afge beeld. Zo prijkt obs 't Stoofje naast de vroegere meestoof aan het Hen- nekespad, die op dezelfde plek ooit stond. En bij de maand februa ri uiteraard een foto van het he dendaagse Rampmonument bij het museum naast een foto van de herbegrafenis van de rampslachtof fers in 1954. Wim en Riet Kuijper zouden een boek kunnen schrijven over hun dorp én inmiddels wellicht ook over de voorbereiding van het jubi leumfeest. Dat het een bijzondere gebeurtenis wordt in Ouwerkerk zondag 7 september, lijdt geen en kele twijfel. 10.00 uur: Speciale kerkdienst 11.30 uur: Ontvangst in tent op de Ring 12-15 uur: Brunch met trailer dvd 'Ouwerkerk Toen en Nu' en sketches. 12-15 uur: Voetbalboarding op de Ring 14 - 14.45 uur: Poppentheater in de kerk 15-17 uur: Tentoonstelling oude schoolfoto's in de kerk en werkstukken Ouwerkerkse kunstenaars in het dorpshuis. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De naam is ontleend aan de bijenwereld: een buzzer, of wel: zacht gezoem. Je hoort het, maar je weet niet precies waar het vandaan komt. Tegenwoordig wordt de term gebruikt voor een eigentijdse communicatiemetho de. Als je wilt dat iets opvalt, een product, een organisatie of een ge beurtenis, kan het verspreiden van een gerucht de nieuwsgierigheid prikkelen. „We wilden aantonen hoe het werkt en zelf ook het effect erva ren", laten Niels Damen en Arn- oud Slagter van het bedrijf ïoUur Communicatie in Zierikzee weten. Bij wijze van 'Buzzer-proef stuur den zij zaterdag tijdens de Zierik- zeese Havendagen een vliegtuigje met spandoek de lucht in met de prikkelende tekst 'Henk. Ik wil van je scheiden.' „Het moest een tekst zijn die nieuwsgierig maakte. En de naam Henk was bewust gekozen. Vrij wel iedereen heeft wel een Henk in zijn familie- of kennissen kring", zegt Damen. Zijn compag non peilde de reacties aan de Nieu we Haven. „Dat waren er meer dan ik had verwacht. Sommige mensen gingen bellen naar beken den om te zeggen dat het vliegtuig hun kant op kwam en dat ze daar op moesten letten", vertelt Slagter. Om de buzzer actief te houden plakte medewerker Niels van Aken van dit bedrijf een kwartier tje later her en der stickers met al leen de naam 'Henk' op tassen en ruggen van talrijke passanten. „Met heel vriendelijk plaksel, want we wilden natuurlijk niet Sommige passanten waren graag bereid de 'Henk'-sticker prominent te dra gen. foto Dirk-Jan Cjeltema dat de mensen ook maar enige schade aan hun kleding zouden oplopen van zo'n sticker", haast Damen zich te zeggen. Inmiddels vroegen steeds meer mensen zich af wie die Henk nou eigenlijk was en waarom het blijk baar mis ging met zijn relatie. Voor velen werd snel duidelijk hoe het zat. Een uurtje na de eerste boodschap, ronkte het vliegtuigje weer boven Zierikzee, maar nu ge volgd door de tekst: Creatief Com municeren. www.iouurcommuni- catie.nl. Volgens Slagter en Damen viel bij velen toen wel het kwartje. Maar om het een beetje goed te maken bij alle 'Henken' die het er even moeilijk mee hebben gehad, stu ren zij deze week nog even een be richtje via de media: 'Sorry Henk'. VLISSINGEN - Het scheepvaartver keer voor de Walcherse kust mag geen hinderlijke golfslag of een zo genoemde oeverzuiging veroorza ken. Rijkswaterstaat heeft op dit punt het Scheepvaartreglement Westerschelde aangepast. Het reglement heeft het over het toepassen van 'goed zeemanschap' voor de doorvaart door het Oost gat langs de Walcherse kust. Vol gens de Rijkshavenmeester Wester schelde is die omschrijving niet langer voldoende. Onlangs bleek opnieuw dat te snel varende sche pen mensen op het strand in ge vaar kunnen brengen. Zij worden soms verrast door de golven van te snel varende schepen. De Rijkshavenmeester heeft nu vastgelegd dat de scheepvaart zijn snelheid zodanig moet aanpassen dat er geen golfslag of oeverzui ging optreedt waardoor recreanten te water zouden kunnen geraken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56